brat Setare rezolutie pe al doilea monitor (TV)
Results 1 to 12 of 12

Thread: Setare rezolutie pe al doilea monitor (TV)

Registered User

Setare rezolutie pe al doilea monitor (TV)

Am un televizor cu rezolutie 1366x768, si placa video da autodetect pe 1280x720, problema e ca imi taie din margini, nu vad tot (ex. taskbar).

Stie cineva cum se seteaza rezolutia pe 1366x768 ?
    P.S. Placa este nvidia

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Quote Originally Posted by tgfan View Post
    Am un televizor cu rezolutie 1366x768, si placa video da autodetect pe 1280x720, problema e ca imi taie din margini, nu vad tot (ex. taskbar).

Stie cineva cum se seteaza rezolutia pe 1366x768 ?
    P.S. Placa este nvidia
    control panel -> nvidia control panel -> resolutions -> daca nu e asta o creezi tu cu Add......test....ok...apply

Registered User
    sau mai incearca din meniul tvului la zoom sau format...pe langa asta al meu mai are o reglare manuala a imaginii:sus/jos/stg/dreapta/latime/lungime etc
    Frag everything isn't u!

Hardware Master nero's Avatar
    Cum e conectat TV-ul la placa video? Daca e DVI/HDMI, cu driver nou ar trebui sa ti-l detecteze corect si sa-l puna in rezolutia nativa. Daca e pe D-SUB (VGA) e posibil sa fie nevoie sa bagi custom resolution.
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

Registered User
    calculatoru este nou, si cablu e DVI/HDMI.

am observat ca acum am mai multe optiuni (fiind calculator nou) (inclusiv 1366x768) numai ca nu pot selecta numai 29/30 Hz si tv-ul nu merge, si daca il pun inapoi pe 1280x720 are o tenta verziue ecranul.

Din televizor nu pot micsora/mari imaginea

Registered User dr_psht's Avatar
    Incearca sa inchizi monitorul desktopului de la buton (sau deca ai laptop: seteaza laptopul sa nu intre in stand-by cand inchizi capacul, si apoi...inchide capacul). E posibil sa nu poata afisa imagini separat pe fiecare monitor deci nici rezolutii separate. Atunci o sa merga la cea mai buna rezolutie pe care le stiu amndoua display-urile (monitor+TV). Daca il inchizi pe cel default(monitorul), atunci TV-ul ar trebui sa mearga la rezolutie si refresh optim.
    Sunt 10 tipuri de oameni: cei care cunosc sistemul binar si cei care nu il cunosc.

Registered User
    Salut,

Am tot cautat ceva asemanator problemei mele dar nu am gasit si ca sa nu mai deschid un nou topic intreb si eu aici...
    Am un monitor de 17' folosit numai pt. calculator care merge pe rezolutia 1280x1024 si un LCD TV de 32' 1360x768 care il folosesc sa vad filme si poze, in rest cablu tv.
    Problema mea este cum sa le setez rezolutiile fiecaruia ca sa pot folosi imaginea duplicata pe LCD TV. Vreo sugestie?
    Folosesc o placa video Nvidia si daca dau duplicate fie tre sa setez rezolutia optima pt monitor, fie pt. TV.

Registered User lazio's Avatar
    Trebe' neaparat duplicate ? nu cred ca merge. Si eu am monitor&TV cu rezolutii diferite si folosesc modul "extend these displays", si e foarte simplu sa setezi fullscreen la player video pe ce display vrei tu.

Registered User dr_psht's Avatar
    "imagine duplicata"=aceelasi lucru pe ambele=aceeasi rezolutie.(adica cum e acum, in cazul tau). Singura ta solutie e "extend my Windows desktop onto this monitor" si atunci poti alege rezolutii separate si poti avea ferestre distincte pe fiecare monitor in parte.
    Sunt 10 tipuri de oameni: cei care cunosc sistemul binar si cei care nu il cunosc.

Registered User
    Daca aveam ATI poate ca mergea. Dar pe Nvidia nu vrea deloc sa seteze o rezolutie diferita pt. fiecare monitor in modul "duplicate".

Registered User lazio's Avatar
    Quote Originally Posted by kmeleonu3 View Post
    Daca aveam ATI poate ca mergea. Dar pe Nvidia nu vrea deloc sa seteze o rezolutie diferita pt. fiecare monitor in modul "duplicate".
    si eu si dr_psht ti-am spus ca poti seta rezolutii diferite doar in modul "extend..., nu conteaza ca e ati sau nvidia; pozele sunt din w7 dar exista optiunea si in xp. Succes.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Capture.JPG   Untitled.jpg  

Registered User
    Cred ca e problema de driver la mine sau cine stie. Monitorul este 4:3 iar televizorul 16:9. O sa fac diseara niste poze ca sa vedeti ca nu sunt "nebun" si poate gasim vreo solutie.

1.