brat Pot verifica existenta unui cont la o banca?
Results 1 to 9 of 9

Thread: Pot verifica existenta unui cont la o banca?

Comentatoru` shef Grim Reaper's Avatar

Pot verifica existenta unui cont la o banca?

Dupa cum scrie in titlu, ma intereseaza sa aflu daca o persoana a avut cont la oricare din bancile din Romania. Este un loc unde sa fie centralizate toate conturile? Sau trebuie sa ma duc pe la fiecare banca in parte pentru a afla? Si daca este cea de`a 2`a varianta, unde trebuie sa ma duc? La sucursala centrala sau merge la orice sucursala?

Registered User Smiley's Avatar
    daca ai avea dretul sa ceri astfel de informatii de la banci, deja ai sti unde sa te duci.
    Ignore list: Stagirioritic

Registered User GruVe's Avatar
    N-o sa-ti dea nimeni asemenea informatii. La nicio banca. Poate doar daca ai cunostinte la fiecare banca in parte
    Out of my mind. Back in five minutes.

Moderator Ivan's Avatar
    Tu ai un numar de cont si vrei sa afli daca e valid? Asta se poate. Poti afla si franturi de nume.
    Daca ai un nume de om si vrei sa-i afli numarul de cont e un pic mai tricky. Adica nu poti.

Comentatoru` shef Grim Reaper's Avatar
    Am un nume al unei persoane decedate, iar eu, mostenitorul, tin minte ca avea un cont undeva, dar nu stiu exact unde. Si cum decesul a venit asa, pe neasteptate (cam cum vin toate, de fapt), nu am stat sa stresez omul cand traia cu "unde ai ba cont, ca daca mori sa stiu sa scot banii din banca". Dar acum, daca tot s`a intamplat evenimentul, ma gandesc ca e pacat sa se bucure banca de banii aia si, intr`un final, sa dispara in ceata.

Registered User mateis's Avatar
    presupun ca in acest caz trebuie sa faci o cerere oficiala la care sa atasezi copie dupa certificatul de deces precum si dupa succesiune prin care sa se demonstreze ca esti singurul mostenitor si/sau ca esti imputernicit sa te ocupi de aceasta problema, si sa o trimiti/depui la fiecare banca (sucursala centrala preferabil). In aceasta cerere scrii ceva de genul "subsemnatul xxxx, in calitate de mostenitor/imputernicit al decedatului xyz, conform certifcat deces nr xxx, va rog a-mi transmite daca decedatul a avut cont deschis la banca dvs iar in cazul in care raspunsul este afirmativ sa-mi descrieti procedurile de transfer al contului pe numele meu"

asta imi spune mie logica, poate mai trebuie adaugat una-alta, si in teorie nu ar avea de ce sa nu raspunda, doar ca va dura destul de mult.

Isoroku Yamamoto's Avatar
    Raspuns: In cazul in care sunteti mostenitor aveti dreptul de a solicita si de a primi orice fel de informatii despre contul decedatului. Mostenitorii titularilor de cont au dreptul sa obtina toate informatiile de care au nevoie, inclusiv rulajul sumelor din cont, de la deschiderea acestuia pana la data solicitarii. Mostenitorii preiau aceleasi drepturi pe care le aveau titularii de conturi. De asemnea si imputernicitii titularului au aceleasi drepturi pana la revocarea imputernicirii.

ART. 113 din OG Nr. 99 /2006 ,privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, prevede:
    (2) Informatii de natura secretului bancar pot fi furnizate, in masura in care acestea sunt justificate de scopul pentru care sunt cerute ori furnizate, in urmatoarele situatii:

a) la solicitarea titularului de cont sau a mostenitorilor acestuia, inclusiv a reprezentanþilor legali si/sau statutari, ori cu acordul expres al acestora;

Va este suficient oricare dintre cele doua documente: certificatul de calitate de mostenitor sau certificatul de mostenitor . In cazul in care nu este emis un certificat de mostenitor sau de calitate de mostenitor, informatiile privind conturile deschise la banca si soldurile acestora, pot fi furnizate la solicitarea scrisa a Notariatului care dezbate respectiva succesiune.

Registered User Smiley's Avatar
    Quote Originally Posted by Grim Reaper View Post
    Am un nume al unei persoane decedate, iar eu, mostenitorul, tin minte ca avea un cont undeva, dar nu stiu exact unde. Si cum decesul a venit asa, pe neasteptate (cam cum vin toate, de fapt), nu am stat sa stresez omul cand traia cu "unde ai ba cont, ca daca mori sa stiu sa scot banii din banca". Dar acum, daca tot s`a intamplat evenimentul, ma gandesc ca e pacat sa se bucure banca de banii aia si, intr`un final, sa dispara in ceata.
    nasoala treaba, o sa te lovesti de birocratia din romania in cel mai urat mod posibil.
    banca poate sa divulge informatii despre conturi in baza ordonantei de urgenta 99/2006. art. 113 suna cam asa:
    (2) Informatii de natura secretului bancar pot fi furnizate, in masura in care acestea sunt justificate de scopul pentru care sunt cerute ori furnizate, in urmatoarele situatii:
    a) la solicitarea titularului de cont sau a mostenitorilor acestuia, inclusiv a reprezentantilor legali si/sau statutari, ori cu acordul expres al acestora;
    c) la solicitarea scrisa a altor autoritati sau institutii ori din oficiu, daca prin lege speciala aceste autoritati sau institutii sunt indrituite, in scopul indeplinirii atributiilor lor specifice, sa solicite si/sau sa primeasca astfel de informatii si sunt identificate clar informatiile care pot fi furnizate de catre institutiile de credit in acest scop;
    partea proasta e ca tu esti mostenitor abia dupa ce se dezbate succesiunea la notar. iar notarul percepe un onorariu procentual din valoarea bunurilor mostenite, deci o sa-ti ceara sa spui cati bani sunt in conturi inainte de a dezbate succesiunea. singura varianta ar fi sa discuti cu un notar, e posibil sa poata trimite el acele cereri (daca se incadreaza la punctul c).

daca asta nu era de ajuns, atunci e momentul sa afli ca eu nu stiu sa existe vreo institutie care sa centralizeze aceste date, deci va trebui sa depui cereri la toate bancile din romania(ma rog, cele folosite mai des, nu are rost sa te duci chiar la toate).
    Ignore list: Stagirioritic

rex
    rex is offline
    Registered User rex's Avatar
    ba exista: toate bancile trimit informatii despre conturile clientilor lor la ANAF. daca ai vreo cunostinta la ANAF, te-ai scos )

1.