Page 77 of 77 FirstFirst ... 276774757677
Results 1,521 to 1,540 of 1540

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #1521
    Quote Originally Posted by dumy252008 View Post
    Gata asamblarea sistemului din semnatura si montarea Vega 64 vertical in carcasa
    REACTRON build - YouTube
    Ce cooler e ala? (cel pt. cpu)

2. Back To Top | #1522
    Registered User angel247's Avatar
    cred ca asta este ... cauta la coolere id-cooling, sunt pe mai multe culori, Cooler CPU ID-Cooling DK-03 Halo AMD Red - PC Garage
    RIG 1 Haswell 4670k - Asus Maximus 6 Gene - stock cooling - 8gb Kingston Beast 1600 - 2x 120 gb Kingston SSD's + WD 640 GB sata2 + Hitachi 1Tb - Asus GTX770 DCU2 - Corsair 750W - CM HAF X -Lg M2762D - 5.1 Logitech
    RIG 2ual core AM2 3800+ 65W - Asus M2A-VM - 4gb Kingston - 80 gb hdd - Allied 350w - Chieftec Dragon - Philips 240bw

3. Back To Top | #1523
    Registered User dumy252008's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfenste View Post
    Ce cooler e ala? (cel pt. cpu)
    da, cel mentionat de angel este
    pt 32 lei face fata cu brio cu totul pe default
    in randari ajunge la 76 maxim
    oricum, e o solutie provizorie
    maine ajung comp. pt WCL
    Voucher PC Garage: TLD900UW
    CPU
    AMD Ryzen 7 1700X MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,6GHz M.2 Samsung 960EVO 500GB PSU Corsair RM1000i Case Tt Core X71 TG
    D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

4. Back To Top | #1524
    Vesti bune pentru nebunii care folosesc placile video pentru LOL "jocuri" LOL:
    China Bans Bitcoin Executives From Leaving the Country, Miners "Preparing for the Worst"

5. Back To Top | #1525
    Registered User droopy_ro's Avatar
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

6. Back To Top | #1526
    Daca va mai aduceti aminte de povestea cu singurul V64 custom existent, Asus Strix Vega64, al carei review a fost scos la cerinta Asus pe motiv ca erau ceva probleme de bios si ca se va scoate un nou bios care va elimina problemele de performanta slaba, insa se pare ca:
    No new bios coming for ASUS Strix Vega 64 OC Edition cards. : Amd

Placa e prea slaba si pace, nici tatal biosurilor nu mai poate repara lipsa de performanta
    Last edited by ValyGerrard; 21-09-2017 at 10:25.

7. Back To Top | #1527
    Registered User axxel4you's Avatar
    Quote Originally Posted by ValyGerrard View Post

Placa e prea slaba si pace, nici tatal biosurilor nu mai poate repara lipsa de performanta
    Doar timpul va repara problema performantei.

https://www.techpowerup.com/237194/t...-chip-with-amd

8. Back To Top | #1528
    Complet irelevanta povestea cu "GPGPU performance" in favoarea AMD pe forum numit "computergames", nu?
    Sau noi sprijinim mai mult minerii aici, nu discutam de placi video pt JOCURI?

Personal eu cumpar o placa video exclusiv pt performanta in jocuri, mi se rupe de "GPGPU performance", minat, compute si alte abureli.
    Vreau sa ma joc pe detalii ultra, nu am ce face cu un cazan perfect pt minat/gpugpu dar care de abia se taraie in jocuri, consuma si degaja caldura ca un radiator electric si mai si costa o mica avere.

In momentul cand o componenta hardware isi uita complet scopul, eu nu mai dau banii pe asa ceva.
    O placa video a fost creata cu scopul unic de a te juca cu ajutorul ei, acum gameplay-ul a devenit o fita, o chestie secundara, accesorie a unei placi AMD.De asta si scot astfel de performante jalnice in jocuri, pt ca in lacomia lor, au uitat care e scopul acestor componente.

9. Back To Top | #1529
    Scopul lor e banul (btw, la fel si la Nvidia), are prioritate fata de 'scopul componentei'.

10. Back To Top | #1530
    Registered User KodiaK's Avatar
    Valy, ce te face pe tine sa crezi ca scopul principal al GPU-ului, pt AMD, este gamingul? Pt orice companie obiectivul principal este profitul. Iar in momentul in care iti dai seama ca pe o anumita piata nu mai ai sanse de profit, atunci te reorientezi. Ca ne place sau nu marea majoritate cumpara nvidia fara ezitare, indiferent de performnata, sau concurenta. S-a vazut asta cat se poate de clar pe vremea Fermi, cand AMD era mai bun din toate punctele de vedere decat nVidia (pret, perf, consum, caldura, si ce mai vrei tu), si cu toate astea nVidia a avut vanzari mai bune ca AMD. In cazul asta AMD a ales sa se orienteze mai mult pe piata Compute/gpgpu.
    Putea sa aibe Vega acum perf peste 1080Ti, sa coste 2000 lei si sa consume 150W, sunt aproape sigur ca tot n-ar fi depasit nVidia la vanzari.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

11. Back To Top | #1531
    Anul trecut pe vremea asta, pretul placilor video era in concordanta cu numarul de frame-uri pe care le scoteau in jocuri, astazi observ ca pretul este lehat de hashrate.
    Angajez clovn, rog seriozitate!

12. Back To Top | #1532
    Pai nvidia a dat fail o data la 10 ani. Amd da fail an de an. Cum dracu sa nu stea lumea pe nvidia? SI asta cu reprofilatu nu are nici o noima. Minerii cumpara o data, si mor pe placile alea. Le utilizeaza pana isi dau duhul. In schimb un gamer schimba an de an, sau la 2 ani o placa.
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

13. Back To Top | #1533
    De la Riva TNT 2 incoace am avut numai Radeoane/AMD (pe PC-ul principal). Nu m-as putea numi fan, pur si simplu cand am luat eu (rar) am gasit din diverse motive (promotii etc.) oferte mai bune. Dar nu am luat niciodata varf de gama ca nu e chiar segmentul meu de pret. De asta nu inteleg de ce trebuie sa stea lumea pe Nvidia doar pentru ca au mai des varful de gama in frunte. Iei Nvidia midrange doar pentru ca are varful de gama mai tare ca al concurentei?
    Last edited by wolfenste; 21-09-2017 at 12:39.

14. Back To Top | #1534
    Eh, mi se par deplasate parerile cum ca daca o firma scoate mai des un flagship, automat trebuie lumea sa devina fan.
    Am mai afirmat pe aici, eu sunt fanul raportului pret/performanta, nu al firmelor de placi video.
    Niciodata nu am cumparat orbeste, pe principiul "apple sheep", am analizat atent performanta placii si pretul, indiferent de logo.

Ideea este ca noul flahship AMD e megafail si acum facem misto de el, desi cam facem de noi daca in viitor placile video se vor axa tot mai mult pe compute/mining si tot mai putin pe gaming
    Si eu am avut in general AMD-uri, dar din generatia si la pretul asta din prezent nu as cumpara una nici daca as fi fortat sa stau pe integrata in caz contrar.

Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    Ca ne place sau nu marea majoritate cumpara nvidia fara ezitare, indiferent de performnata, sau concurenta. S-a vazut asta cat se poate de clar pe vremea Fermi, cand AMD era mai bun din toate punctele de vedere decat nVidia (pret, perf, consum, caldura, si ce mai vrei tu), si cu toate astea nVidia a avut vanzari mai bune ca AMD.
    Aici nu sunt de acord cu tine, daca te referi la primul flagship Fermi - GTX480 care concura cu flagshipu-ul AMD 5870, AMD-ul nu era mai bun din toate punctele de vedere. Cel putin nu la performanta, unde era destul de mult sub 480:
    https://www.techpowerup.com/reviews/..._Fermi/32.html
    Uite si ceva interesant, la 2 ani de la lansarea placilor, in titluri mai noi DX11, erau cazuri in care 480 era si cu 110% mai bun ca 5870:
    HD5870 vs GTX480 two years later. - AnandTech Forums

Dar e drept, AMD 5870 costa 1/2 din pretul unui 480, era mai rece si consuma mai putin. Deci partea de performanta se cam anuleaza avand in vedere si multiple avanataje.
    Pacat ca Vega64 a devenit noul GTX480
    Last edited by ValyGerrard; 21-09-2017 at 13:00.

15. Back To Top | #1535
    Registered User slicker's Avatar
    Voi poate nu realizati dar AMD-ul nu cred ca mai are interes sa iasa din trendul asta, cel putin atata timp cat placile lor se dau de pe rafturi la suprapret si miningul e la putere.

Sa aiba mila kkvidia de noi si sa nu dubleze si astia preturile pentru ca nu mai au concurenta

16. Back To Top | #1536
    Registered User
    Quote Originally Posted by ValyGerrard View Post
    Dar e drept, AMD 5870 costa 1/2 din pretul unui 480, era mai rece si consuma mai putin. Deci partea de performanta se cam anuleaza avand in vedere si multiple avanataje.
    Pacat ca Vega64 a devenit noul GTX480
    N-a devenit, pentru ca n-are nici performanta la varf precum avea GTX 480, care a fost inlocuita peste doar 6+ luni de GTX 580 care a rezolvat problemele legate de consum si temperaturi, la performanta peste 6870 care a aparut ceva mai tarziu. Doar daca Vega 64 era peste 1080 Ti se putea face comparatia.

17. Back To Top | #1537
    Quote Originally Posted by NeaGeo View Post
    Pai nvidia a dat fail o data la 10 ani. Amd da fail an de an. Cum dracu sa nu stea lumea pe nvidia?
    Not really, doar că memoria colectivă e scurtă când vine vorba de nvidia. Nvidia - Getting Away With (GPU) Murder - YouTube

18. Back To Top | #1538
    Registered User dumy252008's Avatar

.

gata, am dezbracat-o
    n-a opus rezistenta )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails AMD "Vega" architecture-img-20170922-wa0003.jpg  
    Voucher PC Garage: TLD900UW
    CPU
    AMD Ryzen 7 1700X MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,6GHz M.2 Samsung 960EVO 500GB PSU Corsair RM1000i Case Tt Core X71 TG
    D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

19. Back To Top | #1539
    Vezi sa n-o strici cu mâinile alea neîndemânatice ale tale

20. Back To Top | #1540
    Ar merge sa-i agati si un cooler de CPU (cumva sa zicem ca reusesti) sau trebuie musai ceva si pe memorii?

1.  
Page 77 of 77 FirstFirst ... 276774757677

Bookmarks

Bookmarks