brat Nu am sunet
Results 1 to 19 of 19

Thread: Nu am sunet

Registered User Camarades's Avatar

Nu am sunet

Nu am sunet la pc.Totul a inceput cu o pana de curent care mia "bulit" sursa, am inlocuito cu 1 mai slaba dar totul merge perfect cu exceptia la sunet...am testat pe casti si pe boxe,nu merge, am schimbat portul la mufe,nu merge, am curatat tot pc-ul de praf, nu merge,am reinstalat toate driverele, nu merge, am descarcat drivere de sunet de pe net, nu merge,am reinstalat windousul, nu merge.Nu stiu ce are, as dori 1 mic ajutor dak se poate. Mentionez ca placa de sunet este integrata.
    Banii aduc fericirea si alte chestii de alea frumoase.

Banned
    Langa maternitatea Giulesti,unde am eclozat.La timp,inainte de-a se inventa aerul conditionat.

Vei avea

Foarte posibil sa se fi dus cipul de pe placa de baza. Probabil aveai conectata o statie sau vreun sistem de sunet. "Sunetul" si placa de retea integrata sint primele care cedeaza in astfel de cazuri.
    Se vand acum foarte convenabil s-h placi de sunet de f buna calitate si performante. Considera-te norocos ca ai scapat asa ieftin.
    Ia-ti un UPS, tot s-h gasesti f convenabil pe-aici.
    "Banii aduc fericirea si alte chestii de alea frumoase" - de exemplu sunetul. Sau ce-o mai trebui schimbat in bine prin cutia cu iluzii.
    Last edited by D0ct0r M0use; 19-09-2010 at 19:58. Reason: Completare

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Quote Originally Posted by Camarades View Post
    Nu am sunet la pc.Totul a inceput cu o pana de curent care mia "bulit" sursa, am inlocuito cu 1 mai slaba dar totul merge perfect cu exceptia la sunet...am testat pe casti si pe boxe,nu merge, am schimbat portul la mufe,nu merge, am curatat tot pc-ul de praf, nu merge,am reinstalat toate driverele, nu merge, am descarcat drivere de sunet de pe net, nu merge,am reinstalat windousul, nu merge.Nu stiu ce are, as dori 1 mic ajutor dak se poate. Mentionez ca placa de sunet este integrata.
    garantie placa de baza?

Registered User dsaraolu's Avatar
    Daca ai placa video AMD (ATI) vezi sa nu ai sunetul trecut pe HDMI, cand instalezi driverele ATI comuta automat sunetul pe acest device.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FPB 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Placa video este in garantie dar nu am chef sa ma duc 30 de kml pina la shop.poate este din programe, la asta nu prea ma pricep deci faza cu HMDI unde se gasete?( nu prea ma pricep la parte tech. Dar am descoperit si o chestie http://img94.imageshack.us/img94/6729/48875775.png am pus si boxe si casti in diferite porturi si tot numi detecteaza...

Registered User mudpie's Avatar
    Verifica in BIOS ca sunetul integrat sa fie pe Enabled (sau Auto, daca nu exista Enabled). Daca e asa si tot nu detecteaza niciun audio device, atunci e cam pa, schimbi placa de baza sau adaugi placa de sunet separata.
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

Quote Originally Posted by mudpie View Post
    Verifica in BIOS ca sunetul integrat sa fie pe Enabled (sau Auto, daca nu exista Enabled). Daca e asa si tot nu detecteaza niciun audio device, atunci e cam pa, schimbi placa de baza sau adaugi placa de sunet separata.
    Mam uitat prin bios dar nu am gasit nimik legat de sunet. dak vrei sami spui mai exact unde se gaseste asta cu auto sau enabled sau cum se mai cheama...

Registered User
    Vezi dacă găsești una din opțiunile AC'97, HD Audio, onboard sound sau ceva asemănător.
    Ce placă de bază ai (modelul exact)?
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

Quote Originally Posted by FieryLoki View Post
    Vezi dacă găsești una din opțiunile AC'97, HD Audio, onboard sound sau ceva asemănător.
    Ce placă de bază ai (modelul exact)?
    Nu am gasit nimik asemanator,Dca vrei sami spui exact cum se ajunge acolo pas cu pas de la reset pina la destinatie te rog (dau o bere ) dar in fine: MB ASROCK N68C- S UCC

-PS
    Nu am gasit nimik asemanator,Dca vrei sami spui exact cum se ajunge acolo pas cu pas de la reset pina la destinatie te rog (dau o bere ) dar in fine: MB ASROCK N68C- S UCC
    Am gasit pina la urma faza cu hd audio, dar nu este de acolo... cred ca am sa ma duc cu placa la garantie...

Registered User
    Mda, cip audio Via. Personal, consider că nu se compară cu Realtek. Via au și probleme cu driverii pe lângă cele de funcționalitate hardware, nu la orice produs, dar mai frecvente decât cele Realtek.
    În device manager cum apare secțiunea audio?
    Observi încetiniri când intră în Windows?
    Pune degetul pe cipul audio și vezi dacă e încins. Dacă da, atunci va trebui să iei o placă de sunet nouă sau, mai bine, o placă de bază nouă; o altă alternativă, în cazul în care s-a ars, este să îl schimbi dacă te pricepi; costă vreo 5 dolari, dar îți ia ceva timp până ajunge cipul prin comandă și ai nevoie de instrumente fine să-l poți da jos pe cel vechi și a-l suda pe cel nou.
    Ai mai putea încerca și cu update de BIOS (poate instabilitatea ține și de asta), dar dacă este ars cipul riști o placă de bază nefuncțională. Am văzut destule situații de acest gen.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails N68C-S UCC(m).jpg  
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

Am fost cu pc-ul la garantie si mia spus ca nu am driverele de la sunet inst., dar am reinstalat de nush cate ori driv. si nu merge...miau spus sa descarc altele dp. net si am mai cautat, am descarcat si nu merge... dak stie cnv cv...rog sami dea 1 link...

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Am fost cu pc-ul la garantie si mia spus ca nu am driverele de la sunet inst., dar am reinstalat de nush cate ori driv. si nu merge...miau spus sa descarc altele dp. net si am mai cautat, am descarcat si nu merge... dak stie cnv cv...rog sami dea 1 link...
    trebuia sa ii pui pe ei sa ti le dea daca is asa destepti.

Registered User GicaDeLaService's Avatar
    deci fii atent.. ANPC - AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR ,dute la ei si zile despre baietii istia ca exista si ei si daca nu schimba placa o sa te duci pe la ei sa scrii o hartie despre "garantia" lor

Deci am uitat sa mentionez... am ajuns la shop pe la sf. programului si nu mai aveau timp...mia descarcat 1 dar a zis ca nui bun si mi zis ca pt placa mea se gasesc greu driverele pe net dar se gasesc...si am cautat dar nu am gasit si de asta am intrebat poate stie cnv. cv. .
    Last edited by Camarades; 01-10-2010 at 18:55.

Banned
    Langa maternitatea Giulesti,unde am eclozat.La timp,inainte de-a se inventa aerul conditionat.

Garantie ?!

Daca de la firma aceea ai luat doar placa de baza ia-ti gandul de la garantie. Eu nu te-as despagubi pt ca sursa luata de la o alta firma ti-a distrus partial placa. Desi problema are ca origine fluctuatiile de tensiune. Ce-o sa faci ? Te judeci cu S.C. Electrica S.A ?
    Ia-ti un UPS s-h de pe-aici - daca ai bafta poti gasi intr-o suta si ceva de lei si UPS si placa de sunet adevarata(cu mult peste ce aveai onboard).

Registered User xpmari's Avatar
    daca beneficiezi de garantie pe componente, cei de la garantie trebuie sa rezolve problema. sunetul de pe placa de baza(placa de retea in cazul in care nu merge) trebuie sa fuctioneze cu driverele de pe cd-ul placii de baza. restul sunt gogosi
    Last edited by xpmari; 01-10-2010 at 23:29.

Nick anterior: Necromonger Necro's Avatar
    Iti iei o placa de sunet.

Banned

"Totul a inceput..." sau "A fost odata..." ?

Promitea povestea asta, zau. Daca ai singe-n joystick du-te la garantie. Zi-le cu tupeu ca n-a mers sunetul de la inceput, nu le mai povesti ce ne-ai spus noua, eu o sa mint daca ma intreaba "aia".
    "restul sunt gogosi" - astea pot tine loc de placa de sunet, mai ales daca preferi sa mananci in loc sa auzi.

Rezolvat

Quote Originally Posted by Necromonger View Post
    Iti iei o placa de sunet.
    Asta am si facut, mam lasat pagubas...era de la placa de baza pb nu din sistem... ms celor cre sau straduit sa ma ajute...

1.