Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: I5 6400 + Asus Strix 1060 6Gb nu da randament

1. Back To Top | #1

I5 6400 + Asus Strix 1060 6Gb nu da randament

Salutare,

Configuratia din titlu la care se adauga si 8 gb DDR4, nu da randamentul pe care ar trebui sa-l dea. Problema se manifesta in singurul joc pe care il folosesc si anume CS GO. Ce nu reusesc sa inteleg este de ce am doar 130-150 fps cu setarile pe low in conditiile in care Pc-urile de la un internet cafe din zona cu acelasi procesor si acelasi gen de placa video scot constant 230-250 de fps, pe HIGH !

Am incercat pana acuma 2-3 variante de driver, toate instalate dupa ce am rulat DDU, cu geforce experience, fara geforce experience, 1000 de variante de setari din nvidia control panel, iar momentan schimb windowsu.

In Uniengine valley benchmark, am scos 2600 de puncte, pe extrem HD; in furmark 4000,(am vazut gtx 1060 de 3 gb, cu acelasi procesor a scos 4600)

As avea nevoie de niste idei, nu prea as vrea sa dau placa inapoi.

2. Back To Top | #2
    O fi vina procesorului, are doar 2.7 ghz speed.
    N-ai de ce sa dai placa inapoi, se platesc bani frumosi pe un 1060 6gb din cauza minatului, probabil ti-ai lua mai multi bani pe olx decat daca o dai inapoi. Pe cg se sunt pe la 1700-1800 lei )
    Last edited by MosSpanac; 11-02-2018 at 20:51.
    Clap clap !

3. Back To Top | #3
    Monitorizeaza resursele folosite in timpul jocului, sa vezi de unde apare limitarea. Poti face asta cu MSI Afterburner, de exemplu.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

4. Back To Top | #4
    AM sa incerc msi-ul dar momentan schimb windowsul. cat despre procesor, m-as mira sa nu fie suficient la mine, din moment ce tuturor le merge ok cu acelasi procesor, ma refer si la PC`uri pe care le-am incercat persona + youtube.

La 1800 de lei pierd bani... abia am luat-o de 2 zile cu 2000 de lei )

5. Back To Top | #5
    wow, mai sunt si gameri care platesc preturile astea... credeam ca le cumpara doar minerii, lol
    Clap clap !

6. Back To Top | #6
    Mda, cam 1150 ron am dat pe WindForce OC 1060 6gb acum 14-15 luni. La preturile de acum preferam sa-mi gasesc alta activitate in afara de gaming, sau jocuri mai vechi.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #7
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Ai multicore bifat in cs?
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

8. Back To Top | #8
    GPU - cam 60%
    CPU - cam 75 - 80%

astea le afiseaza msiafterburner

Multicore rendering e enabled da

9. Back To Top | #9
    Deci cu alte cuvinte daca pui o placa video mai buna o sa ai o placa video care sta si mai mult degeaba, idem pentru procesor. De ce si cum se rezolva? Nu stiu.

10. Back To Top | #10
    Registered User faraverete's Avatar
    luat rapid si fara sa verific niste launch options, pe care le setezi din steam la csgo (click dreapta pe joc -> properties -> general -> set launch options )
    -novid -high -threads 4 +cl_forcepreload 1 -snd_headphone_pan_exponent 2 -snd_front_headphone_position 45 -snd_rear_headphone_position 135 -nod3d9ex
    Unele sunt inutile pentru cazul tau, dar daca nu, cauta pe google ceva legat de launch options, poate gasesti vreo solutie

Also, asteapta'te ca proc-ul sa fie mai mult folosit pe low settings decat placa video. Load-ul placii video creste o data cu cresterea graficii din joc.
    Diablo 3 battle tag: Faraverete#2252

11. Back To Top | #11
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Incearca si pe high.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

12. Back To Top | #12
    Eu ating acele FPS-uri cu un GTX 770.

fps_max la cât e setat?

Din moment ce procesorul nu stă în 100%, înseamnă că nu face bottleneck.

Pe ce slot PCI ai pus placa? Poate se trage cumva de la asta.

13. Back To Top | #13
    Registered User KodiaK's Avatar
    Vezi si in alte jocuri cum se comporta. Poate e ceva in neregula la CS:GO doar.
    Daca ai SSD, pune jocul temporar pe SSD (din Steam il poti muta direct, nu trebuie sa il reinstalezi) si vezi daca e vreo diferenta.
    Posibil sa fie si de la OS, ai zis ca vrei sa-l reinstalezi, revin-o dupa.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | Samsung EVO 850 250GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD559 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Incearca si pe high.
    Am incercat, același lucru. Fps variază între 90-200 în funcție de locul în care mă aflu pe harta insa in mare stă pe la 140_150.

Placa e conectat in pcie slot 1, setări in bios speed Link 3rd gen.

Launch options sunt puse deja, nu mă ajută.

Am mai făcut în benchmark Superposition, am scos 2398 de puncte pe extreme HD, insa nu știu dacă e normal sau sub medie.

Fps_max ori 300 ori 0 , tot așa se comportA

15. Back To Top | #15
    Registered User KodiaK's Avatar
    Vezi si tu comparativ cu ce e in review-ul asta tu pe unde te plaseszi. Ar trebui sa fi cam cu 5-10% sub, din cauza procesorului.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | Samsung EVO 850 250GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD559 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

16. Back To Top | #16
    Salutare colegi de forum, astazi am montat la loc placa pe care o aveam inainte ( un gtx 750 ti ) care merge mai bine decat cea noua. In timpul procesului am observat ca sursa mea e de 350w, ar putea fii asta problema?

17. Back To Top | #17
    Salutare colegi de forum, astazi am montat la loc placa pe care o aveam inainte ( un gtx 750 ti ) care merge mai bine decat cea noua. In timpul procesului am observat ca sursa mea e de 350w, ar putea fii asta problema?

18. Back To Top | #18
    Dacă sunt 350w reali nu ar fi asta problema.
    Zi modelul sursei.

19. Back To Top | #19
    Încearcă placa în alt PC. Vezi dacă acolo merge cum trebuie. Dacă nu, atunci are placa probleme.

20. Back To Top | #20
    modelul placii e deepcool de480, rated la 350w, dar am schimbat-o cu una mai purternica si nu s-a vazut nici o schimbare. nu imi ramane decat sa incerc alt pc sau sa o duc la garantie

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks