brat Sursa prea mica ??
Results 1 to 9 of 9

Thread: Sursa prea mica ??

Registered User

Question Sursa prea mica ??

Va salut oameni buni detin si eu urmatoarele componente la calculatorul meu de acasa si vreau sa stiu exact daca chiar este nevoie sa schimb sursa deoarece cred ca este cam mica si mi-au mai spus si multi altii asta , deci unitatea mea este compusa din :

-Placa de baza Asus P5Q3
    -Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 (over clocked 2.7 )
    -Placa video Sapphire Ati Radeon HD5870 Vapor-X (alimentata cu 2 mufe 2 x 6 pini)
    -1 HDD Western Digital Caviar Blue 750GB SATA3 32MB 6 gb /s
    -1 HDD WD 160 Gb SATA 5400 rot/min
    -2 placute DDR3 Kingmax Hercules 2GB PC3-12800 1600MHz (4 gb)
    -1 DVD-WR Asus
    -1 placa de retea
    -2 fanuri pe carcasa de 8 cm
    - tastatura si mouse prin USB
    Toate acestea pe o sursa de 500 W / MaxCube Nira 500W Sursa - PC Garage

Voi ce ziceti ?

Registered User rachivu's Avatar
    eu zic ca e destul de maricica sursa, dar daca te referi la capacitate ( ) n-ar trebui sa ai probleme daca specificatiile alea sunt reale
    Reality bites, wear protection

Banned
    Recom Power Engine 550 Plus Sursa - PC Garage http://www.pcgarage.ro/surse/gigabyte/superb-550p/ recomand cu multa incredere !!! cat despre sursa ta nu stiu ce sa zic nu am auzit de firma respectiva poate sa fie un delux de 500 sau raidmax de 500 rebranduita si vopsita.... cel putin pentru un sistem ca ala, nu ar trebui sa te zgargesti la sursa + o sa ai nevoie de OC la CPU pt video ca esti limitat grav, la OC tine foarte mult sursa la capitalul OC

Registered User who_me's Avatar
    @NNoitora daca nu esti in stare sa cauti mai mult info despre un produs nu da cu presupusul ca-i de porc.

On-topic: Se pare ca producatorul sursei este Solytech/Deer conform acestui post:

Maxcube Blitz 850W OEM? - jonnyGURU Forums

Ei produc si surse bune, certificate 80+ ba chiar si Nvidia SLI dar produc si trompete.

Vezi si aici:

Interior Shots of Solytech 460W & 600W PSUs - jonnyGURU Forums

Intrebarea ramane daca sursa aia chiar poate ce scrie pe eticheta
    Give me a bucket and I'll show you a bucket!

Registered User

Question

Pai am de gand sa-i fac un over clock mai sanatos la procesor cat de curand astept sa dau de niste bani si sa iau un cooler care sa faca fatza la un over clock de 30-40% dar nici acum nu stiu ce cooler ar fi mai bun pentru asta ma gandeam la un H50 sau H70 pe apa dar nu stiu cat de bine isi fac treaba pe aer nu stiu care sta mai bine.. habar n-am

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    E cam riscant sa faci overclock serios unui procesor de 100W pe sursa aia, consumul probabil se va dubla iar sansele sa iasa fum cresc foarte mult, mai ales daca mai punem la socoteala si placa video.
    I'm only responsible for what I say, not for what you understand.

Registered User wntd's Avatar
    Eu ma mir cum de te'a tinut...ai incercat vreodata sa dai un furmark la placa video ?
    Ori sa dai mai mult in procesor...un oc la 3.2 sa zicem...si sa'i dai un linx/prime ?
    Asta sa vezi daca iti "bubuie" sursa...
    Cum zicea si alt user mai sus...daca specificatiile sursei sunt reale...parerea mea este ca ai fi cam la limita..
    Iti zic doar 2 chestii la care sa te gandesti:
    1.Un furmark(setari default) dat unei placi hd5850(fara oc si alte chestii) pe o platforma sk 1156 duce consumul pe la 300W.
    Consumul placilor e cam acelasi...diferenta de vreo 10-20w(mai mult a ta).
    2.Un prime dat unui i5-750 dus la 4.00ghz duce sistemul iarasi pe la 280w.
    Iar procesorul tau...e unul nesatul cand vine vorba de OC..

Orienteaza'te spre surse de la 550w reali in sus....eu as alege una de 620w maxim pt configuratia aia...dar de firma si w reali.

Deci treaba sta in felul urmator...cand iei o sursa nu o iei sa stea non-stop cat ai tu deschis pc-ul la 70% din ce poate ea,ca in ritmul asta nu stiu daca te tine cateva luni...eu asa ma gandesc.
    Si daca mai cautam putin..pana si producatorii placilor video recomanda surse cu w-reali de la 550w in sus(aici ma refer la cele ce consuma mai mult de 150w).
    Last edited by wntd; 20-02-2011 at 01:14.

Registered User pigulici's Avatar
    uite aici, poti calcula maximul de consum pt un sistem(aproximativ) , evident ca acest maxim nu o sa il atingi(ca doar nu o sa te uiti si la tvtuner in timp ce te joci):
    eXtreme Power Supply Calculator

Registered User
    Am facut niste teste cu 3Dmark Vantage si cu Fur Mark si nu mai stiu ce si nu am avut probleme nu mi-a bubuit nimic deocamdata ) dar nici de rezultate nu sunt prea multumit probabil din cauza sursei componentele nu au mers la capacitatea maxima normala...Multumesc tuturor o sa ma orientez catre o sursa mai mare de vre-o 650 W reali macar

1.