brat Ce se intampla cu monitorul daca...
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Ce se intampla cu monitorul daca...

Registered User Dexter[Smurfz]'s Avatar

Ce se intampla cu monitorul daca...

De ceva timp mi-a venit ideea sa caut un driver pt monitorul meu
    Un Funai de 15" de prin 1997.
    Cum nu prea am gasit sau nu stiu sa caut ( una din doua ) am instalat driverul , de fapt singurul driver din baza WinXP-ului : un Funai 17GD (de 17" presupun) . Primele modificari aparute sunt rezolutiile de pana la 1280x1024 si un refresh de 100hz .

Acum....daca ar fi sa ridic refreshul peste 85hz (la care monitorul sigur merge bine) ce s-ar intampla ? sau daca aleg o rezolutie mai mare ?

Ce am mai aflat de pe spatele monitorului sunt : Monitor No :15ED
    si de pe siteuri am mai aflat ca monitorul ar mai avea indicativul FCM1554GD.
    i5-2500K / 8gb Kingmax DDR6 @1600 / GA P67-DS3 / BFG 285GTX OCX /Kingston SSD 32GB + Seagate 320gb SATA / Samsung 971P / SB LIVE! 5.1 Digital

AlienStation UNCONNECT3D's Avatar
    Daca folosesti un refresh mai mare decat cel pentru care a fost facut monitorul tau sa mearga, bineinteles vei avea o uzura super accelerata iar tubul va ceda destul de rapid.

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    nu e si deranjant pentru ochi? din cate am observat eu, la refresh-uri peste "ce poate da" monitorul imaginea incepe sa palpaie or smth... in orice caz, "sare in ochi" treaba ca sa zic asa...
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Registered User Eichmann's Avatar
    Daca folosesti o rata de refresh sau o rezolutie pe care nu o suporta monitorul de obicei ar trebui sa intre in stand-by....
    Linux aaaaa!....!

Originally posted by Doctor Bonez
    nu e si deranjant pentru ochi? din cate am observat eu, la refresh-uri peste "ce poate da" monitorul imaginea incepe sa palpaie or smth... in orice caz, "sare in ochi" treaba ca sa zic asa...
    la 85hz , pe monitoru meu devine f deranjant....el merge f bine pe 60hz...
    i5-2500K / 8gb Kingmax DDR6 @1600 / GA P67-DS3 / BFG 285GTX OCX /Kingston SSD 32GB + Seagate 320gb SATA / Samsung 971P / SB LIVE! 5.1 Digital

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Originally posted by UNCONNECT3D
    Daca folosesti un refresh mai mare decat cel pentru care a fost facut monitorul tau sa mearga, bineinteles vei avea o uzura super accelerata iar tubul va ceda destul de rapid.
    TOTAL GRESIT !

Tubul cinescop nu are ABSOLUT nici o legatura cu frecventa de refresh !

Cine s-ar putea sa cedeze este tranzistorul final linii, trafo linii sau sursa monitorului. Tubul nu este uzat mai mult sau mai putin in functie de refresh ci este uzat de intensitatea fascicolului electronilor, adica de LUMINA si CONTRAST !

Dar, dupa cum au spus si altii daca setezi o frecventa/rezolutie mai mare decat cele date de fabricant pur si simplu nu va afisa imagine, fie ca intra in stand-by fie ca va afisa ceva desincronizat total, asa ca nu il vei putea folosi. Deci daca iti merce corect in rezolutia /refreshul pe care il doresti e totul OK, nu se intampla nimic.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Originally posted by Dexter[Smurfz]
    la 85hz , pe monitoru meu devine f deranjant....el merge f bine pe 60hz...
    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Originally posted by Doctor Bonez
    --------------------------------------------------------------------------------

iarasi doua aberatii tehnice.

Bonez, imaginea "palpaie" la refreshuri mai mici ! Cu cat e mai mare refreshul cu atat e mai "stabila" imaginea.

Dexter, in ce "fel" devine deranjanta imaginea pe monitorul tau ?
    Singura consecinta oarecum negativa a unei frecventa de refresh orizontal mare este aceea ca si semnalul video are banda mai larga iar daca circuitele "video" nu lasa banda intreaga imaginea apare cu o tenta de neclaritate, adica trecerile intre variatiile mari de luminozitate, sa zicem de la o zona alba la una neagra se fac mai lent, mai soft, respectiv se pierde putin din "sharpness"
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

adica devine foarte intensa , ca alt termen nu pot sa folosesc , devine pur si simplu deranjanta , parca imi vine sa inchid ochii , iar textul este putin "blurred"

Registered User Slider's Avatar
    Am observat faza cu neclaritatea textului la rezolutii peste 1024x768 si la refreshuri de peste 85Hz la destule monitoare (spre exemplu la un prieten la un Adi de 15"). Nu stiu de ce se intampla asta. La 75Hz se vede bine.

Daca te dor ochii poti sa incerci sa pui temperatura de culoare la valori mai mici. Cat despre refresh, 60Hz este chiar contraindicat. Pe mine personal ma dor ochii dupa 15 minute daca stau cu monitorul la 60Hz. Cu cat mai mare refreshul cu atat mai bine pentru ochi...
    a.k.a. windmaster...
    Antec SX 1040BII system enclosure; Intel Pentium III 550E @ 645MHz; MSI 6163 BXMaster; 1.0GB SDRAM PC133; Quantum Fireball CX13.0A+Western Digital Caviar WD800JB+Western Digital Caviar WD400JB; Plextor PX-W4824A+Plextor PX-716A+Toshiba DVD-Rom SD-M1612; Genius SP-G16+Tesla Sound System on Sound Blaster Live! Player 1024; Philips Brilliance 107P20 on Gigabyte Ati Radeon 7000E 32MB DDR; Microsoft Wireless Laser Desktop 6000.

Da, corect, imi cer scuze, nu se strica tubul, dar eu am vrut sa ma refer la aspectul general al stricaciunilor; in momentul in care strici un monitor cu pretul in jurul a 100$ (pentru ca lumea mai ales din aceste monitoare vrea sa mai scoata o picatura in plus) aproape ca nici nu mai merita sa-l repari, asa ca, tub bun.... traf defect, cam tot aia e in materie de costuri, nu mai conteaza (nu se justifica banii). Poti sa-l arunci la gunoi sau sa-l dai pt piese.

Cele mai criminale programe sunt cele de genul powerstrip care permit marirea ratei de refresh pana cand nu mai poate monitorul, iar asta inseamna o fortare clara peste limitele admise de producator si duc la o degradare accelerata, ca sa nu mai zic ca scade f mult si din calitatea imaginii si chiar apare fenomenul care se doreste a fi evitat, flickeringul pe anumite zone. La fel si driverele proaste.

Drivere? Sunt doar niste inf-uri... Eventual insotite de un Color Profile. Nu prea are ce sa fie prost la ele...
    a.k.a. windmaster...
    Antec SX 1040BII system enclosure; Intel Pentium III 550E @ 645MHz; MSI 6163 BXMaster; 1.0GB SDRAM PC133; Quantum Fireball CX13.0A+Western Digital Caviar WD800JB+Western Digital Caviar WD400JB; Plextor PX-W4824A+Plextor PX-716A+Toshiba DVD-Rom SD-M1612; Genius SP-G16+Tesla Sound System on Sound Blaster Live! Player 1024; Philips Brilliance 107P20 on Gigabyte Ati Radeon 7000E 32MB DDR; Microsoft Wireless Laser Desktop 6000.

Senior Jedi Oby One's Avatar
    Eu stau in general in 1280*1024 cu 85 de cand am placa asta noua video se vede putin in ceata la vallorile de sus
    cu orice alta placa NU
    deci poate e de vina si placa video ptr neclaritate
    cat despre uzura ... bleahh tu chiar vrei sa ti monitorul la infinit ?
    daca din 10 ani ii scade viata cu un singur an nu merita sa iti uzezi ochii
    Cu cat e mai mare refreshul cu atat e mai odihnitoare imaginea ptr ochi... asa ca luati 85 ca un minim
    A Jedi's strength flows from the force

Slider - daca citeai threadul de la inceput (thread enorm de lung...) vedeai ca omul si-a pus driverele de la alt monitor, dintr-o categorie superioara, fortandu-si astfel monitorul sau sa suporte niste refresh-uri si rezolutii mai mari decat cele specificate de producator. Din acest punct de vedere, acele drivere sunt PROASTE (pentru monitorul respectiv).
    Oby one, de ce nu-ti tii tu monitorul la 15-20Hz peste limita sa? (sa zicem ca rezista....). Sa vedem daca durata de functionare scade doar cu un an... poate din 10 scade cu 9.

Daca e sa filozofam, cine isi respecta ochii isi ia oricum un monitor de calitate si nu are nevoie de asemenea artificii.

Toata lumea spune ca 85 hz e odihnitor pt ochi ... ii cred , daca majoritatea zic asha , asha trebuie sa fie , DAR in cazul meu nu e asha (ori vad eu altfel). Pt mine cei 60hz sunt f buni, orice peste devine deranjant la vedere.
    Iar la 85 incepe un usor efect de valuire a imaginii

Registered User Made in China's Avatar
    ce chestie, pe al meu nu-l pot suporta sub 100Hz.. cum il dau mai jos cum ma rupe la ochi. (19" Medion) Nici macar nu pot sa folosesc rezolutii mai mari pt ca la 1024x768 tine 100, mai sus nu.
    bla bla

Originally posted by Mir
    Dar, dupa cum au spus si altii daca setezi o frecventa/rezolutie mai mare decat cele date de fabricant pur si simplu nu va afisa imagine, fie ca intra in stand-by fie ca va afisa ceva desincronizat total, asa ca nu il vei putea folosi. Deci daca iti merce corect in rezolutia /refreshul pe care il doresti e totul OK, nu se intampla nimic.
    Unconnected: P-asta ai citit-o?
    a.k.a. windmaster...

Slider, de asta ai auzit: ,,Cele mai criminale programe sunt cele de genul powerstrip care permit marirea ratei de refresh pana cand nu mai poate monitorul (AKA ,,pana pur si simplu nu mai afiseaza imagine")"?

P.S. Nici eu nu mai suport refresh-uri sub 100Hz. Cand aveam 85 max, nu puteam sub acea valoare. Acum au crescut standardele

Unconnected: Not exactly... Cu SciTech Display Doctor reusisem demult sa-mi fac vechiul monitor de 14" sa stea in 1024x768 la 75Hz, desi el la rezolutia aia mai mult de 60Hz nu vroia nici mort in mod normal. Dupa 1 luna l-am dus la reparat...
    Dar nu asta e important, ci faptul ca orice inf as fi incercat nu am reusit ce am facut cu Display Doctor. Deci inf-ul nu are ce sa faca rau. Chiar daca iti permite sa setezi refreshuri mari nu inseamna ca si functioneaza... Si de obicei chiar nu functz... Se intampla cum a spus Mir.
    a.k.a. windmaster...

Pai.. Slider... initiatorul threadului A PUS niste drivere (care folosesc inf-urile de care zici tu) de la un monitor superior si DREPT URMARE a avut posibilitatea de folosi setari superioare in mod normal monitorului sau.

Monitorul sau suporta o rez maxima de 929 x 696 si a ajuns sa poata seta rezolutia la ,,1280x1024 si un refresh de 100hz". Rezolutia NU POATE FI FICTIVA - pentru ca SE VEDE - ( doar refreshul poate fi fictiv, si asa inclin si eu sa cred, pentru ca e o diferenta uriasa...), dar daca poate atinge 1280 reali, si isi tine monitorul asa... e clar ca in curand va avea probleme mari, ca sa nu mai zic de fortarea refresh-ului. Presupun ca nu are OSD, pentru ca asa afla cel mai sigur de refreshurile reale (inca o data, rezolutiile sunt evidente, windowsul nu are cum sa il mai pacaleasca la faza asta )

Registered User

Thumbs down

Nu credeam ca o sa mai vad atatea tampenii scrise intr-un singur thread.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast