Page 22 of 37 FirstFirst ... 121920212223242532 ... LastLast
Results 421 to 440 of 737

Thread: Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele

1. Back To Top | #421
    Se pare ca odata cu anuntul din China,piata este in cadere,mai in cadere decat era (mare parte din ea).
    Am vandut tot ce aveam in Eth la 300 si azi am de gand sa urmaresc indeaproape,sa vad cat are de gand sa scada si sa cumpar cand va incepe urcarea,deocamdata este 288$.

2. Back To Top | #422
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Cred că mai degrabă China loveste din nou ca in 2014 după boomul de atunci si revenirea va fi dupa minim 1 an.
    Asa ca daca investiti acum poate ceva profit dupa 1-2 ani să fie.
    Acuma eu cred că de fapt am cele mai proaste presupuneri, că de fapt tot eu visam acum cateva zile ălea la preturi peste recorduri si de fapt au luat-o in jos.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

3. Back To Top | #423
    Ce s-ar intampla daca cineva ar fi cumparat btx aproape tot?
    Ce-ai putea face azi cu 2,2 milioane btc in afara de a-i vinde si lua banii din diferente?
    Azazelor 86 ne aflam acum in perioada cu "corectia de pret" prognozata de tine acum vreo 2-3 saptamani?
    Ti-ai schimbat cumva parerile referitoare la valorile de pana in dec 2017?

E posibil ca exact asta din iulie pana acum sau pe la sf lui septembrie sa fi fost bula?
    Last edited by ExtremeEdition; 04-09-2017 at 20:03.

4. Back To Top | #424
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    China loveste din nou ca in 2014 după boomul de atunci si revenirea va fi dupa minim 1 an.
    Asa ca daca investiti acum poate ceva profit dupa 1-2 ani să fie.

Ce s-ar intampla daca cineva ar fi cumparat btc aproape tot?

Ce-ai putea face azi cu 2,2 milioane btc in afara de a-i vinde si lua banii din diferente?
    Pentru ca mi-ai generat o portie sanatoasa de ras iti raspund eu:

- China nu a lovit nici acum si nici atunci cand a pus legea pe BTC (e mult de zis de la felul chinezesc alunecos si duplicitar de a face lucruri pana la marea posibilitate sa fie doar o poveste gen radio Erevan)

Insa revenirea o sa fie rapida. Mult mai multa lume stie de crypto, fondurile sunt de sute, poate mii de ori mai mari ca in 2014.

- Toti, efectiv toti BTC-ii nu poate nimeni sa ii cumpere. Pe masura ce ii cumpara creste pretul catre infinit (seamana cu ajunsul la viteza luminii)...plus ca mereu mai apar cei rataciti, uitati, dositi.
    Pe de alta parte practic ei sunt in putine maini (grosul lor, ma refer) altfel cum crezi ca a ajuns la asa pret ceva care nu exista nici macar cat hartia unei bancnote?

- Iar ce face cineva care are tot (e mai mult de 2.2 milioane)?
    Vinde cu taraita la preturi astronomice si o felie mare din ce obtine baga in reclama sa tina sus dorinta de a avea ceva atat de fara...intrupare (daca stai sa te gandesti macar "laleaua olandeza" puteai sa o privesti zen dupa cadere, ca tot era ceva palpabil chiar daca ai pierdut o mosie pentru un bulb)

Cum a fost ziua pentru mine?
    Nu asa fructuoasa cum o presupune ziua iesirii Marelui Alb de mana cu Moby Dick.
    M-a sugusat ghinionul prinderii unor segmente mari de timp intre blocurile BTC (jaba am pus eu taxa glorioasa daca am prins jumatate de ora apoi 3 sfert de ora intre blocuri...pana au ajuns BTC-ii la locul bataliei am gasit doar ramasite)

Asta e pretul platit pentru cine nu tine saracia impartita pe burse...dar tot nu o tin.

5. Back To Top | #425
    Pai cum scria undeva ca vor creste putin pretul ca sa vina altii cu sume si mai mari sa bage sa nu creada ca pica. Sa mentina impresia ca ajunge la 5000 macar sa-si scoata parleala unii ce au pierdut cand luau pe la 4800 de exemplu.
    Uite ca creste putin, cred ca ăla care dorea eth să cumpere ar putea acum ca deja e 303 iar.

Peste 2 zile il pica iar si astia ce au luat si acum vor pierde. Sau eventual il tin pe loc vreo saptamana 2 si cu mici variatii si apoi il pica si iar castiga unii ca pierd altii.

Daca incepe si un razoboi in coreea pica cu totul, probabil se distrug datacenterele din sud.

6. Back To Top | #426
    Acuma cumpara unii sau schimba pe btc si eth si creste iar.

7. Back To Top | #427
    Registered User Zircon's Avatar
    cresc toate, deci nu "schimba pe btc si eth". au farmat suficienti fraieri azi. si inca nu s-a terminat

8. Back To Top | #428
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Pe moment suntem intr-o corectie dictata de Bitcoin. BTC o sa scada pana in 2500 USD (2000 USD worst case). Sa mai intamplat in trecut, o sa se intample si in viitor. O sa fim intr-o bula in momentul in care trecem de la un Market Cap de Trilioane la Bilioane Weak hands loose money
    Eu pe moment sper la un spike de 12 USD la OMG ca sa vand sa cumpar mai multe cand pica
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

9. Back To Top | #429
    Later edit: cred ca o sa mai cumpar 100 OMG. Imi pare foarte promitator, in 18-19 luni am inteles ca este estimat sa creasca 30.000% desi este o estimare astronomica, are destul loc sa creasca de x2 sau x3 ori in cateva luni.
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

10. Back To Top | #430
    Am mai facut un mini-mini-profit de 10 USD ca ma tot jucam cu Pesetacoin si l-am cumparat la 0.00000715 si l-am vadut FIX la 0.00001060. La 0.00001061 a inceput sa pice Cred ca o sa bag 300 USD in coin-ul asta in momentul in care o sa pice la 2 Centi din nou, imi pare interesant si cred ca merita riscul.

11. Back To Top | #431
    Registered User Stecheru's Avatar
    Din ce vad mai toata lumea vorbeste de castig obtinut din investit bani reali pe termen lung sau scurt la fel ca la o bursa traditionala, dar nimeni nu zice ca: "am castigat pentru ca in ultima luna am produs cu rigul meu atatea crypto-coins".

Ori de investit, mai mult ca sigur ca sunt deja firmulite de brokeraj care au intrat si pe aceasta piata si iau "grosul" ca doar d-aia si variatii asa mari de la o zi la alta.
    Practic e o bursa nereglementata pe care se pot face scheme financiare "clasice" interzise pe bursele traditionale si despre care se invata ca exemple in orice scoala cu profil economic.

12. Back To Top | #432
    Am o placă 1080Ti și un RX 480 care împreună fac vreo 6000 de lei. Scot $2-3 pe zi. Nu, mulțumesc. Cam așa e făcutul banilor din minat.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

13. Back To Top | #433
    Registered User
    Quote Originally Posted by RedGuard View Post
    Am o placă 1080Ti și un RX 480 care împreună fac vreo 6000 de lei. Scot $2-3 pe zi. Nu, mulțumesc. Cam așa e făcutul banilor din minat.
    Nu, nu e deloc asa! Cred ca e a 3-a oara cand zici ca ai GTX 1080 TI...Good for you!. Faptul ca scoti 2-3 dolari pe zi ACUM, e complet irelevant. Cum spuneam, nu valoarea pe care o scoti pe zi conteaza, ci cantitatea de ETH pe luna. Uite-te 1-2 pagini in urma la un post mai lung al meu...

Nu stiu cum v-ati gasit voi 3-4 insi foarte destepti sa va dati seama ca minatul e o prostie. Ar trebui sa dati vestea in tara, sa afle si prostii care au bagat zeci de mii in asta...si au scos sute de mii.
    La scara la care se mineaza, tu, cu al tau 1080 TI, esti complet irelevant. Nvidia stie asta, AMD stie asta...TOTI stim asta.

Una peste alta, minatul a fost extrem de profitabil acum cateva luni si inca este DECENT de profitabil astazi. Nu doar ETH se mineaza. Sunt multe alte monede. Care la ora actuala poate nici curentul nu se scoate pe PROFITABILITATEA PE ZI, cum spuneti voi. Asa era si cu Ethereum, asa era si cu bitcoin si cu zcash.

LE: Prosti aia care au minat bitcoin cand era cativa dolari. Destept eu ca acum 6-7 ani minam cu PC-ul, m-am lasat, crezand ca e o prostie, ca abia scot curentul consumat.

LE2: Prosti si aia care minau Monero in ianuarie 2017 pe profit infim...atunci era 0.5 dolari Monero. Acum e 110.

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

14. Back To Top | #434
    Cred ca RedGuard se refera la faptul ca aia 1556 USD investiti in cele 2 placi video ar fi mai bine cheltuiti prin a investi echivalentul dintr-o bucata ca sa cumperi direct token-urile si sa stai pe ele. La ce putere Hash rate are 1 singura persoana Romania cu 2 placi video puse la minat, cred ca ar fi mult mai avantajos sa cumperi direct token-urile. In 1556 USD / 2.5 USD per Zi, ne da 622 de zile ca sa amortizeze doar placile video, iar in aceasta perioada dificultatea de minat va creste exponential. Dar, daca cumperi acum de ex. 5 ETH pe banii aia, in 662 de zile de acum, ar fi mult mai fezabil sa-ti amortizezi placile si sa iti mai iasa si un profit considerabil.

Marius imi amintesti de o intamplare cu un tip din UK care mina Bitcoin cu laptopul exact cand a fost infiintat. A minat cam 300.000 de Bitcoins pana cand prietena ia zis sa se opreasca deoarece consuma curent si facea galagie laptopul in casa. Asa ca tipul sa oprit din minat si a uitat de asta, pana cand dupa cativa ani a citit intr-un ziar ca Bitcoin valora 100 USD, asa ca a fugit acasa sa o intrebe pe prietena unde este laptopul. Problema era ca tipa aruncase laptopul la gunoi ca era vechi

15. Back To Top | #435
    sa-i cumperi la 280 sa nimeresti abisul din grafic ca daca-i cumperi la 390 cu gandul ca in cateva ore suie la peste 400 că e pe crestere de o săptămână si apoi de fapt scade si nici nu mai apuca sa treaca de 400 e spaima. E o pierdere mare pe moment, nu stiu cati si-ar asuma asa ceva. Si se recupereaza f greu. Cine a luat ether la 380 cred ca nici in 2 luni nu scoate paguba, iar cine a luat btc pe varf la 4900 are esecul asigurat pe cateva luni, iar daca a fost bulă cred că nici în 2 ani nu mai recuperează. Asta daca mai ppui in calcul si ca pretul real de achizitie la 4900 era pe la 5050 de fapt, iar la vanzare se ofera mai putin.

Care au minat monero or fi avut informatii dinainte ca va urca, nu toate urca. Daca tot ce apare urca referitor la dolari si euro atunci de unde ar veni atatia bani? Ca si fapt divers, se mai poate mina ceva acum cu placi video mai vechi sub 4gb sub 2gb dca ai nvidia de 8 gb csiguranta nu minezi alea f mici ca atunci chiar ca iese abia 0.1 dolari pe zi. Moneyile alea de 0,0001 lepoti cumpara direct f ieftin cu 5 lei toate.

16. Back To Top | #436
    Registered User
    Quote Originally Posted by Azazell86 View Post
    Cred ca RedGuard se refera la faptul ca aia 1556 USD investiti in cele 2 placi video ar fi mai bine cheltuiti prin a investi echivalentul dintr-o bucata ca sa cumperi direct token-urile si sa stai pe ele. La ce putere Hash rate are 1 singura persoana Romania cu 2 placi video puse la minat, cred ca ar fi mult mai avantajos sa cumperi direct token-urile. In 1556 USD / 2.5 USD per Zi, ne da 622 de zile ca sa amortizeze doar placile video, iar in aceasta perioada dificultatea de minat va creste exponential. Dar, daca cumperi acum de ex. 5 ETH pe banii aia, in 662 de zile de acum, ar fi mult mai fezabil sa-ti amortizezi placile si sa iti mai iasa si un profit considerabil.

Marius imi amintesti de o intamplare cu un tip din UK care mina Bitcoin cu laptopul exact cand a fost infiintat. A minat cam 300.000 de Bitcoins pana cand prietena ia zis sa se opreasca deoarece consuma curent si facea galagie laptopul in casa. Asa ca tipul sa oprit din minat si a uitat de asta, pana cand dupa cativa ani a citit intr-un ziar ca Bitcoin valora 100 USD, asa ca a fugit acasa sa o intrebe pe prietena unde este laptopul. Problema era ca tipa aruncase laptopul la gunoi ca era vechi
    Ai dreptate.

Nu e chiar asa de simplu cum spune RedGuard "Cam așa e făcutul banilor din minat"
    E mult mai complicat. Pentru el nu e rentabil. Pentru altii da. Nu inteleg cum nu intelege asta.

I miss my mind the most

17. Back To Top | #437
    Registered User Zircon's Avatar
    Legat de OMG, va recomand sa cititi http://s3.amazonaws.com/arena-attach...pdf?1495206441

Imo, ca om care se pricepe la tehnologie dar relativ incepator in ale blockchain (ceva experienta doar cu smart contracts eth, ceva trading, citit destul lately), nu cred ca are mare potential. Se doreste un fel de exchange distribuit iar actualmente face piggyback pe ETH.

Personal, consider ca exchange-urile sunt tolerate pentru ca guvernele si-au dat seama ca fenomenul blockchain e cam greu de oprit si daca tot se intampla, macar sa asocieze un nume cu fiecare ewallet. Know Your Customer (KYC) se aplica peste tot unde exista crypto<-->realworld fiat. A permite crypto<-->realworld goods fara KYC/fara posibilitatea de "arestare" a bunurilor (tranzactiile bancare sunt monitorizate, conturile se pot bloca oricand) este un vis umed. Si foarte usor de interzis de catre autoritati.
    A doua utilitate, de exchange distribuit crypro<-->crypto, este interesanta dar nu ia in calcul principalele avantaje ale unui exchange clasic. Viteza de tranzactionare si crypto<-->realworld fiat. Avantajele OMG sunt ca nu bagi bani intr-un exchange iar transaction fee o sa fie sensibil mai mic.

Din punct de vedere tehnic, este o incropeala. Masini care ruleaza noduri in mai multe blockchain-uri samd.

Acestea fiind spuse, e foarte posibil sa creasca din motive de marketing. Dar nu m-as baza pe asta pe termen lung. Pare mai degraba noul Flavor Of The Month. Mai ales ca e promovat la greu peste tot.

18. Back To Top | #438
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    minatul a fost extrem de profitabil acum cateva luni si inca este DECENT de profitabil astazi
    De fapt minatul a fost jalnic de profitabil acum cateva luni iar astazi este patetic.
    De ce? Simplu. Sa bagi zeci de mii ca sa scoti sute de mii (exagerare, nici vorba de raportul asta) este stupid cand zecile alea de mii pot sa aduca zeci de milioane (exagerez si eu insa abia acum e vorba de sutele alea de mii pomenite de tine)

Exemplu colegului cu laptopul care a minat 300k BTC: banii de laptop insemnau milioane de BTC atunci.
    Si ii avea ca nu zumzaiau, nu deranjau prietena.

Asa si "acum cateva luni": au construit riguri si au bagat roabe de bani pentru gramajoare de profit.
    Insa acum cateva luni banii aia bagati in monede aduceau azi munti de profit.

19. Back To Top | #439
    Ala cu laptopul si altii nu au fost decat incredibil de neglijenti si imbecili pe langa.
    Probabil ca asa era scris nu orice neglijent se poate si procopsi cu averi usor.

20. Back To Top | #440
    Registered User
    Quote Originally Posted by GeraldKlein View Post
    De fapt minatul a fost jalnic de profitabil acum cateva luni iar astazi este patetic.
    De ce? Simplu. Sa bagi zeci de mii ca sa scoti sute de mii (exagerare, nici vorba de raportul asta) este stupid cand zecile alea de mii pot sa aduca zeci de milioane (exagerez si eu insa abia acum e vorba de sutele alea de mii pomenite de tine)

Exemplu colegului cu laptopul care a minat 300k BTC: banii de laptop insemnau milioane de BTC atunci.
    Si ii avea ca nu zumzaiau, nu deranjau prietena.

Asa si "acum cateva luni": au construit riguri si au bagat roabe de bani pentru gramajoare de profit.
    Insa acum cateva luni banii aia bagati in monede aduceau azi munti de profit.
    Okay...ai si tu dreptate. Cand faci comparatia intre a mina si a investi...

Dar nu e chiar asa. Minatul iti aduce un venit mai stabil. Riscul sa pierzi tot e mai mic. Poti oricand sa lichidezi stoc-ul si iti recuperezi cel putin 60% din costul de hardware. Si poti oricand sa te muti pe alta moneda.
    Ai spus ca a fost jalnic de profitabil acum cateva luni. Poti sa-mi dai un exemplu, te rog? Un calcul simplu?

Eu am facut cu vreo 2 pagini in urma un calcul cu ce am cheltuit pe hardware si cat as avea acum daca as face cash-out. Mi s-a parut destul de profitabil pentru 3 luni. Avand in vedere ca efortul a fost cam zero. Cateva drumuri pana la eMag...

I miss my mind the most

1.  
Page 22 of 37 FirstFirst ... 121920212223242532 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks