brat Nu am sunet pe TV prin HDMI
Results 1 to 17 of 17

Thread: Nu am sunet pe TV prin HDMI

Registered User Malai's Avatar

Nu am sunet pe TV prin HDMI

Va salut.

Am conectat pc-ul personal la un TV Panasonic VIERA. Am imagine dar sunet nu. Am instalat driverele Realtek pentru HDMI de aici cu care pot avea sunet ori in boxele pc-ului ori in TV in functie de ce aleg. Pe mine m-ar interesa sa am sunet concomitent in boxe si TV. Pe placa video nu am acea mufa pentru cablul spdif. Specific ca am aceasta placa video si aceasta placa de baza.

Va multumesc.

Registered User mhanor's Avatar
    Trebuie sa instalezi ATI/AMD HDMI Audio Driver. Apoi, ori selectezi din programul care vrei sa iti redea video&sunet prin TV, sau din Control Panel -> Sound nu-stiu-cum, device-ul default pt Sound Playback.

Pai asta am facut si eu. In Sounds and audio devices > Sound plyback > Default device am 2 optiuni si anume: Realteck HD audio output si cealalta Realtek HDA HDMI out. Daca o selectez pe prima se aude sunetul in boxe iar daca o selectez pe a doua se aude sunetul in TV. Eu intrebam daca exista vreo cale sa se auda concomitent.

Registered User
    Quote Originally Posted by Malai View Post
    Pe mine m-ar interesa sa am sunet concomitent in boxe si TV
    Pe windows XP se poate face asta, pe mizeria de windows 7 nu se mai poate. De ce? Pentru ca nu toate lucrurile noi sunt si mai bune. Probabil ca folosesti win 7 asa ca ia-ti gandul End of story.

Folosesc xp Daca stii cum pot sa fac si e simplu de explicat te ascult.

Registered User
    nu stiu exact cum functioneaza in cazul placilor AMD dar cand am avut 9800GTX+ / gtx 260 / gtx 275 pe XP se putea ruta sunetul in placa video si iesea pe TV prin HDMI. Simultan puteai folosi si sunetul de pe boxe. Imi aduc aminte ca pe 7 nu puteai face asta, trebuia selectat outputul care putea fie cel digital (spdif) fie cel analogic.

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    Placile vechi mentionate de tine aveau un fir intre sunetul onboard si placa, nu stiau sa "cante" singure; placile nVidia si AMD actuale (de vreo 3 generatii) au cip de sunet propriu, sunt detectate ca inca o placa de sunet in sistem. Nu are legatura cu XP sau Win7, la nici unul din aceste sisteme de operare nu am aflat cum pot trimite un stream audio simultan catre 2 placi de sunet diferite, orice player audio/video iti permite sa selectezi un singur output device.
    I'm only responsible for what I say, not for what you understand.

Registered User mat3y's Avatar
    Ca sa ai sunet la tv trebuie sa legi si cablul spdif de la palca video la placa de baza (SPDIF a placii video si placa de baza/placa de sunet) .
    Doar atunci vei avea sunet la tv! Cel putin asa mergea la mine la un 8400GS cu iesire HDMI. Cablu' cum este cel din poza atasata.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails post-82476-1228928100.jpg  

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    Nu nu ai citit postul meu de mai sus ? Sau l-ai citit si nu ai crezut ce zic acolo ? Deci, placile video moderne nu mai folosesc acel cablu, au cip de sunet propriu. Daca e nevoie pot scrie si cu font mai mare...
    I'm only responsible for what I say, not for what you understand.

Registered User mat3y's Avatar
    Pai ce sa zic..n-am citit recunosc . Dar ai dreptate, eu acum am un HD4670 placa destul de veche as zice si da, windowsul imi vede si placa de sunet dupa ea. Mi-am dat seama de asta dupa ce am instalat driverele placii ca nu mai aveam sunet in boxe. M-am dus in control panel la sunet si a trebuit sa aleg manual sunetul de pe placa de baza.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitled.JPG  

Registered User xplaur's Avatar
    Daca ai componentele de care pomenesti in primul post, atunci ai doua placi de sunet independente in sistem. Ca sa ai sunet pe TV prin HDMI, trebuie sa instalezi driverul aferent părții de sunet din placa video, dupa care selectezi din player sa-ti trimita sunetul pe HDMI si asta este!

Multumesc pentru explicatii Cosmin_C si xplaur. Am inteles acum. Singura solutie ca sa se auda simultan in boxe si tv ar fi sa am selectat sunetul in boxe si sa mai trag un cablu audio din placa de sunet in TV.

Registered User
    ...

Registered User
    Daca reusesti sa mearga simultan mai mult ca sigur vei avea decalaj la sunet care va deveni foarte suparator si vei renunta la idee.

Registered User xpmari's Avatar
    Quote Originally Posted by Malai View Post
    Multumesc pentru explicatii Cosmin_C si xplaur. Am inteles acum. Singura solutie ca sa se auda simultan in boxe si tv ar fi sa am selectat sunetul in boxe si sa mai trag un cablu audio din placa de sunet in TV.
    Sau invers, lasi sunetul pe hdmi si daca ai un sistem audio 2.1, il poti conecta la tv prin mufa de casti.

Registered User mudpie's Avatar
    Daca faci asta, TV-ul va scoate sunetul doar prin mufa de casti, nu si prin boxele proprii.
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

Registered User
    Nu vad de ce ai nevoie sa auzi acelasi sunet si in tv si in PC, cel mai simplu ar fi sa vezi daca tv tau are port HDMI cu intrare separata a sunetului prin Jack, daca ai asa iti trebuie doar un spliter jack si o mufa cu jack la ambele capete

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post