Page 262 of 302 FirstFirst ... 162212252259260261262263264265272 ... LastLast
Results 5,221 to 5,240 of 6028

Thread: Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele

1. Back To Top | #5221
    Am inteles. Multam fain de lamurire.

2. Back To Top | #5222
    Quote Originally Posted by Widdowmaker View Post
    Bun si eu am întrebat ieri cum faci sa intri în posesia Elec ce ți se cuvin. Trebuie sa te înscrii undeva presupun, ca nu au ei de unde sa știe câte omg ai sau dacă ai. Nu?
    Iar ajungem la lantul de blocuri.
    In care se vede cat malai este in fiecare adresa.
    Corespunzator malaiului asta se aloca ELEC-u`, in cazul asta.

POLY, a fost cu inscriere. Nu a plouat in fiecare adresa, doar in alea la care au cerut detinatorii ba au trebuit sa ofere si date personale.

Cum scoti monede plouate din portofele care nu le afiseaza/suporta ca tranzactie?
    Ori astepti ca parintii portofelului sa faca ceva ori metoda clasica.
    Metoda clasica: cauti un portofel care suporta moneda plouata si importi in el cheile private a adresei din fostul portofel unde a cazut ploaia.
    Dar numai si numai dupa ce ai mutat celelalte monede din portofelul original in alta adresa (asta ca sa eviti furaciunea...ca, deh, uneori ploaia cu monede nu e cinstita)

3. Back To Top | #5223
    Quote Originally Posted by Widdowmaker View Post
    Bun si eu am întrebat ieri cum faci sa intri în posesia Elec ce ți se cuvin. Trebuie sa te înscrii undeva presupun, ca nu au ei de unde sa știe câte omg ai sau dacă ai. Nu?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Introdu adresa de la walletul tau (unde tii OMG) si vezi ce zice.

Ethereum BlockChain Explorer and Search

Faceti-va si voi temele inainte sa insistati cu intrebarile.

4. Back To Top | #5224
    Quote Originally Posted by stefanell View Post
    Dar sa nu uitam ca si Ledger-ul se poate arde.... unde este cel mai safe sa iti tii monedele in acest moment daca nu ai un Ledger?
    https://support.ledgerwallet.com/hc/...Wallet-http://

5. Back To Top | #5225
    Registered User Kozmin's Avatar
    ANYCOINDIRECT.EU
    Registrations opened!
    loading...

6. Back To Top | #5226
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Şi aparatul ledger nano s(exy) se poate pierde, fura, unii pierd telefoane, nu stiu unde le pun şi le sună să audă unde sună.
    Ledgerul ar trebui să poată fi apelat prin sms sau apel ptr a afla mai uşor locul unde este.
    Dacă fufa are ledgerul în poşetă e grav. Cel mai bine să ai o funie pregătită si legată de o grindă.
    Pierzi cardul bancar, nu-i bai, pierzi ledgerul te impuşti. Vor fi şi cei care le vor decripta rapid si folosi din recuperări.
    S poate arunca la gunoi de către femeia de servici, sau înghiţi de către copil, pisică.
    Pierzi sau s-a furat dracia, deci trebuie mutat totul într-un timp scurt.
    Lanţul de blocuri este in hardiscurile minerilor?
    De fapt cea mai sigură metodă de a fi deţinătorul 100% al monezilor este să downloandezi tot lanţul de blocuri în PC şi durează 10 ani treaba si orice tranzactie atunci ar dura 3 luni până se confirmă şi updatează blocurile.

Si asta arată că să ai crypto este mai mult decât riscant, mai bine deţii direct diamante sau metale foarte rare pământuri rare, sau tantal, paladiu, automobile scumpe de colecţie, clădiri pe care să le închiriezi, sol marţian sau venusian, bucăţi de plasmă solară, măcar ălea le poţi admira, pipăi, cântări pe când lanţul de blocuri din hardisc mă uit la el că nu văd nimic decât spaţiu ocupat şi eventual nişte fisiere cu extensie necunoscută care ocupă loc.

Crypto e ptr trading, ceea ce fac traderii la orice valoare, ori ca e btc 17000 ori ca e 650. Important e să varieze precum fluxul magnetic ptr a induce un curent alternativ.
    Crypto e ca un intermediar intre actiuni şi joc ponzi.
    Că ai luat crypto la o valoare si apoi o poţi vinde la altă valoare care poate fi mai mare, este doar o coincidenţă sau o întâmplare. Ai câştigat din diferenţa de vânzare? altul a piedut sau va pierde, ptr că guvernul american nu va tipări bani doar că gigel guşteru a pierdut. Iar dacă marea masă reuseste să vândă pe profit schema pică, rămân ultimii mohicani cu pierderile totale ca la caritas care se pot apoi împuşca.

Cea mai bună metodă ptr crypto ar fi walleturi la bănci şi carduri compatibile, însă nu e posibil ptr că unii vor neapărat război total între cele 2 tipuri de payments ptr a-şi adjudeca bogăţiile ulterior pe seama guşterilor şi prostimii. Asta denotă că nici entuziastii şi domnii din crypto nu sunt mai putin lacomi decât bancherii din fiat. ba in virtutea unei anume libertăţi inchipuite îţi aruncă în spate un risc imens al nesecuritării şi junglei totale în care trebuie să te descurci.
    Scăderea marketcapului btc cred că e din cauză că se vinde mult mai departe, vând şi cei care au btc la 200 dolari luat. In wechend scăderile sunt mai mici că nu se poate scoate fiatul.
    Întradevăr guşterii iubesc crypto când le aduce fiat destul ar fi în stare să şi voteze dacă ar putea ptr o lume crypto totală pe principiul după mine potopul, când le ia fiat înjură cu patimă şi se gândesc că mai bine fac troc cu animale sau obiecte ca în epoca primitivă că-i mai sigur.
    Menirea cripto a fost anulată de la prima lansare ptr că tocmai cei care au inventat crypto au fost lacomi si s-au gândit la fiatul ce-l vor avea când vor vinde crypto.
    Last edited by ExtremeEdition; 31-01-2018 at 20:41.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl. Accept cryptocoinuri sau diamante.
    Cumpăr orice cryptomonedă că îmi trebuie pentru colecţie.

7. Back To Top | #5227
    Quote Originally Posted by GeraldKlein View Post
    Portofelele, oricare, transmit lantului de blocuri cheia privata si doar asa fondurile pot sa fie miscate.
    Iti respect postarile, dar aici nu ai dreptate. Daca cheia ta privata ar fi dezvaluita cu tranzactia, te poti spala pe cap cu adresa aia. Ce se transmite retelei este cheia publica, pe care multa lume o confunda cu adresa, dar nu este acelasi lucru. Cu ajutorul cheii publice, reteaua poate verifica faptul ca tranzactia a fost semnata de cheia ta privata (fara ca tu sa fii nevoit sa o dezvalui, de aici venind denumirea de Public-Key Cryptography), deci tu esti detinatorul de drept al fondurilor si e intentia ta sa le trimiti mai departe. Da, in cazul Bitcoin e recomandat sa generezi o adresa noua cu fiecare tranzactie, deoarece odata ce trimiti fonduri de la o adresa, cheia ta publica se afla pe blockchain si daca cumva algoritmul ECDSA va fi spart, vei fi vulnerabil.

Si ca sa nu se mai confunde, cheia privata, cheia public si adresa is 3 entitati diferite. Sunt matematic legate intre ele (fiecarei chei private ii corespunde o cheie publica), iar adresa e derivata din cheia publica dupa aplicarea unui algoritm care foloseste hash function-urile SHA-256
    si RIPEMD-160.

Edit:
    citesc postul de deasupra a lui ExtremeEdition si ma ia cu dureri de cap. Imi pare rau sa constat, dar foarte multi investitori crypto habar nu au cum functioneaza tehnic sau au impresia ca stiu, dar e total gresit. Dar deh, ce rost are sa-ti bati capul cand stii ca poti sa arunci cu cateva mii si sa-i triplezi in 2 zile.
    Last edited by vladcristi92; 31-01-2018 at 21:09.

8. Back To Top | #5228

9. Back To Top | #5229
    Malkavian Azazell86's Avatar
    DEX-urile (OMG inclus aici) o sa fie urmatorul lucru uimitor in lumea Crypto
    OMG HODLER

10. Back To Top | #5230
    Quote Originally Posted by Azazell86 View Post
    Au intrat token-urile de POLY - woo!! macar atat
    Salut Azazel! Nu stiu daca am procedat bine, dar cand m-am scris pentru tokenurile Poly, am dat adresa de eth din walletul Jaxx. Este vreo sansa sa intre acolo, sau trebuia pe un altfel de wallet, gen myetherwallet?

11. Back To Top | #5231
    Quote Originally Posted by vladcristi92 View Post
    Iti respect postarile, dar aici nu ai dreptate. Daca cheia ta privata ar fi dezvaluita cu tranzactia, te poti spala pe cap cu adresa aia. Ce se transmite retelei este cheia publica, pe care multa lume o confunda cu adresa, dar nu este acelasi lucru. Cu ajutorul cheii publice, reteaua poate verifica faptul ca tranzactia a fost semnata de cheia ta privata (fara ca tu sa fii nevoit sa o dezvalui, de aici venind denumirea de Public-Key Cryptography), deci tu esti detinatorul de drept al fondurilor si e intentia ta sa le trimiti mai departe.
    Respectul este reciproc.

In cazul asta: sa dau la o parte faptul ca folosim cuvinte diferite pentru acelasi lucru.
    Matale spui "semnare" eu spun "cheie privata".

In esenta: eu zic ca trimite lantului "cheia privata", matale zici ca trimite "semnatura" (care recunosti ca a fost facuta cu cheia privata...e de fapt paternul de criptare ales pentru moneda respectiva)

Este acelasi lucru.
    Lantul nu modifica nimic fara ca modificarea sa fie atestata de cheia privata. Ca ii vine incapsulata in ceea ce dumneata numesti "semnatura" (sau eu o numesc "cheie privata") e fix acelasi lucru.

De la orice portofel din lume pleaca respectiva cheie/semnatura ca o tranzactie sa aibe loc.

Hardware wallet este doar o reusita facatura care este la moda (ii recunosc viteza, dar cam atat)
    NU este mai sigur decat portofelul de hartie (din moment ce, TOTUSI, trebuie sa ii salvezi "semintele" pe ceva fizic)

Cand "vorbeste" (pentru tranzactionare, nu pentru vizualizare de malai) cu lanturile de blocuri a monedelor TOT trimite semnatura/cheia privata si o face exact ca orice alt portofel (lantul isi accepta doar criptarea sa, nu baga in seama nimic altceva)

Ce face in plus? Se joaca cu criptarea continutului sau si ofera (din punctul asta de vedere) liniste utilizatorilor care vor sa creada ca au device-ul al mai sigur din galaxie.

12. Back To Top | #5232
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Quote Originally Posted by briche View Post
    Salut Azazel! Nu stiu daca am procedat bine, dar cand m-am scris pentru tokenurile Poly, am dat adresa de eth din walletul Jaxx. Este vreo sansa sa intre acolo, sau trebuia pe un altfel de wallet, gen myetherwallet?
    E ok adresa din Jaxx. Daca nu a intrati pana acum probabil o sa ajunga maine.
    OMG HODLER

13. Back To Top | #5233
    Ce credeți o să mai scadă zile astea ?

Enviado desde mi WAS-LX1A mediante Tapatalk

14. Back To Top | #5234
    Respectul este reciproc.

In cazul asta: sa dau la o parte faptul ca folosim cuvinte diferite pentru acelasi lucru.
    Matale spui "semnare" eu spun "cheie privata".

In esenta: eu zic ca trimite lantului "cheia privata", matale zici ca trimite "semnatura" (care recunosti ca a fost facuta cu cheia privata...e de fapt paternul de criptare ales pentru moneda respectiva)

Este acelasi lucru.
    Lantul nu modifica nimic fara ca modificarea sa fie atestata de cheia privata. Ca ii vine incapsulata in ceea ce dumneata numesti "semnatura" (sau eu o numesc "cheie privata") e fix acelasi lucru.

De la orice portofel din lume pleaca respectiva cheie/semnatura ca o tranzactie sa aibe loc.

Hardware wallet este doar o reusita facatura care este la moda (ii recunosc viteza, dar cam atat)
    NU este mai sigur decat portofelul de hartie (din moment ce, TOTUSI, trebuie sa ii salvezi "semintele" pe ceva fizic)

Cand "vorbeste" (pentru tranzactionare, nu pentru vizualizare de malai) cu lanturile de blocuri a monedelor TOT trimite semnatura/cheia privata si o face exact ca orice alt portofel (lantul isi accepta doar criptarea sa, nu baga in seama nimic altceva)

Ce face in plus? Se joaca cu criptarea continutului sau si ofera (din punctul asta de vedere) liniste utilizatorilor care vor sa creada ca au device-ul al mai sigur din galaxie.
    Cred ca gresesti, am zis sa nu raspund dar vad aceleai intrebari puse iar si iar.
    Ledgerul protejeaza prostia utilizatorului de rand, ascunzand private key ul de la fiecare moneda in parte pe care o ai. In locul cheilor private, iti da doar seed ul ala de 24 (BIPs 32/44), care poate fi folosit pe orice alt hardware wallet (Trezor sau oricare alt portofel compatibil BIP32 - hardware sau software). Repet, tu nu ai acces/nu stii private key-ul bitcoin ului tau. Daca chiar vrei sa le recuperezi, poti sa folosesti un tool de genu' GitHub - iancoleman/bip39: A web tool for converting BIP39 mnemonic codes

Deci ce face ledgerul:
    - iti stocheaza encriptat cheia privata
    - nu transfera niciodată cheia privata pe PC atunci când efectuezi tranzactiile
    - semneaza tranzactiile in interiorul dispozitivului și DOAR transferă rezultatele pe PC. Deci cheia ta NU PLEACA nicaieri. Tranzactia se semneaza pe Ledger. Chiar daca ai avea PC infectat sa zicem, nu iti poti compromite cheile pentru ca ele nu au ajuns niciodata pe PC, si nu poti semna o tranzactie decat apasand fizic butonul ledgerului.
    Deci una peste alta, e cel mai convenabil mod de a face tranzactiile din contul tau, pastrand securitatea unui cold wallet.

15. Back To Top | #5235
    Da, prin perspectiva punctului acesta de vedere, m-am inselat.

Polemica mea era vis a vis de ce transmite lantului portofelul hardware.
    Si transmite exact ce transmite orice alt portofel.

(nutresc nadejdea ca daca ai raspuns acum a disparut motivatia de a nu raspunde...sa simt si eu ca macar un lucru bun am facut remotivand un coleg valoros )

16. Back To Top | #5236
    Gerald, e ca si cum te-ai duce la oficiul postal si ai spune "vreau sa-mi criptati acest text si sa-l trimiteti cu o telegrama la adresa X" versus "vreau sa trimiteti acest text criptat cu o telegrama la adresa X".
    rezultatul e acelasi, pe fir pleaca acelasi mesaj, doar ca in primul caz tot oficiul postal (pc-ul, in cazul portofelelor cc) are acces la textul tau initial.
    Ignore list: Stagirioritic

17. Back To Top | #5237
    Imi place postarea ta, Smiley (sintetizeaza esenta si comparatia e suficient de colorata pentru buna intelegere a tuturor)

Doar ca nu este obligatoriu sa vada oficiul postal si nici portofelul hardware (proprietar a firmei x) nu e obligatoriu.
    Un stick cu linux face tot aia (daca este cu protectie la scriere e la fel de firoscos)
    Mai ieftin, mai polivalent (din moment ce poti sa adaugi portofele exact pentru monedele tale)

Oricum toate ajung la hartie (pe care trebuie sa pui ori cheia fiecarei monede ori "semintele" intregului portofel)
    Last edited by GeraldKlein; 01-02-2018 at 09:36.

18. Back To Top | #5238
    Doar ca nu este obligatoriu sa vada oficiul postal si nici portofelul hardware (proprietar a firmei x) nu e obligatoriu.
    Un stick cu linux face tot aia (daca este cu protectie la scriere e la fel de firoscos)...
    ca sa continui analogia de mai sus, stick-ul cu linux este echivalentul secretarei personale pe care o rogi sa-ti cripteze mesajul inainte sa te duci cu el la oficiul postal.
    ai incredere in ea, nu va spune nimanui ce mesaje trimiti tu....dar cu cat are mai multa lume acces la mesajul tau, cu atat cresc sansele sa i se divulge continutul.

un pc securizat cum trebuie, cu SO updatat, antivirus, firewall si un utilizator constient de riscuri (asta e cel mai important) e aproape la fel de sigur ca si un ledger. doar ca trebuie sa-ti bati capul constant cu partea de securitate (update-uri, grija pe ce site-uri intri si ce aplicatii instalezi etc). daca mai are acces si altcineva la pc, atunci securitatea devine cu atat mai problematica. si nici macar n-am mentionat ca sansele sa-ti pice pc-ul si sa pierzi ce ai pe el sunt mult mai mari decat sansele sa ti se strice ledger-ul.
    Ignore list: Stagirioritic

19. Back To Top | #5239
    Registered User mausyo's Avatar
    Ce atata securitate.
    Eu imi tin cheile private pe google drive )

Nu am cum sa le pierd niciodata

20. Back To Top | #5240
    Ca si raspuns final,singurul wallet sigur este wallet-ul meu!
    Va dau si adresa daca vreti sa va tineti achizitiile in siguranta Valuta digitala  - crypto currencies   Bitcoin  Litecoin Zcash Ethereum Dash altele
    Sorry,nu m-am putut abtine

1.  
Page 262 of 302 FirstFirst ... 162212252259260261262263264265272 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks