brat un laptop fara cd de instalare/drivere - ce sa fac?
Results 1 to 18 of 18

Thread: un laptop fara cd de instalare/drivere - ce sa fac?

Registered User

Question un laptop fara cd de instalare/drivere - ce sa fac?

salut.
    am un laptop.. destul de bun.. e p4.

dupa ce instalez windows xp.. nu imi gaseste driverele pt modem, sunet, video... etc (si altele poate pe care nu le stiu.. usb-uri poate.. )

nu pot sa ma conectez la internet ca sa downloadez driverele (atunci cand ii dau acolo "update driver from the internet".. ca na.. modemu nu e instalat)

exista vreun program care sa-mi detecteze toate componentele si versiunile lor.. si apoi sa downloadez eu driverele de pe net pe PC... si sa scriu un cd sa le pun pe laptop ?

sau ce ar trebui sa fac?

help me here please!

Viitor inginer chitarist
    DHB14 - 300 - Thread
    pai e destul de simplu
    te uiti sa vezi ce model e laptopul si mergi pe siteul producatorului .acolo o sa gasesti specificatiile si eventual si driverii

Registered User
    Sau, poti direct sa-l arunci pentru ca nu ai ce face cu el, eventual am eu un tomberon frumos in spatele blocului, vino si arunca-l acolo dar spune-mi intai ca sa stiu sa ma duc sa-l iau - totusi e preferabil sa urmezi primul sfat pe care l-ai primit.

Registered User
    laptoul e gericom
    model : masterpiece 2440xl
    pe site nu am gasit driver si pt acest model din pacate.
    sper totusi sa-mi raspunda la email cei de la gericom.

am un cd cu windows XP pe care scrie "Gericom Recover CD"... instalez xp home edition de acolo (care e in germana).. si tot nu-mi vedxe componentele.

ciudat este ca atunci cand mi l-a dat unkimiu.. avea totul instalat.. mergeau toate frumos.. si ati mobility... si sunetu.. (nu stiu cum de instalase el toate astea).. poate ca mai era un cd cu drivere..
    si cand am instalat io xpu in english .. atunci am constatat aceste nereguli...

ce ramane de facut?

Registered User djlyon's Avatar
    Quote Originally Posted by limpsk8er
    laptoul e gericom
    model : masterpiece 2440xl
    pe site nu am gasit driver si pt acest model din pacate.
    sper totusi sa-mi raspunda la email cei de la gericom.
    Singurul model Masterpiece XL este asta: ftp://ftp.gericom.com/NOTEBOOK/MasterpieceXL-G732/
    Eventual mergi un folder mai sus si cauti la alte modele
    Best regards,
    Dj Lyon

Registered User
    Video este Ati Radeon 9000 Mobility
    http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?...category=77196

Acel Recovery Cd, trebuie sa-ti instaleze sistemul asa cum a plecat din fabrica, cu toate driverele si soaftele aferente, in germana desigur. Poate ca in timpul instalarii alegi vreo optiune aiurea(germana deh).

Downlodeaza Everestul, ai mari sanse sa-ti listeze componentele, si apoi poti incerca sa gasesti si sa downloadezi driverele independent si in engleza.
    http://www.snapfiles.com/get/everest.html

Registered User
    da.. din pacate nu stiu de ce nu este si masterpiece-ul meu in ftp-ul ala cu drivere. pe factura scrie ca e vandut in 2003.. sa fie prea vechi?

recovery cd... si eu credeam acelasi lucu.. dar nu stiu ce are!!! nu cred sa fi facut vreo miscare gresita.. ca doar dai next next... (adica weiter weiter in germana )..
    cand intra in windows.. nu-mi mai detecteaza nimic..
    vede : pci modem, sound controller.. etc.. la toate spune ca "driver not installed" (tot in germana bineinteles)

o sa incerc cu everest. mersi corolla!!

Registered User Ethan Hunt's Avatar
    Vezi ca poate sunt driverele pe cd si trebuie sa le instalezi tu. Baga cd-ul in unitate si pune-l sa gaseasca driverele pe cd.

Registered User kenyshor's Avatar
    1. Cd-ul ala cu recovery din pacate e doar praf in ochi nu e ca la sony vaio ca tzi-l face ca din fabrica, cu drivere, cu softuri instalate etc. Iti instaleaza doar un simplu xp.
    2. Driverele nu cred ca sunt pe cd, am avut asemenea gericoame si la fel am patit. Pt drivere urmeaza sfatul lui djlyon ftp.gericom.com, cred ca e singurul loc unde gasesti drivere pt el.
    3. Poti incerca cu evererest sa vezi exact ce nu-ti vede acolo si dupa ce sa cauti. Pt ati e cel mai simplu mergi la www.ati.com si gasesti acolo

Registered User
    EI.. daca ar fi doar placa video..
    dar nici touchpadu nu cre ca e instalat klumea..
    cand l-am vazut prima oara (si era instalat totul)... cand dadeai pe marginea din dreapta la touchpad.. functiona ca un scroll la fereastra aia.. acum nici asta nu mai merge..

corolla.. cu cat iti recitesc postu cu atat il gasesc mai folositor :P
    l-am intrebat pe vanzatorul de pe ebay daca nu poate sa-mi trimita si mie cdurile cu driverele.. (ca am vazut in poza lui ca erau vreo 3-4)
    thx

Registered User Anjelics's Avatar
    cauta pe net sa gasesti specificatiile complete ale laptopului si pe urma cauta driverele separat
    Oamenii sunt si ei niste animale. Doar ca se cred mai inteligenti.

Registered User
    daca nici aia de la gericom.com nu au pus pe site driverele .... slabe sanse sa gasesc in alta parte... dar cel de pe ebay din linkul de mai sus e exact al meu (si cutia arata la fel)
    ramane sa astept cdurile originale

GZA
    GZA is offline
    Registered User
    Baga aida si identifica toate componentele si dupa cauti pe net si iei drivere.

Registered User
    aida.. adica everest (ca asa se keama acuma)
    DA asta o sa fac pana vin cdurile!

mersi all !!!

cred ca am inteles care sunt variantele.... multumesc la toti
    ar trebui inchis topicul...
    doar daca nu are cineva cdurile de la modelu asta sa-mi trimita si mie (miram-ash)

Registered User
    GATAAAAAAA
    Exista CD cu drivere.... uitase varmiu sa mi-l puna acolo
    pfiuuuu
    sorry

Registered User Made in China's Avatar
    fa un backup la el si pune-l undeva bine
    bla bla

Registered User
    kiar

Registered User Made in China's Avatar
    nu-i asa ceetah ca esti de acord cu mine? Extrem de util postul tau, ca si altele de altfel, de pe alte sectiuni. Ai fi putut sa citesti si sa stii ca genul acesta de conversatii nu prea sunt tolerate, posturi monosilabice da/nu/lol etc.. Ce zici ca s-ar intampla daca macar 10-20 de membri sunt de acord cu ce am spus eu si ar incepe sa posteze: da, buna idee/intr-adevar/da/asa, bravo?
    bla bla

1.  
    Jerry DHB14 - Last post