Results 1 to 5 of 5

Thread: Adaugare RAM

1. Back To Top | #1

Adaugare RAM

Buna ziua! Sunt noob in domeniul pc-urilor si a as vrea sa stiu ce trebuie sa fac daca vreau sa-mi adaug 2gb ram.Pc-ul meu este Intel quad core q8400 2,66 ghz, 4gb ram, nvidia 9600gt. Aceasta memorie Memorie desktop Kingston KVR13N9S6/2, 2GB DDR3, 1333MHz, CL9 - Memorii - Laptop - Desktop - IT ,este compatibila cu componentele pc-ului meu?As putea sa o montez acasa?Multumesc

2. Back To Top | #2
    In primul rand afla ce placa de baza ai, pentru ca poti avea DDR2 sau DDR3. In al doilea rand, modulele DDR3 produse azi nu prea mai sunt compatibile cu sistemele Core2, pentru ca au cipuri de densitate prea mare (ex 2gb din 4 cipuri, 4gb din 8 cipuri). Ai nevoie de DDR3 cu 8 cipuri la 2gb sau 16 cipuri (8 pe fiecare parte) pentru modului de 4gb.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #3
    placa de baza e G41T-M2 . E compatibil? Multumesc

4. Back To Top | #4
    Nu. Ai nevoie de ram DDR2, care e mai scump decat DDR3. Probabil iesi mai ieftin daca cumperi second hand.

Specificatii placa de baza: ECS G41T-M2(1.0) LGA 775 Intel G41 Micro ATX Intel Motherboard-Newegg.com

Tu acum ai un modul de 4GB? Ca placa are doar doua sloturi. Daca da, atunci e recomandat sa cumperi unul cat mai apropiat (ca specificatii) de cel care il ai, pentru a evita problemele de incompatibilitate intre module.

5. Back To Top | #5
    Vestea buna e ca la DDR2 nu exista problema descrisa de mine mai sus, adica va merge orice modul, cu orice configuratie de cipuri.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

1.  

Bookmarks

Bookmarks