Results 1 to 17 of 17

Thread: Problema dropuri jocuri palca de baza-placa video

1. Back To Top | #1
    Registered User bogdan020793's Avatar

Problema dropuri jocuri palca de baza-placa video

De curand ,mi-a murit o placa de baza ASUS Am3,in care,cu un 7870 rula mai orice joc,dupa care mi-am vandut placa video .
    Mi-am luat un mobo MSi 970g43a SH si am schimbat corsair vx 550w cu un Sirtec 600w Bronze ,pentru a fi sigur ca tine un ASUS 280 simplu.
    Tin sa precizez ca am 16 gb ram 1333 ,phenom x4 965,iar pe fosta placa de baza, cu-n 7870,nu am avut aceste probleme ,de dropuri gen jocuri Mordor,Spliter Cell Blacklist si alte jocuri care sunt din 2014 incoace de pe steam sau alte platforme .
    Am avut un Sapphire 7770 de backup ,care pe acesta placa de baza impreuna cu fosta sursa ,nu am avut probleme in jocuri ,gen FIFA 16.
    Eu zic ca acest sirtec tine fara probleme configuratia actuala .
    O fi de la HDD si sa-l inlocuiesc cu-n SSD v300 ? Nu stiu daca e neaparat placa video ,desi sunt sanse cam mici .
    Ce teste sa fac ?
    PS= pasta de la procesor care se pare ca ,nu prea mai era uniforma si era pe alocuri intinsa,am schimbat-o cu un Arctic Silver 3 ,acum cateva zile.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Problema dropuri jocuri palca de baza-placa video-111.jpg  
    Last edited by bogdan020793; 21-02-2017 at 16:13.

2. Back To Top | #2
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Eu cred ca nu trebuia sa schimbi sursa.
    Ce dropuri ai in jocuri? Cum se manifesta? Sunt spikes, flickering, lag sau ai fps mai scazut ca inainte?

Fa update la drivers. Ar trebui sa vezi ceva schimbari. Ceva Crimson ReLive de la 16.12.2 in sus.

3. Back To Top | #3
    Am incercat si cele mai vechi drivere si cele mai noi.
    Sunt dropuri,un fel de lag,dar fps am stabil .
    Am bagat de la windows 7 pana la windows 10,cel actual .

4. Back To Top | #4
    Cred ca marea ta problema,pe langa placa de baza (ai facut update de bios?),este RAM-ul @ 1333.

Plus procesorul x4 965,total depasit chiar si cu overclock masiv.R9 280 este prea performnat pentru ce ai acolo in sistem.Ai bottleneck pe CPU,daca el sta in 90-100% si placa video la 60-80% (dx11).
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

5. Back To Top | #5
    Nu,nu am facut update de bios,desi ma tenta ,mi-am dat seama ca nu avea rost.
    Procesorul ma gandeam sa-l schimb in viitorul apropiat cu un FX 8350,insa nu stiu sigur daca accepta procesorul asta,chiar daca mobo-ul este un am3+ .
    Nu stiu ce sa zic,daca chiar e de la ramii 1333,i
    Atasat ai print task manager`gpuz in full hd in joc FIFA 15 .
    La unele faze,sacadeaza,se opreste 1 secunda si revine .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Problema dropuri jocuri palca de baza-placa video-111.jpg  
    Last edited by bogdan020793; 21-02-2017 at 19:09.

6. Back To Top | #6
    Print Crystal HDD

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Hard-ul are sectoare defecte si o temperatura foarte mare. Cand ai curatat ultima data calculatorul de praf?

8. Back To Top | #8
    Registered User DeuxEx's Avatar
    FX-8350 nu iti merge, dar FX-8320 da...

https://www.msi.com/file/test_report/TR19_2743.pdf

9. Back To Top | #9
    Ah Kin TimmY's Avatar
    HDD-ul ala e foarte vechi. Pune ceva SSD de 240-250 gb si o sa ai spor de viteza cam peste tot.
    ..

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by danutzzul View Post
    Hard-ul are sectoare defecte si o temperatura foarte mare. Cand ai curatat ultima data calculatorul de praf?

313131

Acum 2-3 saptamani,cand am schimbat pasta termica la procesor,dar nu era cine stie ce praf,in afara de cel de pe cooler .

11. Back To Top | #11
    Trance GoD ATB's Avatar
    HDD-ul este pe duca, salveaza repede datele importante si cumpara altul.
    "I'm ready to lose my mind but instead I use my mind / I put down the knife, and take the bullets out my nine / My only crime, was that I'm too damn kind" - Guru

12. Back To Top | #12
    Registered User trandafirdoru's Avatar
    Eu as fi mers pe intel (procesor+ssd) si grafica nvidia, un asus STRIX.
    Sursa era buna, nu cred ca trebuia schimbata.

13. Back To Top | #13
    Registered User dic1's Avatar
    Lag-urile sunt de la HDD, are sectoare realocate. Cel mai usor vezi in Resource Monitor (se deschide din Task Manager), tab-ul Disk, sectiunea din mijloc, Disk Activity, coloana Response Time. Orice operatiune cu discul (citire sau scriere) are un timp de raspuns in ms (cat asteapta procesul raspunsul de la operatiunea cu discul). Un SSD are timpi de sub 10ms, un HDD are timpi de sub 100-150ms, dar daca este fragmentat pot fi si de 500-1000ms (jumatate pana la o secunda asteptare). Un HDD cu sectoare realocate are si 5000-10000ms (5 pana la 10 secunde asteptare).

Schimba HDD-ul si nu vei mai avea probleme. Daca treci pe SSD sistemul va raspunde mai bine.

14. Back To Top | #14
    L-am schimbat pe acela,cu-n HDD Samsung de 320 gb SATA ce il aveam de backup,pana imi iau un SSD V300 .
    In afara de temperatura de 48 de grade,care zic eu,e normala fiind mai vechi ,totul e ok ?
    Am reinstalat si windowsul
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Problema dropuri jocuri palca de baza-placa video-1111.jpg  

15. Back To Top | #15
    Am citit pe forumuri,ca msi 970-g43,avand 4+2 faze,se incalzeste foarte repede si la fel face si cu procesorul.
    Parca imi pare rau ca nu am mai asteptat sa imi iau un asus am3+ si m-am grabit cu placa asta,nu stiu ce sa zic,daca e de la procesor,hdd de acum sau mobo .

16. Back To Top | #16
    Registered User trandafirdoru's Avatar

Problema dropuri jocuri palca de baza-placa video

Vezi ca urmează sa arunci banii și pe un ssd de slaba calitate...
    Ai sărit peste postul #12 dar o sa ajungi la vorba mea

17. Back To Top | #17
    Am deschis un topic aici .
    Wishlsit Am3+
    Daca e sa vand 280,as alege 770 -ul .

1.  

Bookmarks

Bookmarks