Page 29 of 38 FirstFirst ... 1926272829303132 ... LastLast
Results 561 to 580 of 753

Thread: Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele

1. Back To Top | #561
    Quote Originally Posted by Zircon View Post
    Nenumaratele zvonuri chinezesti au afectat piata mai mult decat orice interzicere oficiala.
    Normal cu atatia nou intrati.
    Nu au rabdare. Vad ca pica pretul la achizitia lor, transpira o zi doua si in cele din urma vand panicati.

Dar o secunda nu se intreaba de ce naiba cineva cumpara. Sa faca ce cu ele? (ca pe cat de multe sunt pe atat de inutile sunt...cu exceptia Regelui)
    Dupa cateva incercari se intorc la minat si la cei cativa centi obtinuti din cateva sute dolari investiti (alta duda, mai crancena ca tot de pret-moneda depind dar se sufoca si unul pe altul cu dificultatea, platesc si curent ba chiar ochii tinta pe drivere noi, pe softuri noi, pe riserul puscat, pe sursa care a luat foc, etc)

Dupa cateva luni sunt vineti: sau verzi
    Balena insa: iar producatorii de hardware:

Cativa inteleg dupa un timp de esecuri ca bursele sunt inainte de orice un joc de rabdare si abia apoi de calcul, anticipare, analize...si ce mai este.
    Cand revelatia asta i-a palit sunt formati si nirvana s-a cracanat pentru ei...atunci si numai atunci pot sa cumpere lopata si roaba pentru profit (iar mai apoi buldozer)
    Au potentialul de balena intreg.

Inoata puiule. Marea e plina de planctonul panicat care a venit la jumulit.

2. Back To Top | #562
    Registered User
    Bitcoin is a fraud that will blow up, says JP Morgan boss

"Speaking at a conference in New York, the boss of America’s biggest bank said he would fire “in a second” anyone at the investment bank found to be trading in bitcoin. “For two reasons: it’s against our rules, and they’re stupid. And both are dangerous.”

E valabil si pentru restul.

“The currency isn’t going to work. You can’t have a business where people can invent a currency out of thin air and think that people who are buying it are really smart."

3. Back To Top | #563
    Moderator
    Din categoria zvonuri: https://boingboing.net/2017/09/12/cr...-controls.html
    Totusi, daca articolul are dreptate referitor la volumul activitatii din China (98% of the Bitcoin trading volume in the last half of 2016 was in Renminbi/ Three Chinese exchanges — Bitfinex, OkCoin, and BTCC — made up over 45 percent of the global market share over the last 30 days), atunci e cat se poate de firesc ca orice afectare a lichiditatii de acolo, din orice cauza, sa se simta acut in pret.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

4. Back To Top | #564
    Quote Originally Posted by GeraldKlein View Post
    Ideea cu dobanda imi place.
    Doar ca asa mica cum este ea dobanda si tot te lasa sa scoti banii bagati.

La minat insa nu poti scoate.
    Ex: ai luat o placa video cu 2000 lei. Minezi si curentul costa aproximativ 1$. Azi mai faci un dolar pe langa curent dar daca continua scaderea nu mai faci (am pus mai sus un grafic)

Insa se intampla altceva: din cauza ca nu se mai mineaza salbatic se refac stocurile de placi video la producatori/distribuitori.
    Pretul revine iar la cel anterior (aprox. 1200-1300 placa luata cu 2000 acum)
    Placa video a omului are o valoare de revanzare undeva sub 1000 lei in acest caz dar cum apar mereu serii noi la placi se poate sa fie si mai scazuta ba chiar o sa fie maree de placi pe oferta SH...un 800 lei sa zicem ca poate spera daca mai are garantie.

