Page 1 of 67 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1334

Thread: Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele

1. Back To Top | #1

Cool Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele

Deschid acest subiect pentru a afla parerile voastre despre crypto currencies.

Personal pe bitcoin acumulez atunci cand sunt deprecieri mai mari de 15%. Volatilitatea e foarte mare, probabil ca lucrul acesta va continua sa fie o sperietoare mult timp. Notorietatea btc creste in fiecare zi, la fel si utilizarea ei in viata de zi cu zi (am platit facturi si produse cu bitcoin). Cred ca bula e inca intr-o faza incipienta, procentul de participare a populatiei e redusa, daca intradevar e o super bula atunci btc va fi un esec, altfel pretul va fi foarte mare iar volumele nu vor mai creea volatilitatea actuala si adoptarea ei, unul din factori fiind volatilitatea redusa fata de usd, de cat mai multe persoane va duce la un concurent serios la adresa monedelor fizice/clasice.

Am detineri reduse in restul crypto c, zcash eth dash litecoin si altele.

intr-un post viitor voi face o prezentare a valutelor digitale.

2. Back To Top | #2
    Da, știm, Bitcoin. Îl folosim, tranzacționăm, plătim chestii cu el. Old news.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

3. Back To Top | #3
    Ironic oarecum momentul de timp in care ti-ai propus sa deschizi firul de discutii, avand in vedere picajul din prezent al cotatiei. Care bula, ca momentan se discuta despre hard-fork-uri.

Interesant subiectul fara doar si poate.

4. Back To Top | #4
    Unele oportunitati sunt ironice mai tarziu.
    Am mai cumparat dupa deprecieri de peste 15%, vezi primul mesaj.

5. Back To Top | #5
    btc @1250 si continua sa se aprecieze, probabil va ajunge aproape de 2000

6. Back To Top | #6
    Registered User gmcatalin's Avatar
    Am inceput in pe 26 Feb sa minez Ether Clasic, cand era 1.2 usd, acum se apropie de 7 usd, asa ca nu am cum sa nu fiu multumit.

7. Back To Top | #7
    Probabil ca pana in August ascensiunea va continua.

edit: 1989 la Bitstamp,

8. Back To Top | #8
    Registered User RAYNOR's Avatar
    Ma tenteaza sa imi fac un build din 6 gpu pentru a mina Ether. Am vazut ca este pe val, tot urca. Are cineva un astfel de rig si imi poate da feedback? Am vazut ca investitia s-ar ridica la putin peste 2100-2200 euro si s-ar recupera teoretic in aprox. 100 zile. Aici depinde si de noroc.

E4400, DFI P965, Scythe Ninja rev. B, 2GB Umax DDR 800, Gigabyte X1950 PRO, 2XSamsung 640GB, 1xSamsung 250GB, Audigy 2 ZS, LCD HP LP2065 - 20" , LianLi PC G7B + Corsair HX650, Gigabyte GK-K6800+G5+Destructor, Win xp + SP2

9. Back To Top | #9
    Sunt curios: Câți dintre voi și din cei cunoscuți vouă au avut succes la minat așa ceva?
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by RAYNOR View Post
    Ma tenteaza sa imi fac un build din 6 gpu pentru a mina Ether. Am vazut ca este pe val, tot urca. Are cineva un astfel de rig si imi poate da feedback? Am vazut ca investitia s-ar ridica la putin peste 2100-2200 euro si s-ar recupera teoretic in aprox. 100 zile. Aici depinde si de noroc.
    Tocmai si-a luat un prieten 2 riguri pre-made. Din 12 gpu-uri 3 au venit defecte, dar le-a trimis inapoi si va primi altele in schimb. Ma gandeam sa iau si eu unul dar sunt inca in dubii (fricos). Transportul mai adauga vreo 100-150usd si nu scade mult daca iei mai multe bucati (el a dat 250 pe transport pentru 2 parca).
    Zgomot mult, cum era de asteptat, caldura multa, cum era de asteptat. De consumat consuma cat zic ei (vreo 850-900W).
    De scos banii, nu cred ca scoti in doar 100 de zile, mai ales ca a crescut mult in lunile astea. Dar in aproximativ 6-7 luni ajungi pe zero (si ramai cu harwareul deci teoretic esti pe plus).
    El m-a sfatuit sa cumpar ether direct, ca e mai putina bataie de cap si el e 100% convins ca o sa creasca incet si sigur (chiar daca mai sunt dips din cand in cand). Inca incerc sa ma decid, e greu.

@loki: cunosc 2 oameni care au incercat cu bitcoin, in afara de cel de mai sus care abia se apuca cu etherium. Amandoi au iesit pe profit, unul semnificativ, celalalalt mai putin, dar a vandut din gpu si si-a pastrat doua, si a minat doar vreun an.
    Cyanide & Happiness!

11. Back To Top | #11
    Registered User RAYNOR's Avatar
    Am facut un mic research intre timp si am descoperit ca ar fi mai rentabile dpdv al costului curentului placile RX480 , decat cele din noua serie RX580. Problema este ca nu se mai gasesc deloc in stoc la noi RX480 , prin urmare daca se cumpara RX580, trebuiesc undervoltate si daca se poate overclockate. Stiu ca suna dubios, dar alta varianta nu prea este. Ambele serii au aceeasi putere de procesare 22 (varianta stock)-25Mh/s, dar un consum in plus de 15-20W pentru noua serie.
    BTW, aveti idee de costul curentului? 0,5-0,6KW/h cumva?

E4400, DFI P965, Scythe Ninja rev. B, 2GB Umax DDR 800, Gigabyte X1950 PRO, 2XSamsung 640GB, 1xSamsung 250GB, Audigy 2 ZS, LCD HP LP2065 - 20" , LianLi PC G7B + Corsair HX650, Gigabyte GK-K6800+G5+Destructor, Win xp + SP2

12. Back To Top | #12
    Îi vreo 0.55 lei / kilowatt.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

13. Back To Top | #13
    Da, atât e. Rigurile pe care le-a luat asta vin cu rx470 parcă, a zis ca mai cumpăra doua dar nu mai sunt in stoc pentru ca nici plăcile alea nu se mai găsesc. Erau sapphire parcă.

Săptămânile astea au început sa vina din ce în ce mai mulți oameni, a crescut și bitcoin și ether enorm. /jealous
    Cyanide & Happiness!

14. Back To Top | #14
    Doctor dr_dumi's Avatar
    Ma gandesc si eu sa ma apuc, asa mai mult ca un hobby, daca tot arunc bani pe toate prostiile macar asta pare ca ceva cu care as putea pune deoparte (nu neaparat castig, destul de sceptic cu castigul).
    Unde gasesc un ghid cat de cat pentru noobs?
    "Inainte de a bate cu pumnul in masa uita-te daca e vreun cui scos." - Bouvril

15. Back To Top | #15
    Pe youtube . Nu mai gasesti nicaieri RX 580 sau surse peste 1000. O tara de mineri .
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

16. Back To Top | #16
    Registered User sebid2k3's Avatar
    Rulat 2 zile nonstop pe un device de 225W, approx. 30 Mh/s prin nicehash.
    Gained 2.13537 USD = 8.73 RON
    10.8 kWh = cost 5.94 RON
    ---- Profit pe 1 zi = 2.79/2 = 1.39 RON.

Nu stiu ce e asa profitabil, dar la 40 ron pe luna, ca sa las ceva 24/7 in priza mancand curent si forjand, nu e ceva.
    Metoda de contact: pm, telefon, mail sau Y!messenger.
    Doar cele din postarile mele, NU folosesc alte metode.

17. Back To Top | #17
    Doctor dr_dumi's Avatar
    Deci sa inteleg ca, curentul e problema majora in toata treaba asta?
    Citez ceva de pe un site de vanzari din Romania: "Pentru puterea de ~185Mhs investitia este de ~10000 lei, aceasta amortizeazandu-se in ~5 luni, urmand ca dupa perioada aceasta sa platiti numai curentul ~30% din profitul lunar de ~500$."

Cat de real este acest statement?

18. Back To Top | #18
    Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    - referitor la nicehash, practic iti inchiriezi la ei puterea de calcul, esti platit cu ~75% din ce faci (not bad), dar nu ai efectiv puterea respectiv afisata, s-a discutat pe bitcointalk, se poate si mai bine

Pt. dr_dumi: curentul e doar o variabila din ecuatie, 2 lucruri despre care nimeni nu vorbeste deschis:

- 185Mhs sunt minim 6xGPU, caldura unde si cum o evacuezi? (asta presupunand ca ai unde sa le tii si nu te deranjeaza zgomotul) Eu dupa ce ma joc 2-3h simt clar ca imi creste temperatura cu 1-2grade in camera cu single gpu care nu sta la 100%. Daca rulezi cel putin un ventilator de camera, nu zic un aer conditionat, scade profitabilitatea.
    - puterea de procesare devine irelevanta destul de repede pe masura ce se mineaza, deci nu poti considera ca dupa ce se amortizeaza investitia e totul verde, mai ai jumatate de an, poate un an maxim, in care mai e rentabila jucaria, dupa tre' schimbata

Clar treaba e profitabila, dar eu unul consider ca e mai profitabila specula pe termen scurt/mediu cu bitcoin sau eth si mai putina bataie de cap. Daca ai 1/2/3 sute de milioane de riscat, why za fuck not, de ce as sta cu bataia de cap emitenta de caldura in casa? Se lucreaza la legislatia de acceptare a bitcoin-ului in Rusia si alte tari, clar vor exista spike-uri si trend-ul va fi ascendent pe termen scurt 1-2-3 ani. ROI e mai mare decat la bursa momentan bazat pe istoricul total al bitcoin pe aceeasi perioada de timp.

P.S. Nu poate omul sa-si mai ia o placa video sa se joace la un pret decent ca ori nu e in stoc ori pretul reflecta cererea momentan crescuta pentru ca "mineri" si "pentru ca n-am sapca" :P
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

19. Back To Top | #19
    Doctor dr_dumi's Avatar
    Referitor la nicehash/cloud mining sau cum s-o numi, eu nu inteleg de ce daca ai o hala plina de mineri, de ce nu te-ai folosi de acesti mineri in scop propriu vs sa inchiriezi la altii 0.o Asta suna precum aia care fac reclama la idei de afaceri cu milioane castig. Pai de ce nu faci tu singur, ce rost are sa dai si la altii? Sau care e faza?

20. Back To Top | #20
    Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    aaaaa......... pe bitcoin mostly nu e profitabil decat in anumite conditii de valorizare/devalorizare a monedei

E alt subiect super discutat pe toate forumurile de specialitate

Plus ca majoritatea sunt tepe, iti dau rapoarte si scuze fictive pana cand te prinzi.

https://www.genesis-mining.com/ sunt cei mai mari si seriosi si totusi nu am gasit un user credibil (nu publicitte) care sa aibe profit real si considerabil pe bitcoin. Daca in schimb minai ETH cu ei de la inceputul anului, erai pe val acum

Specula ramane in continuare sfatul meu Poti dubla banii foarte usor. De asemenea se poate pierde, doar ca momentan consider sansele sa pierzi totul foarte mici si acceptabile.
    Last edited by gigi19lic; 30-05-2017 at 17:15.
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

1.  
Page 1 of 67 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks