brat Probleme cu memoria RAM...
Results 1 to 10 of 10

Thread: Probleme cu memoria RAM...

Registered User alexneagu89's Avatar

Exclamation Probleme cu memoria RAM...

Am si eu o problema oarecum importanta ieri mi-am luat inca o placa de memorie ram de 2 gb cu frecventa de 800 mh, identica cu cealalta placuta de ram Kingmax tot de 2 gb tot de 800 mh si am urmatoarea nedumerire... cand am bagat placuta in slotul de memorie al doilea (doar 2 sloturi am) am pus foarte bine calcu la locul lui i-am dat si drumu....toate bune si frumoase ...cand dau propietes la my computer nu imi arata ca am 4 gb de ram cat am de fapt ci imi arata ca am doar 3.12 gb, de ce nu am habar. Asa pe langa aceasta problema cam peste aproximativ jumatate de ora imi da deodata eroare cu albastru (nu am apucat sa vad ce scria pe akolo deoarece sa stins imediat) si mi se inchide calculatorul am ramas. Am incarcat sa ii dau din nou drumul... oha... la un momendat l-am oprit am stat 10-15 min crezand ca poate isi revine dar tot degeaba isi dadea restart dupa care ramanea ecranul negru si nu intra in nimic bios, windows etc... pur si simplu statea asa... l-am inchis din nou am scos placuta cea noua i-am dat drumul si akm surpriza mergea foarte bine. Mai stau pe el kam jumatate de ora il inchid ii pun din nou placuta cea noua, iar merge bine...dupa alta jumatate de ora iar imi da aceeasi eroare... Acum voi de la ce credeti ca ar fi de la placuta de memorie, de la calculator ar trebui sa ii fac niste setari in bios? Astept pareri, sugestii, opinii evident de la oameni care se mai pricep in domeniu sau de la cineva care a patit la fel... O seara placuta.

Registered User cretud's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    nu e neaparat defecta placuta noua. Cred ca nu se "inteleg" cele 2 memorii. Ia incearca sa lasi doar placuta noua sa vezi daca merge totul OK. Cat despre cantitatea de memorie, sunt sigur ca folosesti sistem de operare pe 32 de biti si acest sistem nu utilizeaza mai mult de 3,2 GB memorie RAM. Daca vrei sa folosesti toata cantitatea de memorie, instaleaza-ti un SO pe 64 de biti.
    Chieftec CX-03, CoolerMaster Real Power M620, Asus P8Z77-V, Intel Core i5 3570K, Thermalright HR-02 Macho, 2x4GB DDR3 1600 Kingston HyperX, VTX3D HD7870XT Black, 1x 256 GB SSD LiteON, 1xHDD S-ATA2 WD 500GB, 1xHDD S-ATA2 WD 1 TB, DVD-RW Asus 22x, Creative X-Fi Gamer, Genius 5.1, Logitech MX518, Logitech G15, Samsung 226BW

Multumesc frumos pentru raspuns. Intre timp am mai citit si io pe ici pe colo si exact cum ai zis si tu am os pe 32 iar placuta vreau sa zic ca a mers ieri toata ziua (amandoua) si nu mi-a mai facut nici o problema...astazi la fel vad ca merge foarte bine... akum singura chestie la care ma mai gandesc este ca nu o fi facut contact bine akolo. Salut sa auzim de bine

---------- Post added at 16:02 ---------- Previous post was at 13:22 ----------

Am alta problema.... am instalat de curand windows 7 pe 64 biti, crezaand ca o sa imi mearga si mie bine sa imi arate cei 4 gb de ram si surpriza tot atata imi arata 3.12 gb... :| Ce ar mai fi de facut in cazut axcesta ca eu sincer nu am habar. Astept raspunsuri numai bine

[RO] cartus's Avatar
    ce placa de baza este? ce memorie este? single sided sau double sided? ai ultima versiune de bios?

Salut cartus, am mai intrebat pe un coleg de munca si mi-a zis ca ar mai putea fi windows 7 asta care l-am instalat de 64 biti fake. Placa de baza este urmatoarea Gigabyte GA-G31M-ES2L v2, memoriile sunt amandoua kingmax de cate 2 gb fiecare pe 800mh (deci logic ar trebui sa se pupe) single sided sau double sided nu stiu ce inseamna iar versiunea de bios este ... Tipul de BIOS Award Modular, Versiune BIOS FF, Tip BIOS Award Award Modular BIOS v6.00PG. Aceste date sunt luate cu ajutorul programelului AIDA64.

---------- Post added at 00:37 ---------- Previous post was at 00:03 ----------

Am uitat sa mai mentionez inca o chestie ca am si placa video Geforce 430 Nvidia de 1 gb ram...cu totul ca nu are nici o legatura cu cele mentionate mai sus, daca era integrata stiam ca mananca din rami dar asa nu are nici o treaba.
    Judecata e oloaga, cand in cap lipseste-o doaga !!! Join Pub.Pss-Live.Ro Server nonstop de Counter Strike 1.6 ... Prepare To Fight !!!

[RO] cartus's Avatar
    GIGABYTE - Motherboard - Socket 775 - GA-G31M-ES2L (rev. 2.x)
    nu ai ultimul bios, dar daca nu te pricepi nu te baga, roaga pe cineva care a mai facut asta sa iti updateze biosul.
    singlesided adica are cipurile de memorie pe o parte a placutei ram.
    doublesided are cipuri si pe o parte si pe cealalta.
    verifica sa fie bine infipte in sloturi si apoi vezi ce zice si aida, daca le vede bine.

Au cipuri si pe o parte si pe alta, am verificat de 2 ori cand le-am bagat ultima data erau foarte bine infipte

---------- Post added at 19:30 ---------- Previous post was at 19:25 ----------

Acum cand i-am dat drumu iar mi-a facut o figura, i-am dat drumu si nu aparea absolut nimic, totul negru nu intra in nimic bios, windows nimic. Il inchid il mai las gen 10 secunde ii dau drumul iar si MERGE ! Deci ma bate calcu asta.. )
    Judecata e oloaga, cand in cap lipseste-o doaga !!! Join Pub.Pss-Live.Ro Server nonstop de Counter Strike 1.6 ... Prepare To Fight !!!

Registered User ronin_x's Avatar
    Incearca si asa : Verifica si setarile din BIOS sa initializeze prima oara placa video de pe portul PCI-Express si pune la minim share-ul pentru placa video on-board.
    Game over.

Si unde ar trebui sa intru in bios? ce ar trebui sa schimb, ai putea sa imi explici mai exact?

Registered User nemurytorul's Avatar
    Va salut

Ce procesor ai la pc? e posibil ca acel procesor sa nu fie compatibil 64 biti. Nu stiu cum ai instalat tu pe 64 dar deobicei daca procesorul nu suporta atunci el instaleaza automat pe 32 asta binenteles daca sunt cele 2 windows-uri pe dvd.

Daca tot ceea ce ai este un ciocan, toate obiectele din jur iti par cuie.

1.  
    LCS - 728 - Last Post