Page 15 of 15 FirstFirst ... 512131415
Results 281 to 296 of 296

Thread: Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele

1. Back To Top | #281
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Si eu recomand Bitcoin Cash. Este garantat ca sa mearga pe coada Bitcoin-ului
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

2. Back To Top | #282
    Quote Originally Posted by Azazell86 View Post
    Si eu recomand Bitcoin Cash. Este garantat ca o sa mearga pe coada Bitcoin-ului

Cand am vazut bifurcatia am avut un fior.

Consecintele sunt clare pentru oricine: marile balene de bitcoin sunt si mari balene de bitcoin-cash.
    Insa: noi, maruntii detinatori de BTC, ne vindem monedele greu si numai la nevoie (am vazut cum creste in valoare. Respectam profund potentialul asta)
    Dar bitcoin-cash (pfuu, nici macar prescurtarea nu ii este clar stabilita) am vandut salbatic noua aparitie si am facut respectivele balene de BTC niste super-balene de bitcoin-cash.

Practic daca vor, balenele de BTC (care acum sunt si super balene de bitcoin-cash) pot sa comute pozitia dominanta si mai lesnicios: detin ambele entitati in cantitati imense.

(balena BTC este persoana/grupul de persoane care au minat de la inceput, care au avut (si au) multa moneda, care au participat la nasterea ASIC-ului, care au ferme gigantice dar si fabrici de ASIC, care au deschis direct sau prin interpusi marile case de schimb, etc)

Ele sunt in stare sa urce pretul BTC in 12 ore cu 1000$ (zilele trecute) si tot ele sunt in stare sa il pice cu 600$ (ca astazi) simultan pe toate casele de schimb aflate pe planeta (doar doar se sperie micul detinator si vinde...vezi sa nu)

@ExtremeEdition: ai dreptate. Pentru sume mici (si nu numai) cea mai lesnicioasa cale este sa folosim schimburile locale (se scapa de deschisul conturilor in valuta, etc)

Eu ma feresc sa mai dau sfaturi legate de schimburi...odata, demult (in antichitatea crypto ) am recomandat cuiva MtGox, ca japonez, bla, bla

Daca acum doua luni recomandam si BTC-E...ui, ui.

daca totusi se recomanda portofel offline de ce majoritatea au portofel online. Se spune ca daca e online e riscul ca administratorii lui sa fure banii, pai cum daca se spune ca cele adrese ca nu se vad sau ca-s de fapt vazute de toata lumea. E ceva care se contrazice.
    Portofelul off, la BTC (si nu numai) inseamna ca descarci tot lantul de blocuri pe calculatorul tau.
    Azi, la BTC, inseamna 137 GB.
    Dar nu e numai asta: o descarcare intreaga tine si o saptamana pentru ca se descarca din surse diferite si se compara datele cu celelalte surse ca nu cumva sa fie manarite (daca nu l-ai sincronizat luni si ani si vrei sa faci o tranzactie rapida trebuie sa astepti sincronizarea (poate zile) sau sa exporti cheile private intr-un portofel mai nesigur dar mai rapid...de aia e bine sa ai monedele sparte in mai multe portofele: unu ca risti mai putin sa piezi tot la o spargere, doi poti sa ai monede si in portofele rapide...celebrele portofele calde si reci )
    La versiunile off care nu descarca lantul de blocuri se intreaba serverele despre legitimitatea tranzactiei tale...si e ca si cum ai portofel online.

Alea online da, si ele se pretind sigure. Zic ca te lasa sa iei cheile private, bla, bla...dar o faci prin intermediul siteului respectiv (umblatul la portofel, vreau sa zic) Deci cu cantec.
    Vazute de toata lumea sunt cheile/adresele publice (e ca adresa noastra de acasa) insa intratul in casa se face cu cheia privata (recte cheia de yala)
    Last edited by GeraldKlein; 15-08-2017 at 19:33.

3. Back To Top | #283
    CBLT Cobalt's Avatar
    Am avut concern-uri sa cumpar bitcoin in perioada asta. Stiu povestile ca se va duce pana la cer, va exista o corectie si iar va urca dar totul e prea riscant pentru gustul meu.
    Am vandut tot ce aveam in btc & zilele trecute cumparat urmatoarele:
    eos
    xlm
    xrp
    etc

Motivatia din spate este destul de simpla, au scazut foarte mult in ultimele zile (cam tot ce am pus mai sus are un pret destul de aproape de minimul istoric), mai toata lumea a mutat banii in BTC sa prinda valul.
    Cand BTC va avea o corectie suficient de zdravana ma astept ca valorea altcoinurilor sa creasca. Daca ar fi sa imi dau cu parerea cred ca intr-un interval de 2-4 saptamani o sa fac niste bani frumosi.

In other news, ma astept ca valoarea bitcoin-ului sa fie mult mai mare la finalul anului. Dupa ce vom vedea corectia (cred ca vom vedea o perioada scurta btc la 2500-3000$) va creste destul de mult.
    ETH se va dubla probabil pana la finalul anului. Scade odata cu bitcoin, va creste pana prin octombrie cand va fi un technical update si atunci va fi un moment bun de vanzare iar pana la final de an probabil o sa vedem eth la un 500$\

Ma atrage destul de mult xrp si cred ca voi face un risky bet si voi investi o suma mai mare. Pretul este foarte mic si are toate ingredientele pentru o crestere exploziva.
    Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa

4. Back To Top | #284
    In loc de ETC, imparte suma intre OMG si NEO. Ai o garantie mai mare ca o sa creasca si mai mult.
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

5. Back To Top | #285
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Pai dar monedele alea cam sunt legate de bitcoin. Vad ca ethereum variaza dupa urma btc.
    Celelalte intreadevar nu stiu, dar nu crezi ca lumea schimba in dolari in mare parte cand vand btc sau eth? In afara de cei care tranzactioneaza constant ca asta e ocupatia lor fiind profesionisti in asa ceva si n-au nevoie sa scoata decat rar bani astfel evita taxarea de la exchangeuri.
    Plus ca daca adaugi comisioanele la conversie poate da si cu minus.

Credeti ca daca vor fi maxim 21 milioane de btc si unii vor detine asa ceva, nu e posibil ca lumea sa nu mai fie interesata de asa ceva rar si prea scump si sa nu-l mai foloseasca la tranzactii? asta ar duce la o depreciere, e ca si la electronice, cand sunt noi sunt cautate ca se pot folosi, cand se invechesc lumea le arunca ca nu le mai poate folosi.

La ce sume exprimate in btc sau in orice va referiti cand spuneti "mari" sau "mici"?
    Puteti sa ma contactati pe mp.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

6. Back To Top | #286
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    Credeti ca daca vor fi maxim 21 milioane de btc si unii vor detine asa ceva, nu e posibil ca lumea sa nu mai fie interesata de asa ceva rar si prea scump si sa nu-l mai foloseasca la tranzactii?
    De la inceput a fost gandita rezolvarea la problema asta: a suta milioana parte dintr-un bitcoin se numeste Satoshi (Bitcoin Satoshi => USD ...pentru simplificarea calculelor de pret)

In concluzie nu conteaza daca un roi de galaxii o sa coste un bitcoin pentru ca poti sa cumperi destule sisteme planetare cu un singur satoshi.

7. Back To Top | #287
    Dar cine ar mai cumpăra azi ceva şi să ofere bitcoin? Poate se gandeste ca maine bitcoin va fi mai scump si deci azi ar fi o afacere in pierdere sa-l dea. Trebuie automat sa stie ce urmeaza si sa vada in viitor ca sa poata sa-l foloseasca la cumparaturi cand cantitatea mic sau mare este neprevazuta sau neinteleasa.

8. Back To Top | #288
    Terenul se vinde si acum bine mersi desi, vorba lui Mark Twain, e o marfa care nu se mai fabrica.

9. Back To Top | #289
    Deci nu stim ce inseamna cantitati mici si cantitati mari de crypto.

10. Back To Top | #290
    Reformuleaza ce intrebi.
    Mic pentru Tiriac este 1000 lei, dar pentru 50% din romani e maximul venitului lunar.

Dar poate intrebi cum se fac tranzactiile cu marfuri (plata in crypto) din moment ce crypto este atat de volatil?
    Intervine o terta entitate intre magazin si cumparator (cum este acum la vanzarile in BTC facute de pcgarage)
    Tu ceri pretul in BTC. Se afiseaza. Trimiti monedele.
    Pana impacheteaza aia marfa poate sa scada cu 30% BTC-ul dar nu conteaza ca pcgarage primeste leii de la intermediarul care garanteaza.

Iar intermediarul face castig din faptul ca pretul in BTC este oricum gonfrat plus ca sunt la fel de multe cazuri cand BTC creste cu 30% pana impacheteaza aia marfa.

La vanzarile intre persoane fizice conteaza reputatia sau este folosit escrow-ul: o persoana care incaseaza crypto de la cumparator, vanzatorul trimite marfa, cumparatorul zice ca a primit-o si persoana trimite la vanzator monedele.
    Pe forumurile crypto fac asta moderatorii sau alte persoane cunoscute pentru corectitudine (iau sau nu iau comision) insa exista si firme care fac asta dar in cazul asta numai cu comision.

Apropo: stie cineva de ce nu sunt anunturi de vanzare crypto pe olx...sau chiar aici pe forum.
    E interzis cumva? (intreb sincer, chiar nu stiu)

11. Back To Top | #291
    Păi am vrut să întreb dar mai pe ascuns, ptr ce marja de bani folosim exchangeuri simple direct din lei şi ptr ce marja folosim transformari prin dolari apoi sepa apoi kraken apoi btc sau altele.
    Si mai vreau sa intreb cum receptionam banii in ceva uzual dupa o vreme? cineva aici care minase eth nu mai stiu exact, dar daca vad avatarul imi amintesc, chiar se cam stresase cu receptia de dolari sau euro din eth. Cred ca avea portofel offline parca, nu am inteles exact ce avea la momentul respectiv.
    Si mai e o intrebare, in cadrul aceluiasi site daca transformi btc in eth se percepe comision sau sa lasi bacşiş de satoşi? exista ceva reguli ptr toti sau fiecare cum vrea?

Eth are legatura cu btc? exista si situatia sa creasca unul mult si celalat sa scada? domnul care prognoza in 2 saptamani o scadere pe la 3000 a btc credeti ca si eth in aceeasi perioada o ia la vale legat de btc sau din alte cauze?

Cum puteti anticipa un varf urmat de o vale?
    Ce sunt acele segmente verticale din grafice (sau dreptunghiuri foarte inguste si colorate care ocupa numai anumite parti din ordonata)?

Si apropo de livrat si nelivrat, se spune ca platile cu cripto sunt instante, dar culmea ca trebuie vreo 6 verificari sa primesti ptr a fi sigur ca a mers si poate dura si cateva zile, sau poate n-am inteles eu.
    Si ma mai tem de ceva, asa cum s-au gasit hoti cu 4 clase de nici nu-ti venea sa crezi care sa cloneze carduri si altii care sa sparga situri mari, cu siguranta cand amploarea cripto va creste vor fi si hoti ce se vor apuca sa sparga situri si o sa ne trezim ca kraken nu mai merge ca a fost spart si scoase id-urile de wallet a nustiu cati useri asa cum au spart unii yahoo mai demult de au luat adrese, doar au spart si situri de stat de prin sua sau alte tari.
    Last edited by ExtremeEdition; 17-08-2017 at 22:13.

12. Back To Top | #292
    Un articol destul de dur despre btc a aparut pe coindesc dintr-un interviu cu cel ce a prezis si criza din 2008 si ascensiunea btc, se spune ca btc creste acum ptr ca se cumpara, ca merge din ce in ce mai mult in zona de bula si ca ptr a mentine pretul trebuie sa se tot cumpere si ca ar fi o schema ponzi. Se mai spune ca deja oamenii care au investit il considera un fel de zeu.
    Si eu intreb totusi eth de ce ar fi legat de btc? daca btc clacheaza si trage si eth dupa el? De ce nu exista ceva independent de btc ca un refugiu la o criza. Daca btc pica cred ca nici o alta cripto nu ofera o alternativa decat cel mult ceva speculativ de moment ptr a-si mai recupera din investitie cei priceputi. Eth ar trebui sa fie un refugiu, el sa fie un concurent si sa aiba invers fluctuatiile decat btc. Ar trebui sa fie ca o "pereche" intel-amd, cand unul nu e bun vine celalat cu solutia.
    Eu presupun ca e cam fix acum in jur de 4100-4300, nu mai creste ptr ca deja unii care au luat cand era 500 sau 1000 sau si 2700 vand o parte, aceste vanzari sunt compensate de aia mai noi care acum cumpara chiar pe varf la 4300-4400.

13. Back To Top | #293
    CBLT Cobalt's Avatar
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    Un articol destul de dur despre btc a aparut pe coindesc dintr-un interviu cu cel ce a prezis si criza din 2008 si ascensiunea btc, se spune ca btc creste acum ptr ca se cumpara, ca merge din ce in ce mai mult in zona de bula si ca ptr a mentine pretul trebuie sa se tot cumpere si ca ar fi o schema ponzi. Se mai spune ca deja oamenii care au investit il considera un fel de zeu.
    Si eu intreb totusi eth de ce ar fi legat de btc? daca btc clacheaza si trage si eth dupa el? De ce nu exista ceva independent de btc ca un refugiu la o criza. Daca btc pica cred ca nici o alta cripto nu ofera o alternativa decat cel mult ceva speculativ de moment ptr a-si mai recupera din investitie cei priceputi. Eth ar trebui sa fie un refugiu, el sa fie un concurent si sa aiba invers fluctuatiile decat btc. Ar trebui sa fie ca o "pereche" intel-amd, cand unul nu e bun vine celalat cu solutia.
    Eu presupun ca e cam fix acum in jur de 4100-4300, nu mai creste ptr ca deja unii care au luat cand era 500 sau 1000 sau si 2700 vand o parte, aceste vanzari sunt compensate de aia mai noi care acum cumpara chiar pe varf la 4300-4400.
    Articolul de pe coindesk e o prostie. De fiecare data cand umanitatea a inventat ceva nou adoptia a fost dificila. Bitcoin is here to stay.
    Bula ? Nop.
    Va exista o bula? Da, dar nu suntem acolo inca. Sunt inca prea putini oameni implicati in toata povestea asta. Cand o auzi pe tanti Nutzi de la scara 3 ca a inceput sa cumpere bitcoin ....atunci va fi bula.
    Faptul ca un baiat a prezis bula din 2008 nu ar trebui sa te impresioneze. Era evident pentru toti care au avut un minim de interes (ce este un cdo, de unde apar banii in economie, conditii de creditare etc)

Bitcoin influenteaza tot pentru ca are un market cap imens.

Cred ca la fiecare threshold (1k, 2k,3k,4k...) au aparut vestitorii apocalipsei.
    Bitcoin va avea o corectie soon, dar pana la final de an va depasi 5k.
    Eth isi va mari market cap-ul si se va apropria de 500 pana a finalul anului.

Pe masura ce adoptia va creste, preturile vor deveni din ce in ce mai tembele.

Referitor la intel-amd .... piata nu este stabila, suntem inca la inceput de drum. Tu te gandesti la btc vs eth dar e posibil ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa ai top 3 monezi forkuri de bitcoin.

p.s: ethereum nu este un coin pentru everyday use, pretul mare pe care il vezi este din alte motive.
    Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa

14. Back To Top | #294
    @ ExtremeEdition: Da, se simte acut ca esti incepator.

Trebuie sa cauti pe internet singur pentru ca un curs de crypto, general si satisfacator, nu exista. Iar predispozitie la ofertarea raspunsului pentru miile de intrebari pe care un incepator le are iar nu exista...prea mult.

Tot pomenesti de ETH si banuiesc ca l-ai minat, ca atunci se naste o astfel "legatura".
    Nu, nu e rea "legatura" doar ca trebuie sa constientizezi ca a fost o vreme cand printul mostenitor era LTC...apoi altele si altele.

BTC nu e zeu. E doar primul crypto si are atuurile celui care a fost primul.

BTC se cumpara acum pentru ca a rezistat la prima interventie in maruntaiele sale.
    Catre sfarsit de an urmeaza alta operatie, ceva mai grea, iar in saptamanile de dinainte iar o sa scada...insa sub o mie de dolari nu o sa mai fie, cred eu si nu doar eu.

Cum am spus, 10 milioane BTC in circulatie efectiv, e foarte putin pentru o planeta care s-a trezit iar fara placi video de top si a aflat iar, la o scara mai mare de data asta, ca exista ceva numit crypto moneda.

In fond BTC a crescut de la 10.000 bucati date pe 2 pizza, la 4500$/BTC atinsi astazi...in doar 8 ani.

Evident ca a avut suisuri si coborasuri (si o sa mai aiba) dar mereu si mereu se intampla la paliere tot mai ridicate...din cauza celebritatii si a faptului ca cele 16 milioane teoretice (10 milioane efective) de monede in circulatie sunt foarte putin pentru o planeta cu 7.5 miliarde umani. E chiar ingrozitor de subevaluat inca.

Bitcoin - Wikipedia ... o istorie relativ buna.

15. Back To Top | #295
    Eram sigur ca urma sa creasca Bitcoin Cash. Era inevitabil sa ajunga la 500 Dolari

16. Back To Top | #296
    Acea corectie de care spuneti suna urat ca limbaj, adica e gresit pretul acum? mai degraba ar trebui admis ca e o bula ca cea din ''14 dupaia scade la 3700 sau 2500 sta asa vreo 15 luni poate si apoi cine stie ori se umfla iar ori dispare si cei care l-au luat si pastrat 3-6 ani pierd la greu acoperind astfel profiturile celor care vand pe bula.
    Cred ca cu cat se face mai multa specula cu aceasta moneda se face mai mult rau monedei in sine si celor care ar fi deschisi s ao utilizeze fara motiv de specula. Eth-ul e numai ptr specula lafel si celelate macar btc mai se dorea sa se si foloseasca la cumparaturi. Insa cata vreme ceilalti bani sunt si ei online prin carduri si conturi btc nu aduce nimic nou. Pe aceste variatii masive de cotare cred ca nimeni nu se mai aventureaza sa foloseasca la cumparaturi btc. probabil atunci cand a stagnat vreo 15 luni intre 2014 si 2016 si inainte de 2014 sa se fi putut folosi la cumparaturi. Ce poate fi mai bun decat o stabilitate remarcabila a preturilor de cotare a usd eur leu? practic te scuteste de calcule inclusiv la btc.

1.  
Page 15 of 15 FirstFirst ... 512131415

Bookmarks

Bookmarks