brat Instalare xp nu vede hardul
Results 1 to 10 of 10

Thread: Instalare xp nu vede hardul

Registered User

Angry Instalare xp nu vede hardul

Salut!Am si eu un laptop Asus X51L cu o mica problema.Cand incerc sa instalez Xpul imi spune ca nu am hard disk instalat.Am cautat pe net si am inteles ca trebuie sa bag driverele in cd ul cu xp.Am inteles procedura, problema e ca nu am gasit pe nicaieri acel driver.Daca cnva stie vreo solutie....(am incercat si cu diferite xpuri luate de pe torrente si nimic)

Registered User Banzay's Avatar
    Setezi din bios HDD de pe SATA pe AHCI. Cel putin eu asa am rezolvat problema pentru ca practic ei iti cer sa bagi driverele de pe discheta care nu exista in laptopuri si USB nu merge din boot menu.

Alta solutie e sa cauti sau sa iti faci nu nLITE o varianta slipstream cu driverele sata deja incluse in XP.

Registered User
    daca are optinea sa-l steze pe AHCI, KLAR nu o sa-l vada xp-u la instalare
    si solutia ii sa cauti driverele de s-ata chiar pe pagina producatorului, daca nu le gasesti ai o mica problema (mai exact suport 0 pt xp) dar sapi mai adanc pe google si poate gasesti niste drivere compatibile si cu nlite in faci in 2 min si i-ai dat drumu
    bafta
    I'm in the wrong place

Registered User sorin147's Avatar
    pana acuma, la toate laptopurile care au avut problema asta s-a rezolvat cu schimbatul hddului de pe sata.
    "De ce a trebuit sa devenim puncte, cand nefiind eram TOTUL?" (N. Stanescu) (021)220.05.39 0726.11.69.31 ~~~ Intel Core 2 Duo E7500 ~ Scythe Ninja Plus ~ ASUS P5P43TD PRO ~ Kingmax 2*2Gb DDR1600 ~ Radeon R6670 ~ Maxtor 250Gb ~ on-board sound ~ home made case v2.0 ~ Chieftec 410W ~ ASUS DVD-RW ~ TCM Wireless Multimedia Keyboard ~ Microsoft 1.1A Optical Mouse ~ LG 1919S LCD 19" ~ Myria MY001B 19"

Registered User
    cum adica sa schimbi hdd-u de pe s-ata? ca nu inteleg procedura asta, ii laptop (altceva nu mai detii la el - precum IDE) si te-ai gandit ca winxp nu detine in kit-u de instalare driverele pe chipsetu de s-ata integrat in laptop?(btw treaba asta ii o chestie de marketing sa te faca fortat sa faci upgrade de hw) si respectiv si la noul sistem de operare.
    asa se creste $$ in buzunaru la unii
    I'm in the wrong place

Registered User sorin147's Avatar
    ...din bios, cum spunea si Banzay!

link 1 (cu poze)
    link 2(cu poza)
    link 3 (cu poze)

cam asa!
    "De ce a trebuit sa devenim puncte, cand nefiind eram TOTUL?" (N. Stanescu) (021)220.05.39 0726.11.69.31 ~~~ Intel Core 2 Duo E7500 ~ Scythe Ninja Plus ~ ASUS P5P43TD PRO ~ Kingmax 2*2Gb DDR1600 ~ Radeon R6670 ~ Maxtor 250Gb ~ on-board sound ~ home made case v2.0 ~ Chieftec 410W ~ ASUS DVD-RW ~ TCM Wireless Multimedia Keyboard ~ Microsoft 1.1A Optical Mouse ~ LG 1919S LCD 19" ~ Myria MY001B 19"

Registered User
    vad ca aveti o exprimare f buna, pai ce sa inteleaga omu din treaba asta, poate nu stie prea bine in domeniu(v-ati gandit la asta?)
    si in primu rand nu schimbi hdd-u de pe s-ata daca ii sa o iei si practic si teoretic. data vitoare fiti mai specifici precum 'sorin147', DAR nu toate BIOS-urile au optiunea care o prezinti tu
    I'm in the wrong place

Registered User
    Probabil HDD-ul in BIOS e setat in modul RAID+AHCI, cum de altfel e la 99% din laptop-urile mai noi, si din cauza asta cand incerci sa instalezi XP iti da mesajul ca nu ai niciun HDD instalat.
    Intra in BIOS, si la optiunile HDD (storage options), cauta unde iti apare ceva legat de RAID, AHCI, schimba pe IDE si ar trebui sa fie ok.

Registered User _-livio-_'s Avatar
    nu e mai simplu sa bagi win 7? mai ales ca la notebook-uri s-a cam renuntat la compatibilitatea cu win xp, deci e posibil sa ai probleme si dupa ce il instalezi.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG
    nu-mi dati add pe mess

Registered User
    Eu am rezolvat de mult problema cu SATA sau AHCI sa instalez xp pe laptop sau pe pc
    Uite aici un tutorial

1.