Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 63

Thread: procesor i7 990x

Registered User
    Feedback Score
    1 (100%)

Imagini Info

ComputerGames Forum nu recomanda vanzarea / cumpararea produselor a caror provenienta este incerta.

Responsabilitatea privind provenienta si/sau functionarea
    corecta a produsului vândut/cumparat apartine în totalitate utilizatorilor.

procesor i7 990x

• Pret: discutabil.

• Modalitate de contact: pm.

• Modalitate de plata: Ramburs.

• Starea: Second Hand.

• Garantie: Nu este cazul.

• Cantitate: 1.

• Oras: Mizil.

• Modalitate de livrare: Predare personala.

Cumpar procesor i7 990x,desi ma indoiesc ca il are cineva....

2. Back To Top | #21
    Sincer sa fiu mi-ar placea sa gasesc ca placa de baza un asus rampage III pt acel 990x dar emit prea multe pretentii.De obicei colectionarii de ramapgeuri le tin la pastrare,la colectie
    Ma multumesc si cu alta placa de baza mai modesta pe chipset x58 cum ar fi de ex: P6X58D-E.Pt. mine mai important e procesorul in sine
    mafalda ai pm

3. Back To Top | #22
    Registered User
    a) 980x sau 990x e cam acelasi lucru;
    b) RE3 sunt scumpe si implicit rare: cauta orice placa de baza Asus cu 16 faze de alimentare indiferent daca are sau nu SATA3 sau USB3 -oricum sunt pe chipuri separate lipite pe mobo - southbridge-ul ICH10R are suport nativ numai pentru USB2.0 si SATA2;
    c) gasesti controller PCIE 4x cu SATA3 si USB3.0 combo;
    never say never...
    K6 III+ 450@600MHz Gigabyte GA 5AX 768MB SDRAM Voodoo 3 3500 TV Tuner
    Dual Opteron6386@4,1GHz SMicro H8DGi-F, RyZen 1800X True BE Asus CH6 2x4GB Patriot Viper DDR3000@3466 Asus R9 380

4. Back To Top | #23
    Quote Originally Posted by DavidMMM View Post
    a) 980x sau 990x e cam acelasi lucru;
    b) RE3 sunt scumpe si implicit rare: cauta orice placa de baza Asus cu 16 faze de alimentare indiferent daca are sau nu SATA3 sau USB3 -oricum sunt pe chipuri separate lipite pe mobo - southbridge-ul ICH10R are suport nativ numai pentru USB2.0 si SATA2;
    c) gasesti controller PCIE 4x cu SATA3 si USB3.0 combo;
    aici m-am cam "desumflat" cand am citit ca chipseturile x58 au probleme in detectarea portului sata III,si ca au controller separat,si ca nu merg la adevarata viteza intel true sata III de pe placile mai noi
    Spuneti-mi si mie o placa de baza cu x58 care sa aiba true intel sata 3,pt ca de ex. din ce am citit mobo P6X58D-E are controller de sata 3 marvel separat si cica are probleme in detectarea in bios.Nu prea as vrea sa renunt la 990x pt. acest aspect
    Se gasesc placute separate cu port sata 3 dar cred ca ma complic prea tare...
    2 Port SATA 3.0 III PCIe PCI-E x 2 Hardware RAID 0/1 0 1 Card up to 15Gb/s 52044 | eBay

5. Back To Top | #24

6. Back To Top | #25
    Registered User mafalda's Avatar
    Merita sa mai ai putintica rabdare si sa mai strangi niste banuti, ca vei fi cel mai fericit cu un 8, 9 sau chiar peste 10 core. Cum n-are nici Dorel si nimeni altcineva. Numai asa vei putea sa te joci singur si cu ultimele jocuri, care acum sunt aproape gata.
    Best processors 2018: top CPUs for your PC | TechRadar
    https://www.pcworld.com/article/3076...ell-e-cpu.html
    tel.0721.704445

7. Back To Top | #26
    Administrator AIWA's Avatar
    Intrucat aici se discuta serios ( sunt chiar niste reguli ce ar trebui sa le citesti) si vorba aia vezi si tu cum o multime de useri incearca sa te ajute...ar fi bine sa intelegi de ce nu recomand glume de genul "pasare rara".
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

8. Back To Top | #27
    Registered User mariushdu's Avatar
    Am un Intel® Xeon® Processor W3680 daca te ajuta la ceva. E de la server Lenovo ThinkStation S20 (il vand doar intreg (carcasa + mobo + cpu) ). Daca esti interesat astept oferta in privat.
    Cumpar componente IT (kit-uri quad core, memorie ram ddr2/ddr3, placi video, ssd-uri, hdd-uri, etc.)
    Cumpar si mai multe bucati la un pret bun.

9. Back To Top | #28
    doar 990x doresc..

10. Back To Top | #29
    Registered User Kebab's Avatar
    Trebuie sa sti, si sunt sigur ca astepti asta, din ce am citit in coment-urile tale cu "asadar si prin urmare proc care-l caut eu fiind vechi ar trebui sa fie la un pret decent", ca nu o sa gasesti (aici) acel procesor pentru 2 sacosi de cartofi. Posibil sa-l gasesti pe alte site-uri unde vre-un necunoscator o sa-si vanda Alienware-ul de acum 7 ani pe 3 beri.

La fel cum vorbim de procesoarele "best of QX" pe 775, ce se vand cu sute de euro, la fel vorbim si de al tau 990.

Eu zic sa mergi pe platforma noua ca nu o sa-ti faca tie nimeni pomana cu un 990x pentru 200lei. Te asigur.

O placa de baza + un CPU noi (cu ce ai tu nevoie) or sa te duca mai putin decat cer nebunii pe un MB top + cpu top de acum x ani.
    Last edited by Kebab; 18-01-2018 at 22:39.
    CPU Specs: i5 4690k/Corsair Hydro Series H45/GTX 780/Asus Maximus Ranger VII/DDR3 Gskill Trident X 2400C9
    Contact: 0720.102.958 - Instalare Windows reparatii calculator laptop imprimanta in Bucuresti - www.servicepc.cf

11. Back To Top | #30
    Registered User puietu's Avatar
    Este foarte greu de gasit fix procesorul ala. Eu i-as recomanda, daca vrea neaparat acea generatie, sa isi caute varianta pe xeon, eu am luat de pe net un X5680 ( adica 980x) cu 300 lei cu tot cu transport. Posibil sa gaseasca si echivalentul cu ce doreste el, la un pret decent. Placa de baza insa e un cosmar de gasit

12. Back To Top | #31
    Registered User
    "X5680 ( adica 980x)" - nu e chiar asa - xeon-ul are multiplicatorul blocat si 980x are multiplicatorul deblocat, nu prea sunt echivalente la overclock.
    never say never...
    K6 III+ 450@600MHz Gigabyte GA 5AX 768MB SDRAM Voodoo 3 3500 TV Tuner
    Dual Opteron6386@4,1GHz SMicro H8DGi-F, RyZen 1800X True BE Asus CH6 2x4GB Patriot Viper DDR3000@3466 Asus R9 380

13. Back To Top | #32
    Registered User suzuki's Avatar
    Quote Originally Posted by fma View Post
    Fratilor, mai lasati omul in pace, mai ales cand oferiti franturi de informatii si/sau incomplete/incorecte. sunt posesor de X5690 (110% echivalent cu 990x). face 5.4 GHz fara "sa sughitze" cu 1.35V. ....)

5.4 sau e typo ?

Ontopic,am cele mai scumpe placi de baza pe acest socket(1366) si cam toate procesoarele serie non xeon (990x /980x /975x / 950 / 930 / 920 ) si iti spun ca nu merita cumparate pentru daily use,e o platforma inceata.
    Ia ryzen ,e mai bine. 990x nu gasesti sib 600 lei,foarte putin probabil iar placile de baza costa destul si nu ai nici o siguranta ca raman in viata dupa ce le dai cheie .

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

4790k(4.9 Ghz@1.26v)+ Asrock Z87 Oc Formula + 4x4 Gb G.Skill 2666 cl10+Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming +Vertex 4 120 Gb + 2xVelociraptor 600 Gb+2x1Tb gb (Samsung+WD)+ Pc Power & Cooling Mk III 850w Hybrid +Aukey Gm-K3+Fnatic Rival +Sama Volcano Gaming

14. Back To Top | #33
    doamne dumnezeule cat spam,iar adminul care nu are nici o treaba facandu-se ca ploua,ma avertizeaza tot pe mine ca aici se discuta serios si nu de pasari rare....

UP

15. Back To Top | #34
    Registered User Chunkypops's Avatar
    Dupa cum au sarit si ceilalti colegi, am facut si eu colectie de pasari rare cu xeoane x5650, L5520, etc pentru benchmark-uri si pot confirma ca si un Phenom II x6 e mai bun (OC la 4Ghz) decat hexacore-urile de pe 1366.
    Alt dezavantaj (deja mentionat, din nou) sunt lipsa placilor de baza si preturilor exagerate. O placa entry level o sa te coste 450-500 lei, ceva mai serios sare la 700 lei.

Daca ai deja i7 sandy bridge, nu ai inca nevoie de upgrade + e mai bun sau cel putin egal cu cel mai bun procesor de pe 1366.

Inca mai am x5650-uri pe server si acolo, da, au meritat pentru 350 lei cat am dat pe ele, dar pentru daily use / gaming, sunt prea vechi.

spam) aceasta e o comunitate in primul rand si nu un forum de vanzari ^^

Oricum success cu vanatoarea, cauta in continuare, dar ia in considerare si ce ti-au scris toti pe aici, pentru ca unii dintre ei au experienta in domeniu destul de vasta.

16. Back To Top | #35
    Registered User mafalda's Avatar
    Omu stie ce vrea, o antichitate de varf, f.scumpa si rara, cu mare viitor, dar nu e dispus sa o plateasca ca atare. Peste 10-100 ani un astfel de kit se va vinde in lume f.bine ca piesa de muzeu, mai ales daca va ramane functional..
    La fel a fost si este cu alte antichitati, de exemplu cu unele timbre, ceasuri de buzunar mai deosebite. Sau cu unele carti, unele tablouri, unele aparate foto, sau mobila, sticlarie, ceramica mai deosebite ca manufactura. etc.
    Nu valoarea de utilizare le da noua valoare. Un timbru vechi autentic "cap de bour" valoreaza zero lei la Posta Romana, daca-l pui acum pe plic, ca are peste 150 de ani..
    Desigur ca victor89 va obtine orice vrea de la colectionarii de profesie, daca are cu ce.
    Alt exemplu, cea mai rara pasare este "pasarea Phoenix". E tare veche si e unicat. Daca mai are cineva una vie, primeste o avere.
    Nu a fost spam, doar o lamurire a pretului corect a unor produse carora unii vanatori le zic "demodate" pt a ii insela pe batranii posesori.
    Eu colectionez anumite aparate de radio vechi cu tuburi si anumite calculatoare.
    Last edited by mafalda; 20-01-2018 at 17:39.
    tel.0721.704445

17. Back To Top | #36
    1779 ? inca putin si devine sticky?=)

18. Back To Top | #37

19. Back To Top | #38

20. Back To Top | #39

21. Back To Top | #40
    ete ca am gasit,da intrebarea care se pune e: cine e indeajuns de nebun sa dea 1000 roni pe o asa raritate?
    1020 ii scoate in cinebench,iar al meu i7 2600k doar 602 pct.
    pacat...inca e super procesor jos palaria,dar prea mult pt varsta lui.
    Intel Core i7-990X Extreme Edition 3,46 GHz Six Core LGA1366 Bucuresti Sectorul 3 • OLX.ro

1.  
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks