brat Cum sa setez hardul sa mearga ATA 100?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Cum sa setez hardul sa mearga ATA 100?

Registered User alexdm's Avatar

Cum sa setez hardul sa mearga ATA 100?

Am si eu o problema si cum sunt cam pe alaturi la hardware, v-as ruga pe cei care va pricepeti sa-mi ziceti si mie cum imi setez hardul sa mearga ATA 100.
    Am un hard Maxtor de 40 GB, 7200 RPM, ATA 133. Placa de baza veche avea ATA 33. Pe acea placa am dat fdisk si apoi am formatat hardul, care mergea la ATA 33. Acum am schimbat placa de baza si cea noua suporta ATA 100. Un prieten mi-a zis ca trebuie sa folosesc un utilitar care sa seteze ATA 100 pe hardul meu, deeoarece acesta merge in continuare la ATA 33.
    In diferite benchmark-uri, imi spune ca hardul meu merge UDMA2 - care banuiesc ca e ATA 33. In device manager este bifata optiunea DMA la HDD.

Lamuriti-ma si pe mine va rog!

Registered User djlyon's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Cand ai schimbat placa de baza, ai pus si cablul IDE nou, cel cu 80 de fire?
    Best regards,
    Dj Lyon

Da, am pus un cablu care are firele mai subtiri decat cel pe care il foloseam inainte. Cred ca asta e, nu ?

Registered User Rezare's Avatar
    Deci man:

1.Esti sigur ca placa de baza e ata 100? Spune-ne modelul.
    2.Cablu de 80 de fire.Are fire subtiri si granulatie mare.Inteleg ca ai deja.
    3.In BIOS sa pui UDMA pe auto la controlerul IDE.
    4.Inteleg ca ai 9x...pune-ti driverii de IDE de la cine ti-a facut placa de baza.
    5.Nu stiam sa ai nevoie de soft special ca sa mearga hardu' la ata 100.Cel putin nu la maxtor.
    The Power of Dreams - Honda.

Placa de baza e K7S5A. Are sigur ATA 100.
    Cablul este veit cu placa, are firele mult mai subtiri dedcat cel vechi care era ATA 33.
    In testul de la nero il vede UDMA2, drive capabilities UDMA6 parca.

Registered User DarkKing's Avatar
    Dar l-ai montat bine? Mufa albastra intra la placa, capatul celalalt se duce la hardul pus master, iar pe mijloc poti pune slaveul. Nu e ca la cablurile vechi unde pui cum ti se nazare!

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Asta numai daca nu ai folosit un soft initial pentru a-l trece pe ATA 33 , alfel ar trebui sa mearga ATA 100 by default
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Originally posted by DarkKing
    Dar l-ai montat bine? Mufa albastra intra la placa, capatul celalalt se duce la hardul pus master, iar pe mijloc poti pune slaveul. Nu e ca la cablurile vechi unde pui cum ti se nazare!
    Exact invers sta treaba . La cablurile noi poti sa le pui cum vrei. Nu asta e problema.

alexdm: ai putea sa schimbi cablul de IDE, o fi bulit. Ai umblat in bios, ai pus driverii busmaster?

Registered User
    Originally posted by Rezare

Exact invers sta treaba . La cablurile noi poti sa le pui cum vrei. Nu asta e problema.

alexdm: ai putea sa schimbi cablul de IDE, o fi bulit. Ai umblat in bios, ai pus driverii busmaster?
    hmm.. nu prea cred, cel putin la mine nu merg decat cum a zis DarkKing, daca le pun invers intra in mod ATA 33, iar in mod normal este ATA 133...

pai mai, ca iti face ata 33 e una.La cablurile vechi daca nu puneai masteru' in capat si slaveu' la mijloc nu mergeau deloc .

Registered User Dexter[Smurfz]'s Avatar
    bai...din cate stiam eu placa si hdd-ul se autoseteaza in functie de mai multi parametrii : cablul folosit , ata hdd si ata maxim al placii de baza

Stiam ca daca ai un hdd ata133 si o placa ata 100 ,hdd-ul merge automat la 100
    La fel si cu cablul.

i5-2500K / 8gb Kingmax DDR6 @1600 / GA P67-DS3 / BFG 285GTX OCX /Kingston SSD 32GB + Seagate 320gb SATA / Samsung 971P / SB LIVE! 5.1 Digital

adica toate merg la minimul dintre ele .

dar care e ideea?

ideea e ca teoretic hardul ar fi trebuit sa treaca automat la ATA100 daca are cablu de ATA100 si placa are ATA100
    i5-2500K / 8gb Kingmax DDR6 @1600 / GA P67-DS3 / BFG 285GTX OCX /Kingston SSD 32GB + Seagate 320gb SATA / Samsung 971P / SB LIVE! 5.1 Digital

logic, evident, clar stim cu totii asta teoretic.

Dar dupa cum observi practic nu se intampla asta.

Care to comment ?

yeah...LIFE SUX

Registered User DarkKing's Avatar
    Rezare, eu cel putin in mom. asta sunt f. sigur ca la clablurile cu 40 merge cum vrei tu, iar la astea cu 80 numai daca sunt puse strict in ordine. De test incerc maine sa-mi inversez mufele sa vad ce iese, acu mi-e lene sa intru sub masa.

Registered User
    Mie HDDs imi stiau nick-ul si s-au asezat singure: ala de ATA 100 pus la varful cablului (master) si slave-ul - ATA 33 - la mijloc. Singure, in sensul sa lucreaza la ATA cuvenit. alexdm, poate e necesara o schimbare de nick. Dincolo de gluma, e asa cum a spus MIR si altii au repetat, ele trebuie sa-si gaseasca singure ATA, fara un soft aditional.

Registered User
    Puteti sa imi spuneti si mie cu ce testez viteza hardiscului? Ca am intrat la idei cand am vazut chestia cu mufele ... nu stiam ca e important

Registered User
    My Computer/System Properties/Device Manager/Disk Drives/Properties/settings
    Bifezi DMA

xoco: bine tu scurt, clar, la obiect, pacat ca s-a mai zis .

Darkking: si eu sunt f sigur ca nu merge cum vrei tu.Cablurile de 40 daca nu ma insel au un fir special care seteaza master/slaveul. Alea de 80 nu au asa ceva.

1.  
    Telekom - 728 Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast