Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 63

Thread: procesor i7 990x

1. Back To Top | #1

procesor i7 990x

• Pret: discutabil.

• Modalitate de contact: pm.

• Modalitate de plata: Ramburs.

• Starea: Second Hand.

• Garantie: Nu este cazul.

• Cantitate: 1.

• Oras: Mizil.

• Modalitate de livrare: Predare personala.

Cumpar procesor i7 990x,desi ma indoiesc ca il are cineva....

2. Back To Top | #2
    Registered User rex's Avatar
    nu stiam ca la procesoare acum le spune pasari. oare unitatea desktop se numeste colivie?!
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

3. Back To Top | #3
    Registered User r3lu84's Avatar
    Poti obtine rezultate similare cu unul de aici: Procesoare Xeon X5690 - 3.46ghz/6core/12threads

Doar ca are multiplicator limitat. Setezi bclk 200 in bios, pui multiplicator 20 sau 22 si vezi cat duce (nu pune numere impare că se suprapun niste frecvente si nu scaleaza cat ar trebui).
    Parerea mea, nu mai investi in platforma asta. La 4.4GHz cu hexa-core ai performante de Kaby Lake quad-core cu oc similar, doar ca mult mai mici in single-thread.

4. Back To Top | #4
    Registered User mafalda's Avatar
    In plus consumul=puterea maxima (cooler, sursa, ventilatoare, zgomot, praf, etc.) pe care o cere platforma 1366 este foarte mare si placile de baza au cam cedat. Facilitatile si functiile noilor platforme au adus certe avantaje.
    tel.0721.704445

5. Back To Top | #5
    Registered User DjLeco's Avatar
    Poate omul chiar doreste maximul de performanta din LGA1366.

Var-mi inca lucreaza cu un 980X (randare video/cuda si gaming) "urcat" de mine pe apa la 4.4GHz, nu a cedat nimic .

Credeti ca el nu stie ca un 8700 simplu, chiar si stoc bate fasolea din el (990X)?

Uffffffff, "pasare rara" trebuia sa va spuna ceva, oare de ce il vrea omul?!?
    GAMING gear™: Kaby Lake i7-7700K/4700Mhz/1,260V||Custom Loop Watercolled CPU+GPU||SLI Gigabyte Aorus GeForce GTX 1080Ti Waterforce WB Extreme Edition & Nvidia 3D Vision 2||Gigabyte Aorus Z270 Gaming 7||2x8 Gb G-Skill RGB @3600MHz CL15.15.36-1,36V||Samsung 960 EVO NVMe 512 GB SSD+Samsung 850 Pro 2TB SSD||Creative Sound Blaster X-Fi Titanium HD||Corsair TX850W||ASUS PG278QR 3D LED 144Hz||NZXT H440 case, all on Win 10 Licence.

6. Back To Top | #6
    va multumesc mult pt. grija care mi-o purtati,dar doresc acest procesor din 3 considerente sau poate chiar 4:
    1.un prieten ciudos de peste drum de mine care bineinteles ca are ultra sistem gen processor i7 8700k,mi-a zis ca viitoarele jocuri care vor aparea de acum incolo or sa inceapa sa ceara de la 6 nuclee in sus,si ca astea quad cam gata apun.Ori cum eu am un procesor quad m-a cam pus pe ganduri ca e cam cazul sa trec si eu la hexa core
    2.stiu f. bine ca sunt generati noi cu 6 core dar si costa pe masura ,asadar si prin urmare proc care-l caut eu fiind vechi ar trebui sa fie la un pret decent,deci impusc 2 iepuri deodata
    3.Cum eu doresc sa-mi cumpar un gtx 980ti ,am vazut ca se cam poarta combinatia de gtx 980ti+i7 990x mai ales in witcher 3 unde trebuie putere de calcul,deci revenim la pct. 1
    I7 990x + gtx 980 ti benchmarks 2016 top end games - YouTube
    4.mai era ceva dar am uitat.......

7. Back To Top | #7
    Pe viitor cand vor apare acele jocuri pe 10 core sau mai mult, vor apare inainte acele procesoare potrivite.
    Acum e plin Occidentul de procesoare ieftine 1366 pe 6 nuclee. Oare de ce ?
    Rezolva-ti moftul de pe ebay.
    Intel Core i7-990X Extreme Edition 3.46GHz Six Core (AT80613005931AA) Processor | eBay
    dar si mai bine e sa iei unul cu 8 core la pret de 450 $:
    Intel Core i7-5960X 3GHz Eight Core (BX80648I75960X) Processor | eBay
    Access denied
    Dar intai vezi daca duce placa ta de baza procesorul cu atatea core. Depinde de model si versiune.
    Last edited by mafalda; 14-01-2018 at 06:20.
    tel.0721.704445

8. Back To Top | #8
    UP
    Am i7 2600k processor+mobo p8p67pro rev 3.1+8gb ram.Pt. cei care au i7 990x+placa de baza+ram,as dori si combinatia asta sa dau sistemul meu complet la schimb+diferenta de bani din partea mea.Mi-ar fi mult mai usoara si convenabila varianta asta,decat s-o iau de la zero

9. Back To Top | #9
    Registered User scarules2006's Avatar
    Vezi sa nu, doamne feri, iei procesorul fara placa de baza ca ala esti! Nu mai gasesti placi de baza si atunci procesorul nu va mai valora nimic!

10. Back To Top | #10
    Registered User Kebab's Avatar
    CPU Specs: i5 4690k/Corsair Hydro Series H45/GTX 780/Asus Maximus Ranger VII/DDR3 Gskill Trident X 2400C9
    Contact: 0720.102.958 - Instalare Windows reparatii calculator laptop imprimanta in Bucuresti - www.servicepc.cf

11. Back To Top | #11
    Registered User heartlessevil's Avatar
    ce kit 4770k iti iei de banii aia...
    LE: am gasit la noi si "Kit I7-5820K Hexa-Core 3.6Ghz (15M Cache) + Asus Deluxe x99 A bulk" cu 1500 lei
    just sayin'
    Voucher PC Garage 1% la orice comanda: WI5GSM8R

Instaleaza aplicatia Taxify, foloseste codul XQ2UD si ai prima cursa gratuita, pana la 20 LEI

Donez niste lucruri

12. Back To Top | #12
    Quote Originally Posted by victor89 View Post
    va multumesc mult pt. grija care mi-o purtati,dar doresc acest procesor din 3 considerente sau poate chiar 4:
    1.un prieten ciudos de peste drum de mine care bineinteles ca are ultra sistem gen processor i7 8700k,mi-a zis ca viitoarele jocuri care vor aparea de acum incolo or sa inceapa sa ceara de la 6 nuclee in sus,si ca astea quad cam gata apun.Ori cum eu am un procesor quad m-a cam pus pe ganduri ca e cam cazul sa trec si eu la hexa core
    2.stiu f. bine ca sunt generati noi cu 6 core dar si costa pe masura ,asadar si prin urmare proc care-l caut eu fiind vechi ar trebui sa fie la un pret decent,deci impusc 2 iepuri deodata
    3.Cum eu doresc sa-mi cumpar un gtx 980ti ,am vazut ca se cam poarta combinatia de gtx 980ti+i7 990x mai ales in witcher 3 unde trebuie putere de calcul,deci revenim la pct. 1
    I7 990x + gtx 980 ti benchmarks 2016 top end games - YouTube
    4.mai era ceva dar am uitat.......
    Pretenasul asta al tau e cam neinformat daca vine cu abureli ca in viitorul apropiat nu vor mai fi bune in jocuri cpu-urile quad core.
    Sa nu uitam ca i7-urile sunt 4 core/8 threaduri, comportandu-se aproximativ ca un octacore in jocuri.

Cea mai mai problema si greseala in ideea ta de a asculta orbeste de Dorel de peste drum, este, cum s-a mai spus, ca placile de baza PERFORMANTE pe socket 1366 sunt extrem de scumpe si rare.
    Si mai grav, placile 1366 au avut cu probleme mari de fiabilitate inca de noi:
    Asus P6T Deluxe v2 failure rate - Motherboards - Tom's Hardware

Asa ca gindeste putin cu capul, nu din sfaturile ciudosului Dorel, pentru ce ai investi intr-un kit 1366 cu placa de baza extrem de scumpa, foarte veche si probabil folosita tot pt oc, cat timp e un model de varf, placa care poate crapa oricand?

Eu iti recomand, daca insisti pe hexa-core, sa-ti iei un kit ryzen, placile de baza si procesoarele sunt chiar ieftine acum si garantat mai performante/fiabile ca o ragalie 1366 de acum 10 ani.

13. Back To Top | #13
    va rog sa pastram threadul curat.
    La pct. 1 am uitat sa pun intre ghilimele cuvantul ciudos.Am fost ilar,de fapt dorel de peste drum rade de mine si de proc meu i7 care a mai ramas doar cu numele i7.Omu are i7 8700k si gtx 1080ti,iar eu in pc am i7 2600k +r7 240.Peste cateva zile imi soseste si mie gtx 980ti,asa ca dorel de pest drum n-o sa mai rada de mine,si daca imi trag si un 990x mai ma ridic si eu un pic in ochii lumii.Devin si eu cineva =)
    990x-ul il doresc si pt. randare editare video,nu doar pt jocuri,unde scoate mult mai mult in cinebench decat 2600k.Al meu scoate in cinebench 602 pct,iar 990x cu un pic de overclock scoate 1000pct.

14. Back To Top | #14
    Si tu ce consideri ca merita la acelasi pret, un kit format din CPU Ryzen hexacore/12 threads si placa de baza din 2017 sau niste vechituri la suprapret MB + CPU din 2009 (de 9 ani!), cu sanse mari de a pica oricand?
    Sa nu uitam ca Ryzenul este clar mult peste un 990x ca performanta, in orice randare/editare, ce mai vrei tu.
    Intle Xeon W3690/i7 990X vs. AMD Ryzen and More in a Blender Render Comparison - YouTube
    Can we confirm that Ryzen has better single core performance at the same clock, when compared to an i7 990x or any other first generation i series?
    Yeah. They say it's around Haswell and Broadwell IPC; so clock for clock, Ryzen is fast.

PS : ar trebui sa apreciezi ca lumea iti deschide ochii spre ce greseala faci, dand o suma uriasa de bani pentru niste vechituri depasite, cu rata de failure majora, in loc sa-i iei apararea lui Dorel.

15. Back To Top | #15
    Registered User heartlessevil's Avatar
    fyi, nu prea faci mare upgrade:
    Intel Core i7-990X @ 3.47GHz with GeForce GTX 980 Ti (x1) will produce 11% of bottleneck
    Intel Core i7-2600K @ 3.40GHz with GeForce GTX 980 Ti (x1) will produce 13% of bottleneck.
    Voucher PC Garage 1% la orice comanda: WI5GSM8R

Instaleaza aplicatia Taxify, foloseste codul XQ2UD si ai prima cursa gratuita, pana la 20 LEI

Donez niste lucruri

16. Back To Top | #16
    Registered User memol's Avatar
    Eu chiar nu va inteleg, nu aveti altceva mai bun de facut cu timpul vostru?

Adica pe bune, i sa explicat ca nu se merita sa bagi banii intr-o platforma moarta si ingropata, pe deasupra si buboasa, dar el merge inainte.

Lasati omul sa arunce banii pe ce vrea muschiul lui.
    >>Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!<<

17. Back To Top | #17
    doamne mi-ati terorizat topicul acesta ,si doar v-am rugat sa n-o faceti.Nu se mai intelege nimic din el,ce vreau sau ce nu vreau.V-ati pus ca niste copii din aia mici si rai sa poluati acest topic
    off

18. Back To Top | #18
    Deci se pare ca vrei si placa de baza si memoriile potrivite ? Spune mai clar. Totul e posibil, e un Mizilic, tu malay sa ai.
    Eu am cateva platforme de varf pe 1366, dar le intretin cum trebuie, au racirea f.buna.
    tel.0721.704445

19. Back To Top | #19
    Registered User mudpie's Avatar
    Quote Originally Posted by victor89 View Post
    va rog sa pastram threadul curat.
    Peste cateva zile imi soseste si mie gtx 980ti,asa ca dorel de pest drum n-o sa mai rada de mine,si daca imi trag si un 990x mai ma ridic si eu un pic in ochii lumii.Devin si eu cineva =)
    990x-ul il doresc si pt. randare editare video,nu doar pt jocuri,unde scoate mult mai mult in cinebench decat 2600k.Al meu scoate in cinebench 602 pct,iar 990x cu un pic de overclock scoate 1000pct.
    Un Ryzen 1600 are un scor dublu in Cinebench 11.5 fata de procesorul tau
    AMD Ryzen 5 1600 review - Performance - CineBench

Cum sa-ti spun ca sa intelegi, esti mai cineva cu un Ryzen hexacore cu hyperthreading decat cu acel 990x, care si-a trait traiul. Ai mai multa performanta, o platforma noua, garantie. Lasa vechiturile sa moara in pace.

Nu-ti terorizeaza nimeni topicul, primesti doar sfaturi de bun simt si singurul care se poarta ca un copil si nu vrea sa inteleaga esti tu.
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

20. Back To Top | #20
    Registered User fma's Avatar
    Fratilor, mai lasati omul in pace, mai ales cand oferiti franturi de informatii si/sau incomplete/incorecte. sunt posesor de X5690 (110% echivalent cu 990x). face 5.4 GHz fara "sa sughitze" cu 1.35V. La frecventa asta nu se compara cu un Ryzen. Ca sa duci un Ryzen la 4 si ceva, o sa dai pe rami de "o sa-ti sara ochii". sa-si faca o platforma cu eventual 10-15% mai performanta pe Ryzen l-ar costa de cel putin 3 ori mai mult. apoi, nu uitati de 3 channel, care ii va aduce plus net la rami (daca nu face o investitie masiva in rami ddr4). pe de alta parte, este adevarat ca avand o varsta si placile pe 1366 mai crapa (si mie mi s-a intamplat cu UNA), dar iti poti asuma ca daca ai ghinion sa mai dai 3-4-500 lei pe inca o placa peste 2-3 ani. omul face o chestier desteapta budget-entuziast (eu m-as uita si dupa high-end-uri pe X79, dar ar fi ceva mai scump)

1.  
Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks