Page 1 of 22 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 432

Thread: Cumpara Star Wars The Old Republic: cum, cat, de unde.

1. Back To Top | #1

Cumpara Star Wars The Old Republic: cum, cat, de unde.

Ca sa continuam discutia despre pre-order...

Eu am facut pre-order la thehut[.]com, la pretul de 32 lire, cu transport gratuit, dar vine prin posta. Asta inseamna ca o sa imi vina jocul dupa 2-3 sapt de la lansare, probabil. Am inteles ca voi putea sa joc folosind codul de early access chiar daca nu am serialu care vine cu jocul, ceea ce e perfect. Sper sa fie asa.

Initial, ma batea gandul sa dau cancel la pre-order si sa fac de pe Origin la versiunea digitala, dar vad ca nu e cazul...
    Someone is wrong on the Internet!

2. Back To Top | #2
    Daca se poate juca cu codul de early acces pana iti vine produsul acasa asa as comanda si eu,si pe zavvi are acelasi pret.

3. Back To Top | #3
    xcomalien
    Guest
    Eu am facut comanda de pe amazon.com, in ziua anuntului de preorder, adica 21 iulie. Cost total : 105 dolari. Dar la comanda e pus Shipping estimate: December 21, 2011
    Delivery estimate: December 23, 2011 - December 28, 2011.

Si eu ma gandeam sa dau cancel la precomanda si sa-l iau digital, ca sa imi iasa mai ieftina treaba, dar nu vreau sa ma complic cu Origin. In plus, nu stiu cum s-ar fi facut trecerea noului cod de precomanda pe contul meu.

Overall, e scump dar merita , pentru ca o sa-mi vina la usa destul de rapid.

4. Back To Top | #4
    Vad ca doi dintre voi au scris ca s-au gandit sa-si ia varianta digitala de pe Origin, va merge asa ceva?
    Mie de cate ori am incercat sa fac preorder de acolo imi spune ceva de genul Unable to load the product bla bla....

5. Back To Top | #5
    Registered User Hyadum's Avatar
    Asa este, nu merge asa pur si simplu pentru ca vede ca ai IP din Romania si produsul nu e disponibil la noi. Dar daca urmezi pasii pe care i-am facut eu, o sa poti. O sa dau quote mai jos, ca sa nu mai trebuiasca sa caute fiecare in cele 46 pagini ale topicului generic.

Quote Originally Posted by Hyadum View Post
    Eu am cumparat de pe Origin.com
    Daca incerci sa iei de pe site direct nu o sa te lasa, ca ai IP de Romania Dar dupa ce intrii pe sectiunea pt EMEA ( Origin ) si apesi register sa faci un cont nou, vei primi un link de download de la clientul origin (e un fel de steam).
    Acum atentie ca mie nu mi-a mers oricum. Abia a 3-a sau a 4-a oara am reusit sa inregistrez contul pe site. Aici nu te lasa sa completezi la tara decat US sau Canada. Dupa ce ai instalat clientul te duci la profil si completezi acolo toate datele personale (nume, adresa, tara etc). Poti chiar sa incerci sa cumperi jocul direct din clientul origin (eu l-am pus in cos). Nu mai stiu exact ce nu a mers sa-l cumpar prin client, dar dupa ce l-am pus in cos am intrat iar pe site, am dat sa-l pun in cos pe site, am apasat checkout si de data asta nu mi-a zis ca nu se mai poate. La checkout te lasa sa-ti alegi orice tara din lume, si accepta cardurile din Romania.

Sper sa va fie de folos informatiile. Eu va recomand metoda asta pentru ca este cea mai rapida. Undeva la jumatea lui decembrie o sa aveti jocul, early access si bonusurile din pachet (fara cutie, totul e digital). Daca vreti neaparat cutia, atunci mai asteptati dupa shipping.
    Nu va recomand sa faceti comanda la gam3sh0p pt ca vine abia la sfarsitul lui martie 2012. Eu am platit 2.3mil la origin ca sa joc din prima zi de early access.[COLOR="Silver"]
    Imagination is more important than knowledge...
    Albert Einstein

6. Back To Top | #6
    Hyadum, am vazut intr-un alt post de al tau ca ti-au luat doar cei 5 euro pentru key-ul de early acces, restul urmand sa ti-l ia cand intreg clientul va fi disponibil la download.
    Ma gandesc doar sa nu fie problema la momentul de download, sa nu ne trezim ca nu putem da clientul jos din aceeasi problema de IP de Romania. Oricum mie personal imi este scarba de ei pentru toata faza cu green zone - red zone. La o firma de dimensiunile EA sa nu fi tu in stare sa deschizi suficiente servere ca toti sa aibe acces..... de toata jena.

7. Back To Top | #7
    Nu e vorba de servere, ci de politica de marketing. In unele tari nu au destule resurse sa-l lanseze in aceeasi zi, si decat sa o faca prost prefera sa amane. Nu o sa fie problema de download in ziua lansarii, am intrebat. Poti lua jocul de oriunde din lume si va merge oriunde in lume, odata ce l-ai cumparat. Problema a fost doar la precomanda. Poti sa stai linistit, daca nu te lasa sa descarci clientul in ziua aia, ti-l dau eu Oricum cd-key-ul nu iti vine in client, ci pe mail. Ala e tot ce conteaza.
    Albert Einstein

8. Back To Top | #8
    Registered User Atilex's Avatar
    Pentru cei care ati facut precomanda de pe zavvi sau thehut:

Dupa cat timp v-a venit mail cu early access code?

9. Back To Top | #9
    e 4 euro diferenta intre zavvi si origin asa ca o sa raman la origin.

10. Back To Top | #10
    Am incercat metoda ta Hyadum, mi-am creat cont pe origin.com, am downloadat clientul ( aici merge sa dai click pe preorder insa pur si simplu nu ti-l pune in cos ) insa la intrarea pe site si adaugarea in cos de fiecare data acelasi mesaj de nu se poate.
    So...poate nu am facut eu bine ceva, insa am urmat instructiunile de mai sus si degeaba pur si simplu la pasul final nu mi-l baga in cos...
    Incearca si tu sa-ti mai comanzi unul ( pana la pasul cu complete payement bineinteles ) si vezi daca-ti mai merge.

11. Back To Top | #11
    Da, imi merge. Sunt sigur ca ai omis tu ceva. Ori nu esti logat (cont de EA Games), ori nu ai intrat pe sectiunea EMEA. Poate nici eu nu am fost super explicit si poate am uitat ceva, dar daca faci chiar cum am facut eu sigur merge. Nu uita sa si instalezi clientul origin pe calculator si sa completezi din el adresa, tara, toate datele in afara de card. Si poate sunt eu paranoic, dar avand jocul in cos in clientul origin m-a lasat sa-l pun in cos si pe site.
    Daca tot nu reusesti da-mi un mesaj pe YM si poate iti fac eu un cont si iti completez datele de livrare iti pun produsul in cos, si tu te loghezi doar si dai checkout si introduci datele de pe card.
    Albert Einstein

12. Back To Top | #12
    Preorder se poate face si pe steam sau inca nu se stie sigur?

13. Back To Top | #13
    Nu se poate face. EA vrea exclusivitate la digital prin Origin.
    Albert Einstein

14. Back To Top | #14
    Registered User Atilex's Avatar
    Va recomand sa nu faceti pre-order de pe zavvi (btw zavvi=thehut) deoarece nu va trimit codul de early access imediat.
    Eu am facut comanda saptamana trecuta si inca n-am primit codul asa ca le-am scris. Mi-au raspuns: "I can confirm that the codes are in the process out and you should receive it in the next few weeks." Deci inca n-au codurile la dispozitie. Avand in vedere ca zavvi apare si pe swtor.com ca fiind retailer pentru physical copy mi s-a parut putin ciudat, dar asta e situatia.

Cred ca ma indrept spre versiunea digitala de la origin.

15. Back To Top | #15
    E bine de stiut. Si la mine prima alegere a fost zavvi.com pt ca era cel mai ieftin, dar din moment ce nu am primit o confirmare despre data exacta cand ar fi venit pachetul, si nu am avut nici o referinta de la cineva care si-a luat de acolo, am preferat sa dau cativa euro in plus si sa iau de pe origin.
    Albert Einstein

16. Back To Top | #16
    xcomalien
    Guest
    Am citit acum cateva minute niste informatii legate de precomenzi.

Poti sa faci percomanda de oriunde si sa primesti codul de early access si sa-l inregistrezi, iar apoi as anulezi precomanda deoarece codurile nu se anuleaza. Apoi, dupa se lanseaza jocul, se va cere un alt key pe care il bagi si se va activa contul corespunzator.

In cazul meu, am o precomanda de 105 dolari de pe amazon.com pe care o voi anula, codul va ramane activ, iar eu voi face o comanda nou din alt loc, sa-mi iasa mai ieftin. Apoi, la early access voi fi in joc cu codul din precomanda anulata, iar cand va fi timpul sa fie lansarea propriu-zisa voi pune cd-key-ul din pachetul care va veni mai ieftin.

Sper ca nu m-am exprimat prea incalcit. Pentru cine vrea sursa originala : Reddit: Question on Preorder

17. Back To Top | #17
    Am facut si eu precomanda(versiunea standard) de pe Origin Uk. Mi-au luat 5 lire, mi-au dat un cod, l-am inregistrat si acum astept sa vina decembrie, sa ne jucam.

18. Back To Top | #18
    Pai din moment ce platesti cei 5 euro, lire sau dolari pentru precomanda, mi se pare normal sa nu ti se anuleze daca renunti la comanda, este un serviciu deja platit.
    Iar de jucat impreuna eu v-am propus deja. Daca vreti republic PVP server va recomand sa va inscrieti la Immortals. Nu e guilda mea si nu fac reclama pt a obtine vreun beneficiu, dar mi s-a parut o comunitate buna si va merge mult mai usor cand mai cunosti pe cineva, mai ales ca la inceput in orice MMO nu sunt items, nu exista market, nu te ajuta nimeni cu nimic.
    Albert Einstein

19. Back To Top | #19
    Defapt( acum mi-am verificat cardu) mi-au luat toata suma(45 de lire), bine ca am avut ceva bani acolo, ca nu ma asteptam sa ma taxeze full.

20. Back To Top | #20
    Nu cred ca ti-au luat toata suma. Daca la tranzactii scrie doar 5 lire, atata au luat. Restul de bani sunt inca la tine in cont, dar sunt blocati (alocati deja) si nu ii mai vezi ca disponibili, cu toate ca nu ti i-a luat inca.
    Albert Einstein

1.  
Page 1 of 22 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks