brat putin ajutor in privinta unei statii electromures AS75202
Results 1 to 20 of 20

Thread: putin ajutor in privinta unei statii electromures AS75202

Registered User

Smile putin ajutor in privinta unei statii electromures AS75202

Salutare.Sunt nou pe acest forum si dupa cum spune titlul threadu-lui doresc sa repar o statie electromures AS75202 care sta aruncata de catre taicami-u in debara de vre-o 10 ani.M-ar interesa fidelitatea aceste-i statii si daca ar merita reparata.In prezent detin un logitech x530 ,un genius 5005 si m-ar interesa daca reparand aceasta statie si achizitionand un set de boxe eltax 400 sau 600 voi optine o claritate mai mare a sunetului ,inalte ,bass mai profund si dc nu si volum

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Nimeni? cum se poate conceta statia la calculator?astept replay

Registered User Vivio's Avatar
    Las-o in pace, cine stie cum mai arata si condensatorii pe acolo
    Toate cele bune!

E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2Crucial M4 64GB + RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB
    CM HAF 932Enermax Modu82+ 525WPhilips 170CAsus Xonar D2XKlipsch Promedia GMX A-2.1↕Sennheiser CX 870

FOLDING@HOME

Registered User globulet's Avatar
    mai bine iti iei una sh mai rasarita..si cu acele boxe..clar si sigur o sa fii peste acele sist. de pc...

Registered User
    Statia arata bine a fost pastrata si nu are decat finalii arsi din cate am inteles.M-am gandit sa o schimb intr-un viitor apropiat dar pana una alta nu am bani de un tehnics sau ceva mai rasarit care sa fie mai buna ca asta.Combinatia enumerata de mine mai sus ar putea invinge sistemul genius? Cine a auzit aceasta statie in functiune si cum s-ar putea conecta la calculator pt ca imi vine greu sa cred ca nu merita reparata pt 50ron aceasta statie elctromures.Totusi are 2*75w reali nu de calculator si as fii recunoscator celui care mi-ar putea da schema statiei ca sa o pot repara.

LR
    LR is online now
    Registered User LR's Avatar
    M-ar interesa fidelitatea aceste-i statii si daca ar merita reparata
    La ce "fidelitate" ofereau statiile de Electromures eu zic sa-i dai pace ca nu merita reparata... Mai bine cauta una de firma SH ca sunt o gramada de vanzare la preturi acceptabile.
    | i5 2500k | GA-P67A-UD4-B3 | 2x2GB OCZ Blade DDR3 1600 |SSD INTEL 330 |HDD Seagate SV35.5 1TB | Sapphire HD6850 | 2 x Pioneer DVR-215BK | LG W2286L |

Registered User iosnebun's Avatar
    Quote Originally Posted by LogiQtech View Post
    Statia arata bine a fost pastrata si nu are decat finalii arsi din cate am inteles.M-am gandit sa o schimb intr-un viitor apropiat dar pana una alta nu am bani de un tehnics sau ceva mai rasarit care sa fie mai buna ca asta.Combinatia enumerata de mine mai sus ar putea invinge sistemul genius? Cine a auzit aceasta statie in functiune si cum s-ar putea conecta la calculator pt ca imi vine greu sa cred ca nu merita reparata pt 50ron aceasta statie elctromures.Totusi are 2*75w reali nu de calculator si as fii recunoscator celui care mi-ar putea da schema statiei ca sa o pot repara.
    aceeasi parere am si eu, sa te orientezi spre alta. esti sigur ca sunt doar finalii arsi? ce te faci daca iti caraie potentiometrii? stiu solutia cu alcool, dar tine mult prea putin, peste 2-3 saptamani iar apare acea problema.
    eu de exemplu am un point 5.1 (sateliti 5W si s 35W) si-mi este suficient, nu pot da la maxim ca-mi sar vecinii in cap, gandeste-te ce inseamna 2x75 W (si nu stiu daca la puterea asta, nu are de suferit placa audio). incearca mai intai sa te joci din softurile audio (filtre, winamp, managerul de sound) decat sa pui o statie.

Registered User Vivio's Avatar
    Am şi eu 75W reali nu de "calculator", dar m-a costat 6,5milioane acum 2 ani.

Uite schema părţii audio. Durerea e că are un etaj în contratimp, finalii aceia trebuiesc destul de bine împreunaţi şi e ceva chinuială. Dacă e doar de fun şi să-ţi demonstrezi ce ştii e ok, dar nu te aştepta la prea multe din partea acelui etaj de ieşire
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails as75202_Electromures_2x75W_4Ohmi.GIF  
    Toate cele bune!

E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2Crucial M4 64GB + RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB
    CM HAF 932Enermax Modu82+ 525WPhilips 170CAsus Xonar D2XKlipsch Promedia GMX A-2.1↕Sennheiser CX 870

FOLDING@HOME

Registered User
    Salut.Ca sisteme audio de Pc am si eu un logitech x530 si genius 5005 deci inca unu nu imi mai doresc.La partea cu electronica sincer nu ma pricep foarte tare decat pe la ohmi si alte treburi mai mici iar despre statie nu stiu ce sa va spun cu exactitate pt ca nu am auzit-o niciodata in functiune.Eu crede-am ca daca voi repara statia si voi cumpara niste boxe eltax 400 voi obtine mai mult volum , inalte si bass pe aceasta statie.Dupa ce mi-ati spus voi nu stiu ce sa mai cred.eu in momentul de fata as avea de de cheltuit 5-6 mil (pe boxe) deoarece statia nu o aveam planificata acum. Crede-ti ca voi putea achizitiona ceva bunisor cu 2mil ca amplif? iar in legatura cu boxele merita cumparat o pereche de boxe jbl e30 la 4.5mil noi? sau niste standuri eltax 400?ms
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    O mica completare pt iosnebun nu am vecini stau la casa Statia poate fi legata la Pc? mentionez ca are o iesire pe care scrie phone dar care nu este de 3.5mm este mai mare 5mm cred
    Last edited by LogiQtech; 15-06-2008 at 19:11. Reason: Automerged Doublepost

nu ai prins ideea, ma refeream ca este destul volum, daca setez cum trebuie playerul, managerul audio, etc etc.
    aia este pentru casti...si este iesire...ti-e iti trebuie intrarea, care mai mult ca sigur este mufa europeana amplasata de regula pe langa mufele de boxe, in spatele statiei.
    statia poate fi legata la calculator, dar eu unul nu te sfatuiesc. poate este vreun electronist pe aici sa spuna cu certitudine daca placa audio suporta puterea si impedanta statiei la intrare.

Registered User globulet's Avatar
    Quote Originally Posted by iosnebun View Post
    statia poate fi legata la calculator, dar eu unul nu te sfatuiesc. poate este vreun electronist pe aici sa spuna cu certitudine daca placa audio suporta puterea si impedanta statiei la intrare.
    NU are nici cea mai mica legatura iesirea de linie a unei surse, oricare ar fii ea (cd-player pl. audio magnetofon pick-up.....) cu puterea de iesire a unei statii, amplificator..

Registered User
    Daca ai ceva timp liber iti poti face ceva de genul asta in banii de care dispui (cu tot cu statie SH). Boxele sunt DIY (do it yourself)- AKA: facute in casa . In felul asta poti alege exact ce fel de boxe vrei.
    Boxele din imagine au costat in jur de 10 mil cu totul (difuzoare, PAL, filtre, conectori, vopsea si alte maruntisuri). Dar te poti incadra lejer in pretul de 3 mil daca scazi din puterea boxelor.

O statie bunicica dar batranica o gasesti pe la pretul de 2-3 mil (asta daca nu vrei sa faci concert... in cazul asta pretul creste semnificativ).

Poti arunca un ochi peste forumul KON pentru ajutor, sfaturi sau curiozitate. Au o baza de date destul de generoasa, cu multe proiecte si poze.
    Magazine de difuzoare (si nu numai) gasesti pe Maica Domnului. Pe strada aia sunt 5-6 magazine de profil prin care poti cauta ce iti trebuie.

Cat despre legarea statiei la PC... a mea sta de 3 ani conectata intr-un audigy si nu am avut probleme pana acum.
    Last edited by LordICE; 16-06-2008 at 10:57.

globulet, am spus intrarea de la statie.

Registered User
    Salut.Pai nu stiu daca merita sa ma complic cu boxele deoarece gasesc la 4,3 mil boxe eltax 400 noi noute cu 4 difuzoare de bass de 8" 2 medii de 6", 2 tweeter, filtre etc. cu garantie 2 ani noi noute la mediagalaxy despre care am inteles ca ar fi best-buy in suma aceasta.
    In legatura cu statia,aceasta nu are in spate mufe de tip nou ci niste mufe ceausiste rotunde in genul celor de la mouse sau tastatura doar ca mai mari cu pini .Cred ca la suma de 5mil pe care o am acum este cel mai bine sa imi cumpar eltaxurile 400 + o placa audio creative sau sa repar statia actuala pt a ma tarai o perioada cu ea dupa care o voi schimba cu una mai buna.Din cate am vazut o statie bunisoara costa minim 4-5milioane.La 2-3 milioane pot cumpara numai niste jafuri vechi ,forjate si probabil mai proaste ca electromuresul meu.

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    Quote Originally Posted by iosnebun View Post
    Nu exista nici o problema, nu sunt electronist sau stiu destui oameni de meserie care folosesc in mod curent statii de emplificare pe placi de sunet; din cate am inteles ai sanse mult mai mari sa arzi placa de sunet de la porcariile chinezesti vandute ca boxe de PC (fara protectii, montate pe genunchi, componente ieftine, etc) decat de la un sistem hi-fi.
    I'm only responsible for what I say, not for what you understand.

Registered User tomapaul's Avatar
    Banuiesc ca inputul statiei tale trebuie sa-l modifici pt. jack(vezi sa fie stereo).Asta il bagi in placa de sunet si din statia de amplificare in sistemul de sunet cu difuzoare.Am facut si eu asa ceva odata dar doar din curiozitate.
    Nu stiu totusi daca ce ai tu va merita osteneala.
    Semnatura

GeX
    GeX is online now
    GeX's Avatar
    @LogiQtech: ce buget ai alocat pentru reparatia statiei?
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

Registered User
    Pai nu stiu cam cat dar mai mult de 1 milion nu cred ca as da sa o repar.Eu cunosc un electronis care ar putea sa mi-o faca cu 50ron dar sa vedem

Registered User
    Imi puteti spune daca merita cumparate jbl e 30 in locul de eltax 400?sau sony ss6000

Registered User adyo_17's Avatar

Electromures

Sal. stiu ca e vechi thread-ul dar daca mai ai statia aia electromures da add id-ului meu pls : adyo_15

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post