Dintr-un sut are de recuperat 1200 lei din investitia initiala adica un 300$ care ii solicita un an de minat (consideram pretul monedei intepenit dar si a dificultatii, curentului, etc)

Practic dupa un an e undeva la zero. Banca dadea dobanda ei mica dar o dadea si mai ales: in orice secunda a anului asta putea sa scoata banii daca avea o urgenta.
    Fara suparare, dar cred ca ai uitat un aspect foarte important, cum ca fara minerit n-ai avea ce sa tranzactionezi acum. N-are exista monede, implicit bursa. Mineritul face parte din proces. Si aporpos, nu stiu de ce se traieste cu impresia ca toata lumea mineaza cu o placa video. Pana la urma, e un alt mod de a investii in acest fenomen - crypto. Poate e bataie de cap cu driveri, mineri, piscine, exhange-uri, portofele virtuale, dar cumva, e un risc mai calculat. In cazul in care cineva si-a luat dual SLI/CF pentru gaming, sau alt proiect, iar in idle le pune la folding, nu e nici o problema. Investitia tot a facut-o, curentul tot il plateste. Evident ca-s sanse mai mari de castig daca banii de o placa (ex 2000 ron) ii investesti in crypto, decat sa minezi cu ea. Totusi, nu inteleg de ce spun unele persoane ca au pierdut cand au cumparat de pe exchange-uri. Ce au pierdut? Poti vinde cand urca moneda la pragul dorit. Nu te obliga nimeni sa vinzi acum, doar daca ai facut un imprumut pe termen scurt si trebuie returnat, sau vor aia dobanda. De ce sa vinzi placa cu 1200 ron? Depinde de placa. Eu am dat 6000 pe 3 (am avut 4, dar in urma unor probleme de familie, una am vandut-o). Am avut diverse oferte sa le vand cand era criza - am refuzat si 2500 ron / bucata. Acum, le pot vinde oricand cu 6000 ron. Intre timp, au mai produs niste valuta digitala. Nu multa, dar ce as avea de pierdut?! 100 euro la curent? ) Era o optiune sa le vand zilele astea si sa-mi cumpar niste NEO, sau poate BTC. Ce-i drept, initial voiam cel putin un rig cu 8 placi, dar deja investisem inainte intr-un sitem de gaming + alte echipamente aprox 5000 euro si au rezultat ... fonduri insuficiente.

In cazul in care mineritul nu era profitabil, nu mai investeau aia atat. Doar un exemplu:

Life Inside a Secret Chinese Bitcoin Mine - YouTube

PS: China nu e nebuna sa interzica nimic, sunt doar speculatii sa sperie lumea. Pana acum, de ce n-au interzis? De parca aia cu fermele n-au acces la proxy-uri, sau in caz extrem nu se pot muta la vecini. Nu era si Iphone-ul interzis in China? Du-te cu bani si-ti cumperi cu containerul. De fapt, iti poti comanda de pe net, din fotoliu.
    Last edited by SuperFlu; 14-09-2017 at 05:49.

5. Back To Top | #565
    Registered User
    Va ziceam ca am luat niste CVC, am pus un ordin de vanzare pe el pe el si am scos 5.67% profit in BTC (asta ar fi 15Euro daca BTC-ul ar fi ramas la cat l-am luat insa cum e azi sunt -13Euro ). A fost pur noroc zic eu, CVC-ul i-l luasem destul de sus la 0.0001041 inainte de toate caderea de zilele trecute (am pus ordinul la 0.0001100).

Am vazut si eu balenele, zidurile si mai ales botii (cred ca sunt multi boti care vand si cumpara iar astia nu cred ca au comission deci pot sa vinda si sa cumpere la diferente foarte mici care tie nu ti se merita din cauza comisionului). Daca stai cu ochii in bursa o iei razna si dai in weak hands. Oricum riscurile sunt f. mari pe toate crypto. Acum sa vedem pana unde isi revine BTC-ul si ETH-ul. Deocamdata am numai BTC si ETH. Ezit sa mai iau alte monede desi vad variatii majore la multe altele, eventual ceva idei daca aveti.

6. Back To Top | #566
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Eu am cumparat aseara putin Patientory, l-am vandut pe un mic profit si am intrat din nou pe OMG cu profitul.

Sfatul meu, in care vreti sa fiti mai safe cand pica tot, este sa bagati banii in Tether. E un fel de safety coin - ramane in orice ipostaza la echivalentul de 1 USD
    Last edited by Azazell86; 14-09-2017 at 07:56.
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

7. Back To Top | #567
    In contextul ultimilor postari as avea multe de zis dar ar insemna sa monopolizez forumul.
    Ma concentrez pe articolul pus de axelg.

Da, o felie mare din tranzactii sunt desfasurate pe burse de origine chinezeasca dar, atentie, nu inseamna ca acel procent este egal cu cetatenia chinezeasca a clientilor.

In lumea crypto oamenii tin la anonimitate. In covarsitoare proportie nu din cauza ca sunt banditi (desi sunt si din astia printre ei)
    La bursele situate in restul planetei, mai ales in vest, e tot mai des intalnita practica KYC (know your customer) in care trebuie sa trimiti pana si poza cu actul de identitate "in dinti" (se glumeste in nodurile de discutii ca azi maine se solicita si esantion ADN)

Dar anonimitatea este insasi esenta crypto si oamenii normal ca tin sa o pastreze.
    Context in care cauta burse nu atat de KYC-aite si uite si din cauza asta cele chinezesti au devenit atat de mari (+ evident, numarul chinezilor, totusi)
    Insa cat timp pot sa scoata monedele din burse oamenii pot migra chiar daca unele se inchid (inchiderea lor ar afecta pretul dar la fel de repede isi revine dupa ce migratia este incheiata)

E flagrant ca nu e vorba de inchis cat de reglementat pentru ca “too much disorder” zice sursa aia anonima din articol, dar masele reactioneaza exact ca masele (+ manipularea care este, ca de cele mai multe ori, pe cai mari)

8. Back To Top | #568
    Dupa ce Asus a anuntat cu putin timp in urma o placa de baza cu 19 sloturi PCi-e, avem asta:

Colorful's new mining motherboard has 8 x PCIe x16 slots

9. Back To Top | #569
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Stirile sunt sinistre, china interzice din nou cripto iar rusia vrea o reglementare exacta si accepta crypto (poate pune Putin o vorba buna pt ether), asta e o stire poate mai buna decat prima. Se pare ca se repeta 2014 si urcare nu va mai fi decat dupa ridicarea acestor interdictii sau relansarea schimburilor. Autoritatile dau gioale sistemului inainte sa pice el singur. Cred ca vor vinde si cei ce au luat btc la 300-1800.
    Limitele de 3800 si 280 au fost deja depasite in jos de vreo 2 zile cine stie pana unde vor pica? 1500 si 180, 750 si 80 sau 180 si 15? sau chiar si serverele cu waleturi vor fi oprite si nevom lua waleturi offline ca sa mai tinem ce avem maruntis cu care sa luam 2 beri ca acum 8 ani?
    Cred ca vor pica toate in cateva zile. Btc se poate devaloriza si 75 % in 2-3 saptamani asa cum s-a devalorizat cu 25 % in 2 saptamani de la varful ala de 5000.
    Tezaurul se devalorizeaza vazand cu ochii. Ce facem acum cu tezaurul de 500 000 dolari bucata format din 21 mil buc?
    Fiecare varf al unei zile este doar cu putin peste minimul zilei anterioare.
    Last edited by ExtremeEdition; 14-09-2017 at 14:36.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

10. Back To Top | #570
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    Btc se poate devaloriza si 75 % in 2-3 saptamani asa cum s-a devalorizat cu 25 % in 2 saptamani de la varful ala de 5000.
    Ehee, sa am asa noroc sa se devalorizeze cu 75%...pai daca as avea certitudinea ca se intampla as vinde coliba ca sa iau apoi vila.

Binee, stiu ca nu crezi ca mai creste dar daca te uiti la burse, acum la ultima cadere, sareau in ochi ordine pe cumparare imense.
    Adica de ce saracie sa risipeasca cineva sute de BTC (moneda foarte usor vandabila peste tot, indiferent ca este 5000$ sau 1000$) pentru o moneduta strict cu circuit inchis?

Ce stie cumparatorul asta si nu stiu panicatii?
    ASTA este intrebarea cheie mereu.

Cand o sa fie Marea Cadere (atunci cand apare computerul cuantic, probabil) asa ceva nu o sa vezi.

Pana atunci (dar si dupa aia) BTC tot numai 21 milioane o sa ramana.
    Valuta digitala  - crypto currencies   Bitcoin  Litecoin Zcash Ethereum Dash altele-ete.jpg

11. Back To Top | #571
    Pai poate se refugiaza unii din monedute in btc si cu ala poate sa si cumpere bunuri si servicii la preturi mai ok decat din convertire de monedute sau cu treceri si prin btc sau eth in fiat.
    Si totusi daca ei cumpara la 3400 acum si pretul va continua prabusirea. Poate reinvestesc o parte din profit la risc pt gandul ca vreodata mai ajunge la 5000.
    Prabusirea se pare ca e reala si s-a accentuat de luni, daca se respecta si traditia din wechend e si mai mare, iar dupa o astfel de situatie trebuie vreo 2 ani sa poata reveni. Se pare ca data limita e 30 sept. Cineva a prevazut totul ce s-a intamplat pana acum si a prevazut si inca un prag de scadere la 1500 (să auzi aşa ceva când era 5000 era halucinant şi de necrezut), (rezerva e mare sa mai cumperi si acolo la 1500 ca nu se stie daca mai creste) ramane sa vedem si aia, plus inca o previziune si mai rea adica disparitia completa in cativa ani a btc si orice cripto. Se pare ca n-a dat gres. Vinzi coliba si stai sub cerul liber 2 ani. Si poate chiar in timpul ala altii decid ca totul nu e bine facut poate si ilegal si trebuie schimbat si luat de la zero cu altceva. Luam ieftin acum dar nu se stie daca nu cumva tot pierdere va fi. O solutie ar fi ala cu etherul sa aibe un suport de pe la stat undeva si mare incredere lumea in el. Ruşii sunt avizi de nou şi cum rubla e pe butuci şi de la sancţiuni vor o alternativă tare la dolar şi dacă se poate să fie şi cât se poate de modernă şi populară iar etherul ar indeplini o parte din conditiile astea, daca s-ar intampla asa ceva atunci şi china ar ceda într-un final la unele interdicţii şi ce mai pun ei să îngrădească crypto.
    Last edited by ExtremeEdition; 14-09-2017 at 18:52.

12. Back To Top | #572
    E deja marea cadere, in ritmul asta in 2 saptamani ajunge btc la 100 dolari ca acum 4 ani. Scade cu cate 10-12 % pe zi.
    China nu vede cu ochi buni cripto, unii deja au anuntat ca inchid operatiunile pana in 30 sept, deci aşa încep şi cu inchis serverele portofelele si totul. In afara de rusi nu cred ca-i va primi nimeni ca guvernele si bancile sunt impotriva. Deja înalţi oficiali bancari din ţări cum e SUA dau cu parul, deci ce să te aştepţi. Mai lipsea de catalogat drept terorişti criptomanii şi desfaşurat forţe de prindere şi coaliţie internaţională. Dar se vorbeste si de o stabilizare pe la 3000.
    Ăla care cumpără acum btc cu siguranţa are ceva bani de spart, aşa ca de distractie, loto, ce o fi, poate da sau poate nu.
    Daca ajunge la 100 poate sa-i cumpere cineva pe toti cei 16 mil si ceilalti neminati pana la 21 sa fie arvuniti sau amanetaţi.

13. Back To Top | #573
    Moderator
    Te plangi cam mult.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

14. Back To Top | #574
    Registered User Zircon's Avatar
    ... O solutie ar fi ala cu etherul sa aibe un suport de pe la stat undeva si mare incredere lumea in el. Ruşii sunt avizi de nou şi cum rubla e pe butuci şi de la sancţiuni vor o alternativă tare la dolar şi dacă se poate să fie şi cât se poate de modernă şi populară iar etherul ar indeplini o parte din conditiile astea, daca s-ar intampla asa ceva atunci şi china ar ceda într-un final la unele interdicţii şi ce mai pun ei să îngrădească crypto.
    Ce-ti garanteaza statul ? Hahahaha

15. Back To Top | #575
    E deja marea cadere, in ritmul asta in 2 saptamani ajunge btc la 100 dolari ca acum 4 ani. Scade cu cate 10-12 % pe zi.
    China nu vede cu ochi buni cripto, unii deja au anuntat ca inchid operatiunile pana in 30 sept, deci aşa încep şi cu inchis serverele portofelele si totul. In afara de rusi nu cred ca-i va primi nimeni ca guvernele si bancile sunt impotriva. Deja înalţi oficiali bancari din ţări cum e SUA dau cu parul, deci ce să te aştepţi. Mai lipsea de catalogat drept terorişti criptomanii şi desfaşurat forţe de prindere şi coaliţie internaţională. Dar se vorbeste si de o stabilizare pe la 3000.
    Ăla care cumpără acum btc cu siguranţa are ceva bani de spart, aşa ca de distractie, loto, ce o fi, poate da sau poate nu.
    Daca ajunge la 100 poate sa-i cumpere cineva pe toti cei 16 mil si ceilalti neminati pana la 21 sa fie arvuniti sau amanetaţi.

S-au strans aia care au investit gramezi de resurse si-au zis :"Gata, bah! De la 1 octombrie inchidem sandramaua", nu? Chiar vor sta cu mainile in buzunare uitandu-se nepasator cum tot se duce, nu?
    Parca a mai "murit" Bitcoin-ul de cateva ori dea-lungul istoriei lui. Drame, drame...

LE: era o ipoteza cum ca, Zcash era sponsorizat de rusi (pentru ca ... tranzactii anonime )

16. Back To Top | #576
    Nu poate nimeni sa ii cumpere pe toti 16 milioane.
    Intre 2 si 5 milioane sunt pierduti.

S-au facut analize pe adrese intepenite in care stau nemiscati de la facerea lumii crypto. Intre timp le-a crescut pretul de la 100 bucati/0.01$ (da, ai citit bine: 100BTC pe un cent) pana la 5000$ bucata, portofelele s-au tot schimbat pana au ajuns "hierarchical deterministic"-e dar tot nu sunt miscati.
    Practic cheile de acces sunt pierdute (si e normal. Cand ceva se face cu toptanul nu ai de ce sa te ingrijorezi. Crezi ca faci altii la infinit...asa cum altii cred azi ca o cadere este fara sfarsit )

Cel putin cateva grupuri au anuntat (oficial) ca se screm sa ii scoata (dar cate alte entitati nu o fac neoficial)
    Dar nema succes. Sunt tot acolo, vizibili in lantul de blocuri in unele din cele mai batrane adrese de BTC.

Revenind la problemele zilei amintesc colegilor ca axioma "cumpara ieftin si vinde scump" tocmai isi desfasoara prima jumatate.
    De ce? Pai pentru ca o fac balenele.

(puntea spate a Lambo-ului de Craciun se arvuneste in orele astea...restul inainte de "hard fork"-ul BTC-ului)

17. Back To Top | #577
    Si daca -i vor scoate vreodata vor aparea imediat ba ala cu laptop azvarlit, ba ala cu hardiscul sa revendice btc-ul gasit. Plus spargeri.
    Caderea nu e fara sfarsit, e pana la 0, ca sub nu s-a definit. Ce folos sa stea 3 ani la 1400 cand multi au luat la peste 2000. Si credeti ca stirile ar fi false? Statul ti-ar garanta ceva stabilitate. Balenele din contra. Practic si china si banca din SUA contra astora cred ca vor sa lupte nu contra btc-ului in sine desi nici ala nu le place.
    Last edited by ExtremeEdition; 14-09-2017 at 21:30.

18. Back To Top | #578
    ... sa revendice btc-ul gasit...
    In crypto nu exista asa ceva.
    Nu exista "banii inapoi", nu exista "am tastat gresit", nu exista "m-am razgandit".
    Ce s-a dus, plecat ramane.

Si ca sa iti incurajez pesimismul: se poate sa cada si sub zero.
    Ex: China decreteaza ca orice chinez care detine crypto este amendat cu 1000 parai de bucata: practic, dintr-un sut, moneduta face -1000$.

In restul lumii poate sa fie incadrata la crime financiare, ba chiar la crime impotriva umanitatii daca se dovedeste ca regimul nord coreean intrebuinteaza crypto.
    Zbang, ne judeca ca la Nurnberg.

19. Back To Top | #579
    3dfx collector RaverX's Avatar
    Si cum verifica daca "detine" crypto? Nu era vorba ca e "anonima"?

20. Back To Top | #580
    Registered User
    Nu mai e nimic anonim, "agentiile" au pus la punct metode pentru a identifica detinatorii de moneda virtuala.
    .................................................................................................... ...........................................................

Anticipez o devalorizare semnificativa (daca nu chiar masiva) a tuturor monedelor virtuale principale inainte de sfarsitul lunii.

1.  
Page 29 of 38 FirstFirst ... 1926272829303132 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks