brat Raiffeisen - rate fara dobanda
Results 1 to 17 of 17

Thread: Raiffeisen - rate fara dobanda

Nothing Else Matters OClaudiu's Avatar

Raiffeisen - rate fara dobanda

Am vazut ca emag au un parteneriat cu Raiffeisen prin care poti cumpara un produs in rate fara dobanda. Dar cum functioneaza acest lucru ? Sa zicem ca vreau sa cumpar un produs de 2000 Ron. Cand aleg sa platesc la casa in rate fara dobanda, trebuie sa am pe cardul de cumparaturi Raiffeisen 2000 RON ? Sau platesc la banca rata ?
    The life is beautiful with Games!

qaz
    qaz is offline
    Registered User qaz's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Te duci la banca faci cardu si la emag le specifici ca vrei in rate fara dobanda etc . Ratele le platesti la banca.

Deci sa zicem, daca iau un credit de 2000 RON pe 20 luni fara dobanda, inseamna ca in fiecare luna voi plati fix 100 RON ?

Banned sandubogdan's Avatar
    da, dar mai ai de platit si comisionul anual de administrare al cardului/contului, lucru pe care toti il omit si are o valoare maricica

E vreo 40 RON, stiu.

Vlad Tepes Monstru's Avatar
    aceeasu marie cu alta palarie, vezi cardurile avantaj, garanti bonus, bt star etc
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

Registered User MaMutH79's Avatar
    dp meu dv, este avantajoasa aceasta modalitate de plata in rate, DOAR daca platesti la timp ratele.

cel mai important beneficiu: intrii in posesia bunului dorit imediat, fara sa mai strangi din si sa-ti iei de la gura, luna de luna.

daca iti calculezi in asa fel incat o rata lunara sa nu depaseasca 100-150RON, e perfect.

Registered User Necrosero's Avatar
    M-au sunat acum cateva zile astia de la Raiffeisen (eu avand cont de salariu deschis la ei), si mi-au zis de cardul de cumparaturi cu dobanda 0 bla bla. Ca cica daca platesc la comercianti (banuiesc ca cei din lista cu care au ei contract, sau or fi TOTI comerciantii?) cu cardul asta, pot returna suma in termen de 56 zile, cu dobanda 0. Plus chestia cu ratele de mai sus, pe asta am inteles-o. Ce nu am inteles sunt urmatoarele:

1. Au zis ca se poate retrage si numerar, la care dobanda este de 24% pe an. Ce inseamna asta? Mai concret, daca in momentul asta retrag 500 RON, si ii pun la loc luna urmatoare, cata dobanda trebuie sa platesc?
    2. Chestia cu dobanda 0% la comercianti se aplica si la cumparaturile online? Pot face cumparaturi online cu cardul asta, si daca da, in ce conditii?

Mersi anticipat celor care se pricep sa raspunda.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

1. dobanda va fi: 500*24%*L/12 unde L = numarul de luni sau poti sa faci * Z/365 deci pui cei 500 ron inapoi si inca 10 ron dobanda pe luna
    2. da, se poate cumpara si online, cel putin la emag se poate lua cu card de genul asta

Registered User
    cam vreo 10 Ron o sa ai dobanda de platit probabil... la care adauga si un comision de retragere numerar de la ATM, cel putin acum cativi ani cand le-am fost client, practicau asa ceva.

Mersi de info. Deci, ca sa inteleg mai bine, pot sa cumpar de oriunde (cum ar fi din Auchan sa zicem) platind cu cardul asta de cumparaturi, si am dobanda 0% pentru un termen de 56 zile?
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

Registered User
    Quote Originally Posted by Necrosero View Post
    Mersi de info. Deci, ca sa inteleg mai bine, pot sa cumpar de oriunde (cum ar fi din Auchan sa zicem) platind cu cardul asta de cumparaturi, si am dobanda 0% pentru un termen de 56 zile?
    1) nu exista 0%, nu ai inteles ca exista comision de administrare credit, administrare cont, emitere card?
    2) chiar crezi ca o sa te abtii sa nu sari limita / deadline-ul la plata anticipata?

parerea mea e ca un credit e mai de bun simt, stii mai clar ce/cat ai de platit, cu cardul intotdeauna banca te face, chiar daca sunt sume mici (pentru unii)

Pe mine ma doare la basca de aia 40 lei pe an, sunt o suma de nimic pentru beneficiile pe care mi le ofera cardul asta (cel mai mare fiind ca pot plati in rate fara dobanda). Si da, chiar nu "sar limita / deadline-ul", stiu sa imi platesc datoriile, dar asta deja e treaba mea. Ai reusit sa zici nimic (adica sa nu raspunzi la intrebarea anterioara) cu postul asta, dar mersi ca incerci sa-mi deschizi ochii si sa imi spui ce ti se pare tie ca e mai bine, numai ca nu despre asta e threadu'.

Moderator
    parerea mea e ca un credit e mai de bun simt
    Pai exact despre asta vorbim, de un card de credit, indiferent cum il marketeaza ei

Necrosero - da, dobanda e 0% in perioada aia, e o "perioada de gratie". Daca nu acoperi tot debitul in perioada de gratie, dobanda se calculeaza incepand cu data initiala la care ai facut plata, nu cu data expirarii perioadei de gratie. Dobanda se calculeaza zi de zi, deci e rata anuala impartita la 365 si inmultita cu numarul de zile.

Poti plati la orice comerciant cu comision 0 + perioada de 56 de zile fara dobanda. Eu am de la ING si e tot 0 si pentru plati in strainatate (fie pe net, fie la fata locului), ar fi bine sa verifici asta cu Raiffeisen. Daca scoti bani de la ATM platesti comision de retragere si dobanda curge imediat, fara perioada de gratie.

Cand iti faci cardul te pune sa alegi o data de referinta, pana la care sa returnezi banii fara dobanda, adica data la care se incheie ciclul de 56 de zile. E bine sa iti alegi data care e la cateva zile dupa ce iti intra salariul, in felul asta o sa poti acoperi cardul mai usor.

Cu ratele fara dobanda nu stiu cum e, nu am produsul asta.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

Quote Originally Posted by axelg View Post
    Pai exact despre asta vorbim, de un card de credit, indiferent cum il marketeaza ei

Necrosero - da, dobanda e 0% in perioada aia, e o "perioada de gratie". Daca nu acoperi tot debitul in perioada de gratie, dobanda se calculeaza incepand cu data initiala la care ai facut plata, nu cu data expirarii perioadei de gratie. Dobanda se calculeaza zi de zi, deci e rata anuala impartita la 365 si inmultita cu numarul de zile.

Poti plati la orice comerciant cu comision 0 + perioada de 56 de zile fara dobanda. Eu am de la ING si e tot 0 si pentru plati in strainatate (fie pe net, fie la fata locului), ar fi bine sa verifici asta cu Raiffeisen. Daca scoti bani de la ATM platesti comision de retragere si dobanda curge imediat, fara perioada de gratie.

Cand iti faci cardul te pune sa alegi o data de referinta, pana la care sa returnezi banii fara dobanda, adica data la care se incheie ciclul de 56 de zile. E bine sa iti alegi data care e la cateva zile dupa ce iti intra salariul, in felul asta o sa poti acoperi cardul mai usor.

Cu ratele fara dobanda nu stiu cum e, nu am produsul asta.
    Gata, m-am lamurit. Mersi.

Da, daca te incadrezi in limitele de suma si termenele de plata, ai dobanda aproape de 0%.
    Dar banca fix pe asta mizeaza, daca depasesti cat de putin conditiile, te-ai ars, platesti dobanzi peste dobanzi, de exemplu daca iei 1000 ron si ai termen 56 zile sa ii pui inapoi, in a 55-a zi pui 999 ron inapoi, in ziua urmatoare ti se calculeaza dobanda la toata suma de 1000 ron, si alte faze stupide scrise cu litere mici cu multe ** pe cantul paginii.

rex
    rex is offline
    Registered User rex's Avatar
    eu le spun la ratele astea facute pe cardul de credit: rate fara creier !!!

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post