brat Amplificator de semnal
Results 1 to 13 of 13

Thread: Amplificator de semnal

Registered User Smiley's Avatar

Amplificator de semnal

TV-ul gaseste vreo 34 de programe(Astral), doar ca 2-3 se vad bine, 5-6 se vad cu pureci, iar restul se vad execrabil

Cat de mult m-ar ajuta un amplificator de semnal? Unde gasesc asa ceva, si ce model sa caut?
    Ignore list: Stagirioritic

Registered User Micro's Avatar
    Pentru tv prin cablu nu se folosesc amplificatoare individuale. Vezi daca ai pus bine mufa care intra in tuner, sa nu faca scurt intre tresa si firul din mijloc si pune un spliter pe cblul TV. Cablul spre calculator il tragi din spliter nu din filtrul de internet prin cablu. Amplificatorul nu te ajuta cu nimic pentru ca cele cu adevarat eficiente sunt de banda ingusta, pentru fiecare canal.

bog
    bog is offline
    Registered User
    din cate stiu exista la preturi mari.. 1milsau asa ceva la conex.. stiu un tip care a zis ca se poate rezolva .. aceeasi problema o am si eu... se vede naspa.. bine ca nu ma uit asa mult la televizor
    Y: alexebog
    Ambitia este cea mai proasta scuza pentru a nu avea bunul simt de a fi lenes. Y. Tumblebugs

Quote Originally Posted by Micro
    Pentru tv prin cablu nu se folosesc amplificatoare individuale. Vezi daca ai pus bine mufa care intra in tuner, sa nu faca scurt intre tresa si firul din mijloc si pune un spliter pe cblul TV. Cablul spre calculator il tragi din spliter nu din filtrul de internet prin cablu. Amplificatorul nu te ajuta cu nimic pentru ca cele cu adevarat eficiente sunt de banda ingusta, pentru fiecare canal.
    nu am tuner, nu am internet prin cablu

daca nu pentru tv prin cablu, atunci pentru ce se folosesc amplificatoarele individuale?

Registered User Drankon's Avatar
    Pai suna la Astral sa vina aia sa vada ce e cu semnalul la tine ! Poate e de la ei ? ...

Question

Quote Originally Posted by Drankon
    Pai suna la Astral sa vina aia sa vada ce e cu semnalul la tine ! Poate e de la ei ? ...
    o sa ma uit cum sunt legate firele, poate e ceva in neregula pe acolo

intrebarea era unde gasesc amplificator si pe la ce pret.....

Registered User Scuba's Avatar
    Un simplu amplificator nu-ti va rezolva problemele. Ai diferente mari de nivel intre canale. O posibila si probabila explicatie este ca ai niste contacte proaste de la distribuitor pana la TV (de luat in calcul si mufa din capatul cablului dinspre TV) ...

Registered User Kheops's Avatar
    Verifica mufa TV sa fie bine sertizata. E posibil sa ai un contact defectuos, sau un scurt cu masa. De asemenea, se poate ca si cablul sa nu fie de cea mai buna calitate, sa fie "strangulat" pe undeva.
    Apple Addict!

multzam pt sfaturi, o sa verific

Registered User Micro's Avatar
    mai draga, esti abonat astral sau ti-ai tras cablu' pe shestache?

Registered User
    Un amplificator de semnal (ex. de la Vitacom, in jur de 400000 unul care iti si split-uieste semnalul) iti va rezolva problema. Si eu am patit la fel, aveam diferente mari de calitate intre posturi (problema de semnal, un vecin cu aceeasi marca de TV Tuner prindea exact la fel ca si mine), unele nu se prindeau deloc.
    Problema este alta, amplificatorul s-a ars dupa o saptamana si m-au tinut mai mult de o saptamana pana sa il schimbe. Intre timp Astral-ul a instalat un amplificator pe bloc si rezultatul este ca, cel putin la TV, se vede mai bine fara amplificator decat cu. Nu stiu daca este neaparat de la amplificatorul de bloc dar eu banuiesc ca noul amplificator e cam varza si caut ceva mai bun.
    Oricum, pe termen scurt cel putin, un amplificator de semnal iti va rezolva problemele.

o sa le fac o vizita cat de curand celor de la vitacom

Registered User
    Mai bine faci o reclamatie la Astral.

1.