Page 98 of 100 FirstFirst ... 48889596979899100 LastLast
Results 1,941 to 1,960 of 1987

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #1941
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Uite review-ul dorit, Vega 64 Nitro care teoretic ar trebui sa fie sub un vega cu racire pe apa. Nu mai trebuie sa tragi de dumy, ai raspunsul aici

Results: Ashes, BF1 & Destiny 2 - Sapphire Radeon RX Vega 64 Nitro+ Review
    Da, misto review care imi arata un Vega 64 Nitro+ overclockat cum iese in fata unui GTX1080 standard, stock. Cam omiti asta, ca e comparata cu 1080 neoverclockat.
    Si alta data iese sub Vega64 standard. Ceva probleme de drivere, spune review-ul, oricum, ciudat.

Pe mine nu ma derenjeaza ca placile sunt egale, sau ca Vega64 va iesi in fata 1080-ului in final. Desi restul problemelor ei cam anuleaza 1% aia in plus oricum.
    Ma deranjeaza cand un om minte 6 luni la rand ca pune niste teste, PROMITE asta si face frecvent afirmatii gen "Vega64 se pisa pe 1080" si...nimic materializat.
    De la el vreau sa vad TESTE, ca om adult ce se pretinde, vreau sa vad ca se tine de cuvant, nu ma intereseaza teste gasite dupa 7 secunde de google.

2. Back To Top | #1942
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    placi mid-end prezentata ca high-end si cu pret pe masura.
    Te referi la vega64?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

3. Back To Top | #1943
    Ca putere de procesare Vega 64 e exact acolo cu 1080Ti. Faptul ca Ti-ul se comporta mai bine denota o arhitectura mai eficienta (nu numai la consum de curent) a placii nvidia,

4. Back To Top | #1944
    Quote Originally Posted by andreeaki View Post
    Ca putere de procesare Vega 64 e exact acolo cu 1080Ti. Faptul ca Ti-ul se comporta mai bine denota o arhitectura mai eficienta (nu numai la consum de curent) a placii nvidia, combinata cu lacomia producatorilor de jocuri care accepta "sponsorizari" de la nvidia ca sa le ofere avantaje gen Gameworks, in loc sa optimizeze jocul si pentru tehnologia AMD.
    Fixed a bit, ca tot ai lasat fraza sa se termine in virgula. Gen exemplul asta cand Project Red a codat doar Hairworks in joc, nu si TressFX, tehnologia similara a AMD-ului. Si nu e un exemplu singular, se stie. Mai sunt si jocurile care se deschid cu "nvidia, the way its meant to be played". lol

AMD says Nvidia’s GameWorks “completely sabotaged” Witcher 3 performance | Ars Technica

A war of words broke out earlier this week as the Internet decided (again) that Nvidia's GameWorks technology was messing with the performance of games running on AMD hardware.

First, it was shiny new racing sim Project Cars that drew the ire of the Reddit community, with users claiming that the game is built on a version of PhysX that "simply does not work on AMD cards." (PhysX is a part of GameWorks.)

Over at German site Hardwareluxx, they found that turning on HairWorks dropped the frame rate on a GTX 980 from 87.4 FPS down to 62.2 FPS, a performance hit of around 30 percent. The situation was far worse for AMD's R9 290X, which took a gargantuan hit from 75.8 FPS to 29.4 FPS.
    Last edited by MosSpanac; 24-01-2018 at 12:06.
    Clap clap !

5. Back To Top | #1945
    Keep walking mache's Avatar
    Dupa ceva curatenie, redeschid topicul... Next time primiti rosu cu pauza prelungita.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

6. Back To Top | #1946
    @dumy252008: mai ai o sansa, te rog sa te calmezi. Eventual ignora acest thread o perioada, spre binele tau.

Va rog tineti topicul curat.
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

7. Back To Top | #1947
    Registered User dumy252008's Avatar
    poti sa ma banezi, nicio problema
    de ce ai sters? am mintit? am acuzat pe cineva pe nedrept?
    eu n-am de gand sa plec capul cand stiu c-am dreptate, pt voi
    daca tu ma vei bana pe mine doar pt c-am spus adevarul privind un moderator, te rog, baneaza-ma
    CPU AMD Ryzen 7 1700X 3,95GHz MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,466GHz M.2 Samsung 960 EVO 500GB PSU Corsair RM1000i Case wall mounted D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

8. Back To Top | #1948
    @dumy252008: Nu a zis nimeni de dreptate, problema este ca discutia deviaza intr-o directie care nu ajuta pe nimeni, devine inutil, spam, gunoi. Asta vrem sa evitam si te rog sa intelegi acest lucru. Multumesc.
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

9. Back To Top | #1949
    Registered User
    Heere we go again.

Uite, si cu asta am incheiat, eu promit ca o sa vin cu niste benchmark-uri cand vine Vega 56 (daca mai vine ) ), sunt si eu curios. O sa fac si cateva comparand direct cu 1070Ti-ul ce il acum. O sa bag un 3DMark, un Superposition, un TimeSpy, benchmark-ul din FC Primal, Rainbow Six Siege si daca mai stiti voi ceva rapid si concludent ma bag. Benchmark sau joc cu benchmark sa fie.
    Sunt 100% convins ca nu e mai buna ca 1070Ti-ul ce il am acum, poate doar in cateva jocuri, la fel de convins sunt ca nu e la fel de eficienta si ca va consuma mai mult, dar pentru mine nu conteaza. Conteaza sa pot folosi FreeSync-ul si sunt, sincer, foarte curios de cum se comporta ce are AMD-ul mai bun la ora actuala. Oricum, avand in vedere preturile aberante voi putea "marita" si 1070Ti-ul si Vega foarte usor, chiar si la preturile la care le-am luat, asa ca nu ma deranjeaza cu nimic daca voi fi nevoit sa o vand.

10. Back To Top | #1950
    Registered User dumy252008's Avatar
    ETS2 in 4K, ultra, blocat la 58FPS FreeSync, profil custom, 100W
    PUBG, 4K, high, tot 58FPS FreeSync, undervolt la 1080mV, GPU la 1652MHz, HBM2 la 1050, 260W, tot timpul, indiferent de scena
    AC Origins, idem PUBG... 160-220W, 180-190W am vazut de cele mai multe ori, conteaza scena
    msi afterburner, ultima versiune
    CPU AMD Ryzen 7 1700X 3,95GHz MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,466GHz M.2 Samsung 960 EVO 500GB PSU Corsair RM1000i Case wall mounted D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

11. Back To Top | #1951
    Registered User KodiaK's Avatar
    Cum adica blocat la 58 fps? Nu poate mai mult, sau e blocat de tine din software. Daca de tine, atunci asta nu se cheama bench. Zi-ne cat scoate si deblocat, si evident vsync off.
    Eu de ex in PUBG , 4K High (screen scale 100) am 55-70 fps. Foarte important screen scale-ul, pt ca daca il las la 120, atunci am 40-42 fps.

@TheMihai, da, te rog. Astept cu interes niste benchuri si cu Vega 56.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | Samsung EVO 850 250GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD559 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

12. Back To Top | #1952
    Registered User
    Probabil a blocat la sub 60FPS ca are monitor cu FreeSync si 60Hz si sa nu iasa din plaja FreeSync, nu stiu. Pe un monitor de 60Hz eu n-as face asa ceva, mai bine sa am 80-90-100, fara FreeSync decat 58 cu FS. Ma rog, in PUBG sau AC Origins nu e cazul de 80-90-100FPS la 4k, dar doar zic.

13. Back To Top | #1953
    Registered User KodiaK's Avatar
    Cred ca ar ajunge spre 100fps in PUBG pe Low sau Very Low. Iar genul asta de joc cere input lag cat mai mic, adica fps in game cat mai mare, chiar si pe monitoare de 60Hz. In AC:O insa, as lasa si eu freesync ON, ca 60fps sunt suficiente pt genul asta de joc.
    Insa ideea de bench este sa vezi cat poate placa, deci nu ii bagi limitari artificiale
    N-am monitor freesync, deci nush daca nu cumva este buggy freesync-ul la 60fps, dar nu inteleg de ce trebuie blocat software la 58, si nu lasat doar freesync ON.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | Samsung EVO 850 250GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD559 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

14. Back To Top | #1954
    Registered User axxel4you's Avatar
    Il blochezi din software la ce fps vrei pentru consum mai mic de curent si placa video mai rece. Freesyncul functioneaza oricum si cu vsync on / off si cu fps blocat. Eu am bottleneck masiv de la procesor in unele jocuri si am setat 52 fps din driveri si atunci fps-ul minim este mai mare decat in situatia in care las placa video la maxim de fps.

15. Back To Top | #1955
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Nu inteleg ultima parte, cum e mai mare daca e limitat din drivere ?

Cand ziceam un test ma refeream la ceva de genul asta

Consumul in DX 12 e mai mic ca in DX11 dar idem framerateul cu vreo 10 FPS in minus.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

16. Back To Top | #1956
    Registered User axxel4you's Avatar
    Fps-ul minim din anumite jocuri este mai mare atunci cand ai frame rate target control blocat la un Fps care iti permite sa nu ai bootleneck la procesor si placa video, e ca si cum ai resurse libere pentru zonele mai grele care apar si pot sa-ti produca spikeuri mari in framerate unde e sesizabila coborarea chiar si cu freesync + LFC.

17. Back To Top | #1957
    Eu blochez FPS-ul ca sa reduc fluctuatiile. E enervant cand ai fluctuatii mari. Si la 45 (sau chiar 30) fps constant te obisnuiesti si pare smooth. Daca ai tearing, stuttering, fps drops e mult mai rau.

18. Back To Top | #1958
    Quote Originally Posted by dumy252008 View Post
    ETS2 in 4K, ultra, blocat la 58FPS FreeSync, profil custom, 100W
    PUBG, 4K, high, tot 58FPS FreeSync, undervolt la 1080mV, GPU la 1652MHz, HBM2 la 1050, 260W, tot timpul, indiferent de scena
    AC Origins, idem PUBG... 160-220W, 180-190W am vazut de cele mai multe ori, conteaza scena
    msi afterburner, ultima versiune
    Ok ,dar când tragi de un joc la o calitate grafică cât mai bună consumul va creşte pentru că load-ul creşte şi te apropii de ce vezi în review-uri: 250-300W (sau mai bine).

19. Back To Top | #1959

20. Back To Top | #1960
    Placa video GIGABYTE Radeon RX Vega64 8G HBM2 GAMING OC - PC Garage

Una aftermarket pe stoc. O ia careva sa ne dea niste teste ?

1.  
Page 98 of 100 FirstFirst ... 48889596979899100 LastLast

Bookmarks

Bookmarks