brat Cum e mai bine sa tinem laptopul : cu sau fara baterie inauntru?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 49

Thread: Cum e mai bine sa tinem laptopul : cu sau fara baterie inauntru?

Registered User MaN|AcK's Avatar

Question Cum e mai bine sa tinem laptopul : cu sau fara baterie inauntru?

Am observat la cativa colegi la birou ca pe parcursul unei zile de lucru, tin bateriile scoase din laptop si tin laptopurile in priza direct. I-am intrebat de ce si au zis ca astfel protejeaza bateriile, ca daca ti laptopul in priza si are bateria bagata, se strica bateria din cauza supraalimentarii. Eu le-am zis ca mi se pare total aiurea, ca o baterie odata incarcata, nu se mai alimenteaza /supraalimenteaza in continuare.
    Asa ca m-am gandit sa intreb pe forum si parerile altora despre acest aspect, sa ma lamuresc si eu si colegii mei odata pt totdeauna.
    Deci, cum e mai bine: cu bateria in laptop sau fara.
    Si va rog sa veniti cu raspunsuri competente si sa detaliati, ca sa stie si altii, ca mine, care nu sunt atat de bine pusi la punct cu detalii de genul acesta.
    Vand ghete pt. barbati din piele intoarsa BENVENUTI . Detalii si poze -> [ghete pt. barbati din piele intoarsa BENVENUTI

פxz6ϛ GamerXZ95's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    pai daca tii incarcat prea mult in priza si are bateria plina ar trebui scos din priza, iar daca bateria s-a descarcat atunci trebuie bagat iar in priza, cred ca asa-i cel mai bine

Procesor: AMD Athlon II X3 435 Triple Core, 2.91 GHz | Placa de baza: Biostar MCP6PB-M2+ | Memorie: 4GB DDR3 | Hard-disk: 500GB, SAMSUNG HD502HI | Unitate optica: Sony Optiarc DVD-RW AD-5240S Bulk Black | Placa video: NVIDIA GeForce 210, 1GB, DDR2 | Placa de sunet: VIA Vinyl VT1708B | Monitor: LG W1941S-PF 18.5" Widescreen LCD | Maus: Hama uRage Evo | Tastatura: Genius GX-Gaming Imperator | Carcasa: Midletower Delux DLC-MF451, ATX, 450W | Sistem de operare: Windows 7 Ultimate 64-bit

keep calm and ride on Croocodillul's Avatar
    Bateriile nu se încarcă continuu, ci au un procent minim la care încep să fie reîncărcate. Ideal ar fi să poți seta acest procent, să fie undeva destul de jos astfel încât să nu înceapă să-ți reîncarce când mai ai doar 90% baterie.

Chiar dacă o ții lângă laptop ea tot se descarcă, deci nu văd avantajul.

Dacă o ții înăuntru măcar ai o protecție la căderi de curent. Exclud din start prezența unui UPS.

Eu de 2 ani de zile n-am scos bateria și nu văd degradări așa grave încât să mă facă să devin paranoic. Prefer siguranța datelor .

Parcă era un thread mai vechi cu aceeași temă.
    Last edited by Croocodillul; 09-02-2011 at 16:13.

Registered User anark_i's Avatar
    Eu de 2 ani de zile n-am scos bateria și nu văd degradări așa grave încât să mă facă să devin paranoic. Prefer siguranța datelor .
    Al meu de 3 ani juma tinut in priza ii mai tine bateria cam max 5 min acum . In general scrie in manualul de utilizare cum sa ai grija de baterie si e diferit de la laptop la laptop.
    "Yeah... well... you know... that's just like... your opinion man."

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    ThinkPad-urile (si probabil si alte laptop-uri business) iti permit sa setezi procentul de care zice Croocodillul. Eu l-am setat pe al meu la 60% si, fiind laptop de munca, cam o data pe saptamana ajunge sub valoarea aia si se reincarca.

Intr-un an jumate am facut 88 de cicluri de incarcare cu el si bateria a pierdut 25% din capacitatea originala.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Registered User MaN|AcK's Avatar
    Eu am un Dell Inspiron N5010 i5 .Nu am sau n-am observat eu setarea care permite ceea ce ziceti voi : sa setez la un anumit procent bateria sa se incarce cand atinge pragu ala , cum zicea cineva mai sus, la 60 %. Ma "pacalisera" si pe mine intr-un timp si ma facusera sa scot si eu bateria si sa stau cu laptopul asa, dupa care am revenit si am stat cu bateria inauntru.
    Deci sa inteleg ca intr-adevar as salva bateria daca procedez cum zic ei si anume sa tin bateria scoasa din laptop. Tot ceea ce risc e pierderea datelor in cazul unei pene de curent.
    Afecteaza in vreun fel laptopul sau incarcatorul acestuia faptul ca tin bateria scoasa si incarc in continuu laptopul? Ca am observat ca e caldut sau chiar frige incarcatorul ,dupa 5-6 ore de tinut asa.
    Vand ghete pt. barbati din piele intoarsa BENVENUTI . Detalii si poze -> [ghete pt. barbati din piele intoarsa BENVENUTI

Dacă o ţii în el e acealaşi lucru, tot la fel se incinge.

Registered User trabantzell's Avatar
    eu unul si la vechiul laptop si la cel nou (t400/t410) fac un ciclu de descarcare/incarcare o data la 4-5 zile... din ce stiam producatorul spune ca dupa 1 an capacitatea scada cu 10% (daca este folosita "corect")

AsRock Extreme3 Gen3 || i5 2500K || Zerotherm ZD-10D || 8Gb DDR3 || Microlab Solo 7C || Asus Xonar D1 + 2 x Corsair Force3@Raid0 || WD 1001FALS || WD 20EARS || Corsair CX400 || Antec Solo & DeepCool Rockman || 2 x Benq 2420HD || TP Link TL-WR1043ND

ym : bmaga2003 0720.102.732 bogdan

Registered User
    Am 2 laptopuri, cel de job din 2007, cel personal din 2008.
    Cel de job tinut in priza minim 8 ore zilnic. Bateria tine cam 60min.
    Cel personal folosit in afara programului, mult mai putin decat cel de job. Bateria tine maxim 2 minute.
    Bateriile nu au fost scoase din laptopuri. Ca idee sunt MSI.
    ... doar un numar

Quote Originally Posted by trabantzell View Post
    din ce stiam producatorul spune ca dupa 1 an capacitatea scada cu 10% (daca este folosita "corect")
    Asta e marketing. Scaderea capacitatii e direct proportionala cu temperatura bateriei in timpul functionarii:

Quote Originally Posted by Wikipedia
    A Standard (Cobalt) Li-Ion cell that is full most of the time at 25 °C (77 °F) irreversibly loses approximately 20% capacity per year. Poor ventilation may increase temperatures, further shortening battery life. Loss rates vary by temperature: 6% loss at 0 °C (32 °F), 20% at 25 °C (77 °F), and 35% at 40 °C (104 °F).
    Laptopul meu de munca (tot T400) are senzor de temperatura pe baterie si tot timpul imi arata 30 de grade. Deci, in cazul meu, ~25% scadere pe an era oarecum de asteptat.

Intr-adevar, daca scoti bateria si o tii (semi-incarcata) in dulap pierde mult mai putin pe an, in jur de 5-10%. Dar, daca faci asta, atunci pentru ce pana mea ti-ai mai luat laptop?!
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

Registered User faraonu's Avatar
    Quote Originally Posted by Croocodillul View Post
    Bateriile nu se încarcă continuu, ci au un procent minim la care încep să fie reîncărcate. Ideal ar fi să poți seta acest procent, să fie undeva destul de jos astfel încât să nu înceapă să-ți reîncarce când mai ai doar 90% baterie.
    cucubau
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails plm.png  
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

Registered User trabantzell's Avatar
    Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    Asta e marketing. Scaderea capacitatii e direct proportionala cu temperatura bateriei in timpul functionarii:

Laptopul meu de munca (tot T400) are senzor de temperatura pe baterie si tot timpul imi arata 30 de grade. Deci, in cazul meu, ~25% scadere pe an era oarecum de asteptat.

Intr-adevar, daca scoti bateria si o tii (semi-incarcata) in dulap pierde mult mai putin pe an, in jur de 5-10%. Dar, daca faci asta, atunci pentru ce pana mea ti-ai mai luat laptop?!
    marketing este mai mult sau mai putin ... dar e chiar producatorul , cel putin asa imi aduc aminte ca ne minteau cei de la sony si sanyo . Nu te contrazic, ai perfecta dreptate in ceea ce priveste ce ai pus tu de pe wiki, si se aplica la orice tip de acumulator . Dar in practica orice ai face tot isi pierde din proprietati ; De aceea au si garantie 1an ... nu e chiar o stiinta exacta dar in medie cam 10% dupa primul an de utilizare

AsRock Extreme3 Gen3 || i5 2500K || Zerotherm ZD-10D || 8Gb DDR3 || Microlab Solo 7C || Asus Xonar D1 + 2 x Corsair Force3@Raid0 || WD 1001FALS || WD 20EARS || Corsair CX400 || Antec Solo & DeepCool Rockman || 2 x Benq 2420HD || TP Link TL-WR1043ND

ym : bmaga2003 0720.102.732 bogdan

Registered User jderu's Avatar
    dupa 3 ani si 14k ore bateria ma tine 12 minute

asa ca la laptopul cel nou fara, oricum il tin pe birou nu pupa baterie

Quote Originally Posted by faraonu View Post
    cucubau
    N-am zis că nu există, doar că eu n-am așa ceva la laptop .

Croocodillul: Cauta si instaleaza "Lenovo Power Manager".
    Nashpa...

Registered User cretud's Avatar
    Bateria aia e un acumulator. Din cate stiu eu orice acumulator isi pierde proprietatile daca nu este supus ciclului de incarcare-descarcare. Eu zic ca acumulatorul trebuie sa stea in laptop, sa fie tinut in priza pana se incarca, apoi sa fie scos din priza. In momentul in care ajunge la 10-15% capacitate, te anunta si atunci il bagi in priza.
    Am vazut oameni care lucreaza cu laptopul al birou, tinut mereu in priza si cu acumulatorul scos. Dupa cateva luni au avut surpriza sa constate ca acumulatorul nu mai functiona deloc.
    Chieftec CX-03, CoolerMaster Real Power M620, Asus P8Z77-V, Intel Core i5 3570K, Thermalright HR-02 Macho, 2x4GB DDR3 1600 Kingston HyperX, VTX3D HD7870XT Black, 1x 256 GB SSD LiteON, 1xHDD S-ATA2 WD 500GB, 1xHDD S-ATA2 WD 1 TB, DVD-RW Asus 22x, Creative X-Fi Gamer, Genius 5.1, Logitech MX518, Logitech G15, Samsung 226BW

Registered User Neon Biker's Avatar
    Pe principiul asta, daca sta laptopul cateva luni prin depozite, sigilat in cutie, cand il cumperi constati ca nu e bun de nimic acumulatorul.

De cand mi-am luat si io laptop m-am documentat putin si cica, daca nu vrei s-o folosesti, bateria se pastreaza cel mai bine daca o tii semi-incarcata in frigider, evident intr-o punga. Daca e incarcata prea tare nu e bine, daca e descarcata complet iar nu e bine, daca e cald nu e bine, daca e sub 0 grade iar nu e bine.

In cazul in care folosesti laptopul pe baterie, cel mai bine e sa faci incarcari mici si dese, sa nu o descarci complet decat o data la vreo 50 de incarcari si daca se poate nici sa nu o incarci pana la 100% decat tot asa, rar, cand faci si descarcarea completa. Nu stiu cat de adevarate sunt chestiile astea, dar asta am gasit pe net.
    Last edited by Neon Biker; 10-02-2011 at 15:43.
    Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%

Quote Originally Posted by Neon Biker View Post
    [...] daca nu vrei s-o folosesti, bateria se pastreaza cel mai bine daca o tii semi-incarcata in frigider, evident intr-o punga. Daca e incarcata prea tare nu e bine, daca e descarcata complet iar nu e bine, daca e cald nu e bine, daca e sub 0 grade iar nu e bine.
    Mi se pare o aberatie. De ce sa nu o folosesti, daca a venit cu laptopul? Vrei sa o tii de noua, ca sa o "folosesti" la urmatorul laptop?
    Nashpa...

Registered User Neon Biker's Avatar
    Tie ti se poate parea, dar uite eu de exemplu folosesc laptopul numai la serviciu, unde am priza. De ce sa car si bateria dupa mine? Nu mai bine o bag in frigider, sa se pastreze pentru viitor, cand poate chiar o sa am nevoie de ea?
    Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%

Registered User
    Quote Originally Posted by Neon Biker View Post
    ...daca nu vrei s-o folosesti, bateria se pastreaza cel mai bine daca o tii semi-incarcata in frigider, evident intr-o punga. Daca e incarcata prea tare nu e bine, daca e descarcata complet iar nu e bine, daca e cald nu e bine, daca e sub 0 grade iar nu e bine.
    Corect, asa se pastreaza bateriile cu Litiu, intre +1* si 10*C, incarcate aprox. 30%. Dar cind sint folosite e bine sa fie incarcate si descarcate intre 5% si 95% (deci aproape ciclu complet), pentru ca reszista la un numar limitat de incarcari-descarcari.

Alte tipuri de acumulatori au alte regimuri de pastrare si utilizare. De ex. acumulatorii cu plumb - de masina - nu trebuie in nici un caz descarcati prea tare si trebuie incarcati la loc cit mai repede. Astia trebuie sa stea tot timpul incarcati, sa nu se sulfateze.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 3 123 LastLast