Results 1 to 4 of 4

Thread: Ventilatorul placii video caraie cand turatia e intre 70% si 90%

1. Back To Top | #1
    Registered User TheGreat's Avatar

Ventilatorul placii video caraie cand turatia e intre 70% si 90%

Am o placa GTX 1060 6Gb Windforce de la Gigabyte
    https://www.gigabyte.com/Graphics-Ca...60WF2OC-6GD#kf

Ventilatorul incepe sa caraie cand turatia atinge 70% .Intesitatea maxima e intre 80 si 85%
    La o turatie de peste 85% caraitul incepe sa scada in intensivate iar la peste 90% dispare.
    Am asultat cu atentie si nu e acoperit de zgomotul obisnut pe care il produce ventilatorul.

2. Back To Top | #2
    Pai si ce mai astepti, trimite-o la garantie si ai grija sa mentionezi defectul exact, altfel risti sa o primesti inapoi cum ai trimis-o. De ce zic asta, pentru ca fix acelasi model il am si eu si nu am reusit niciodata sa depasesc 45% turatie la cooler, nici macar in teste sintetice. Cam cate grade peste 40 ai in carcasa aia de se tureaza in halul ala?
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #3
    Registered User TheGreat's Avatar
    Nu am minat nici macar un minut cu ea. Vad ca a disparut intre timp postarea userului care a zis ca am folosit-o la mining. Asa facea de cand am cumparat-o toamna trecuta. In majoritatea jocurilor nu se incinge atat de mult incat turatia ventilatorului sa creasca peste 70%.
    Am desfacut carcasa si temperatura a scazut cu vreo 5 grade si nu mai e nevoie sa setez turatia peste 70%. Dar cu carcasa deschisa trebuie mereu sa curat de praf calculatorul.

Cosmin_C, in cazul in care intradevar ai GTX 1060 Windforce si nu G1 Gaming, incearca Assassin's Creed Unity care incalzeste placa video in draci si seteaza detaliile pe Ultra....cu carcasa inchisa evident. Seteaza manual turatia la 45% si spune-mi ce temperatura atinge dupa cel putin o ora de joc.(fara sa pui pauza sau sa dai alt tab intre timp)

Asa pot seta ventilatorul pe silent dar temperatura o sa sara de 80 de grade.

Problema e ca nu o sa pot folosi calculatorul cat placa video e in service pentru ca procesorul meu nu are placa video integrata.
    http://ark.intel.com/products/80910/...Cache-3_40-GHz

4. Back To Top | #4
    Nu ma intereseaza ce temperaturi sau turatii am cu setari manuale, eu folosesc placa cum a venit din fabrica. Spre deosebire de multi membrii forumisti, eu am incredere in producatorii placilor video. Eu as zice s-o lasi in pace cum vine de la mama ei, eventual ajut-o cu ceva airflow imbunatatit in sistem... dar oricum, daca face zgomote anormale poti apela la garantie, ca doar pentru asta o ai.

Este Windforce, nu G1, este aia cu un singur heatpipe prin radiator. Am luat-o pentru ca consuma cu 20W mai putin in load decat G1, iar diferenta de frecventa in lucru era de sub 100 mhz. Pentru mine erau mai importanti aia 20W de caldura mai putina decat performanta putin mai mare, iar potentialul de OC mai mare la G1 nu lasa complet indiferent. Am ocazia sa testez chestiile astea la firma asa ca am facut-o.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

1.  

Bookmarks

Bookmarks