brat Merg jocurile sacadat - ce sa mai fac ?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 47

Thread: Merg jocurile sacadat - ce sa mai fac ?

Nick anterior: turbatul turby's Avatar

Merg jocurile sacadat - ce sa mai fac ?

Salutare la toata lumea . Am zis sa incerc sa-mi rezolv problema mea si auzind parerile altora ca singur n-o scot la capat .
    Am un sistem mai vechi pe care l-am tot imbunatatit ca fiu meu sa poata juca cateva jocuri cu masini mai noi (gen NFS- shift) .Teoretic conform cerintelor din majoritatea jocurilor acesta este acum intre minim si recomandat . Insa cateodata nici in jocuri gen bausimulator sau truck and trailers sau scania nu merge treaba .

Configuratie dupa upgrade:
    Cpu = intel dual core 2,8+arctic cooler
    Motherboard = p5d-se
    Hdd= Maxtor 80 gbSata 7200rpm
    Memorii = 4X 1gb Adata 800mhz
    Video = LeadtekGt440

Inainte :
    Cpu = intel dual core 2,8+ arctic cooler
    Motherboard = p5d-se
    Hdd= Maxtor 80 gbSata 7200rpm
    Memorii:2x1 gb kingmax 667 mhz
    Video = leadtek 7600 gt+ pentragram

Atat inainte cat si dupa aceleasi probleme ... (la nevoie pot face o captura si cu fraps) . Merge jocul ok ... si incepe sa sacadeze imaginea ca atunci cand este lag , dar doar pentru 20 secunde dupa care isi revine . In paralel se aude si coolerul de la procesor cum se ambaleaza incercand sa reduca temperatura lui ( periodic curat radiatorul si schimb pasta termo). Am observat ca pe procesor cateodata ajunge si la 58 grade si pe placa de baza la 45 chiar . Cu cat se incing mai mult cu atat sacadeaza mai des .
    Am zis ca daca schimbam si noi memoriile ca din cele vechi una s-a dus , si ii punem si o placa video mai bunicica se schimba situatia si nu mai sun problemele cu sacadatul . Dar se pare ca la fel ..
    Ieri dupa ce am cumparat placa video (sh - cu racire standard activa) i-am dat un test in 3d mark2003 si la sfarsit nu l-a terminat la ultimele teste ce tin de procesor sau audio cred ... s-a umplut monitorul de linii aleatorii si a trebuit sa-i dau restart ) La scanarea ei cu atitool m-am speriat ce de artefacte avea . Banuiesc eu ca s-a supraincalzit placa fiindca azi se comporta ok dupa cum puteti vedea in screenuri iar ieri dupa problema totusi mergeau jocurile fara erori in joc de imagine.
    Memoriile si ele sunt testate cu memtest v4,8 si sunt ok .
    Calculatorul este intretinut curatat atat de virusi cat si hardware periodic de mine si rulez pe el xp pro sp3 cu direct x 9c desi placa video are suport hd de direct x 11 .

Va rog frumos ajutati-ma sa il pun pe picioare ... sunt sigur ca acum 2 ani jucam cu configuratia veche cod4-mw fara sa am problemele astea .
    Eu unul incep sa dau vina pe procesor sau pe hdd .
    Sau incep sa cred ca merita sa incerc si vista . Pana acum am investit in el exact 130 peste ce a costat el acum 4 ani. Daca rezolv problema schimband ce a mai ramas sunt decis s-o fac decat sa iau un pc nou .

Multumesc anticipat pentru rabdare la cititul postului.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitled.JPG   untitled 2.JPG   untitled 3.JPG   untitled 4.JPG  

Registered User mikepete's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    - verificare Hdd.
    - proceosor cu consum mare, fierbinte si slab ca performanta, orice pentium dual core este mult mai bun! (placa de baza vad ca suporta, este asta, nu? ASUS - Plăci de bază- ASUS P5B SE)
    recomand E5200 sau ceva asemanator!
    ce model este coolerul de la arctic? banuiesc ca este unul insuficient pentru ce are nevoie acel procesor.
    - xp-ul este de mult istorie(la vista nici sa nu te gandesti), foloseste windows 7 varianta x64(mai ales ca ai 4gb de ram).
    - la ce rezolutie se joaca?
    - seria C.O.D. nu cere resurse extraordinare, nici macar ultimele variante.
    VAND / CUMPAR

Ai -1% Folosind QGHX9W6J la PC Garage

Si pe mine ma mira mult .... procesorul asta l-am avut de la inceput si cand a aparut seria cod 4 jocul a mers perfect pe detalii medii la rezolutie 1024/867 plus ca vad si eu cerintele la jocuri si culmea ma incadrez bine - deci altceva din ce am schimbat eu pana acum e pe duca cred .
    Acum desi am cu ce nici pe rezolutia asta nu merge ca odinioara . Acum joc de regula pe aceasi rezolutie sa nu fortez ceva care oricum scartie.
    Hardul l-am mai scanat odata acum 2 luni de baduri ... ar fi si alta varianta sa-mi dau seama daca e pe duca si creaza problema care o am am observat ca daca este si pe torent ceva la descarcat cresc temperaturile si pe placa de baza si procesor si incepe si lagul in jocuri?
    Coolerul procesorului este un arctic cooler frezer pro nou luat acum 3 ani .. tocmai de aceea l-am si luat ca este intradevar ce trebuie la procesorul meu e ditai mai radiatorul cu ventilaie silentioasa iar placa de baza stie qfan ....
    Procesorul si el este dual core dar de 2,8 (ma gandeam ca poate nu ai observat) . Sa inteleg ca cel ce-l recomanzi este mai performant ? Oare sa ma apuc sa-mi iau altul , ca cred ca inebunesc daca-l schimb si pe asta si tot nu se rezolva .
    Aceea este placa mea de baza .

Multumesc.

Registered User calin_banc's Avatar
    torentele îţi poţi papa serios din resurse, mai ales dacă PC-ul îi mai vechi: ţine-l închis cât timp te joci. Bagă un Orthos sau Prime 95 torture test pentru procesor şi vezi cât se încălzeşte, iar pentru placa video încearcă cu altă versiune de 3dmark sau furmark. Artefactele nu-s normale, iar faptul că sacadările intervin şi sunt mai puternice pe măsură ce creşte temperatura, îi clar că ai o problemă cu răcirea pe undeva. Verifică şi ca talpa cooler-ului să fie în contact bun cu IHS-ul procesorului (chestia metalică de deasupra sa). Bănuiesc că căreţi atât coolerul cât şi procesorul de pastă înainte să aplici alta nouă, nu?

Da curat suprafetele de contact mereu cu un spirt inainte de pasta noua . Contactul este perfect intre cele 2 suprafete . Artefactele la placa video sunt sigur ca au aparut dupa supraincalzirea ei .. are racie box si am observat ca si la scanare in atitool se incinge - trebuie sa-i pun ceva mai potent. Ma gandeam eu demult .. nu cumva nordsausudbridge-ul de unde este aratata si temperatura pe placa de baza sa fie de vina ? Si fiindca se incalzeste destul sa nu mai faca treaba calumea intre componete ?

Registered User
    Renunta la pentium D ala, degeaba are 2.8 GHz, jocurile noi cand zic in cerinte de dual core de X ghz se refera la pentium dual-core sau core 2 duo care la aceeasi frecventa ca un P4/PD sunt cu mult peste ca si performante si cu mult sub ca si consum/caldura degajata.
    Cauta la sh un Pentium E5xxx/E6xxx sau un Core2 Duo E7xxx (uita-te la placa de baza pe cpu support list inainte sa cumperi, ca sa fii sigur), le gasesti la preturi bune acum, cu ~200 lei poti lua procesoare gen E7600 (cu ceva noroc), E7500, E6600 (ala nou pe 45nm), E7400, E5700, E6500 - cateva exemple sortate descrescator dupa performante

@ams, am zis ~200, depinde de proc, evident ca nu merita sa dea 200 pe E6500 sau E5xxx oricare ar fi el, dar un proc gen E7500/7600 merita 200 lei, parerea mea. Sigur ca gasesti celeron SB sau chiar pentium SB la banii astia, dar rebuie sa iei in calcul si costul placii de baza si al memoriilor
    Last edited by red_cup; 01-09-2012 at 17:11.

ams
    ams is offline
    Registered User ams's Avatar
    Procesoarele enumerate de tine, părerea mea, este că nici măcar nu ar merita mai mult de 150 de lei la sh.

La asta m-am gandit si eu sa inlocuiesc procesorul fiindca se leaga de sacadare cand se incalzeste . Dar incerc mai intai sa am o certitudine ca asta trebuie facut , deja am inlocuit memoriile , placa video ( intradevar m-am ales cu un upgrade bunicel macar pana acum) . Am vazut si eu cam ce procesoare mai pot lua ... insa mi-e frica ca pe soketul meu nu prea mai am sanse sa gesesc ceva mai bun sh .
    Am test cu prime 95 ... mai mult de 49 grade nu s-a dus procesorul si a lucrat vre-o ora .

Oare sa curat complet hardul formatandul si sa o iau de la capat cu sistemul de operare ? Am formatat acum o saptamana numai driverul de sistem , cel de media l-am lasat neatins . Ma gandesc ca o fi naibi zapacit de cate filme au trecut prin hardul meu . M-am incumeta sa testez si vista totusi ca 7 nu-mi place deloc . E un asa mare neajuns faptul ca nu am suport hardware direct x 11 ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitled.JPG  

Azi sunt pe windows 7 , intradevar imi place si mie mult cum se comporta ca sistem de operare insa vad ca jocurile merg si mai greu aici . Sa fie oare direct x-ul de vina fiind 11 aici fata de 9c in xp ? Am testat nfs shift si incerc sa vad daca-i vre-o imbunatatire si-n cod-wf . Dar presimt eu ca pana la urmatorul upgrade ce componente voi ramane tot pe xp ... degeaba am direct x 11 aici daca nu ma ajuta procesorul cred .. Se ambaleaza coolerul ala de zici ca decolez acu` cu tot cu birou si patul de langa el . O sa mai incerc si o curatenie intre cooler si procesor cu ceva pasta proaspata , dar deja ma satur sa tot sap sa vad ce naiba e de vina .

Registered User _-livio-_'s Avatar
    n-are treaba directx 11, cod nu-l suporta iar shift merge tot pe 9.
    ventilatoarele ti se tureaza pt ca racirea ori nu e montata bine ori nu face fata, cum ti-au mai spus si cei de dinainte pentium D e un procesor fierbinte si total depasit, chiar daca e dual core, un procesor din seria core 2 duo e mult peste el din toate punctele de vedere.
    si asa ca idee, cand vrei sa te joci opreste toate celelalte aplicatii, altfel e normal sa-ti sacadezi daca ai 100 de aplicatii care vor toate sa faca ceva in acelasi timp.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG
    nu-mi dati add pe mess

Registered User
    Mda, jocurile ruleaza mai bine pe XP, majoritatea. Nu mai baga in seama coolerul ..vezi in bios sa fie warning la 80 grade, pune xp curat si updatat, instaleaza toate astea de aici si apoi vezi cum merge.

Registered User
    Nu mai irosi timp si pasta ca sa tot reaplici coolerul, daca in prime95 small fft nu ajunge la temperaturi alarmante (80+) dupa 10 minute nu temperatura este problema. Incearca sa iei temperatura cu un program gen RealTemp sau HWMonitor sau AIDA64, care poate citi temperatura pe core, ca PC Probe ala de la Asus sigur nu citeste bine sau nu citeste ce trebuie, vad acolo sub 50 de grade in load ceea ce pe pentium D nu e posibil decat poate in frigider...
    Daca te deranjeaza zgomotul activeaza q-fan din bios si pune profilul silent, in felul asta controlul ventilatorului nu o sa mai fie asa agresiv adica nu o sa creasca turatia la cea mai mica crestere in temperatura (dar la nevoie o va face deci nu iti face griji ca s-ar putea sa il prajesti)

Mai bine fa-ti update de bios la ultima versiune si pune un core2 duo pe el, o sa fie alta viata. Dar unul la care nu scrie "beta" in cpu support list, ca pt alea nu iti garanteaza nimeni stabilitatea.

Livio , multumesc am mai inteles si eu cate ceva despre direct x , in schimb coolerul sta bine si am umplat poate de 50 de ori pe acolo , si aplicatiile le opresc si eu de obicei cand joca fi-miu ceva mai pretentios .
    Red-cup n-am stiut niciodata pana acum ca pc-probe care vine cu driverele placii de baza ma poate pacali , este si asta o varianta o sa incerc sa fac comparatii cum spui tu cu altele ce citesc temperatura . In schimb zgomotul nu ma deranjeaza deloc , macar de-ar hurui continuu numai sa mearga ceva calumea.
    Cred ca am inteles incet incet ca petarda asta de procesor facea fata prin 2008 cand l-am cumparat .
    Multumesc frumos la toti pentru pareri si ajutor m-am hotarat sa iau alt procesor si apoi daca nici asa nu-i mai bine ma scot si eu la vanzare odata cu calculatorul .. :P pe post de " muhaia , bolovan , tolomac " sau orice imi mai vine prin minte .... mi-a mancat si ziliele si orele pc-ul asta si nu vrea sa mearga .

---------- Post added at 18:57 ---------- Previous post was at 15:52 ----------

Si deja am ceva oferte sa iau , va rog ajutati-ma sa aleg ce-mi trebuie . E6750 / 4MB CACHE / FSB la 1333MHZ sau Intel Core2Duo E7200 2.53GHz, Socket 775 , preturi la produsele astea nu mai gasesc pe nicaieri sa ma orientez si eu . Multumesc

Banned
    Langa maternitatea Giulesti,unde am eclozat.La timp,inainte de-a se inventa aerul conditionat.
    Mai spune aici inca o data ce scrie mai exact pe placa ta de baza, sa nu apara vreo confuzie. E6750 nu e suportat de toate versiunile de placi de baza care suporta majoritatea procesoarelor din serie. Scrie pe pagina cu placa ta de baza la "CPU Support List". Eu ti-am recomandat doua procesoare chiar pe threadul tau de cumparare, E5200 sau E6300 se vand in Bucuresti cu preturi intre 85 si 130 lei.

- Suportă noua generație de procesoare multi-core de Intel® de 45nm
    - Platformă Intel LGA775
    - Chipset Intel® G965
    - Suportă procesoarele Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme

Multumesc pentru tip vizavi de preturi . Singurul lucru de care ma tem este sa nu primesc ceva busit sau forjat prin overclockuri .

Registered User wntd's Avatar
    Dintre alea 2 enumerate de tine mergi pe e7200...dar nu da mai mult de 180ron pe el.Pe 6750 nu as da mai mult de 130ron.

Registered User
    e6750 (2.66, 4M, 1333) > e7200 (2.53, 3M, 1066) la performanta, dar aici
    ASUS - Motherboards- ASUS P5B SE
    Toate procesoarele cu bus de 1333 sunt trecute cu BETA; ce inseamna aia exact nu stiu dar probabil ca chipsetul P965 nu suporta nativ bus de 333 si pt ca un procesor cu astfel de bus sa mearga la frecventa lui "nativa" trebuie facut overclocking din bios
    Cel mai sigur ar fi cu E7xxx sau pentium E6xxx modele cat mai mari, e7200 e cel mai mic din seria lui eu as cauta ceva cat mai apropiat de 3 ghz, sau peste

Banned
    Langa maternitatea Giulesti,unde am eclozat.La timp,inainte de-a se inventa aerul conditionat.
    Atat timp cat placa de baza suporta busuri de peste 266 MHz inseamna ca si cu proacele gen E5200 si mai ales E6300 se pot depasi lejer 3 GHz. Preferatele mele sint E6500 cu care am obtinut mereu si peste 3450 MHz. La celelalte doua mentionate n-am avut chiar asa bafta, dar oricum peste 3 GHz au trecut usor. Din pacate prea multa performanta nu se poate obtine cu memoria lasata mult sub un anumit raport, ar trebui sa poata urca si ea la peste 880 MHz, asa ca nu-i bine nici prea multi bani in proc sa bage avand memorii asa slabe(si multe).
    Eu nu cred sa obtina ceea ce urmareste doar prin schimbarea procului, chiar si pe cel actual l-ar putea overclocka aproape cu acelasi rezultat ca si pe E5200(performanta/frecventa). Se cumuleaza prea multi factori care trag inapoi sistemul iar placa video si mai ales placa de baza si chiar sursa nici macar n-au fost luate in calcul. Eu cu schimbarea sursei de proba si cu adaugarea unui ventilator care sa sufle in placa de baza as incepe schimbarea, apoi cu scaderea frecventelor placii video(in caz ca prima schimbare n-a dat roadele scontate).
    Recitind iar postul initial dupa ceva scapari am ajuns sa cred ferm ca degeaba va schimba procesorul daca nu va putea obtine cu cel nou o crestere semnificativa a frecventei busurilor(atat pe proc cat si pe memorie). Placa video e semnificativ mai performanta dar se comporta cam la fel ca cea veche, deci buba initiala a ramas si aproape sigur ea pleaca de la proasta functionare a placii de baza. Motivele pot fi : nu se descurca bine cu toate modulele de memorie ocupate(clasic) si ca nu-i ajunge curentul fie de la uzura componentelor proprii fie de la sursa defecta sau slaba. Temperaturile din carcasa sint doar cauza imbatranirii mai rapide a componentelor si acentuarea efectelor observabile, astea se pot "rezolva" cel mai simplu si ieftin. Un test foarte util ar fi fost testul din Everest 5 sau 5.5(full, nu trial version) numit System Stability Test : se ruleaza cateva minute si apoi se salveaza imaginea cu datele statistice(asta se face apasand "save" pe butonul din fereastra cu testul, dupa oprirea acestuia...in caz ca nu se blocheaza PC-ul). Testul scoate din cauza placa video daca se blocheaza PC-ul, iar statistica fluctuatiilor tensiunilor ne va arata daca sursa si/sau placa de baza furnizeaza energia necesara componentelor(in caz ca nu se blocheaza pana se face o "salvare"). E bine ca testul sa se faca de 4-5 ori consecutiv, cu pauze mici cu carcasa deschisa si cu pauze mai mari cu carcasa inchisa. Daca nu le trece nici cu carcasa deschisa e bine sa sufle un ventilator mai capabil niste aer peste cipseturile placii de baza. In caz de repetare a esecelor as scoate progresiv din module si apoi as schimba sursa.
    Last edited by D0ct0r M0use; 02-09-2012 at 23:43.

Mda .... incep si eu sa realizez ca banuiala mea ca placa de baza s-ar putea sa ni fie in regula se adevereste . Sursa as spune ca este ok - Trendsonic 450W , truepower.
    O sa ma apuc incet incet sa testez ce mi-ai recomndat . In ceea ce priveste oc-ul la procesor ca perspectiva cumva ma tem ,nu am fost adeptul acestor manevre , ma intrebam mereu n-o fi ca la masini cand ii faci chip-tune la computer de bord tragi ca nebunu de masina si te incanta cativa cai putere in plus si-ti parlesti pe rand garniturile si chiuloasa sau mai stiu eu ce . MA gandeam sa iau ceva ce ar trebui sa ajunga .
    Ceva insa ma enerveaza . Sunt totusi atatia care joaca jocurile astea cu configuratii mai inferioare la ceea ce-as ajunge eu cu procesorul nou si nu au problema asta puturoasa cu sacadatul.

Mb zice 1333 (overclocking) / 1066 / 800 MHz - de aici deduc ca ar trebui mai bine sa ma limitez la 1066 ca doar nu vreau sa fac din r**** bici si apoi il pun sa plezneasca . Ma mai sperie ceva , am vazut in lista cu procesoarele suportate ca la unele care m-as hotara sa le iau gen Core 2 Duo E6850 (3.00GHz,1333FSB,L2:4MB) trebuie sa schimb versiunea de bios iar . Eu am facut un flash la bios si acum sunt pe v 0820 iar cel de care vorbesc are 320 . Se poate da si inapoi la versiune mai veche sau 320 e o versiune mai recenta de 820 ?
    Enervanta situatie cu componentele astea , dar si eu ma incapatanez si nu am de gand sa dau iar vre-o 2000 lei pe un sistem nou. Era bine daca aveam pe cineva in constanta care m-ar fi lasat sa testez vre-o 2 zile functionarea cu procesorul upgradat , si eventual apoi incercam si un alt hard ( care la testare nu gaseste nici un bad nimic) .
    Na - am citit cu atentie si vad eu la noapte ca pe seara il am pe pustiu calare la jocuri si nu-i loc de teste cu evrest . Multumesc frumos inca o data si la munca ca e luni ... ( valabil pentru care n-a muncit ca mine mai mult in weekend)

Registered User _-livio-_'s Avatar
    sincer eu as schimba si sursa aia, nu ai cine stie ce consum in pc-ul ala, dar sursa e o pocnitoare care daca e modelul la care ma gandesc eu e facuta si pt generatii mult mai vechi de pc-uri in care se folosea amperaj mare pe linia de 5v, cele moderne folosesc doar linia de 12v.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG
    nu-mi dati add pe mess

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast