Results 1 to 12 of 12

Thread: Problema crash-uri

1. Back To Top | #1

Problema crash-uri

Buna seara! Am o problema: pc-ul meu se blocheaza(crash). Il scot din priza,il bag la loc si isi revine. La event viewer scrie : error ... WMI ; si error... DistributedCom. De la ce sunt crash-urile?E pe duca procesorul? Va rog ajutati-ma!
    Last edited by laurentiuluca88; 30-12-2017 at 20:00.

2. Back To Top | #2
    Registered User LR's Avatar
    Cauzele pot fi multe. Pentru inceput fa o poza cu telefonul la ecranul cu eroarea in cauza ca important este CODUL de EROARE 0xXXXXXX. Procesorul ar fi ultimul lucrul la care sa te gandesti ca este dus cu conditia sa nu fie coolerul plin de praf si sa se incalzeasca excesiv.
    ...

3. Back To Top | #3
    acum 1 luna l-am dus la desprafuit si sa-mi faca windowsu si peste 2 sapt iar au aparut crashuri. Referitor la erori, imi da mai multe erori : a disk error has occured ; windows failed to start.. (dar nu mai stiu codu). Acum 2 minute l-am scos din priza,am facut ora si data , am scos usburile si si-a revenit, domnu Pc m-a lasat sa intru in windows . Nu am mai reusit sa dau chkdsk c:/f (zice cannot open volume...) , nu mai merge nici memory diagnostic(da eroare) , partitia nu o mai vede cand vreau sa instal win .

4. Back To Top | #4
    Registered User Heaven's Avatar
    Verifica cablul SATA de la HDD, posibil sa fie contact imperfect.
    Instaleaza hdtune si vezi la sectiunea health ce zice, eventual posteaza parametrii smart daca ai warning..

5. Back To Top | #5
    Incearca cu alt cablu SATA. Daca se comporta la fel cred ca HDD-ul este plin de sectoare BAD.
    ...

6. Back To Top | #6
    imi apare asta: Problema crash-uri-untitled.jpg .E grav?

7. Back To Top | #7
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Nu stiu, ai cautat ce inseamna calibration retry count inainte sa pui intrebarea?
    "People will read again."

8. Back To Top | #8
    am mai vazut pe google si la altii eroarea asta , dar cica nu-i grav . Am impins cablurile SATA, sa intre in contact mai bine. Revin la problema initiala:crash-urile. De la ce sunt? Placa de baza e pe duca?

9. Back To Top | #9
    Registered User Heaven's Avatar
    Crash-urile pot fi din cauza cablului SATA prost, windowsul incearca sa comunice cu HDD si daca nu reuseste ramane blocat.

Acum, dupa ce ai impins cablurile mai bine ai mai avut probleme, au mai aparut erori referitoare la Disk? E important sa ne spui si ce event id au acele erori.

Din poza de sus tind sa cred ca, cablul SATA e de vina.

10. Back To Top | #10
    Nu s-a mai blocat de cand am impins cablurile. Dar tot mai apare ''warning'' la ''calibration retry count'' . Cum pot sa aflu event id?

11. Back To Top | #11
    Schimba cablul SATA deoarece vad ca ai o gramada de erori la Interface CRC Error Count. Calibartion Retry Count daca ramana pe 1 si nu creste nu ar trebui sa te ingrijoreze. Dupa ce schimbi cablul SATA (atentie ca va trebui sa scoti unitatea din priza cand faci operatiunea) incearca sa testezi si memoria RAM cu un memtest (pui un usb stick gol intr-un port USB si sulezi programul iar mai apoi bootezi de pe stick). De asemenea ia in considerare sa cauti si o alta sursa sa faci niste teste. Bafta si La Multi Ani !
    ...

12. Back To Top | #12
    Multumesc. O sa iau un cablu sata. Mai am o intrebare: crash-urile poate sa fie de la boxe? Sunt vechi,din 2003, A4 tech. Le-am scos din pc si de-atunci nu s-a mai blocat.Merita sa imi cumpar boxe noi?

1.  

Bookmarks

Bookmarks