Page 93 of 95 FirstFirst ... 4383909192939495 LastLast
Results 1,841 to 1,860 of 1889

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #1841
    Registered User
    "AMD’s Vega roadmap is a bit less clear. The company specifically stated its first 7nm hardware will be a Vega GPU designed specifically for machine learning workloads, with cards sampling in 2018. There’s no word of any down-market Vega introductions that would push it into Polaris’ territory, and it’s not clear if AMD will bring its 7nm Vega to market as a consumer product."(extremetech)

Asta sugereaza ca nu se va schimba nimic semnificativ in oferta pentru gaming in viitorul apropiat.

2. Back To Top | #1842
    Registered User dumy252008's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Nu este ironie, este o simpla statistica. Ultima serie de placi video AMD la care nu se aplica "regula" cu target TDP a fost HD7000, adica prima generatie GCN.
    In plus, cum spune si antevorbitorul, nu va cumpara nimeni placi cu aceleasi performante. Sau aproape nimeni - eu as cumpara, dar sunt sigur ca sunt grav in minoritate.
    nope, eu voi cumpara atat zen refresh (100%), cat si vega refresh (99%). sper doar ca pcb-ul vega refresh sa fie identic cu cel actual... sa nu-mi iau waterblock nou...
    CPU AMD Ryzen 7 1700X 3,95GHz MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,466GHz M.2 Samsung 960 EVO 500GB PSU Corsair RM1000i Case Tt Core X71 TG D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

3. Back To Top | #1843
    Normal ca vei cumpara, doar tu platesti cu bani grei brandul, logo-ul, eticheta - performanta, consumul, temperatura, galagia sunt ultimele detalii care conteaza la tine cand alegi o placa video.
    De acea ti-ai si cumparat Vega64 pe care o laudai ca e o afacere mai buna ca un 1080Ti si pentru care ai promis in nenumarate randuri ca postezi teste, fara a te tine de cuvant pentru ca ai fost profund dezamagit de performanta acesteia.
    Dar in postura de client perfect AMD, cu logo AMD la avatar, evident ca vei achizitiona exclusiv produse AMD, indiferent ce pret nesimtit sau probleme vor avea

4. Back To Top | #1844
    Registered User KodiaK's Avatar
    Sigur se va cumpara vega refresh, la fel cum s-a cumparat si Rx580 si R9 390.
    Probabil ca cei care vor trece de la vega normal la refresh sunt extrem de putini, insa majoritatea vor face upgrade de la ceva mai slab, si de ce sa ia vega vechi, cand pot lua vega nou
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | Samsung EVO 850 250GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD559 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

5. Back To Top | #1845
    Registered User axxel4you's Avatar
    Asta in situatia in care vor prinde o astfel de placa - first 7nm hardware will be a Vega GPU designed specifically for machine mining workloads .

6. Back To Top | #1846
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Daca vor fi pe stoc si daca vor fi de la lansare modele custom pe langa cele cu turbina.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

7. Back To Top | #1847
    Registered User
    Povesti: "First 7nm hardware will be a Vega GPU designed specifically for machine learning workloads." Asta inseamna scumpe (gen Titan V) si oricum doar spre sfarsitul anului.

8. Back To Top | #1848
    Placa video SAPPHIRE Nitro+ Radeon™ RX Vega 64, 8GB HBM2, 2048 bit, 11275-00-40G
    4099 lei, 3x8 pini alimentare si o proptea sa nu ti se indoaie(placa).
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

9. Back To Top | #1849
    Pai si daca se indoaie propteaua? Atunci nu se indoaie si placa?

10. Back To Top | #1850
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    Placa video SAPPHIRE Nitro+ Radeon™ RX Vega 64, 8GB HBM2, 2048 bit, 11275-00-40G
    Mai trebuia o proptea sa nu ti se indoaie sursa si inca una pentru contorul de curent electric
    Placa asta, racita pasiv cu un enorm radiator, ar fi perfecta ca eGPU si calorifer electric pe timp de iarna.

11. Back To Top | #1851
    Propteaua aia are rostul de-a ţine PCBul drept, care la 31cm e cam lung. Nu-i prima care vine cu aşa ceva şi cel mai probabil nici ultima. Răcirea îşi face datoria şi e destul de silenţioasă. Până-n 2200-2500 lei cum era tradiţional, era o placă chiar ok.

Alexandrus, 1080ti custom e doar cu vreo 30w mai puţin gurmandă. Şi aia-i calorifer?

12. Back To Top | #1852
    40 C in idle, mi se pare mult, daca o bag la mine in carcasa sigur inregistreaza mai putin, a mea are 25 C in idle.

13. Back To Top | #1853
    Nu a fost Vega 64 sub 2900 lei, am vazut de BF pretul ala, versiunea cu carcasa argintie.
    - Captain Jack Donovan

14. Back To Top | #1854
    Registered User error8's Avatar
    Vega 56 daca se lansa direct cu raciri custom si avea un pret "normal" sub gtx 1080 ar fi fost o super placa. Cu AMD tot mai primesti ceva performanta cu fiecare driver aproape si sunt mai bine suportate in timp fata de Nvidia. Dar na, febra minatului a stricat tot.
    Vega 64 parca a impins prea mult anvelopa consumului pentru prea putina performanta in plus.

