brat Cum fac sa aflu daca un hard extern poate fi alimentat de porturile USB?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Cum fac sa aflu daca un hard extern poate fi alimentat de porturile USB?

Registered User

Cum fac sa aflu daca un hard extern poate fi alimentat de porturile USB?

Vreau sa achizitionez un HDD extern si nu stiu cum sa fac ca sa evit teapa de a nu se potrivi cu porturile USB ale calculatorului meu, adica sa nu poate fi alimentat de unul din ele. E vreo metoda? Stiu ca asta tine parca de sursa calculatorului, de puterea ei, nu? Cum fac sa vad daca sursa poate alimenta HDD-ul fara probleme de pe un singur port USB?

Registered User sirgoofy's Avatar
    Din cate stiu eu ca sa alimentezi un hdd extern de 2.5" -deci din alea de laptop, iti trebuie 2 usb-uri 2.0.
    Se pare ca au aparut harduri externe 2.5" pe usb3.0 care au nevoie de doar 1 port USB3.0 (din ce am vazut, nu garantez)

Dar, daca tu vorbesti de hard 3.5", din alea interne de desktop, alea NECESITA alimentare de la priza, printr-un power brick/power adapter.

Registered User
    De ala mai mic de 2.5'' e vorba, si de porturi USB 2.0 (caci de-altele nici nu am pe calculator), insa in specificatiile de la mai multe magazine scrie ca se pot alimenta de la un singur USB, insa probabil depinde de ce tensiune vine de pe acel USB, la unele vine mai mult, la alte porturi mai putin, ceva in genul asta...depinde cred ca numai de ce sursa are calculatorul pe el. Si diferenta dintre porturile USB 2.0 si 3.0 eu stiam ca e numai la viteza de transfer, nu si la capacitatea de alimentare cu tensiune... Dar poate ma insel. Stie cine ceva cu siguranta, ca sa ma lumineze si pe mine?

Mda, ai dreptate, personal am un extern de 3.5, deci nu prea stiu cu 2.5,
    Vad ca sunt si cu un singur usb 2.0, si ca fapt divers conteaza mult mai mult cat curent permite placa de baza prin usb-uri ,nu sursa.
    De aia la unele placi de baza -Gigabyte/Asrock au faze cu "3 times more USB power"...

Registered User
    Pai da, si de unde pot afla chestia asta, cat curent permite placa de baza pentru USB-uri, si mai ales cat curent necesita hard-ul respectiv pentru a fi alimentat...?

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Si diferenta dintre porturile USB 2.0 si 3.0 eu stiam ca e numai la viteza de transfer, nu si la capacitatea de alimentare cu tensiune... Dar poate ma insel. Stie cine ceva cu siguranta, ca sa ma lumineze si pe mine?
    Majoritatea HDD-urile USB de 2.5 inch merg fara probleme cu un singur cablu USB 2.0 in timp ce unitatile optice pe USB au nevoie intotdeauna de cablu d-ala dublu (care vine la pachet) sau chiar de alimentator. HDD de 2.5 inch cu cablu USB dublu la pachet inca nu am vazut. USB 3.0 are 900mA max per conector in timp ce USB 2.0 are 500mA max asa ca exista si diferenta de curent intre ele...
    Melomanul se foloseste de sistemul lui audio pentru a asculta muzica.
    Audiofilul se foloseste de muzica pentru a asculta sistemul lui audio.

Poate scrie in manualul placii de baza, sau are pe cutie scris usb boost/3x faster usb......ceva de genu'.
    Mai asteapta, poate raspunde cineva mai priceput/ care chiar are 2.5 extern pe usb 2.0, si da mai multe detalii....
    Desi, gandind cu capul meu, ar trebui sa mearga in orice usb 2.0, ca doar sunt si pt laptopuri si nu cred ca alea au toate Xtra-powered usb ports...

Registered User
    Si presupunand ca hardul imi cere 900mA, iar eu n-am decat USB-uri 2.0, logic ar fi sa-l alimentez de pe doua porturi simultan, nu? Pot gasi pe undeva cabluri separat, de cumparat, cu doua intrari la porturi si o singura iesire la hard? Ca daca e asa, e simplu, cumpar un cablu de asta si se rezolva incompatibilitatea... :P

Cel mai simplu e daca zici exact ce placa de baza ai si ce hard vrei sa cumperi...ca poate scrie prin manuale /specificatii...

Man daca HDD-ul vine cu un cablu la pachet atunci va merge sigur-sigur cu acel cablu, nu stiu de ce te agiti atat. Am 3 asemenea HDD-uri acasa / in familie si toate merg fara probleme pe orice calculator sau laptop testat de mine.

Registered User yokoono's Avatar
    Bucuresti - Dr.Taberei - Piata Dr. Taberei - Pizzeria TIP-TOP
    Nimic mai simplu: porturile usb sunt alimentate de sursa prin tensiunea 5Vsb. Sursele mai noi pot genera pe acest rail un curent de 2-3A (amperi) in functie si de puterea ei. Daca hardul consuma 900mA (miliamperi) merge fara probleme. Daca sursa are 1A pe 5Vsb nu va merge. Cititi pe sursa curentul pe acest rail. Singura cerinta ar fi sa alimentati hardul pe porturile din spatele placii de baza pentru a preveni caderea de tensiune pe fire un cazul in care ar fi alimentat din cele de pe carcasa calculatorului.

Registered User
    Eu am alimentat un Kindle3 pe porturile din fata, si nu mi-a mers, iar pe cele din spate mi-a mers... Asta nu stiu ce relevanta are, dar nici n-o sa ma apuc sa desfac calculatorul acum...ca oricum nu stiu unde sa ma uit... )

GeX
    GeX is offline
    GeX's Avatar
    yokoono, problema este descrisa foarte bine de Cosmin_C putin mai sus. Nu are treaba cu amperajul sursei pe rail-ul de 5V ci cu specificatiile USB-ului.
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

Registered User
    Am vazut harduri care merg si pe USB 2.0 si pe USB 3.0, dar banuiesc ca la 2.0, va trebui sa ia curent de pe doua porturi, nu? Desi din cate am vazut, are un cablu simplu, nu dublu, in pachet...

Eu am alimentat un Kindle3 pe porturile din fata, si nu mi-a mers, iar pe cele din spate mi-a mers...
    In cazul asta nu-ti va merge nici HDD-ul, dar asta e problema de la porturile carcasei care-s facute pe genunchi - se mai intampla si la producatori seriosi - nu are treaba cu standardul USB. Deci in cel mai rau caz va trebui sa-l bagi in spate la calculator, dar acolo sigur-sigur va merge. Iar HDD-urile pe USB 3.0 nu au fost facute pe aceasta interfata decact pentru viteza de 10 ori mai mare, nu pentru curentul suplimentar - inauntru tot un HDD normal de laptop este, HDD care merge fara probleme cu acei 500mA de pe portul USB 2.0 obisnuit.

Sunt electronist (in bransa de vreo 50 de ani), repar surse (printre multe altele) si nu vorbesc din auzite : DACA RAILUL DE 5VSB (5 VOLTI STAND BY) AL UNEI SURSE DA 1A IAR HARDUL CONSUMA 900 mA NU VA MERGE. DIN ACEST RAIL SUNT ALIMENTATE PORTURILE USB. Ca este sata 1.2.3 tensiunea de alimentare este de 5v din railul 5vsb. Poti pune 100 de cabluri caci tot nu va merge. Daca hardul are cosum mare dar sursa poate duce consumul se folosasc 2 cabluri de alimentare pentru ca, din cauza consumului mare, sa nu se topeasca circuitele placii de baza. Din acelasi motiv se foloseste alimentarea auxiliara de 12v la placile video. Lui al-pacino nu i-a mers pe porturile din fata pentru ca nu a luat in calcul caderea de tensiune de pe cablul ce duce de la placa la mufe.

Registered User
    Aoleoo, vorbiti va rog romaneste si pentru mine... )))
    Deci avand numai USB 2.0, in conditiile in care porturile din fata nu-mi pot alimenta un Kindle3, iar cele din spate da, exista premise favorabile posibilitatii de a alimenta pe aceste porturi din spate un hard extern compatibil atat cu USB 2.0 cat si cu USB 3.0?

DA daca va duce sursa. Daca placa are usb2 si puneti usb3 va merge dar la viteza usb2.

GeX
    GeX is offline
    GeX's Avatar
    Numai ce m-am uitat pe o Powerlink de 350W (mai rau de atat nu cred ca se poate) si zice are 2A pe 5Vsb. In schimb am vazut cazuri cand un hdd extern nu functiona cu un cablu normal dar functiona cu acel cablu care se infingea in doua USB-uri (pe acelasi comp). Care ar fi concluzia?
    Si eu sunt electronist dar doar de vreo 20 ani. Inca putin si te ajung
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

Aoleoo, vorbiti va rog romaneste si pentru mine... )))
    OK pe romaneste: topicul asta e complet degeaba, vorbim discutii, HDD-ul pe care-l vei cumpara va merge perfect pe calculator cu cablul care vine la pachet. Restul e can-can.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast