brat Cont in Romania + Cont in strainatate. Banci inrudite?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: Cont in Romania + Cont in strainatate. Banci inrudite?

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    O tara mai plina de maimutoi decat ۩.Disneyland.۩

Cont in Romania + Cont in strainatate. Banci inrudite?

Salutare.
    M-am tinut din rasputeri sa nu am de-a face cu bancile dar am nevoie de niscaiva informatii.
    As vrea sa imi deschid un cont in Romania si unul in Italia. Sa se poata depune bani in contul din Romania dar sa ii pot accesa si manevra in contul din Italia dupa cum doresc. Online daca se poate, si mai bine. Sa am un card pentru operatiuni online si pentru scoatere de numerar de la ATM.

Am citit pe undeva ca unele banci din .ro sunt "inrudite"(au parteneriate) cu banci din afara si au comisioane mai mici pentru tranzactiile intre ele, timpi de asteptare mai mici etc.

Care este cea mai buna solutie pe care as putea-o alege?
    Vand/Schimb Nissan Almera 2006 80.000km

“Men have become tools of their tools” - Henry David Thoreau
    Useri neseriosi: PesteImputit

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Banned
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by m3 View Post
    Sa se poata depune bani in contul din Romania dar sa ii pot accesa si manevra in contul din Italia dupa cum doresc.
    Nu ai sa vezi asa ceva vreodata. Doua banci din tari diferite sunt entitati diferite chiar daca le cheama identic.

Online daca se poate,
    Evident ca online se poate orice

Am citit pe undeva ca unele banci din .ro sunt "inrudite"(au parteneriate) cu banci din afara si au comisioane mai mici pentru tranzactiile intre ele
    Ele intre ele si daca au comision 0, clientii tot platesc comisioane, stai linistit.

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Nu se poate ce vrei tu. Trebuie cate un cont in fiecare tara, ambele cu home banking ca sa poti manevra banii cum/cand/de unde vrei tu. Nici macar nu e obligatoriu sa fie comision 0 intre ele, chit ca le cheama la fel.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    Da Bonez, si eu ce am zis ca vreau?

As vrea sa imi deschid un cont in Romania si unul in Italia. Sa se poata depune bani in contul din Romania dar sa ii pot accesa si manevra in contul din Italia dupa cum doresc. Online daca se poate, si mai bine.
    Vreau sa stiu care sunt acele banci. Stiu ca exista posibilitatea a ceea ce doresc eu.

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Din postul initial eu am inteles ca vrei sa depui bani in contul X din Romania si ei sa fie vizibili in contul Y din Italia. Adica doua conturi care "pointeaza" spre aceleasi fonduri. Asa ceva nu e posibil, dupa cum a explicat si muteki no ichi.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    Nu sa fie vizibili, ci sa fie transferabili intre conturi cu costuri minime.

Registered User guvide's Avatar

transfer

Nu sa fie vizibili, ci sa fie transferabili intre conturi cu costuri minime.
    ce vrei tu e greu(taxe si timp pierdut)
    de ce nu iti faci cont acasa si ii scoti la orice ATM sau ii cheltui la orice magazin.problema cu ATM-ul este limita zilnica de $500.la $500 scosi,taxa $7,5.noroc ca nu ma taxeaza banca/ATM de la care scot.
    ar mai fi pay pal,dar nu stiu prea multe despre.
    Tony B.

life is a race track Freelancer's Avatar
    Ca tot se vorbea de conturi in strainatate, cum pot cel mai simplu sa imi deschid un cont in Euro de exemplu in Germania ? Trebuie sa am adresa de acolo sa merg personala pana la ghiseu la banca sau exista si metoda mai usoara ?

Freelancer: Din cate stiu eu, ca sa-ti deschizi cont trebuie sa locuiesti in Germania; nu este suficient sa le dai o adresa, ci trebuie si o dovada ca locuiesti acolo (Anmeldebestätigung). Plus, bineinteles, trebuie sa le arati unul sau chiar doua acte de identitate (pasaport si permis de conducere, de exemplu).
    Nashpa...

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    Quote Originally Posted by guvide View Post
    ce vrei tu e greu(taxe si timp pierdut)
    de ce nu iti faci cont acasa si ii scoti la orice ATM sau ii cheltui la orice magazin.problema cu ATM-ul este limita zilnica de $500.la $500 scosi,taxa $7,5.noroc ca nu ma taxeaza banca/ATM de la care scot.
    ar mai fi pay pal,dar nu stiu prea multe despre.
    Nu este deloc greu, vreau doar sa imi zica cineva care sunt bancile astea si ce parteneriate au. Imi pare rau ca nu mai stiu articolul unde am citit asta si nici ca-l mai gasesc...
    Nu vreau sa ii scot la ATM, pentru asta am cont/card in euro aici. Este vorba de sume mult mai mari de 500$. Nu ma intereseaza alternative paypal, am conturi la ei, ii folosesc de ani de zile.

Ma intereseaza o banca gen ING cu homebanking, sa pot face tranzactii/transferuri la orice ora si online, ma intereseaza ca sa fie accesibil contul pentru plati de la clienti/depuneri de bani. De asemenea, vreau o banca aici care sa fie partenera bancii din romania, pentru a micsora timpul de transfer al banilor si costurile.

Catârul The Mule's Avatar
    Taxele pe transfer international provin in mare parte de la fiecare banca nationala (bnr, de exemplu, pentru Romania). Chiar daca aceeasi banca are filiala in tari diferite, nu o sa te scuteasca de comision la transfer. Am verificat cu RBS (prezenta si in Londra, si in Brasov). In interiorul aceleiasi tari transferurile sunt de obicei gratuite (cel putin aici) insa nu cele internationale.
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    Corect, insa este adevarat ca intre 2 banci partenere comisioanele sunt mai mici decat intre 2 banci care nu au nicio legatura intre ele?

Oricum vad ca nu a zis nimeni vreun exemplu pana acum, cred ca fac o tura pe la cateva banci sa ma interesez.

Nu stiu daca sunt mai mari sau mai mici comisioanele, eu pana acum am transferat la diferite banci, din UK in RO, si comisionul a fost in general la fel indiferent de banca, £20 platiti de mine, si inca £20 platiti de cel care primeste banii, fiecare fiind "taxat" in tara lui, de banca la care are contul. Pentru sume mici, sub £4000, mi se pare prea mare comisionul. Adica n-as plati mai mult de 1% pentru un transfer international...
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

Registered User murfisor's Avatar
    In alte tari se poate,
    in Germania impreuna cu cardul am primit si o fituica prin care erau trecute cateva sute de banci de pe toate continentele unde comisionul de retragere era 0%. Toate faceau parte dintr-o coalitie.
    La fel si in Franta.
    In romania m-am interesat acum 2-3 ani si nici o banca nu avea acorduri/facilitati cu banca ' mama' sau alte banci din strainatate...

Quote Originally Posted by murfisor View Post
    In alte tari se poate,
    in Germania impreuna cu cardul am primit si o fituica prin care erau trecute cateva sute de banci de pe toate continentele unde comisionul de retragere era 0%.
    Stai putin, comisionul de retragere (cash) la bancomat este cu totul altceva, noi vorbim despre transferul international intre doua conturi.

― Samuel Johnson

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    Nu ma deranjeaza nici varianta descrisa de murfisor, sa pot retrage de la ATM in IT banii din contul de RO.
    Numai ca vreau nume
    Ma duc sa intreb personal, daca tot am venit cateva zile prin ro.

Pai pentru extragere de cash la bancomat, aproape nici o banca nu iti ia comision, indiferent de tara, daca folosesti card de debit. Cel putin asa sunt bancile de aici, nu stiu cum e in Italia. La cardul de credit este alta mancare de peste.

― Samuel Johnson

Din pacate din ce am inteles eu banii sunt in ro si trebuie sa ajunga in italia...Asa ca trebuie suportate comisioanele nesimtite ala bancilor din ro.

Cel mai ieftin ai iesi daca ai gasi pe cineva de incredere care vrea sa faca invers adica sa trimita bani spre romania.
    Nici macar nu ar trebui sa fie in italia pentru ca transferul intre banci din zona euro este gratuit.

Exemplu.
    Tu vrei sa trimiti 1000 de euro din Ro in Italia si ai un prieten in Franta (aici poti schimba cu orice tara din zona euro) care vrea sa trimita o mie de eur in Ro. In cazul asta tu ii dai cei 1000 de euro persoanei din Ro iar cel din Franta ti-i trimite tie in contul din Italia astfel comsionul final va fi 0 pt toata lumea.

Banned

MB, WU si altele de genul asta sunt cea mai proasta solutie. Comisioanele sunt mai mari ca la OP si cred ca singurii care folosesc servicile lor sunt capsunarii care lucreaza la negru si care nu-si deschid cont de frica fiscului/servicilor de imigratie sau din cauza analfabetismului....
    Cred ca iesi mai ieftin cu paypal dar depinde de ce suma este vorba si la ce interval de timp trebuie transferata...

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast