brat Emag vs Pcgarage
Results 1 to 20 of 20

Thread: Emag vs Pcgarage

Registered User

Emag vs Pcgarage

Titlul spune totul.
    Am de luat cateva componenete si am tot cautat un magazin bun online de componente pc. Si am restrans cautarea la cele doua.
    Pe care mi l-ati recomanda dintre ele?
    Si nu neaaprat astea 2 , daca stiti voi altul mai bun astept sfaturi.

Manic Miner burebista's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Emag vs. PC-Garage.
    Eu am cumparat de la ambele firme si am fost multumit de ele. E drept ca n-am avut nicio problema de garantie ca sa-ti spun cum e cu service-ul, dar in rest nota 10 de la mine pentru ambele.

Poate totusi as prefera pc-garage de acu' inainte ca am avut placerea sa cunosc citiva oameni din staff si service si mie mi-au lasat o impresie foarte OK.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

Banned
    eu am cumparat de pe emag un dvd writer a doua zi m`a sunat sa confirm comanda iar in cateva zile a si sosit, is de incredere

Nick anterior: nurv tphase's Avatar
    Eu la emag am stat 6 saptamani sa imi rezolve la garantie un modul de 2*2GB DDR2 800 Mhz de la Corsair. Sunt un mastodont in cadrul caruia cel putin garantiile se misca destul de greut si dureaza destul de mult. Incearca sa iei de la un magazin mai mic care se misca mai repede cu garantiile si e mai orientat pe satisfacerea consumatorului decat pe volum de vanzari si profit.
    Multithreaded PI @ LINPACK [multi core CPU benchmark]
    https://www.youtube.com/watch?v=YlDqUnSqohA&hd=1

Registered User
    Eu am un prieten care si-a cumparat o 9600gt de la emag si ii facea probleme (artefacte) in unele jocuri (nu toate) si n-au vrut sa i-o schimbe pe motiv ca in 3dmark-ul in care au testat-o mergea bine. Foarte tupeista si "doamna" de la service cand i-am spus ca oamenii normali cumpara placi video pentru jocuri, nu benchmark-uri. Te sfatuiesc sa alegi pcgarage.

Registered User Anathema5k's Avatar
    Eu zic să-ți iei de la PCGarage. Singurul lucru bun la eMAG mi se pare oamenii de pe forum. În rest, numai reclamații au primit. La PCGarage mi-a venit un mouse în două zile (domiciliez în Iași). Iar prețurile de la eMAG mi se par a fi exorbitante, la puținele produse care le au...

Registered User arno's Avatar
    PC Garage, mi-am luat un sistem intreg de la ei si mi-a venit in 5 zile cu tot cu weekend. Stau in Brasov. Nu am avut probleme de garantie, insa restul e de nota 10.

Banned AcidChaoS_1's Avatar
    Nici unul. Asta sau asta.

Banned
    Quote Originally Posted by AcidChaoS_1 View Post
    +1, baietii de la ItDirect sunt foarte seriosi, mult peste majoritatea magazinelor.

fan-asus-commando red-dog's Avatar
    +1 ...imi permit sa adaug si mega-byte

Registered User
    Multumesc frumos de ajutor.

Nick anterior: ..::nexxus::.. zeegermans's Avatar
    Quote Originally Posted by burebista View Post
    Emag vs. PC-Garage.
    Eu am cumparat de la ambele firme si am fost multumit de ele. E drept ca n-am avut nicio problema de garantie ca sa-ti spun cum e cu service-ul, dar in rest nota 10 de la mine pentru ambele.

Poate totusi as prefera pc-garage de acu' inainte ca am avut placerea sa cunosc citiva oameni din staff si service si mie mi-au lasat o impresie foarte OK.
    evident, ca dupa asa cuvinte, or sa te rezolve foarte fain, daca o sa ai probleme de garantie.
    eu am avut probleme cu ei. nu mi-am scris pe aici pe forum problemele, doar nu-i mai recomand. cei de la service poate sunt competenti, dar cauta motive sa nu te rezolve la garantie. cam asta e, pe scurt.

+1 itdirect sau pc-coolers!
    one love

VY Canis Majoris punisher's Avatar
    Quote Originally Posted by red-dog View Post
    +1 ...imi permit sa adaug si mega-byte
    +1 si de la mine .
    preturi ok si service-ul este super rapid cu garantiile !

Registered User jump3r's Avatar
    +1 si de la mine pentru megabyte, am avut ceva probleme cu un sistem achizitionat de la ei acum putin timp insa s-au miscat foarte rapid si fara prea mult tamtam
    Nature and nature's laws lay hid in night; God said "Let Newton be" and all was light
    Alexander Pope

Dreamer juGGaKNot's Avatar
    Da, doar la mb am mers pentru garantie pana acum si au primit castile fara microfon/cutie/restul

sunt k

keep calm and ride on Croocodillul's Avatar
    +1 de la mine pt itdirect. Chiar daca au pret putin mai mare, merita fiecare leu in plus pentru respectul aratat clientilor. La partea de garantii iar nu o sa ai probleme, mai ales daca alegi si produsele la care sunt importatori. Mie mi s-au stricat niste memorii si o placa de baza luate de la ei si mi-au fost schimbate pe loc...chiar fara proba...Pe langa asta, multe produse pe care le vezi la emag sau pcgarage sunt importate de ei.

De la pc-garage nu am cumparat nimic pana acum, iar emag-ul a fost ok pana acum la partea de relatii cu clientii...cel putin pana isi vand produsul. Mereu am fost sunat la timp si produsele au ajuns la mine fara probleme. O singura data am avut o mica problema cu service-ul cand m-am certat cu ei in legatura cu un HDD. El era stricat si tipa de la receptie incerca sa ma convinga ca nu are nimic...I-am pus sa-l testeze de fata cu mine, ca apoi sa-si ceara scuze, invocand celebrul motiv ca l-au trimis la service-ul autorizat si aia au zis ca nu are nimic...dooh. A doua oara cand am fost cu alt hdd la garantie mi l-au rezolvat intr-o saptamana fara probleme.

Eu zic ca sunt ok, mai ales ca au si Asesoftul in spate acum.

Don Vito Corleone Leo D.'s Avatar
    Am achizitionat de la ambele firme , pcgarage nu mi-au facut nici o problema pana acum nici la service nici la comenzi ... In schimb cu e-mag am avut un "meci" destul de interesant in decembrie anu trecut ... Facusem comanda la un hdd de laptop , m-au sunat a doua zi sa-mi spuna ca produsu a ajuns si pot sa vin sa ridic comanda ... zis si facut eram acolo la 18:00 si am fost "placut" surprins ca hdd-ul pe care il comandasem eu fusese luat inaintea mea de o alta persoana care NU facuse comanda online! Concluzia este ca cei de la e-mag nu isi respecta userii care fac comanda online , ei merg pe principiul primu venit primu servit .Am stat peurma o saptamana sa astept acel hdd care tot nu "ajungea" in showroom ... pana la urma am facut comanda la pcgarage si a doua zi l-am ridicat.

+1 de la mine si pentru cei de la mega-byte , am cumparat mai multe de la ei si totu a fost ok pana acum .
    life is too short.....

Registered User

aha

eu am cumparat cel putin 20 de produse de la pcgarage
    la garantie am ajuns cu 3 dintre ele - toate au fost solutionate repede si ok
    si cel mai tare dintre toate
    am cumparat un lcd de 27 dell si am constatat ca flicare - l-am dus inapoi dupa 11 zile de la cumparare si am primit banii pe el neavand altu pe stoc .

la emag am garantie la un lcd samsung cumparat de pe forum - si am avut probleme cu sursa din el "sa ars" , reparatia a durat o saptamana . - doar ca la garantie mi-au precizarea ca mai bine ma duceam direct la samsung cu el - ceea ce nu mi sa parut normal .

deci pentru mine ambele firme sint bune .
    i7 2600k, Z68XP-UD3P , HD6950 , Corsair Vengence 8GB , Antec BP550 , Sprire rr , HP ZR30W ,Panasonic 42UT30E 3D
    sound - Asus Xonar ST , Cambridge Azur 840A ,

Hardware Master nero's Avatar
    Quote Originally Posted by kappa_ii View Post
    la emag am garantie la un lcd samsung cumparat de pe forum - si am avut probleme cu sursa din el "sa ars" , reparatia a durat o saptamana . - doar ca la garantie mi-au precizarea ca mai bine ma duceam direct la samsung cu el - ceea ce nu mi sa parut normal .
    Adica preferi sa duci monitorul la ei si ei sa-l duca in service decat sa-l duci tu direct in service?
    Orice brand mai sanatos are service-ul separat de vanzari.

Back on topic, am cumparat din ambele parti si nu pot sa le reprosez nimic. Parca prefer PCG pentru modul in care e ordonat site-ul, mi-e mult mai usor sa fac configuratii si comparatii acolo.
    Probleme cu garantiile vei descoperi la orice firma de calibrul asta, la 100+ de garantii pe zi e imposibil sa le rezolvi pe toate perfect. Cert e ca ambele firme au suficienta bunavointa sa rezolve problemele (cel putin in ultima vreme).
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

1.  
    Jerry DHB14 - Last post