brat QUAD core vs DUAL core
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 49

Thread: QUAD core vs DUAL core

Registered User

QUAD core vs DUAL core

Salut, probabil s-a mai pus problema asta si imi cer scuze in acest sens pt intrebare. Initial am plecat de la ideea schimbarii procesorului cu un E8400, apoi am gasit o oferta buna la Q9550 impreuna cu o placa de baza. Am cautat cat am cautat si as vrea si parerea voastra daca se poate. Calculatorul il folosesc pentru jocuri si filme (si nimic altceva), am auzit ca nu prea e de preferat quad core ul si ca ar incetinii oarecum jocurile. Mie unu imi e greu sa cred, dar as vrea sa stiu ce parere aveti, pentru JOCURI este ok Q9550, sau ar trebui sa mi iau dual core (E8400, sau altceva)

Multumesc Frumos

Registered User Mandea's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    nu are ce sa incetineasca un quad fata de un dual la aceeasi frecventa. e posibil ca un quad sa fie mai lent ca un dual pus la o frecventa mai mare in functie de aplicatie, asta da. normal ca e ok 9550-ul ala, mai ales daca nu e cazul sa schimbi placa de baza. ca altfel, te puteai orienta spre altceva.
    eu personal nu vad sensul quad atata timp cat aplicatiile ce stiu de quad sunt inca rare, dar daca ai banii si esti dispus, poti sa il iei linistit, nu e cazul sa incetineasca ceva.

Registered User
    pai ideea e ca schimb si placa de baza, uite oferta:Newegg.com - Computer Parts, PC Components, Laptop Computers, Digital Cameras and more!
    crezi ca ar trebui schimbat ceva?

ideea e ca multi spun ca jocurile nu stiu inca sa foloseasca cele 4 nuclee cum trebuie, de asta spun de incetinit

---------- Post added at 14:22 ---------- Previous post was at 14:20 ----------

am gresit ..asta e linkul corect: Newegg.com - Computer Parts, PC Components, Laptop Computers, Digital Cameras and more!

nu stiu cum sa zic, insa....incetinirea e ceva complet diferit de a nu folosi ceva la intregul potential. expirma-te si tu corect ca altfel nu se intelege

da, nu stiu toate jocurile de quad, de aia iti si ziceam ca dupa mine nu se justifica inca. in materie de hardware, daca nu vrei sa arunci banii aiurea, nu are sens sa faci pe promotorul tehnologiilor, adica iti iei ceva cand e standard de facto in industrie, si quad-urile inca nu sunt.

la banii aia s-ar putea sa poti sa iei si i5, sa iti zica cineva care stie scorurile mai bine, ca eu nu le stiu.

Hardware Master nero's Avatar
    Majoritatea jocurilor noi stiu sa foloseasca 4 core-uri, se pune problema daca e si nevoie de atata putere de procesare. Singurul joc in care am vazut avantaje reale de la dual core (E8400 @3600) la quad core (Q8400 @3600) a fost GTA IV, restul depind mai mult de placa video. In unele cazuri, cele doua core-uri in plus mai pot ajuta in MMO-uri in zone aglomerate, am vazut ca acolo creste mult incarcarea CPU.

Sincer, pentru acum as recomanda dual core, dar daca planuiesti sa-l tii mai mult de un an, n-ar strica un quad, mai ales ca exista Q8400 la acelasi pret cu E8400 si se poate overclocka pe la aceeasi frecventa.
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

Registered User
    pai sunt pe siteul ala acolo , faza e ca eu calc care l am il am de 2 ani cred si nu i am facut nimic, si imi merg toate jocurile perfect in rezolutie mare (mai putin GTA si filme bluray) nu ma int sa l foloseasca la intreaga capacitate, oricum o sa apare in curand jocuri care stiu sa le foloseasca pe toate 4, ca asta e viitorul, mi era frica ca nu cumva sa mearga mai prost ca asta care il am, dar presupun ca asta e imposibil

---------- Post added at 14:32 ---------- Previous post was at 14:31 ----------

zici ca ar fi mai tare i5-ul asta?

---------- Post added at 14:38 ---------- Previous post was at 14:32 ----------

da intentionez sa l tin mai mult de 1 an, singura frica o am ca nu ar merge jocurile bine, placa video e 8800gts, am 4gb ram ..

---------- Post added at 14:41 ---------- Previous post was at 14:38 ----------

adik vad ca e mai ieftin i5 ul, crezi ca e mai bun decat q9550? are mai putin cache
    Newegg.com - Intel Core i5 750 Lynnfield 2.66GHz 8MB L3 Cache LGA 1156 95W Quad-Core Processor - Processors - Desktops

Registered User
    frate eu am avut inainte un dual core 3.2 ghz..si acum de curand mi-am cumparat quad q9550 la 2.83 si merge extrem de repede ....fata de dual core..gta 4 merge fara probleme ,filmele FULL Hd merg fara probleme...este o foarte mare diferenta intre dual core si quad ...daca ai bani cumpara`l n-o sa regreti ...i5 nu merita conteaza mult l2 cache q9550 are 12 mb

Hardware Master nero's Avatar
    "Frate" un procesor e mai mult decat o frecventa si o cantitate de cache. Ia mai lasa tu recomandarile si du-te putin si pe la scoala, poate inveti sa alcatuiesti o fraza.

Back on topic:
    - In loc de E8400 as prefera Q8400 pe care sa-l overclockez cand e nevoie (de obicei nu e, just in case).
    - In loc de Q9550 as lua I5, printre avantaje ar fi alocarea foarte desteapta a core-urilor in functie de aplicatie si un power management interesant, care se traduce si prin caldura degajata mai mica, deci mai usor de racit. Ramai si cu posibilitate de upgrade, exista si I7 pe acelasi socket.
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

pe orice panarama de dual core merg filmele Hd in orice format, fie ele 720p sau 1080p. cui a avut si nu i-au mers avea probleme serioase prin sistem cu codecurile.
    mie ce imi place la i5 e overclockul automat cand simte el nevoia. e super dupa mine. mai ales ca nu imi place sa o/c eu procesorul.

Registered User calin_banc's Avatar
    Quad, fie că-i nou, fie că-i second, dus undeva pe la 3GHz sau un pic mai sus. Jocurile noi ştiu de quad , experienţa generală fiind mai "lină".

Registered User QuakeII's Avatar
    Numai ce am terminat un test acum cateva minute.

E7400@3.6 Ghz - 400x9 = 12.690 puncte in 3DM06.

Q9400@3.2 Ghz - 400x8 = 13.770 puncte in 3DM06.

In Crysis pretty much the same +/- 0,2 FPS.
    Murphy's Constant: Matter will be damaged in direct proportion to its value.

Banned Weezer's Avatar
    Quote Originally Posted by calin_banc View Post
    Quad, fie că-i nou, fie că-i second, dus undeva pe la 3GHz sau un pic mai sus. Jocurile noi ştiu de quad , experienţa generală fiind mai "lină".
    Esti sigur ca nu e autosugestie ?

Cumpara quad fiindca e mai bun pentru viitor. Nu are cum sa ruleze mai prost decat un dual core.

Crysis nu foloseste procesorul mai deloc, cel mai bun joc de testat e GTA 4 sau eventual ceva strategii gen Total War.

Registered User calin_banc's Avatar
    Nope, nu e autosugestie. Multe jocuri ştiu de quad (sau mai bine zis, multi CPU) şi chiar dacă creşterea de performanţă de la 2 la 4 nuclee nu e fenomenală, există. E3300@4.4GHz e egal cu un Q6700 la 3.6GHz în Far Cry 2(ştie multi CPU/GPU), dar şi în Crysis. Vorbim aici şi de minim FPS, nu doar average. Dacă mai ai obiceiul să laşi şi un client de torrent deschis, plus un taskbar plin cu te miri ce, un quad îţi dă o experienţă over all mai lină.

Anywho, toate cele se pot ori nu observa, depinde cât de pretenţios eşti. La fel cum se observă şi diferenţa dintre 512MB şi 1GB la 1680x1050 chiar şi de la HD4850 în sus... dar asta e altă discuţie.
    Aşadar, dacă sunt bani, quad all the way!

Flawlessul High Octane's Avatar
    Si eu mi-am pus problema asta acum ceva timp si recent am si facut pasul.
    Am trecut de la E8400 la Q9400.

E8400 era foarte overclock-abil, mergea 4.65Ghz in teste.
    Q9400 merge maxim 4Ghz dar sunt multumit.

