brat Cum vad temp la o placa video ?
Results 1 to 13 of 13

Thread: Cum vad temp la o placa video ?

life is a race track Freelancer's Avatar

Exclamation Cum vad temp la o placa video ?

am o placa video gecube 9250 cu racire activa..un cooler incastrat in radiator care a inceput sa faca mai rau decat vreo 10 hdd-uri de acum 100 de ani..so i-am taiat alimentarea..si am sperat sa duca doar cu heatsink-ul.....poa sa bubuie ?..unde vad si eu temp-urile....daca e ceva rau ..bubuie direct sau mai intai imi da un warning ceva

Registered User
    LCS - 300 - Thread
    Nu are asa ceva. Doar cu un senzor extern. Si poate sa faca urat. Desi majoritatea placilor video din seria asta vin cu racire pasiva. Si se incing urat de tot dar merg. De regula ai erori software daca temperaturile sunt prea mari. Se mai reseteaza...
    i7 2600k |Scythe Ninja2|Asus P8P67-LE| 4 x 4196 MB KINGSTON KHX1600C9D3K2/8G |HIS HD5750 iCooler IV 1GB| aVerTV Hybrid Super 007|NZXT Gamma |Antec VX 550W PSU|SAMSUNG LT27A550EW

WZY
    WZY is offline
    Terminator WZY's Avatar
    - Nu da "Warning!" .... se inchide monitorul... cam atat!
    - Incearca sa cureti ventilatorul sau sa-l inlocuiesti, iar daca placa a fost achizitionata cu racire activa [montata de catre producator] atunci asa ar fi recomandat sa mearga!
    - Oricum incearca sa pui manutza pe radiator.. daca-i prea incins... refa-i racirea! BAFTA!

EDIT: Atunci monteaza un ventilator cumva... te descurci tu... de 80 (daca iti permite distanta de la P.V. pana la primul slot pci utilizat) sau mai mic... sau pe lateral (am vazut la cineva care nu inchide carcasa never!)

(Click) / Contact: Yahoo

Phone: +40 723 661 361

hmm..pai acuma dupa vreo 10 minute de functionare ...cu degetometru masurat...radiatorul placii este mult mai rece ca cel al NB-ului ....si deh in asus probe imi zice NB = 37 grade ....deci ...ce-i fac...dau drumu la tobe si goarne ( vent ) sau risc si dau vreo 2 3dmark-uri..sa vad daca tine ? ....ps: deci pana la urma poate sa se arda instant ? ..fara sa zica nimica..sau mai intai sa stinge ..pe la o X temp....si etc....pls help..ca mi-e ca bubuie asta in bratze

LE: nu am cum sa il inlocuiesc ventul ca este bagat in radiator...trebe sa tai radiatorul , or smthing....sau schimbat cu totul..si ce am vazut prin magazine racirile pasive de GPU ..incep de la 800 in sus...si placa asta face cam 1200 mil..deci nu se merita...idei pls

Registered User
    cel mai probabil se blocheaza daca ajunge la o temperatura prea mare ... exista insa si sansa sa se arda direct ... oricum coolerul ala era pus acolo cu un scop ... desi 9250 e destul de rece si in 2d probabil nu o sa ai probleme nu prea cred ca o sa tina in 3d ...

... un fel de windows pt aia care nu au bani de mouse

dupa vreo 20 min de battlefield vietnam...a inceput sa miroasa ceva a putin ars , sa mai risc ?...daca se arde si ma duc cu ea la garantie pot sa fac pe prostu sa zic ca nu stiu de la ce s-a ars ? tinanad cont ca ventul mere infranat rau de tot..si face foarte mult zgomot

Banned mRzv's Avatar
    Depinde de aia de la garantie...degeaba faci tu "pe prostu'" daca ei sunt "destepti" si isi dau seama ca "faci pe prostu'"

Ia-ti un Zalman ZM-80C la second....nu e mai scump de 500.000 si face fata cu siguranta la 9250 si sigur si la urmatoarea placa...daca se potriveste.

daca as gasi acuma as cumpara da nu gasesc la nici un magazin ...am fost azi mai peste tot...si cand intreb de racire pasiva pentru placa video ..toti se uita la mine ca la felu 14 (((

Banned mRzv's Avatar
    Man,pune anunt la Publicitate...si eu tot de pe forum l-am luat

am lasat-o cam 2 ore non stop sa mearga in 3dmark si se incinge ceva ...parca se poate simti putin un miros de ars ..or smthing..dar a rezistat eroic placa....sa mai incerc si in continuare....la garantie daca doamne fereste se arde de unde isi dau seama aia ca am oprit eu ventul si nu s-a oprit de la mama lui ...ca si asa nu mai mere mai deloc , cic ventileaza dar mai mult merge cu rateuri si face zgomot cat cuprinde

Nick anterior: caudu Kaishakunin's Avatar
    eu as reface racirea in loc sa merg pe ideea ars/garantie!
    Entrust me to swiftly ease your pain, just give me the sign.

pana la urma am refacut racirea....chit ca stau intr-un chin total...grr ma gandeam sa imi cumpar un vent de la AC , or smhting ceva silent si sa il agat sub placa sa bata in ea....cum as putea sa pun un cooler in zona aia ca nu vreau sa fac improvizatii urate .... , ca am geam la carcasa si parca o sa ma zgarie pe creier cand vad zece mii de improvizatii, m-ar interesa vreun suport ceva daca stiti

Registered User
    Ia vezi asta iti place?

http://www.3dchips-fr.com/actualites...ir_au_sli.html

Da-mi un PM daca vrei.

1.  
    LCS - 728 - Last Post