15. Back To Top | #1855
    Quote Originally Posted by calin_banc View Post
    Alexandrus, 1080ti custom e doar cu vreo 30w mai puţin gurmandă. Şi aia-i calorifer?
    Nu o lua personal, inteleg ca poate am facut glume pe seama unui produs al carui fan pari a fi, but still....
    Mai bine, in timpul in care te-ai consuma pe tema asta, invata ce inseamna gurmand si nu mai folosi termenul doar pentru ca altii o fac in incearcarea de a parea cititi/eruditi.

16. Back To Top | #1856
    Registered User
    Quote Originally Posted by error8 View Post
    Cu AMD tot mai primesti ceva performanta cu fiecare driver aproape si sunt mai bine suportate in timp fata de Nvidia. Dar na, febra minatului a stricat tot.
    Parca am trecut de aceasta idee proasta acum cateva pagini.

17. Back To Top | #1857
    Nu o sa se treaca peste asta niciodata.
    - Captain Jack Donovan

18. Back To Top | #1858
    Quote Originally Posted by wolfenste View Post
    40 C in idle, mi se pare mult, daca o bag la mine in carcasa sigur inregistreaza mai putin, a mea are 25 C in idle.
    A mea stă pe la 40*c+ în idle (nu vega, dar ca idee) fiindcă ţine mai mult de un procesor, de ce ar fi musai o problemă?

Quote Originally Posted by Alexandrus View Post
    Nu o lua personal, inteleg ca poate am facut glume pe seama unui produs al carui fan pari a fi, but still....
    Mai bine, in timpul in care te-ai consuma pe tema asta, invata ce inseamna gurmand si nu mai folosi termenul doar pentru ca altii o fac in incearcarea de a parea cititi/eruditi.
    Mă refeream la partea "boldită", dar măcar ai prins ideea.

GURMÁND, -Ă, gurmanzi, -de, adj., s. m. și f. (Persoană) care consumă (în cantitate mare) și apreciază mâncărurile bine gătite, produsele de bună calitate. – Din fr. gourmand.
    Poţi face mişto, dar faci degeaba, (până la urmă faci şi de mult preamărita concurenţă), fiindcă Vega 64 are TDP tot pe acolo cu R290/X, iar dacă R290@1080/1400 (deci peste TDPul standard), I5 2500k@4.5GHz, 4x4GB RAM, 3xHDD, 5 ventiloatoare (6 dacă pui şi de pe procesor), ţine o sursă de 525W, sigur şi Vega s-ar simţi ok pe o sursă de calitate/ok.

Că e întârziată, că are un consum ce nu pretează la overclocking* şi dă senzaţia c-a fost tactată prea sus doar să se ţină cât de cât de nNVIDIA, se ştie. Se ştie că nu-i o arhitectură dedicată strict gamingului cum au verzii, se ştie că echipa nVIDIA e mai ok. Ce rămânea nescunoscut era dacă un partener poate aduce o răcire ok (ceea ce şi e varianta de mai sus) şi la ce preţ - preţul de mai sus face placa inaccesibilă gamerilor sau oricum o variantă proastră. Ca întotdeauna, chiar şi la un preţ decent, cel mai probabil AMD vindea strict fanilor şi celor care, pentru un motiv sau altul, achiziţia unui produs AMD era mai avantajoasă.

Asta e, dacă AMD nu-şi va îmbunătăţii producţia şi va reduce preţul, cam dispare cu totul de pe high end multă vreme în gaming, iar după CES, e clar c-o dau şi ei tare pe AI.

*https://tpucdn.com/reviews/AMD/Radeo...er_average.png 214W în Std Bios PwrSave ce oferă 96% din performanţa standard/balance (292W), şi vreo 95% din performanţa unui 1080 sau 200W pentru 92% vs standard.

19. Back To Top | #1859
    PowerColor Red Devil RX VEGA 56 8GB HBM2 Review - Overclockers Club 1080Ti e aproape de Vega56, nu e bine tinand cont ca e cu vreo 50% mai slaba ca performanta.
    Daca ai bani de 1080TI sau Vega56/64 iti permiti sa platesti curentul electric
    La noi curentul electric e ieftin, 100W diferenta, la 2 ore gaming pe zi timp de 365 zile costa ~ 60 lei pe an in plus.

A mea stă pe la 40*c+ în idle
    Exact, sub 60ºC in idle respectiv sub 80ºC in load sunt temperaturi normale pentru placile moderne.
    - Captain Jack Donovan

20. Back To Top | #1860
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    [QUOTE=droopy_ro;49285640]PowerColor Red Devil RX VEGA 56 8GB HBM2 Review - Overclockers Club 1080Ti e aproape de Vega56, nu e bine tinand cont ca e cu vreo 50% mai slaba ca performanta.

Hmmm, ceva e in neregula cu ordinea lor. !080 ti consuma cu 25% mai putin si e cu 50% m

Daca ai bani de 1080TI sau Vega56/64 iti permiti sa platesti curentul electric
    Daca ai bani de 1080ti si iti iei de banii aia Vega56 sau 64 esti prost. Punct. Nu conteaza daca iti permiti sa platesti curentul electric sau nu.

Exact, sub 60ºC in idle respectiv sub 80ºC in load sunt temperaturi normale pentru placile moderne.
    Imi cer scuze pt ca eu prefer sa imi tin 1080 ti-ul sub 60C in load.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

1.  
Page 93 of 95 FirstFirst ... 4383909192939495 LastLast

Bookmarks

Bookmarks