brat vreau sa-mi cumpar placa video || HELP !
Results 1 to 16 of 16

Thread: vreau sa-mi cumpar placa video || HELP !

Registered User

Exclamation vreau sa-mi cumpar placa video || HELP !

Am un geforce 2MX 64MB de la MSI, luat de la Flamigo(inca in garantie). As vrea sa-l schimb pe un GeForce 4MX tot de la MSI. Cam cit ar trebui sa platesc diferenta ? Merita sa-l iau, sau sa mai astept pina sa mai ieftinesc GE force 3-urile ?

AlienStation UNCONNECT3D's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    decat sa schimbi o dacie 1310 de o dacie nova, mai bine asteapta sa se ieftineasca mercedesurile (GF 4 4200) si dupa-aia considera ca e cazul sa faci un upgrade. Intermediarii (GF3) o sa fie obsolete peste putin timp si e pacat sa bagi bani in asa ceva, pentru ca iar o sa te vedem pe forum: ce sa fac, sa schimb gf3-ul meu cu.... intelegi tu.
    Mai ai rabdare ca totusi placa aia pe care o ai e inca decenta.

gospodar RE|XX's Avatar
    In momentul in care o sa se ieftineasca placile GF4 pana la un nivel care sa nu fie prohibitiv,ele se vor afla in situatia in care se afla cele GF3 in prezent...adica dupa cum spui tu vor fi in curand absolete...
    cu alte cuvinte ii sugerezi sa isi faca upgrade la anul si la multi ani...
    Last edited by RE|XX; 11-09-2002 at 02:59.

Registered User
    Mda, deci GeForce4 MX nici nu intra in discutie, nu ? Oricum, RE|xx are dreptate: cind o sa se ieftineasca destul GeForce4-urile(nu MX-u) n-o sa mai fie demult pe primul loc ca performanta !

Pina la urma, ziceti de GeForce 4 MX. NU merita chiar deloc ?

Nu ma, rexx are dreptate, ia-ti acum un gf4mx, ca o sa ai un spor nemaipomenit de perfromanta. De ce sa-ti mai pastrezi actuala placa video, care inca este decenta, cand poti sa arunci banii aiurea pe un alt mx?? De ce sa fii si tu om, si sa-ti iei o placa video adevarata, intr-adevar cand vei avea nevoie, si cand aceasta se va ieftini oricum? Poate Rexx nu stie dar intre gf4 si gf3 sunt diferente mari de generatie, si chiar daca gf4-ul va fi in urma viitorului gf5, iti garntez ca daca tu acum de-abia te chiuni la un upgrade de gf4mx, in viitor nici nu te vei putea gandi macar la un gf5, asa ca oricum gf4 va fi singura ta varianta (si chiar nu orice gf4, ci un gf4 4200, nu mai mult). Cainii latra, ursul trece... faci ce vrei pana la urma, sunt banii tai.

,,Oricum, RE|xx are dreptate: cind o sa se ieftineasca destul GeForce4-urile(nu MX-u) n-o sa mai fie demult pe primul loc ca performanta !"

Asta e chiar culmea! Dupa cum am spus mai sus, tu de-abia iti permiti un upgrade la un gf4mx, dar in schimb ai pretentia ca in viitor (cand iti vei lua tu probabil un gf4 adevarat) acesta nu va mai fi deloc pe primul loc. Ca poate o fi gf4mx acum, pe primul loc???????....

Registered User Rezare's Avatar
    Nu-ti lua mx.Gandeste-te la un 4200, iar daca nu la un gf3.Eventul ceva de la ati (8500 sau mai bune).Oricum, sa fie macar cu dx8.

unconected: rex nu a comentat sfatul tau sa-si cumpere gf4 sau mx sau chestiim, ci doar a zis ca mergand pe ideea "astept sa se ieftineasca placa x ca sa iau si eu ceva mai competitiv" o sa ramai mereu in asteptare, ca pana iei tu placa aia o sa fie depasita de cerinte.

Adica slasher, daca vrei sa-ti iei placa video, ia-ti acu.Da' nu mx!
    The Power of Dreams - Honda.

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    UNCONNECTED, fara suparare, dar doua afirmatzii se bat cap in cap la tine:

"intermediarii (GF3) o sa fie obsolete peste putin timp"
    cu
    "Mai ai rabdare ca totusi placa aia pe care o ai e inca decenta"
    fiind vb despre un gf2 MX

La cat e akum un gf3 ti200 - kam 91$ fara tva un daytona - cred ca este cea mai inteligenta achizitzie pt cineva cu bani nu foarte multzi.
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Registered User
    Da, OK, am inteles, nu se merita. Mai string bani si imi iau macar un GF3. Sau poate dau acuma doua milioane pe un mouse logitech wireless si optic

Moderator kork's Avatar
    Mai bine A4tech optic. Eu am unul si-s tare multumit de el.

Poate vreti sa va spun mai clar ce am zis eu: daca vrea sa faca un upgrade, sa isi ia ori un gf4 acum, ori sa mai astepte, pentru ca gf4 oricum va ramane performanta mult timp dupa ce gf3 va fi obsolete(referitor la ce a spus rexx, cu obsolete-ul despre gf3 in comparatie cu gf4).
    Daca vrea sa iasa din mocirla, sa faca un pas radical si sa treaca direct la o placa video adevarata. Intermediarii (MX-urile sau un GF3) sunt dupa parerea mea o metoda de compromis si in situatia lui cred ca e mai bine sa renunte la compromisuri.
    In acest caz un upgrade radical il scuteste de plata repetata a tva-ului sau a pretentiilor celui care ii face upgrade, pentru ca una e sa treci direct la obiectiv, si alta e sa ajungi acolo unde vrei (gf4) prin mai multi pasi (cheltuieli mai mari). Iar daca, pentru a ajunge la un gf4, trebuie sa mai ramana cu gf2mx-ul ala inca o perioada, repet, nu ar trebui sa fie o problema, pentru ca ACEASTA PLACA VIDEO ESTE INCA DECENTA , la cat costa (ii permite sa joace orice decent), iar pretul ei va ramane stabil. Bineinteles ca un GF3 este MAI DECENT (daca se poate spune asa, desi nu e corect gramatical) DAR PENTRU A AJUNGE ACOLO TREBUIE SA FACA UN UPGRADE, CARE IL COSTA BANI. Si pentru a ajunge la ceva ,,doar mai decent" printr-un upgrade nu mi se pare in regula.

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    UNCONNECTED, shtiu perfect ce vrei sa spui.

Doar ca, gf2 mx este obsolete deja, nici decum decenta, incearca un mafia la setari maxime, shi o rezolutzie "decenta" - 800x600, mafia care mie unul imi merge perfect in 1280x1024, totul la maxim, pe un radeon 8500, echivalent GF3.

La asta ma refeream, faptul ca pe un mx inca mai potzi juca ceva nu o face decenta deloc, sau mai bine zis nu e in nici un caz mai decenta decat va fi gf3 peste 6 luni, cand apare Doom3, shi va deveni obsolete - cred ca la asta te referi, dar se spune ca va face fatza shi un gf3. Era o contradictzie de termeni. Nu o potzi numi decenta la banii ei, pt ca el nu vrea sa o cumpere, ci deja o are . Shi cum spuneam, un gf3 la 91$ mi se pare cea mai buna alegere.

plus ca nu cred ca omul vrea top of the line, shi decat sa ashtepte pana sa se ieftineasca gf4 shi sa mai aibe putzin pana devine obsolete , mai bine ia akum ceva decent :P.
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Registered User Rezare's Avatar
    unconected, e bine ca ne-ai explicat, ca tu nu ai spus asta acolo, tu ai spus ca sa stranga bani de gf4 pentru ca de gf5 in mod sigur nu o sa aiba.Ceea ce e cu totul altceva.

Iar gf2 mx nu mai e placa decenta..."orice" la tine probabil inseamna q3; gf3 e "mai decenta" in aceeasi masura in care e si gf4 ti4200, pentru ca a aparut radeon 9700 dupa cum stii;deci deja e depasita.

btw, explica-mi si mie de ce ti se pare tie ca gf4 va fi "mult timp" mai performanta ca gf3...cand cu gf3 intr-adevar poti sa joci cam tot ce e pe piata acum.Sa-ti aduc aminte cat de veche e?Sau sa-ti spun (cum ai zis tu) ca gf2mx e "inca o placa decenta"?

Iar upgrade, desi tie nu ti se pare in regula, exact asta inseamna, sa treci la ceva "mai decent" cu bani.Altfel se cheama inlocuire.

si btw, tot se cam contrazic afirmatiile tale...

Daca vrea sa iasa din mocirla, sa faca un pas radical si sa treaca direct la o placa video adevarata

pentru ca ACEASTA PLACA VIDEO ESTE INCA DECENTA , la cat costa (ii permite sa joace orice decent)
    intrebarea mea fiind, daca tot ii permite sa joace orice decent, de ce mai e nevoie de upgrade? dupa parerea ta.....
    The Power of Dreams - Honda.

nu cred ca are rost sa-ti spun ce are Gf4 fata de Gf3, si de ce acest lucru ii asigura lui gf4 o durata de viata lunga de azi inainte, pentru sectorul middle. S-a creeat o adevarat harababura de decente si de termeni, pe care eu de fapt nu i-am exprimat in felul in care voi imi rastalmaciti afirmatiile acum. Pur si simplu NU AM CHEF sa o mai iau de la capat sa citesc toate post-urile si sa va explic pe rand fiecare fraza. Daca aveti chef de interpretari, eu ies din discutie, pentru ca SUNT SATUL de asa ceva si nu am timp de pierdut.

Ca sa iti dovedesc ca nu ai inteles o chestie, referitor la :
    ,, unconected, e bine ca ne-ai explicat, ca tu nu ai spus asta acolo, tu ai spus ca sa stranga bani de gf4 pentru ca de gf5 in mod sigur nu o sa aiba.Ceea ce e cu totul altceva. "

-initial am scris aici ceva, acum am sters tot si iti zic atat-:

Nu ai inteles nimic! Nu asta am vrut sa spun, ci cu totul altceva.

Ca sa nu mai fim ridicoli, trebuia doar sa va rezumati la idee pe care am spus-o eu: ori isi ia ceva adevarat, ori ramane in sectorul low end, chiar si cu un upgrade la un gf3. Singurul upgrade adevarat in acest moment e un gf4 4200. Daca voi il sfatuiti sa treaca la gf3, asta e!

Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    mah stii ce sa faci... stabileste o zii...te duci cu toti banii care ii ai si care ii poti face rost la flamingo si cu placa..si le zici ca vrei placa video : ) ce'o fii o fii. Oricum second un geforce2mx face max 1.500.000 de mii deci vezi si tu preturile inainte...eu am mx440 dar...am calc slab ... asha ca .. oricum nu ash avea ce face cu un ti4200 totu depinde de citi bani ai...dar cu cit mai repede cu atit mai bine e sa faci upgradele
    CANON EOS
    6D + 24-70 2.8 L + 24-105 4 L + 100 2 + 40 2.8 + 580 II

Registered User

Question

Dupa cum am vazut in http://www17.tomshardware.com/graphi...charts-01.html placa video cu chipset gf2 GTS lasa in urma mx-uriel gf2....

De curind am vazut pe price.ro ca de vinzare (GTS) sint duar la 2firme http://www.price.ro/preturi.php?menu...1&orderBy=Pret

Inrebarile sint :
    -conteaza kiar asha de mult fabricantul???
    -la alte magazine nu mai sint ????
    -cu acele teste sintetzi si voi de acord??
    -se merita sa cumpar Gts de 53 ... avetzi voi alte pareri??? dar nu vreu sa depasesc 65$ cu tot cu tva..... dar daca alte placi sint duar cu 15% mai bune nu se merita sa fac investitzia ..

PS nu vreau cu TVout sau alte prostii

1.  
    Jerry DHB14 - Last post