brat Unde se pot gasi foi de dur-Al. de 3-5 mm??
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Unde se pot gasi foi de dur-Al. de 3-5 mm??

Banned

Unde se pot gasi foi de dur-Al. de 3-5 mm??

Am nevoie de asa ceva pt. un proiect de carcasa, si am nevoie de grosimi 3-5 mm, material dur-Al pt. ca e mai dur dupa cum spune si numele decat Al si se poate prelucra fara sa se indoaie sau alte astea dar si un bun conducator termic.
    carcasa nu va avea parte de o estetica deosebita dar va fi mai mica si voi putea realiza o racire mai buna(preferabil ca aceasta racire sa fie pasiva pt. toate componentele mai putin CPU) chiar si pe un AMD.
    deci ar trebui sa-mi ajunga 2 placi/foi de 50 cm patrati fiecare, una de 3 si una de 5.
    sar putea sa ma hotarasc asupra unui perete sa-l fac transparent dar nu prea i-mi convine asta pt. ca dauneaza temperaturii.
    In final sper sa iasa o carcasa destul de frumusica dar cum v-am mai spus, pt. mine conteaza in special recirea si sa fie cat mai mica pt. o circulatie mai buna a aeruli.
    Astept locuri unde pot gasi asa ceva.
    Multumesc!

Registered User PigBrother's Avatar
    tare mi-e teama ca nu stii in ce te bagi
    DurAl-ul e al dreaq de dur si de greu de prelucrat, nu te vad bine deloc
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User Andreije's Avatar
    DurAl? Hmmm...Eu sunt din Slatina, o sa intreb la magazinul astora de la ALRO sa vad daca au, sau la celelalte firme care prelucreaza Al, dar Al simplu e destul de scump, iar DurAl ar putea sa te duca si mai mult...Daca ai de gand sa micsorezi capacitatea carcasei, ai grija la coolere. Eu ti-as recomanda niste elemente Peltier pt asta!!!
    Parerea mea...

Banned
    pai dasta vreau ca e dur iar al. e mamaliga, iau dural slefuit e chiar frumos, si vreau ceva incredibil de mic, am uitat sa spun ca placa de baza va sta la baza paralelipipedului.

Registered User
    daca vrei ceva chiar dur ia niste tabla de inox

Banned
    markos, ideea e sa fie dur dar sa fie si bun termoconductor, ca asa tabla gasesti pe toate drumurile.

mkl
    mkl is offline
    Registered User mkl's Avatar
    Treaba cu termoconductibilitatea unei carcase se aluminiu nu face decat sa ma amuze, din acesta perspectiva, diferenta dintre o carcasa de otel sau plastic si una de aluminiu este 0/ (zero barat) .
    Daca vrei ceva specilal si nu te pasioneaza o carcasa din plexi, iti recomand Alucubondul sau Dibondul. Numele difera in functie de producator, dar sunt aceeasi chestie: un sandwitch de foi de aluminuiu lipite intre ele cu un adeziv siliconic semirigid. Fetele pot fi finisate aluminiu natur, vopsite sau texturate. Motivul pentru care iti recomand acest material se datoreaza calitatilor sale fonoreflexive, rigiditatii si faptului ca se prelucreaza (cu scule adegvate, de obicei cine-l vinde il si prelucreaza) foarte estetic.

Banned
    ia fiule tabla de aluminiu ca e ft buna la grosimea aia
    sau si mai bine, vezi mkl, ca zice de bine

Banned
    mkl, totusi diferenta intre o carcasa din plastic si una de aluminiu se vede la temperatura, poate nu la procesor dar la placa de baza si dupa cum am spus placa de baza va sta pe baza paralelipipedului.
    Capitanu, la ce grosime?? 3-5 mm??
    si unde gasesc Alucubondul sau Dibondul??

Registered User Zircon's Avatar
    3-5 mm Dural ? Esti nebun! Eu am pilit manual cativa mm de pe niste radiatoare din Dural de nu foarte multi cm2. Mi-au scos peri albi. O sa consumi o gramada de discuri pentru flex si capete Dremel iar daca vrei sa faci totul manual (inclusiv taierea) o sa ai un MARE soc ...

Banned
    eh, mai intai sa le am si dupaia vad eu cum le tai, nu asta e important, sa am materialu si vedem dupaia, nutin neaparat sa fie complet dur-Al, doar baza si neste parti laterale, "acoperisul" va fi din plexiglas si va avea pe el un ventilator care sa scoata aeul(de preferinta cu leduri)

mkl
    mkl is offline
    Registered User mkl's Avatar
    In primul rand o erata: e alucobond si nu alucubond cum am scris prima data. De unde cumperi; unde prelucrezi? Google is your friend .
    totusi diferenta intre o carcasa din plastic si una de aluminiu se vede la temperatura...
    Nu am gasit inca o sursa sa confirme chestia asta si chiar de as gasi as fi rezervat... E chestie de bun simt, temperatura in carcasa depinde de ventilatie si nu de material. In cel mai rau caz te poti astepta la o crestere cu 1-2*C.
    5mm nu e mult, e enorm pentru o tabla de carcasa, chiar si pentru aluminiu, ce sa mai spun de dural. Nici macar la shasie de masini nu cred ca se foloseste grosimea asta . Mergi pe 2mm pentru exterior (structura) si 1 pt elementele din interior.
    Inca o chestie, aluminiul, simplu sau dur, se taie cu circularul. Cu polizorul, daca nu esti prea versat cu unealta, ai sanse sa te ranesti... grav.

este uimitor cat de insightfull este forumul asta ...

Azi am invatat un cuvant nou (TM)

Registered User Para's Avatar
    Gasesti la Obor foi de Al, destul de mari insa, gen 2/3 m. Au si lise, si texturate... poate stie careva usa si coloanele de la intrarea in fostul Wired. Si sunt pe la 2-2.5 mm grosime, destul de dure. Daca nu te multumeste duritatea, poti sa le dublezi muchiile.

mkl... nu-s io foarte versat cu polizorul, dar n-am reusit sa ma ranesc inca... mai incerc

Si btw... dural-ul merge la hardware... discutia despre Al ar trebui mutata la software
    [ Sub-inchiriez acest loc de reclama ]

Banned
    da detalii , unde exact in obor si dak stii si pretu unei table dalea.
    Se combina cineva la una daia dak e ca mie-mi trebuie doar 1 bucata de 30 cm patrati, 2 de 25 si inca 2 de 25(asta asa in mare ca de fapt mai putin pt. ca sar putea sa fac in afara de partea de sus si 2 laterale din plexiglas.
    Ar arata klumea alea texturate dar depinde ce texturi.

Banned
    revin, se combina cineva la o foaie daia??

Registered User parintele's Avatar
    o precizare...aluminiul simplu este al dracului de dur , ma refer la tabla..pt carcasa e ok 3 mm, e chiar gros...
    aluminiul tas in foi se inmoaie doar dc e incalzit cu lampa..abia atunci devine maleabil..dar cum tu nu te pui cu lampa de carbid pe el tabla normala de aluminiu e foarte buna...
    am incercat o banda de 2.5 lata de 10 cm si lunga de vreo 40 si nu o poti indoi decat dc te chinui..incalzita si apoi racita e ca lingurile alea vechi de aluminiu...

Registered User parintele's Avatar
    iar duralul frate...am incercat eu sa fac o arbaleta din dural....vezi sa nu o prelucrezi tu pt carcasa....

Banned
    Quote Originally Posted by Para
    Gasesti la Obor foi de Al, destul de mari insa, gen 2/3 m. Au si lise, si texturate... poate stie careva usa si coloanele de la intrarea in fostul Wired. Si sunt pe la 2-2.5 mm grosime, destul de dure. Daca nu te multumeste duritatea, poti sa le dublezi muchiile.

mkl... nu-s io foarte versat cu polizorul, dar n-am reusit sa ma ranesc inca... mai incerc

Si btw... dural-ul merge la hardware... discutia despre Al ar trebui mutata la software
    Unde d-le la OBROR ca eu m-am spart cautand si nu am gasit nici un fel de tabla de AL

Niste indicii ar fi binevanite

Registered User
    Quote Originally Posted by frunzila
    Unde d-le la OBROR ca eu m-am spart cautand si nu am gasit nici un fel de tabla de AL

Niste indicii ar fi binevanite
    Las-o-n fasole, ca de cand e topicul asta s-a desfiintat si Oborul (ca sa zic asa).

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast