brat Problema tv out pe ati se vede imaginea doar alb negru :(
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Problema tv out pe ati se vede imaginea doar alb negru :(

Registered User Merlin's Avatar

Problema tv out pe ati se vede imaginea doar alb negru :(

Stiu ca am cam stresat forumul cu intrebarile mele legate de TV out , dar acum in sfarsit mi-am luat si cablurile si am instalat ... insa am dat peste o problema pe care nu pot s-o fac de nici un fel .

Am reinstalat si windowsul , mi-a mers si catalyst control center pe 6.8 ( inainte sa reinstalez windowsul nu-mi mergea) si acum iar nu mai merge , nu stiu din ce cauza , m-am chinuit cu orice si tot nu vrea , in fine am instalat si Ati TRAY TOOLS ca sa pot sa am acces la aceleasi optiuni .

Bun , deci am iesire prin tv out , insa imaginea este numai alb - negru orice ar fi , incerc sa selectez la TV FORMAT , standardul sa pun PAL ( am incercat cu toate G H I K L , etc , chiar si cu SECAM si tot nu vrea ) , insa nu merge orice ar fi cu nici unul de ele , iar cand incerc sa-i dau oK imi da o eroare fara nici un nume . NU stiu ce sa mai fac si ce nu fac eu de fapt bine , ma gandesc ca este o chestie foarte simpla pe undeva de nu stiu eu ...

Placa este un radeon x1600 pro

Multumesc pentru orice raspuns !

Registered User sniperu's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    ce televizor ai ? din ce an ?

Se poate sa trebuiasca sa : http://camp0s.altervista.org/sVideo/how_to.htm

Registered User Smenu's Avatar
    vezi ca in optiuni e selectat ntsc trebuie selectat pal pt a vedea color pe tv

Am pus , am si spus mai sus, acum am pus omega drivers 6.7 , si imi vede televizorul super bine , nu mai exista problemele de compatibilitate ( flicurile alea si cum mi se vedea pe jumatate televizor si jumatate pC) , e chiar super tare ... INSA TOT ALB NEGRU !

Am selectat pal - b sau pal g si la fel ... se vede imaginea practic pe doua "monitoare" , aceeasi si super clara , insa pe TV ALB NEGRU

Cablurile le-am luat astazi , am mai dat si 300 mii pe ele din diverta ... intrarea in TV se face prin SCART , prin placa video S VIDEO de 4 pini , si cablurile pentru sunet in placa de sunet ...

CE pot sa fac ? selectez si la televizor toate optiunile si degeaba , nu vrea

Televizorul este cumparat vineri , din cora , Gut Schneid , vad ca are in meniu si selectie pentru PAL , PAL 60 , SECAM si NTSC ( care merge tremurand ) , dar pe nici una dintre acestea NU SE VEDE IN CULORI
    Last edited by Merlin; 17-09-2006 at 22:10.

Este clar pentru moment, norocul meu mare , cablul este defect .... l-am pus si pe dvd si la fel se vedea alb negru , macar rasuflu usurat ca nu este de la TV sau TV out ...

O sa mai revin cu pareri cand ajung sa schimb la diverta cablul ...

Administrator Johnny's Avatar
    Quote Originally Posted by Merlinboy
    intrarea in TV se face prin SCART , prin placa video S VIDEO de 4 pini
    Un search mic iti releva cauza si raspunsul la problema.

Pai ia zii cum sa dau acel search ca mie nu imi arata nimic , decat un link pentru probleme de nvidia la care nu am gasit rezolvarea ...

Insa la mine este problema HARDWARE , cablul este de vina si chiar nu imi vine sa cred , am fost azi la DIVERTA de mi l-am schimbat, tipii de acolo au zis ca n-au pe ce sa-l probeze si SURPRIZA TOT NU MERGE , l-am pus pe DVD intai si merge imaginea cu dungi , flicare si ALB NEGRU ... la fel si pe PC ( nu stiu de ce m-am mai chinuit sa-l mai pun si pe PC , poate doar de draci ca nu-mi vine sa cred ) ...

In fine ... poate mai stiti din ce cauza se poate intampla ca sa nimeresc totusi 2 cabluri "stricate" ... se poate ca sa fie cablul din start pe alb- negru ? M-as indois , sincer

In threadurile alea, chiar daca initial e mentionat nvidia, se vorbeste despre motivul pentru care cablul SVideo bagat in adaptor SCART nu funtioneaza color in foarte multe cazuri. Traiesc cu senzatia ca primul tau cablu era bun, iar asta pe care l-ai luat acum e intradevar stricat
    Nu te mai chinui cu PAL/NTSC, firul de croma e in aer, poti sa stai si in cap ca nu poti sa-l faci sa mearga din soft.

Registered User adrianpencu's Avatar
    Daca televizorul tau are si mufa RCA atunci conecteaza placa ta video la conectorul RCA din TV - si gata.

Johhny am zis clar ca AM FACUT TEST si cu dvdul , deci am bagat cablul scart in tv si s-video IN DVD si se vede la fel, ALB NEGRU ... deci acum eu nu stiu ce sa mai zic , dar sa fie asa mare coincidenta si chiar S-video cu SCART sa nu mearga color cam greu de crezut ...

Oricum , as aprecia daca ai pune aici linkul exact sau mi-ai da un PM ca s-ar putea sa fi vazut altceva ...

Si da TVul meu are si mufa RCA , insa cablul asta pe care l-am luat este SCART cu S-VIDEO, as vrea totusi sa mearga pentru ca am dat si 300 mii absolut aiurea .... nu stiu daca astia de la DIVERTA ( din plaza ) mi l-ar schimba cu un altul , de fapt nici nu prea am vazut ca ar avea , cred ca asta era singurul model .... poate ma ajutati cu vreun sfat ce sa le zic si cum pot sa mi-l schimbe pe asta cu unul RCA - S-video ...

Culmea este ca majoritatea mi-au zis ca SCART are calitatea mult mai buna decat RCA deci sa ma uit mai degraba dupa SCART decat RCA ...

Registered User adrianpencu's Avatar
    Placa video nu a venit cu un adaptor S-video - RCA?

1. Faci rost de 1 adaptor S-video to RCA - mama (cu gaura) - trebuie sa gasesti daca nu la magazine la un service de calculatoare - sigur gasesti
    2. Cumperi un cablu coaxial de TV + 2 mufe metalice RCA (tata) - sau cumperi unul gata facut (tata - tata)
    3. Il conectezi la tv si la adaptor si gata!

Eu personal sunt adeptul composite video out si nu S-Video out (mai putine probleme)

Placa video am luat-o la mana a doua si nu am primit nici un cablu la ea, insa am fost si eu "hot" si am pastrat cablul de la ultima placa video , adica un leadtek 6600gt, sper sa nu exista vreo incompatibilitate intre 6600gt ( nvidia) si x1600pro pe care o am acum ( adica ati ) ...

Deci tu ce ai zice de fapt , pentru ca eu cred ca de fapt te referi la acest cablu pe care l-am atasat ... sa iau un cablu doar pe RCA , insa nu am inteles care e idea cu cablul coaxial ... daca iau simplu de RCA merge ? ( poate reusesc sa-l schimb maine pe acela) ...

Si ca inca un lucru de mentionat , si cand dau un restart , si deci nu este in windows, se vede alb - negru pe TV , iar pe monitor se vede color , deci e clar ceva hardware .... acum nu stiu sigur daca o fi de la cablu, care o fi stricat ( culmea la doua ) , sau pur si simplu din cauza vreunei incompatibilitati de la TV

LE: daca e ceea ce am inteles eu , ar trebui sa conectez un cablu galben in TV ( AV de pe lateral ) Si un cablu galben in acest adaptor, iar acest adaptor sa-l bag in TV-oUT ... insa nu merge asa , nu-mi vede nici un televizor

Cablurile RCA le am de la DVD , 3 bucati merg in DVD si 3 in TV , poate pot face totusi vreo combinatie cu acest cablu , fara sa mai trebuiasca sa cumpar altceva separat

LE2: calitatea daca rulez un film pe TV este absolut impresionanta , raman uimit , se vede mai bine ca de pe DVD , pur si simplu super , doar ca este ALB NEGRU , nici pe monitor nu mi se vede atat de bine ( un lcd de 15" ) ..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails cablu.jpg  
    Last edited by Merlin; 18-09-2006 at 21:51.

Quote Originally Posted by Johnny View Post
    firul de croma e in aer
    Quote Originally Posted by Merlinboy View Post
    deci am bagat cablul scart in tv si s-video IN DVD si se vede la fel, ALB NEGRU ...
    Trebuie sa fiu mai clar de atit? Oriunde bagi firul ala Svideo - in computer, in dvdplayer, in gaura cheii - vei avea imagine alb negru pentru ca televizorul tau asteapta composit pe scartul ala, firul de croma de pe svideo fiind lasat in aer. Daca citeai threadurile "nvidia" in legatura cu problema asta ai fi aflat si cauza problemei si cum trebuie sa minaresti adaptorul ca sa legi croma cu luma intr-un mod acceptabil pentru televizorul tau.

Nu mai face atata pe inteligentul si ironicul , am gasit topicul acela , insa poate totusi nu ma pricep sa fac lipituri de pini , dupa cum vezi si din ceea ce scriu pe aici ( ca sunt novice cu cablurile astea , mai am un thread cu tvout in care chiar eram in aer , dar nu e vina mea , ci pur si simplu nu m-a interesat pana la ora actuala de asa ceva ) , si acum am dat si banii pe el , deci ideea este macar sa pot sa-l schimb cu un RCA , insa nici asa nu prea am inteles exact cam care ar fi metoda ...

Poate poti totusi sa ma ajuti si sa nu faci atata pe inteligentul ( cu scuzele de rigoare ) incat numai sa ma trimiti pe nu stiu unde si o gramada de ironii ... d-asta este un forum ca sa caut niste intrebari la niste raspunsuri , iar faptul ca s-a mai vorbit acum nu stiu cata vreme de acest lucru nu ajuta in cazul meu ! Am un alt tip de model de TV , o alta placa VIDEO si un alt calculator , etc.

Oricum , multumesc celor care mi-au scris si imi vor scrie , nu este intentia mea de a ma certa pe aici , pur si simplu caut o rezolvare si sunt nervos ca am dat si banii aiurea pe cablul acesta si acum se pare ca nici nu merge ... , poate totusi sa mearga ceva cu cablul pe care il am la DVD si cu adaptorul acela pe care l-am pastrat de la nvidia ...

made in romania Laur's Avatar
    merlinboy, ti-l fac eu sa FUNCTIONEZE COLOR, dar trebe sa ma deplasesz la tine
    este vb de compatibilitate cabluri--adaptor--mufa intrare tv.

Stau in Dr Taberei , maine nu pot , dar miercuri as putea, hai macar incearca sa-mi explici cat de cat, te rog, pana sa vii la mine , poate il fac eu , totusi dau o bere in ambele cazuri !

Cat priveste ce zicea Johnny "Oriunde bagi firul ala Svideo - in computer, in dvdplayer, in gaura cheii - vei avea imagine alb negru pentru ca televizorul tau asteapta composit pe scartul ala, firul de croma de pe svideo fiind lasat in aer. " ... aici sa inteleg ca este vorba de TVul meu in special , sau pana la urma totusi ( si ) acest cablu este defect , la urma urmei cata teorie o fi , imaginea se vede ALB NEGRU ... deci ar rezulta si ca acest cablu ar putea avea o defectiune , nu ? si nu mai este vorba doar de combinatia s-video - > scart ... ca are nu stiu ce fel de probleme

Nu fac pe inteligentul ci sint. Rezultanta directa este uimirea si disperarea cind vad ca insisti sa nu rationezi logic cind solutiile iti sint puse pe masa, chestie pe care tu o interpretezi stingace ca o ironie

Repet, in threadurile cu pricina, la o citire atenta nu puteai sa ratezi niste concluzii fundamentale: faptul ca imaginea alb/negru nu are nici o legatura cu brandul placii video, nu are nici o legatura cu setarile PAL/NTSC (majoritatea tv-urilor moderne sint multisistem) ci are legatura cu faptul ca tu scoti 4 fire pe svideo, adaptorul scart baga tot 4 fire dar televizorul "citeste" numai 3 unde asteapta semnal composit ignorind complet croma de pe cablul al patrulea. Solutia, tot in threadurile cu pricina, este sa consulti manualul sa vezi daca tv-ul tau are un switch pentru semnalul care intra pe scart, sa legi in mufa scart croma cu luma asa cum este explicat in thread astfel incit televizorul sa primeasca composit si sa fie multumit, sau sa renunti la scart si folosesti alta intrare complexa de la televizor (cu alt adaptor). Multumit?

Registered User Mad_Turnip's Avatar
    daca firul de croma e in aer televizorul nu primeste informatia despre culoare....
    ..::i'm mad...i'm evil...i'm --> ADRENALIN POWERED !! ::..
    0723039383 - YM : gulie_valentin ; valentin.valeanu@gmail.com
    valentin.valeanu@xbikers.ro

Registered User snapilica2003's Avatar
    Am innebunit de cate ori am auzit problema asta... si nu numai pe forumul asta.. ci si pe multe altele.. chiar si din afara...
    Solutia este data de Johnny ... si este SINGURA care merge... dar... poti face legatura dintre luma si croma si altfel... astfel incat sa nu necesite lipituri...
    Pur si simplu la cablul S-Video ->Scart pe care-l ai... folosesti o litza si unesti cei doi pini de sus din mufa S-Video ... cam cum se faceam la unele proc Thunderbird pt overclock.

Eu asa am facut... cu toate k m-am chinuit un pic... dar asa n-am fost nevoit sa stric cablul pe care l-am cumparat din aceleasi motive k ale tale (am crezut k ar avea cablul ceva).
    MSI P43T-C51 | C2D E6750 @3.2Ghz w/Scythe ANDY SAMURAI MASTER | 2x 2GB kit Corsair TWIN2X2048-6400C4DHX @2.1V 4-4-4-12 | BFG 8800GT OC2 (675/1674/1950) w/Thermalright HR-03 GT | Mushkin SSD Callisto Deluxe 60GB | Western Digital WD7500AAKS 750GB | Western Digital WD20EARS 2TB | Sony Optiarc AD-7241S | Nexus Value 430W | Antec P150 w/2x Akasa AK-184 L2B & 1x Antec Tricool 120 DBB | ASUS Xonar U1 | Saitek Eclipse II | Logitech MX620 | Linksys WRT54GL v1.1 w/ DD-WRT v24 | Samsung SyncMaster 940BW

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Desi e preferabil sa-l convingi sa mearga pe S-Video, unirea pinilor va merge, dar calitatea pe S-Video e ceva mai buna, mai ales la un cablu de peste 5m.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast