brat Nu pot formata/sterge paritii/fisiere de pe un HDD
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Nu pot formata/sterge paritii/fisiere de pe un HDD

Registered User

Nu pot formata/sterge paritii/fisiere de pe un HDD

Salutare tuturor,

Dupa cum zice in titlu, nu pot formata sau sterge ceva, oricat de mic de pe un HDD. E vorba de un Maxtor pe ATA de 40GB.
    Are o partitie primara de 32GB si una oarba de 6GB.
    Am incercat cu urmatoarele programe, fara succes :
    - Windows Local Disk Manager
    - Active Kill Disk
    - Maxtor PowerMax Hard Disk Tool (Low-Level format + drive erase, quick si full)
    - HDAT2
    - MHDD
    - Diskman4
    - Paragon Hard Disk Manager
    - ATA PWD cu optiunea HDD Erase
    - Fdisk (boot de pe hdd cu Win98)
    - FORMAT.COM (boot de pe hdd cu Win98)
    - Seagte SeaTools Level Format
    - Victoria
    - HD Tune Pro

Dupa ce "termina" fiecare program de "sters" HDD-ul, informatia e tot acolo si tot 100% accesibila, chiar si dupa restart.
    HDD-ul nu are parola, fiecare din aceste programe mi-a confirmat acest lucru, inclusiv programul A-FF Repair Station.
    Ma gandeam sa incerc sa-i sterg MBR-ul, desi nu m-as risca.
    Nu stiu ce sa-i mai fac si nu gasesc nimic pe net relevant cu aceasta problema.
    Nu ma intereseaza informatia de pe HDD ci doar sa-l pot formata/sterge.
    Pot pune screenshot cu orice program, numai sa-mi spuneti.

Va multumesc mult pentru ajutor
    In fiecare thread dau # de telefon, ID si mail si lumea tot imi trimite PM la care abia raspund

Registered User D0ct0r M0use's Avatar
    Langa maternitatea Giulesti,unde am eclozat.La timp,inainte de-a se inventa aerul conditionat.
    Acronis PartitionExpert 2003. Ar trebui sa-l gasesti ieftin, la reduceri. Dai delete la partitie si apoi creezi pe tot hardul partitie primara NTFS. Apoi din ea poti desprinde alte partitii logice sau primare.
    Dar inainte de asta schimba-i cablul de semnal la hard. De pe ce bootezi ?

Intreb pt ca-ti recomand sa bootezi de pe alt hard pe care alaturi de OS sa ai si Acronis-ul.
    "Sint eclipsat de prosti, condus de hoti. Si toti imi spun : Calmeaza-te, relaxeaza-te...daca poti !" Votul natiunii naste monstri

Registered User
    Quote Originally Posted by D0ct0r M0use View Post
    Acronis PartitionExpert 2003. Ar trebui sa-l gasesti ieftin, la reduceri. Dai delete la partitie si apoi creezi pe tot hardul partitie primara NTFS. Apoi din ea poti desprinde alte partitii logice sau primare.
    Dar inainte de asta schimba-i cablul de semnal la hard. De pe ce bootezi ?

Intreb pt ca-ti recomand sa bootezi de pe alt hard pe care alaturi de OS sa ai si Acronis-ul.
    Salutare si multumesc pentru raspuns. Din pacate, aceeasi poveste : Acronis confirma si arata in graficul sau ca toate operatiunile s-au efectuat cu succes dar dupa restart, HDD-ul e exact la fel, neatins.
    In fiecare thread dau # de telefon, ID si mail si lumea tot imi trimite PM la care abia raspund

Langa maternitatea Giulesti,unde am eclozat.La timp,inainte de-a se inventa aerul conditionat.
    Sa inteleg ca hardul n-a fost al tau si nu stii ce antecedente are si ce figuri mai facea la bautura. Mi se pare greu de crezut ca un hard sa nu dea nici un alt semn de proasta functionare dar sa faca de-astea.
    Nu se lasa, asteapta decizia curtii...
    Ti-e teama sa pierzi sistemul de operare de pe el ? Da-l in ma-sa de embere, facem altu'.
    Last edited by D0ct0r M0use; 05-09-2012 at 07:24.
    "Sint eclipsat de prosti, condus de hoti. Si toti imi spun : Calmeaza-te, relaxeaza-te...daca poti !" Votul natiunii naste monstri

Registered User pigulici's Avatar
    Da-i un reset de mbr cu programele de pe hiren boot cd, nu dureaza mai mult de 5 secunde...

Registered User
    Sa inteleg ca hardul n-a fost al tau si nu stii ce antecedente are si ce figuri mai facea la bautura. Mi se pare greu de crezut ca un hard sa nu dea nici un alt semn de proasta functionare dar sa faca de-astea.
    Nu se lasa, asteapta decizia curtii...
    Ti-e teama sa pierzi sistemul de operare de pe el ? Da-l in ma-sa de embere, facem altu'.
    HDD-ul nu a fost al meu ci a fost cumparat. SMART-ul returneaza status : 100% Healthy deci nu e problema de natura mecanica. Nu imi pasa de datele de pe el asa ca o sa va urmez sfatul si o sa incerc sa-i refac MBR-ul. Revin cu un update.

Registered User z80z80's Avatar
    incearca asta
    HDDGURU: HDD LLF Low Level Format Tool
    am avut si eu ceva asemanator , si a dat rezultate !

Registered User
    Quote Originally Posted by z80z80 View Post
    incearca asta
    HDDGURU: HDD LLF Low Level Format Tool
    am avut si eu ceva asemanator , si a dat rezultate !
    Am incercat cu toate programele cunoscute/disponibile, inclusiv cu HDD Guru.
    Totusi, in disperare, am mai aflat ceva. Am bootat pe o distributie de Linux de pe Hiren's Boot CD 15 si am incercat programul Erase Disk.
    Programul mi-a zis asa : Hard disk security status is : FROZEN/LOCKED
    Mi-a zis ca trebuie sa intre in sleep mode si apoi sa revina in program ca sa scape de chestia aia si asa am facut si l-am lasat sa "stearga".
    Din pacate, rezultatul e acelasi : dupa restart, informatia e acolo. Nu pot sterge partitii/fisiere si nici nu pot face resize la partitia de 32GB in spatiul nefolosit de 6GB.
    De asemenea, nu pot creea o partitie noua din spatiul liber de 6GB.
    Pe scurt : HDD-ul e in READ ONLY mode, nu suporta nici o modificare de orice fel.

P.S. : Nici MBR reset/delete/restore nu a mers

Ai "lucrat" cu hardul pe aceeasi placa de baza si acelasi cablu de semnal, asa-i ?!

Registered User
    Ai "lucrat" cu hardul pe aceeasi placa de baza si acelasi cablu de semnal, asa-i ?!
    Salutare!
    Da. Din pacate, nu am cum sa-l pun pe alt sistem ca doar de asta dispun. Am o placa de baza ASRock M3A785GXH/128M si are un singur port ATA.
    Am incercat chiar acum smecheria raportata de HDAT2 pentru asemenea situatii si anume sa scot doar cablul ATA inainte de BOOT iar dupa BOOT sa-l bag la loc si sa-l sterg.
    Nu mi-a mai raportat HDAT2 ca Security status : FROZEN/LOCKED si i-am dat sa stearga dar, la fel, nu a sters nimic, HDD-ul e intact.

Registered User Micro's Avatar
    Da' prin BIOS-ul de la placa de baza te-ai uitat? Unele au protectie pentru HDD-uri si trebuie dezactivata.

Banned
    Inclin sa cred ca hdd-ul a fost refacut, adica i s-a inlocuit placa electronica pentru a salva datele de pe el, inlocuire care fost facuta doar in acest scop...doar citire fara scriere. Sau mai rau, a trecut pe la un centru de recuperare date unde a fost desfacut.
    Ai incercat sa adaugi alte date pe el?
    Incearca si ceea ce ti-am scris in pm sau adu-l la mine.

Registered User
    Quote Originally Posted by Micro View Post
    Da' prin BIOS-ul de la placa de baza te-ai uitat? Unele au protectie pentru HDD-uri si trebuie dezactivata.
    Quote Originally Posted by Micro View Post
    Salutare,

Nu am aceasta optiune in BIOS-ul de la placa mea de baza, ASRock MEA785GXH/128M + ca pe HDD-urile mele si orice alt HDD care l-am conectat pana acum pe SATA/ATA a mers fara probleme.

Salutare, ti-am lasat PM.

Registered User jeffy's Avatar
    Vezi ca hdd e "locked" si de asta e in read-only mode . Ca sa te convingi ia Hdat2 sau Victoia , chiar MHDD si la security o sa iti apara "locked" . Reparatia nu merita banii .
    Excentric ...

Nimãnui nu-i pasã de custom title-ul tãu fozoms's Avatar
    Un hdd de 40 gb ide costa cam 20 lei !!!
    Asa ca vin si ma intreb.....de ce mai continuam discutia asta?
    Nimãnui nu-i pasã de semnãtura ta

Nimãnui nu-i pasã de continutul spoilerului tãu

Nick anterior : Nimãnui nu-i pasã de nick-ul tãu anterior

Registered User
    Quote Originally Posted by fozoms View Post
    Un hdd de 40 gb ide costa cam 20 lei !!!
    Asa ca vin si ma intreb.....de ce mai continuam discutia asta?
    Salutare!

Pai, in primul rand, vreau sa stiu ce are, de unde a aparut problema si cum o pot rezolva.
    In al doilea rand, nu am 20 de lei si ca la orice produs, vreau sa ma asigur ca e totul ok la el si anume ca poate fi folosit ca orice alt HDD normal inainte sa-l vand.

Quote Originally Posted by UzY3L View Post
    In al doilea rand, nu am 20 de lei
    Dar totusi ti-ai permis placa de baza ASRocK M3A785GXH/128M (mentionata intr-o postare de-a ta de mai sus)!
    Si nu e orice jaf de placa de baza ci una cu socket AM3, crossfire, suport AMD Phenom II X6, capacitati extinse de overlock etc etc care pe deasupra mai si costa ~400 lei in magazin?

Si tu inca speri sa mai....repari/faci ceva cu hdd-ul ala de 40 GB/IDE si sa-l...vinzi?!?
    Pai functional ai noroc daca-ti da cineva 20 lei, dar parolat/blocat?

Eu zic ca totusi, daca ai avut ~400 lei pt placa aia de baza si probabil alte (multe) sute de lei pentru restul pc-ului (pt ca nu prea vad eu ca restul configuratiei sa fie un jaf cind ai o astfel astfel de MB), te scobesti tu cumva (credit la banca, vinzi de prin casa, Provident, camatari etc) de enorma suma de 20 lei tata! sa iei alt hdd, ce zici?

Registered User
    Quote Originally Posted by fozoms View Post
    Dar totusi ti-ai permis placa de baza ASRocK M3A785GXH/128M (mentionata intr-o postare de-a ta de mai sus)!
    Si nu e orice jaf de placa de baza ci una cu socket AM3, crossfire, suport AMD Phenom II X6, capacitati extinse de overlock etc etc care pe deasupra mai si costa ~400 lei in magazin?

Si tu inca speri sa mai....repari/faci ceva cu hdd-ul ala de 40 GB/IDE si sa-l...vinzi?!?
    Pai functional ai noroc daca-ti da cineva 20 lei, dar parolat/blocat?

Eu zic ca totusi, daca ai avut 370 lei pt placa aia de baza si probabil alte sute de lei pentru restul pc-ului (pt ca nu prea vad eu ca restul pc-ului sa fie un jaf cu astfel de MB), te scobesti tu cumva (credit la banca, vinzi de prin casa, Provident, camatari etc) de enorma suma de 20 lei tata! sa iei alt hdd, ce zici?
    off-topic :
    Somebody's done their homework ^_^
    Ai dreptate in ce zici doar ca : placa de baza a fost luata acum un an si ceva pentru ca stiam ca nu voi avea bani pentru sursa, HDD si placa video, "pe vremea cand aveam bani" Asa ca stau pe placa video on-board si pe o sursa de 350W si un HDD 160GB. Dar da, am un Phenom II X4 955BE si 4GB DDR3, cam putin dar momentan atata pot.

on-topic :
    Cat despre HDD, ma intereseaza mult mai mult solutionarea problemei ca sa ma ajute in posibile situatii asemanatoare pe viitor, decat potentialul profit care l-as putea scoate pe el.
    HDD-ul nu are nici o problema de natura mecanica sau electrica, doar ca unul din protocoalele de securitate prezente pe toate HDD-urile, a fost activat si nu permite modificari.
    SECURITY STATE : FROZEN/LOCKED

In locul tau as vinde placa aia de baza si "sursa" aia chinezeasca de "350w fratik", as lua cea mai jaf placa de baza care sa suporte procesorul ala si de diferenta de bani as lua alta sursa si un jeg de placa video, e posibil sa te incadrezi.
    Daca nu, vinzi si procesorul si treci pe dual core, pentru o 9 diferenta de bani.
    Nu cred ca ai nevoie de procesor quad core si placa de baza scumpa pt overclock cind tu nu-ti permiti o sursa normala si stai pe video integrat, nu?

Si totusi, nu am inteles cum vine treaba cu "placa de baza a fost luata acum un an si ceva pentru ca stiam ca nu voi avea bani pentru sursa, HDD si placa video" WTF?!
    Pai daca stiai ca nu ai bani pt un pc complet, de ce naiba ai luat de toti banii disponibili o placa de baza super scumpa (la vremea ei) ?

Registered User
    @ fozoms : ai PM, ca sa ramanem on-topic.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast