brat Cum printez fara cartusul negru!
Results 1 to 7 of 7

Thread: Cum printez fara cartusul negru!

Registered User

Cum printez fara cartusul negru!

Salutare! Am deschis un nou topic pentru ca am nevoie urgenta de ajutor! Trebuie neaparat sa scot ceva la imprimanta, dar mi s-a terminat cartusul negru. Am un Canon Pixma MP 550 si cand dau print imi scoate foi albe (se aude sunetul specific de printare, dar nu apare nimic pe hartie). La vechiul HP ma atentiona ca nu mai am cartus negru si daca dadeam "Continue" facea negru din color si tot rezolvam treaba. La Canon nu stiu cum sa fac sa-mi imprime! Am cautat si cu "Google", nici un rezultat! Macar daca as putea sa setez imrpimanta sa-mi scoata intr-o anumita culoare. Nu pot modifica culoarea textului din fisier pentru ca eu completez datele intr-un program si fisierul se genereaza cand dau "print". ce e de facut? Multumesc!

Registered User
    nu cred ca ai inteles exact ce se intampla. nu ai cum sa "obtii" negru din alte culori daca nu mai ai negru. vechiu hp probabil k te atentiona k mai ai putin tus si ar fii cazu sa reincarci.in niciun caz nu se face din color negru, numai iisus poate sa schimbe culoarea tusului ). poate daca ne spui cum se numeste programu ala, trebuie sa existe o modalitate de a ii schimba culoarea default cu care printeaza

Registered User PigBrother's Avatar
    AllexChyu, Cyan + Magenta + Yellow = Negru

Iisus©
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Osy
    Osy is offline
    Looney Character Osy's Avatar
    E simplu, alegi un albastru inchis.
    .: one liner™ :.

weeppi's Avatar
    Sau maro foarte inchis, e acelasi lucru. Eu mereu incarc cartusele in aceeasi zi; cand consum negru sau color trec pe celalalt.

Registered User
    Salutare! AllexChyu, cum din Mangenta, Cyan si ce mai e pe acolo se obtin nuante si etc, tot asa se obtine si negrul. Daca ar fi cum spui tu, atunci imprimanta ar printa numai in 4 culori. Nu exista absolut nici o posibilitate sa schimb culoarea textului pentru ca este vorba de un program retardat facut de mantuiala de niste dobitoci(probabil de la Minister). Programul cu pricina este un program pentru Ordine de Plata. Vazand ca nu se poate schimba culoarea textului, am umblat in setarile imprimantei si am selectat in cadrul rubricii "Effects" optiunea "Monochrome" si am ales Mangenta. Tot coli albe scotea. Apoi am rulat programul de verificare al imprimantei si mi-a printat "pagina de proba" fara probleme. Dup-aia am incercat sa printez documentele mele: mi-a printat 2 pagini foarte sters. Si apoi am incercat solutia de la vechiul HP: am scos cartusul negru si am initializat printarea (la vechiul HP daca faceam asta imi aparea o fereastra de atentionarea, selectam "Continue" si mergea fara probleme), imi dadea eroare ca nu recunoaste cartusul negru. Ce mai pot face? De ce XXXXXX lor aia de la Canon nu pot face si ei ceva simplu si util ca cei de la HP? Ca sa nu mai amintesc de faptul ca s-a terminat nesimtit de repede cartusul de la Canon fata de cel de la HP (la HP nu am folosit niciodata cartuse reincarcate si o singura data cartus compatibil, adica nu original, in rest am folosit mereu cartuse originale, tocmai pentru ca tineau destul de mult). Ca sa nu mai vorbim de caitatea printarii mai slaba in cazul CANON! Chiar nu pot sa-mi imaginez cat de cretin trebuie sa fii ca sa faci o imprimanta care nu poate printa fara cartusul negru. in schimb pot sa-mi imaginez destul de bine cam cat de idiot trebuie sa fii sa cumperi o asemenea imprimanta!

Banned Weezer's Avatar
    Sunt si mai proaste. La cele Brother nu mai poti imprima nimic (nici macar negru) daca se termina unul din cartuse.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post