Results 1 to 16 of 16

Thread: Sondaj...

1. Back To Top | #1
    Registered User ady19801's Avatar

Sondaj...

Hristos A Inviat!

Am luat calificativ Negativ din partea lui Miker din cauza ca nu am mai facut tranzactia in legatura cu un SSD. In continuare o sa atasez mesajele private in data de Joi dupa-amiaza si motivul pentru care am luat sau nu calificativ Negativ:

Originally Posted by ady19801
    Salut Mihai. As fii interesat sa cumpar un SSD din anuntul asta SSD-uri NOI Samsung EVO 860 500GB Sata III

Cat ma ajunge cu transport inclus? Mersi.

Salut. Mai costa 25lei cu verificare transportul

Ok. Cat ar fii cu totul?

625lei dar vezi ca am mai multe modele

850 pro de 512 si 1tb
    860 evo de 512

Am observat asta. Ca am vazut anunturile si pe OLX. Ma intereseaza 860EVO de 500GB.

Dupa cum am zis mai sus 625 lei cu tot cu transport

Ok. Cumpar de la tine. Adresa de livrare: ..... Tel: 0740379462. Sa-mi lasi te rog si AWB-ul de la curier. Mersi.

AWB 4095800004692
    maine va veni fan-ul sa-l ridice

Ok. Multumesc frumos.

Cu placere, sarbatori fericite.

Salut si scuze de deranj. Te rog sa amani comanda facuta pentru curier. Imi cer scuze pentru deranj. ( acest mesaj a fost dat intre ora 22:30 si ora 23:00 si am zis sa deranjez omul si sa-l mai sun ).

Nota 1 : toata conversatia asta a fost facuta joi

E ok, ma asteptam la asta, pareai genul nehotarat. Tocmai ce a plecat curierul cu coletul. Asta e, 25 lei gaura la mine. O sa primesti un calificativ pe tema asta, si nu unul pozitiv.

Nota 2: raspunsul asta a fost dat vineri dimineata.

Nota 3: Regulament:

Negativ:
    - se acorda doar daca tranzactia s-a efectuat. Daca tranzactia nu s-a efectuat din diverse motive si sunteti nemultumit, puteti acorda TR neutru si puteti explica acolo motivele pentru care sunteti nemultumit.
    - se acorda doar de catre cumparator. Vanzatorul NU are voie sa acorde TR negativ!
    - acordarea unui astfel de TR cand nu este cazul se pedepseste cu ban 14 zile si stergerea acestuia.

Ce pareri aveti si astept raspuns in special de la Administratori.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

2. Back To Top | #2
    Registered User GRABBER's Avatar
    Plateste-i omului transportul daca a apucat sa trimita coletul si roaga-l frumos sa iti scoata negativul.

3. Back To Top | #3
    Registered User Aliencomputers1's Avatar
    Plateste-i omului transportul si roaga-l sa iti anuleze calificativul negativ!
    Alien

4. Back To Top | #4
    Registered User torque49's Avatar
    Daca bagi Awb-ul pe siteul Fan Courier se vede ca coletul nu a plecat nicăieri, doar ca a fost facuta o comanda curier.
    Si pentru astia care comanda ceva si noaptea iti trimit sms ca nu il mai vor merita negativ cu varf si indesat,sa vada si altii cu cine au de a face ...poate o sa fie evitati pe viitor.
    Ambalatul la colete,facut comenzi curier,cititul si raspunsul la PM sunt lucruri care iti ocupa timp....degeaba.
    Si iti permiti tu sa afisezi regulamentul unde scrie ca vanzatorul nu are drept sa dea negativ....sau daca tranzactia nu s-a realizat .Tu stii ca daca il trimitea il costa transportul dus intors...si ca e o procedura standard la Curier care trebuie sa tina coletul 5 zile sa trimita notificari la destinatar si apoi ti-l returneaza.
    Nici nu stiu cum nu ti-a fost jena sa deschizi acest thread

5. Back To Top | #5
    Registered User styngX's Avatar
    Quote Originally Posted by torque49 View Post
    Si pentru astia care comanda ceva si noaptea iti trimit sms ca nu il mai vor merita negativ cu varf si indesat,sa vada si altii cu cine au de a face ...poate o sa fie evitati pe viitor.
    Ambalatul la colete,facut comenzi curier,cititul si raspunsul la PM sunt lucruri care iti ocupa timp....degeaba.
    Sa nu mai vorbim ca poate refuzi si cativa posibili cumparatori care sunt interesati de acel produs, tu fiind persoana de treaba le zici ca produsul este rezervat cuiva.
    Sunt patit....din pacate nu doar o singura data sa refuz un client local dupa ce am promis cuiva din alt oras ca trimit produsul ... iar la final sa nu raspunda la curier si sa-mi trimita sms ca ii pare rau dar nu mai poate ridica (nu s-a intamplat aici, ci prin OLX)

Total aiurea...

6. Back To Top | #6
    OC Addicted [Wanted]'s Avatar
    Calificativ Neutru ... ca nu este de negativ ... totusi nu s-a realizat tranzactia ...

Legat de refuzul coletelor .... nu e prima data cand am patit si eu asemenea poveste .... numai ca acei clienti nu erau de pe forum ... de asta prefer plata in avans daca clientul e de pe forum si imi vede calificativele

Totusi daca ma intrebai acum 4-5 ani spuneam ca nu se va da calificativ .. totusi s-au inmultit clientii suciti ... si ar fi bine de schimbat regula cu neutru ... sa se adauge si daca acel client nu a ridicat coletul ... sau s-a sucit in ultima clipa (eventual cu un print cu awb pe traking)
    Desktop AMD Ryzen 7 1700 @ 3.8 Ghz, Thermalright Venomous X, Asus Crosshair 6 Hero, Corsair 16 GB DDR4 3200 MHz CL16, ASUS RX 560 Strix 4GB OC, SSD Plexor S3G 128 GB , Toshiba P300 2TB, Corsair CX600, Antec Sonata III, LG 27UD58-B 4K, Windows 10, Logitech G810, Logitech G403 Prodigy
    Mobile HP EliteBook 820 G1, 12.5" HD, i5 4200U, 8GB DDR3, Intel HD4400, Samsung 850 Evo 250 GB, Gobi 4G Modem
    Foto Nikon D7000 + Sigma 17-50mm f/2.8

7. Back To Top | #7
    Trebuia sa ii dea calificativ neutru, cum e in regulament. Acum negativul a fost sters de moderatori si altul nu cred ca ii mai poate da. Acum doar pus la ignore de cine nu vrea sa riste cu el. Asa nu iti mai poate da nici mesaje.

8. Back To Top | #8
    Registered User razvvan's Avatar
    Ceva de genul am pățit și eu, numai ca eu eram vânzătorul, clientul ma bătut la cap sa trimit 2 placi video vineri sa ajungă la el sâmbăta, bineînțeles ca nu a ridicat coletul, nici după o săptămână, am plătit transportul dus întors, vreo gaura de 50 parca atunci, și i-am dat negativ de nervi, mi-a dat și el,... Asta e.. Nici în ziua de azi nu am putut sa l scot, vb de vreo 5 ani în urmă.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

9. Back To Top | #9
    Salutare. Aveti dreptate cu coletul si pregatirea lui. Meritam sa iau Negativ daca omul trimitea coletul si nu il ridicam. Dar eu niciodata nu am facut asta si daca e vreo problema si a fost trimis coletul o sa platesc transportul la om dus-intors. Dar coletul nu a fost trimis daca observam AWB-ul.

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by ady19801 View Post
    Salutare. Aveti dreptate cu coletul si pregatirea lui. Meritam sa iau Negativ daca omul trimitea coletul si nu il ridicam. Dar eu niciodata nu am facut asta si daca e vreo problema si a fost trimis coletul o sa platesc transportul la om dus-intors. Dar coletul nu a fost trimis daca observam AWB-ul.

Suna la Fan Courier si vezi daca a fost preluat sau nu de curier. Site-ul lor nu este intotdeauna updatat.
    Last edited by GRABBER; 09-04-2018 at 12:55.

11. Back To Top | #11
    Registered User dangrig's Avatar
    Uite de asta cand cei care se risca sa trimita prin curier in alt oras trebuie sa ceara minim 50 de lei in avans. ( sau 100 in functie de cat costa transportul dus-intors la ceea ce se trimite)

Si imi place cum unora li se scoate ratingul imediat dar altora nu.
    voucher cod de discount PC Garage : LVDF8JB8

12. Back To Top | #12
    Maine o sa sun. Azi nu au program cu publicul.

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by dangrig View Post
    Uite de asta cand cei care se risca sa trimita prin curier in alt oras trebuie sa ceara minim 50 de lei in avans. ( sau 100 in functie de cat costa transportul dus-intors la ceea ce se trimite)

Si imi place cum unora li se scoate ratingul imediat dar altora nu.
    Ca sa nu mai fie discutii pe tema asta. Eu am vrut sa platesc transportul plus coletul in avans in contul IBAN la om. Si mi-a spus la telefon ca nu doreste sa ia in avans. Intotdeauna am platit in avans daca mi sa cerut asta fara nicio problema.

14. Back To Top | #14
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Io zic ca pentru topicurile astea e alt loc.

Si totusi, nu as banui de rea-intentie cumparatorul, fara prea multe detalii. Nici macar neutru nu ar trebui acordat, pentru ca mereu o sa ai acolo doar o varianta a povestii. Nu zic de cazul de fata, dar exista situatii si situatii. Unele refuzuri/amanari sunt bine intemeiate. Ca multe tin de nesimtirea oamenilor, asta e un risc asumat.

Cat despre pierdutul timpului, sa-mi fie cu iertare. De ambalat coletul, tot il ambalezi, ca se presupune ca totusi vinzi produsul ala pana la urma. Si sa chemi un curier si sa citesti un pm si un mail.... hai sa nu ne [email protected]@m pe noi cu pierdutul timpului. Tocmai l-ai pierdut citind ce zic eu aici

Paguba platita si aia e.

15. Back To Top | #15
    Registered User wntd's Avatar
    De cand costa fan-courierul 25lei in sistem ramburs ?
    Nu mi se pare ok negativ in acest caz si nici macar neutru. Cautam doar sa-l evit altadata,iar daca eram atat de nervos de situatia creata ii dadeam ignore si gata.
    Am platit si eu relativ recent pe transport 30ron ,doar pt ca mi-a fost jena sa-i mai zic omului sa-l trimita cu publi si ce sa vezi mi-a ajuns cu publi ,transportul fiind gratuit pt el,insa nu si pt mine (adaugand taxele la ramburs).
    Sa-i fi dat negativ pt ca a fost tigan ? Nu...i-am dat pozitiv ca produsul era in regula,insa altadata nu-l mai abordez.
    Am adus vb de acest aspect pt ca awb-ul imi lasa impresia ca ar fi de publi...La fel cum si cumparatorul cred ca s-a razgandit din cauza pretului mult prea apropiat fata de cel afisat in magazine (cu transport din ce-mi aduc aminte ar fi fost o diferenta de ~50ron...iar la 6xxron mi se pare cam fix-pix..). Stiu pt ca ma uitasem si eu la respectivul produs,insa cand am vazut cat costa in magazin...scuza-ma.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by wntd View Post
    De cand costa fan-courierul 25lei in sistem ramburs ?
    Nu mi se pare ok negativ in acest caz si nici macar neutru. Cautam doar sa-l evit altadata,iar daca eram atat de nervos de situatia creata ii dadeam ignore si gata.
    Am platit si eu relativ recent pe transport 30ron ,doar pt ca mi-a fost jena sa-i mai zic omului sa-l trimita cu publi si ce sa vezi mi-a ajuns cu publi ,transportul fiind gratuit pt el,insa nu si pt mine (adaugand taxele la ramburs).
    Sa-i fi dat negativ pt ca a fost tigan ? Nu...i-am dat pozitiv ca produsul era in regula,insa altadata nu-l mai abordez.
    Am adus vb de acest aspect pt ca awb-ul imi lasa impresia ca ar fi de publi...La fel cum si cumparatorul cred ca s-a razgandit din cauza pretului mult prea apropiat fata de cel afisat in magazine (cu transport din ce-mi aduc aminte ar fi fost o diferenta de ~50ron...iar la 6xxron mi se pare cam fix-pix..). Stiu pt ca ma uitasem si eu la respectivul produs,insa cand am vazut cat costa in magazin...scuza-ma.
    Prin olx costa 17 + 5 lei rambursul. Prin publi parca platesti doar rambursul 10 lei dar dureaza si 2 zile pana ajunge curierul sa preia coletul.

1.  

Bookmarks

Bookmarks