Results 1 to 13 of 13

Thread: Magazine online - unul si acelasi

1. Back To Top | #1

Magazine online - unul si acelasi

Buna,

Fiind in cautare dupa unele componente am constatat că unele magazine online sunt de fapt unul si acelasi. As dori sa fac o lista si daca ma puteti ajuta sa o actualizăm sa nu mai pierdem vremea intrând de 5 ori pe acelasi site practic. Si plus de asta sa stim unde este aceeași garantie sau e diferit procesată.

1. Media Galaxy
    Altex

Aici nu stiu cine pe cine a cumparat dar cert e ca site-urile si preturile sunt la fel.
    Garantia e procesată la acelasi "birou".

2. Cel
    Dc-shop
    Oktal
    MarketOnline
    Azerty
    Mediadot
    domo.ro

Toate acestea sunt deținute de corsar online (cel) am văzut. Deci domo nu e vechiul domo ci doar domeniul/brandul cumparat in rest toate au aceleași preturi, iar variant mobile arată identic la toate.
    De asemenea garantia la toate site-urile e procesată de aceleași "birou"

3. eMAG
    Flanco
    PC Garage
    Fashion Days

Deși eMAG a cumparat pcgarage, au rămas cu identitate proprie si preturi separate. Nu cum s-a întâmplat în cazul mediadot sau dc-shop care au fost luați de cel. Flanco la fel e separat.
    De asemenea si garantia e separat procesată.

4. evoMAG
    WatchShop

5. Yellow Store
    Utok

Ambele sunt deținute de Skin Media

6. ClickShop
    Germanos

Ambele tin de Telekom

7. Vexio
    FanPlace

8. Magazine care încă sunt separate si nu tin de nimeni

F64
    QuickMobile
    Elefant

Nu stiu despre itgalaxy si prostore desi seamănă.

Mai erau câteva site-uri cu nume amuzante care nu le mai retin deținute de cineva care fusese la Arena Leilor, Marius Ghinea parca, dar care nu le-am mai vazut de mult.

Un lucru despre care am mai citit ar fi ca firma Network One Distribution deținuta de aceeași persoană ce detine Flanco si eMAG ar vinde/distribui produse către toate celelalte firme.
    In ultima vreme am intalnit firme care nu mai au depozit in tara sau distribuitor, durand o comanda si 7-8 zile pana sa ajunga produsul de la un depozit extern din afara țării.

Offtopic: imi aduc aminte acum vreo 10-12 ani cand dc-shop parca sau nu stiu sigur, era o firmă de prin sibiu care avea numai produse enermax si pasta arctic silver... era lux ... acum pe nisa asta vad ca sunt cei de la shop4pc cu multe produse de oc si tunning.

Dacă am postat greșit rog un admin sa mute topicul.
    Last edited by simi_id; 01-09-2017 at 21:54.

2. Back To Top | #2
    Registered User kpk1's Avatar
    Vexio = fanplace.ro

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

3. Back To Top | #3
    Am actualizat.
    Merci

Asus Maximus VII Hero / i7 4790K / Noctua NH-D15 / 16Gb Corsair Vengeance CL9 @ 1600 Mhz 1.50V / Palit GTX 1080 Super Jetstream / 1x180GB SSD Corsair GS / 2x4TB WD Black FZEX / Vantec NexStar 3.1 + 1x4TB Hitachi Deskstar NAS / Antec HCP-1300W Platinum PSU (Delta) / CM Storm Trooper / 2 x Dell U2515H / Logitech Z623 / X-Fi Titanium / SS 7H / CM MasterKeys Pro L / Razer DeathAdder 2013 WoT Editon / SS 4HD / XBox360 gamepad / Steam Controller + Steam Link/ Asus RT-AC68U / Asus ROG G752VS notebook

4. Back To Top | #4
    Credeam că sunt 3. Concurență serioasă în felul ăsta.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

5. Back To Top | #5
    Registered User
    2. toate sunt Corsar SRL
    3. încă sunt SRL-uri diferite, și da sunt prețuri și garanții diferite, deci nu cred ca pot fi puse la grămada, chiar de e o umbrela mai mare
    7. vexio = fanplace = pcone / Fanplace IT SRL
    desi au același layout de site, prostore e diferit (Pronet Computers SRL); am cumpărat de multe ori de la ei, sunt serioși; sunt de vreo 20 de ani pe piața

mai e shop4pc.ro (bestfriend media SRL) care nu mai are altele...
    La orice comanda PC Garage folosind voucherul XM43PKVG se beneficiaza de un discount de 1% pentru orice produs.

6. Back To Top | #6
    Despre Prostore pot confirma si eu ca sunt seriosi.
    Nu am cumparat de multe ori de la ei dar am luat recent un cpu mb și ram undeva la peste 5000 ron si pot sa zic ca m-au sunat înapoi sa imi spuna ca mai întâi vor sa verifice daca ramul e compatibil cu placa si apoi imi da drumul la comanda.
    A durat cam o săptămână ca le-au adus din afara.
    La două zile după ce le-am primit am descoperit o problema cu procesorul si cand am sunat am vorbit cu un domn Alin care mi-a zis ca va vorbi la distribuitor dar in acelasi timp mi-a zis sa vada o soluție sa nu stau fara procesor.
    Cam asta a fost contactul in mare cu ei pana acum.

La shop4pc am luat niste pasta kryonaut si soluție de curățat proxima si au fost foarte ok. Mi s-au parut genul ala de persoane entuziaste.

In rest am cumparat mai de peste tot de-a lungul timpului. Evomag de câteva ori binisor chiar, cel o dată sau de două ori, pcgarage de cele mai multe ori desi au crescut preturile de cand cu emagul, mediadot cand era mediadot concurenta la pcgarage, eMAG mai mult chestii mărunte rackuri, ventilatoare.. etc nu prea au produse high end sau enthusiast, probabil ca de asta au luat pcgarage.
    Si am mai luat de la ipon o tastatura cm masterkeys pro l la vreo 850 ron, care nu stiu unde sunt in romania sau ungaria dar mi-au vorbit amabil in românește si au fost drăguți. Deși recent nu mai imi merge site-ul nici pe mobil nici pe desktop si curios ca la un prieten care e tot in rds merge.
    Oricum cand i-am întrebat de garantie, eu fiind din iasi, mi-au zis ca trimit cu fan Courier tarif normal ca cică face livrari si in ungaria. Au preturi mici am văzut.

Tot preturi mici, cele mai mici chiar le are 220volt.ro
    Am luat de la ei in iarna, ianuarie 2017 un ssd m2 nvme samsung 950 pro 256gb la vreo 800 ron unde peste tot trecea de 2000 era 1100-1200ron. Mi-a ajuns ok sigilat neumblat.
    As mai lua de la ei dar nu stiu de ce am o reținere, ca am văzut că nu pot plăti online cu card. Mai are cineva experiențe cu ei ?
    Nici la ei dar nici la prostore am văzut că nu pot plăti online cu card. Deși am avut experiențe bune cu ambii.
    Last edited by simi_id; 02-09-2017 at 18:45.

7. Back To Top | #7
    Si eu iau de la prostore ultima vreme. Dupa ce am renuntat la pcgarage, ca plateam campaniile ptr gameri in pretul produselor scumpe, am trecut la c e l. ro, apoi am trecut la prostore.

8. Back To Top | #8
    Registered User
    Cumpăr de la Prostore de peste 10 ani (magazin de cartier, aproape de mine). Foarte de treabă oamenii, iar prețurile sunt bune.

9. Back To Top | #9
    pc-coolers - vad ca sunt doar distribuitori acum, acum ceva vreme aveau si magazin
    itdirect - foarte vechi pe piata (din 2004) si din cate stiu nu apartin de nimeni; sunt importatori oficiali pt. cateva branduri si distribuitori, dar au si magazin cu vanzare directa

10. Back To Top | #10
    Prostore nu stiu cat de mult e magazin de cartier ca vad ca vand si corporate si se ocupa si de licitații prin seap.
    Da, pc-coolers am cautat acum si nu mai au magazin. De ei vorbeam ca aveau surse enermax cand erau la moda, erau un fel de shop4pc, i-am confundat cu dc-shop.

11. Back To Top | #11
    Registered User ciocanul's Avatar
    Nu e acelasi, fiecare are un anumit specific/management/preturi/politici/etc si daca in spate au aceeasi investitori. Poate Altex si MG o ard dubios impreuna, restul nu prea.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

12. Back To Top | #12
    Unde sunt separate si ca oferta si garantie am specificat, dar cel puțin la cele 8 "magazine de la cel.r0 ... sunt de fapt domenii nu mai sunt magazine. Domo nu mai are nicio treaba cu ce era inainte, la fel si mediadot si-a pierdut din aura aia de magazin enthusiast cum e pcgarage. Plus ca toate cele 8 magazine/domenii au aceleași preturi iar garanțiile sunt rezolvate in acelasi loc. CEL nu a diversificat sau întărit brandingul separat la magazine ci le-a unificat.

13. Back To Top | #13
    Si cei de la shop4pc sunt foarte ok, desi dureaza un pic mai mult sa aduca produsele ca nu au stocuri. Pana la urma e si de inteles, avand in vedere ca mare parte din produsele lor se adreseaza sectorului enthusiast.

Au magazin si pc coolers, dar se axeaza mai mult pe partea de distributie. In dreapta, jos de tot, pe prima pagina veti gasi si magazinul online care va v-a duce aici.

Noi iti sustinem pasiunea pentru gaming!

1.  

Bookmarks

Bookmarks