brat Care este modul cel mai avantajos de a trimite bani in Germania?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Care este modul cel mai avantajos de a trimite bani in Germania?

xiu
    xiu is offline
    Registered User xiu's Avatar

Care este modul cel mai avantajos de a trimite bani in Germania?

Stie cineva care este modalitatea cea mai avantajoasa de a trimite o suma mare in Germania - prin ce si cam care ar fi comisionul? ( pica optiunea de a trimite bani prin cineva). Multumesc.
    No soup for you!

Registered User PigBrother's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Western Union ?
    Vezi ca nu orice oficiu WU accepta si trimiterea de bani, daor alea din banci, afaik
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User dumi's Avatar
    din cate stiu daca are card poti sa ii pui pe card in contul lui. eu stiu pe un prieten care primeste asa din state. succes

Pure Black allblack's Avatar
    cu mandat poshtel nu merge? sau printr-o banca care are filiale shi in Ro shi in Germania?
    Black... All Black...

xiu
    xiu is offline
    Multumesc pentru informatii, acu' trebuie sa ma interesez de comisioanele cele mai atragatoare.
    No soup for you!

Registered User the_k's Avatar
    off.. dc as avea o banca numai a mea.. as transfera cand vrea muschii mei cu comision -10%.
    einstein era un bou, ou! ce vaca sunt..

Reaper Master Highlander's Avatar
    Trimite prin ce banca vrei tu dar NU prin Western Union, ca au un comision de dai pe spate (ajunge si la 5%)

Registered User Baracuda's Avatar
    Eu am facut greseala sa primesc o suma destul de mare prin WU, cand am fost in germania si mai imi trebuiau bani pt o masina. Stiam ca o sa ma rupa comisionu dar era chestie urgenta si am acceptat asa. DAR nu iti recomand decat daca este FOARTE urgent !

Cea mai buna cale e la ciorap, ca sa zic asa...si frumos intr-un autocar si gata.
    Daca ai mult de trimis, si urgent (48h)
    I wasn't born to follow.

Registered User Harald Hårfager's Avatar
    Baracuda are dreptate. Pui frumos in plic, trimiti cu Eurolines (sunt de incredere). Am primit de mai multe ori bani asa din Ro, fara probleme. Bine, sigur ca depinde si de suma, la sume mari e bine totusi sa folosesti banca. Daca stii codul IBAN al destinatarului merge si in 48h dintr-un cont romanesc in unul german.
    That man is not truly brave who is afraid either to seem or to be, when it suits him, a coward.

Registered User Andreije's Avatar
    Quote Originally Posted by Highlander
    Trimite prin ce banca vrei tu dar NU prin Western Union, ca au un comision de dai pe spate (ajunge si la 5%)

lool...ar fi bine sa fie asa ! La 100 $ iti iau 22 $...la 200 $ ---> 27 $ asa ca doar daca e URGENT WU !!!
    Parerea mea...

Banned Andronic's Avatar
    Quote Originally Posted by Harald Hårfager
    Daca stii codul IBAN al destinatarului merge si in 48h dintr-un cont romanesc in unul german.
    In 48 ore ai noroc daca transferi intre filialele unei singure banci (chiar daca filialele sunt in acelasi oras). Pentru Bancpost bag eu mana in foc ca din Iasi in Bucuresti ajung in 2-3 zile (de parca vin cu marfaru). Iar pentru un transfer in/din Germania ai de asteptat cam 5-6 zile lucratoare. Daca prinzi si weekendul in ele, mai adaugi doua.

Registered User Harald Hårfager's Avatar
    Eu personal am primit bani din Romania de la HVB sau Raiffeisen (nu sunt sigur) la o banca germana, trimisi marti pe la pranz, i-am ridicat vineri dimineata. Si nu odata. Cu mentiunea ca cel care mi i-a trimis avea deja cont la HVB/Raiffeisen. Daca prinzi weekendul, da, evident ca mai adaugi doua zile.
    That man is not truly brave who is afraid either to seem or to be, when it suits him, a coward.

Registered User Sirrr's Avatar
    cel mai sigur si putin costisitor eu zic ca tot cont-cont ramane. Eu am primit din austria (cont la raiff) la mine in cont (BCR) in 3 zile lucratoare parca.
    WU are comision mare

Administrator Johnny's Avatar
    Nu stiu ce banci de subsol folositi voi. Transferurile din europa si us, b2b, dureaza la mine 24 constant.

xiu
    xiu is offline
    am priceput: WU is the evil! ( daca esti mic si nu te pricepi si te iei dupa reclama ai tendinta sa te duci la ei in 2 timpi si 3 miscari )
    No soup for you!

Banned
    www.moneybookers.com

iti faci cont, mergi la librabank pe stefan cel mare, bagi in cont cat vrei si dupa aia 0% - 3 % oriunde.

http://www.moneybookers.com/app/help.pl?s=fees

Registered User the_k's Avatar
    zi si mie pliz mai multe despre astia cu moneybookers.. ce grad de incredere au.. chestii.. am si-o de trimis o suma destul de mare si n-am chef sa ma risc.. vad ca pe site-u de la librabank nu scrie nimik d-astia..

si aia cum ca comisionu e 0.5 euro.. wtf.. gratis nu vor?

schönen dank in vorraus.
    einstein era un bou, ou! ce vaca sunt..

Administrator Johnny's Avatar
    E tot o tzeapa cu fata umana. Exista taxa de 3% pentru alimentat bani in contul tau virtual. Platesti cei 1% (up to 0.5 eur) pentru fiecare plata catre alt account si cel care primeste banii plateste o suma fixa pentru retragere. Unde apare free acolo e vorba tot de transfer bancar. Deci... probabil ca la un calcul sumar zdrobeste WU pentru sume derizorii. Cind e vorba de 2000+ banca ramine king.

Registered User
    Timp de 6 luni de zile am folosit in Franta un card visa care era alimentat din Ro. In cateva zeci de minute de la alimentare, aveam acces la ei. Din contra, cand am trimis 30E cu WU din Fr in Ro am mai platit inca 10E pentru ei !!!Cu alte cuvinte am dat 40E si au ajuns in Ro 30E. Nu stiu care sunt comisioanele lor, pentru ca atunci a fost o urgenta si n-am mai stat sa ma uit dar daca relatia e liniara si la sume mai mari, faci infarct cu WU !
    Quad core Q6600, Asus P5K Deluxe wi-fi,Kingston HyperX 4GB, Samsung 830SSD + WD green 2TB + WD black 1TB + Samsung 2TB, Asus 8800 GTX, DELL U2410, Plextor CD-RW + Optiarc DVD-R, Synology DS1513+, Logitech MX5500, Benchmark DAC-1 + Bada PH-12/ Sennheiser HD800

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast