Page 94 of 94 FirstFirst ... 448491929394
Results 1,861 to 1,875 of 1875

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #1861
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    PowerColor Red Devil RX VEGA 56 8GB HBM2 Review - Overclockers Club 1080Ti e aproape de Vega56, nu e bine tinand cont ca e cu vreo 50% mai slaba ca performanta.
    Daca ai bani de 1080TI sau Vega56/64 iti permiti sa platesti curentul electric
    La noi curentul electric e ieftin, 100W diferenta, la 2 ore gaming pe zi timp de 365 zile costa ~ 60 lei pe an in plus.

Exact, sub 60ºC in idle respectiv sub 80ºC in load sunt temperaturi normale pentru placile moderne.
    Aia e diferenţa când ai o arhitectură generală vs. una dedicată gamingului. Dacă preţul final ar fi corect, pe mine unul nu m-ar deranja, alţii mai mult ca sigur ar avea o problemă.

2. Back To Top | #1862
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Nici pe mine, mai ales din prisma Freesync, pe care aproape toate monitoarele au implementat in ultima vreme. Dar un Powercolor dala ar trebui sa coste un 2200-2300 lei, cand/daca s-ar gasi banuiesc ca ar fi pe la 3200-3500 lei.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

3. Back To Top | #1863
    Yup, caz în care 1070/ti sau 1080 e varianta optimă.

4. Back To Top | #1864
    E OK, cand mai cresti o sa realizezi, sper, ca gurmand=/=lacom, mancau, sau nu o sa mai alegi din definitie doar ce iti valideaza tie punctul de vedere, folosirea incorecta de dragul de a face pe desteptul.
    Bine, dat fiind ca folosesti "se stie" ma indoiesc eu ca vei trece peste faza asta cu folosirea limbajului de manele, cartier.
    Si nu, nu fac misto degeaba, fac de ridicolul situatiei, placa video cu 3x8pin (OK, varianta BBA sau cum ii zice nu are 3x8pin, but still....) si performanta chinuita, dar trambitata aproape un an de parca era aterizarea extraterestrilor.
    Also, nivelul tau de cunostiinte este tradat de prostia scrisa ulterior, cu sistemul magnific la standard de acum 6 ani, cu placa video de ultima generatie, si luat totul la gramada si estimat necesarul de putere consumata de parca e asa, ca un sac de cartofi.
    8pin PCI-e are un maxim de 150W, toti din 12V, 3x150W inseamna 450W, doar alimentarile alea, exclusiv din 12V (probabil nu consuma atit niciodata, e drept, insa....).
    Pentru cei ce inteleg, e suficient spus, pentru cei ce nu inteleg, daca as spune mai mult i-ar confuza, asa ca te las sa studiezi singur problema.
    Apropos, cu ocazia asta vezi si tu ce inseamna TDP ala, ca te-a indus rau in eroare folosirea de Power, vad. Nu s-au pus producatorii de acord ce inseamna de fapt, nu e standardizat termenul, dar il arunci pe aici de parca e unitate de masura in sistemul international, asa.

5. Back To Top | #1865
    Raportat la hype tren, da, e ridicol. Nu era vreo ştire. Ridicol şi dacă te uiţi strict la consum vs. performanţă raportat la concurenţă în gaming. Dacă priveşti strict ca şi consum, nu, nu e ridicol cât timp nu faci OC. Ai şi acum plăci care sunt în zona aia, au fost şi înainte.

AMD "Vega" architecture-power_average.pngAMD "Vega" architecture-perfrel_3840_2160.jpg

Mai sus ai consum şi performanţă. Pe la vreo 260W ai cam aceaşi performanţă ce o ai la la 292W (1% e irelevant), deci cum am scris şi anterior, AMD au tras la limită de frecvenţe cum tot o fac de ceva vreme ca să fie cât de cât în linie cu nVIDIA - sacrificând consumul (după toată mizeria cu alimentarea extra de la Polaris, probabil acum preferă să ofere extra chiar de nu e nevoie). Pierzând vreo 4% din performanţă ajungi la un consum de 214W (vs 292W pentru 4% extra). V64 la 200W e mai rapid decât V54 tactat standard şi consumând 229W. Pe sistemul ăla de 6 ani cum zici tu, placa asta ar funcţiona fără probleme şi aş lua-o fără regrete dacă ar avea un preţ ok (ceea ce nu-i cazul). Dacă vreau să trag de ea cât mai mult, sigur, e nevoie de-o sursă semnificativ mai bună.

Dacă AMD erau deştepţi, lansau placa la frecvenţe mult mai scăzute, cu o penalizare minimă de performanţă şi cel puţin nu se loveau iarăşi de problema consumului. De vândut oricum vând tot ce pot produce.

LE https://www.emag.ro/placa-video-giga.../pd/DXYYTDBBM/

RX580 redus de la 2800 la 2688 lei. Chilipir!
    Last edited by calin_banc; 13-01-2018 at 09:23.

6. Back To Top | #1866
    Si cand a aparut rx 480 la 1300 lei am zis sa astept sa-i mai scada pretul, sa vina pe racire custom. Daca o luam, acum o dadeam bini di tat.

7. Back To Top | #1867

8. Back To Top | #1868
    Registered User dumy252008's Avatar
    waw, cre'c-as da-o p-a mea pe vreo 5 ethereum... )
    ce nebunie!
    CPU AMD Ryzen 7 1700X 3,95GHz MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,466GHz M.2 Samsung 960 EVO 500GB PSU Corsair RM1000i Case Tt Core X71 TG D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

9. Back To Top | #1869
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Hmm, as fi curios cum sta 1080 ti la aceeasi moneda.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #1870
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Gasesti info pe net pentru toate modelele.

11. Back To Top | #1871

12. Back To Top | #1872
    Registered User
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Lacomoi disperati
    La cine te referi?

13. Back To Top | #1873
    Se refera la comoi, ce nu intelegi?

14. Back To Top | #1874
    Registered User mhanor's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfenste View Post
    Si cand a aparut rx 480 la 1300 lei am zis sa astept sa-i mai scada pretul, sa vina pe racire custom. Daca o luam, acum o dadeam bini di tat.
    S-o dai ca să te îmbogățești cu 400-500 lei? Pfff.... Eu o țin, că nu mă deranjează. Am luat-o cu 1267. Iar 16GB DDR4 3000 l-am luat cu 530 lei. Sâc!

15. Back To Top | #1875
    Registered User
    Quote Originally Posted by Tzeb View Post
    La cine te referi?
    La cei care le iau pentru minat; nu cred ca se gasesc prea multi care sa dea 2100$ pe o Vega 64 pentru gaming, oricat de fani ar fi.

1.  
Page 94 of 94 FirstFirst ... 448491929394

Bookmarks

Bookmarks