Overall, experienta este alta pe quad. Eu l-am luat mai mult pentru testele sintetice, ma joc toata ziua 3DMark, in 3D quad-ul e mult peste dual core, in schimb dual-ul era rapid in Pi datorita frecventei mari atinse.
    In 3D situatia se schimba, atat 2006 cat si Vantage profita din plin de cele 4 nuclee, imbunatatirea fiind semnificativa. Nu mai zic de dezarhivat filme/jocuri.
    In windows nu prea faci diferenta intre dual si quad, dar sunt aplicatii/jocuri care chiar stiu sa foloseasca 4 nuclee si atunci situatia se schimba.
    Eu nu sunt pregatit inca sa trec la i7 (a se citi nu am bani) i5 nu-l iau in considerare, asa ca storc si ultima farama de performanta din platforma 775 si DDR2.
    Pana si un Q6600 care este 65nm, daca merge 3.6Ghz, e peste E8400 la aceeasi frecventa si chiar si mai sus.
    Vorba lui calin, daca ai bani, quad all the way!
    I am not discriminating anybody! I hate everybody equally! Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri!

Registered User all24's Avatar
    High octane,nici q9550 nu duce peste 4ghz??

Flawlessul High Octane's Avatar
    Quote Originally Posted by all24 View Post
    High octane,nici q9550 nu duce peste 4ghz??
    Nu stiu, depinde de placa de baza, dar inclin sa cred ca duc si peste.
    I am not discriminating anybody! I hate everybody equally! Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri!

Registered User Danos's Avatar
    High Octane , ce fel de Q9400 ai de atingi 4GHz? eu stiam ca astea cu greu ating 3,8GHz, in toate testele care le-am vazut pe net , nu am vazut un q9400 la 4GHz, sau tu ai spus ca doar atingi acea frecventa, dar depinde acum daca mai e si stabil procesorul la frecventa aia!
    Eu am avut E8200 si am vrut sa-l schimb cu un Q9400/9505 , dar nu am mai gasit la un pret mai acceptabil si pana la urma am schimbat procesorul cu un E8500(l-am gasit nou la 450 ron, cred ca a meritat schimbul), mare diferenta nu e decat la overclock, acum pot sa trec peste 4GHz cu acest procesor, cu E8200 nu reuseam sa trec de 3,8GHz.
    MB : Asrock P67 Pro3 / CPU : Intel Core i5 2500K & Zalman CNPS10X Performa / GPU : Sapphire Radeon R9 270X Dual-X / Ram: 16GB DDR3, 1600MHz, CL9(Crucial Ballistix+Kingmax Nano Gaming)
    Sursa: Seasonic S12II-520 / SSD: Samsung 840 EVO 120GB + Corsair Force Series3 60GB, HDD: WD Green 3TB + Samsung Spinpoint F3 1TB / DVD-RW Samsung SH-S203D / Monitor: Benq BL2411PT

Registered User omul_maimutza's Avatar
    In foarte putine jocuri se vede diferenta dintre dual core si quad, din ce am testat, acum depinde si ce joci mai mult singurele in care a fost diferenta de la cer la pamant intre un E4300 @3.2 si un Q6700 @3.3 a fost Unreal Tournament 3, Dirt 2 si cateva RTS-uri dar nimic exceptional. Imbucurator este faptul ca si foarte multe jocuri la ora actuala sunt pe engine unreal deci e un plus.
    In jocuri ca Serious Sam HD, Witcher, Stalker, Killing Floor diferenta mi s-a parut una aproape inesesizabila.

Antibăsist MYSTIK's Avatar
    mergi pe dual core, nu o sa ai probleme. quad core ca sa te joci e un moft. daca aveai un server meteo de exemplu, aveai nevoie de puterea a 4 nuclee. asa, pentru jocuri merg si doua. de restul de bani iti iei ceva folositor in loc de "potential" de calcul care va ramane nefolosit.
    Esti basist? Stai jos, ai nota 6... 6%.

Alarma, redevin rational,
    Propagandistul scarbos e cel mai prost animal.

Registered User
    Pe AMD se inregistreaza o diferenta semnificativa intre dual core si tri-core in multe situatii. Uneori se mai cistiga ceva cu un quad core. Deci un X3 e de preferat in loc de dual sau quad ca performanta/pret.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 3 123 LastLast