brat probleme imprimanta lexmark.
Results 1 to 10 of 10

Thread: probleme imprimanta lexmark.

Registered User

probleme imprimanta lexmark.

mi-am luat zilele trecute un lexmark Z602. Da, stiu ca e vai de mama ei, dar e pt. firma la tata, sa scoata niste fise fiscale si bilanturi. problema e ca computeru pe care tre' s-o instalez e antic si de demult si anume un cyrix la 266. imprimanta fiind pe usb a trebuit sa cumpar si un port usb pe pci. totul s-a instalat ok si parea in ordine doar ca, dupa ce totul e instalat surpriza imi da o eroare si anume ca peceul cu poate comunica cu imprimanta. am scos cablurile, le-am bagat la loc si tot nimic.
    am mers la un var care are un cel @ 2,4 si acolo merge perfect.
    care are putea fi problema? a mai intampinat careva asa ceva?
    pls. help.
    .

Registered User Vivio's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    La un Z45 aceleasi probleme cu USB în '98, ME, XP. Dar asta pe ceva mai maricel decat ai tu(chipset Intel 815EP, Celeron 700MHz).

La altii merge si pe USB, la mine doar pe LPT. Având în vedere ca tu ai numai USB, e cam albastra situatia. Îmi amintesc ca gasisem odata un fix pt. USB de la Lexmark, dar nu am mai avut nici un chef sa-l mai testez. Cel mai indicat ar fi sa pui un PC mai nou în locul celui existent .

Bafta!
    Toate cele bune!

E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2Crucial M4 64GB + RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB
    CM HAF 932Enermax Modu82+ 525WPhilips 170CAsus Xonar D2XKlipsch Promedia GMX A-2.1↕Sennheiser CX 870

FOLDING@HOME

Registered User

update

am instalat acas' pe cel@466 windows xp in speranta ca va merge. am instalat imprimanta cu soft cu tot, adaptorul usb s-a instalat si el si a mers, am reusit sa scot 2 pagini de test sa vad cum merge, dupa care aceeasi problema softul imprimantei imi zice ca nu poate comunica cu imprimanta. deci care dracu ar putea fi problema? exista vreo rezolvare?
    .

Registered User Vivio's Avatar
    M-ai facut curios si am luat noile drivere. Scuze de fapt eu am un Z43, cand am scris eram mort de somn Am pus USB si am scos o pagina de test, de fapt doar o jumate
    La cine am incercat aveau KT133a cu TB900, respectiv un SiS amarat cu Duron.

Totusi, incerca sa dai de patch-ul de USB. Poate incerci si cu o intrebare pe www.lexmark.ro
    Toate cele bune!

E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2Crucial M4 64GB + RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB
    CM HAF 932Enermax Modu82+ 525WPhilips 170CAsus Xonar D2XKlipsch Promedia GMX A-2.1↕Sennheiser CX 870

FOLDING@HOME

Registered User

update!

problema s-a rezolvat partial... dupa ce la inceput in momentul in care conectam cablul imprimantei la adaptorul de usb imi zicea ca imprimanta e stricata. am reinstalat de cateva ori driverele si mi-a dat prin cap sa-i schimb si slotul, si astfel am pus placa de usb pe alt slot, si acum merge perfect.
    acuma ramane sa mai incerc sa instalez pe cyrix pe win98. sper sa reusesc.
    .

Registered User
    inca astept ajutor, n-am reusit s-o fac sa mearga pe cyryx. are cineva vreo sugestie?
    .

Registered User stargate's Avatar
    Exact aceeasi problema a avut-o un prieten cu Z25 pe un k6 la 450 cu placa de baza fara USB. A cumparat un adaptor si tot aiurea se comporta. Pana la urma am cumparat eu imprimanta si imi fac treaba cu ea superb (kt133, tb900), iar prietenul meu a cumparat ceva cu paralel si nu mai are nici o problema. As zice sa procedezi la fel - da-o pe bursa sau undeva si cumpara ceva cu paralel. Cyrixul si placa de baza respectiva nu au fost facute sa mearga cu USB.
    Above and beyound

Registered User
    deci nu prea am masri sanse sa rezolv problema, nu?
    .

Registered User
    cine imi poate trimite kit-ul de instalare de la imprimanta Lexmark Z602?

Registered User shyck's Avatar
    re, eu am un 605

am avut un k6-II la 450 care avea USB si am avut numai probleme cu ea, am scris si pe forum ceva, da-i un search

problemele erau numai in 98 iar ultima data inainte sa skimb calculatorul imi facea aceeaasi problema ca nu comunica cu imprimanta

crize peste crize ca am zis ca sa stricat si o sa ma uit la ea cum se pune praful

e, cum am trecut la alt calculator, nu a mai facut probleme, mere brici

eu cred ca nu se intelege prea bine cu usb veki, stiu ca vrea usb 2.0, eu avand usb veki pe placa veke

cea mai mare nemultumire o aveam cand imi scotea jumatate de pagina si se bloca

nu mai zice ca nu e imprimanta buna, cum zic toti ca e un mare partz, sincer eu sunt foarte multumit de ea, si ca pentru un nivel low-entry, "care este" HP ce pare mai bun , restu' nu se merita banul aruncat

poate daca ai skimba proc, si ai pune ceva pe care sa mearga acceptabil XP sau sa iei un adaptor cu usb 2.0

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post