Results 1 to 13 of 13

Thread: Primele impresii dupa 7-day trial

1. Back To Top | #1
    Warrior Trainer CYB34's Avatar

Primele impresii dupa 7-day trial

Ce m-a impresionat la inceput:

Poveste si questuri OK.
    Environments misto, epice pe alocuri.
    Clase si specuri fun, am creat cate caractere am putut.
    PvP fun - nu stiu de class balance, am jucat lvl 11-12

Ce mi-a stricat toata experienta si m-a facut sa renunt:

Jerky camera
    Laggy mouse
    Animatii slabe
    Overall FPS spikes
    Engine din 2005 prost optimizat si fortat la maxim (HeroEngine care acum e free)

STAR WARS: The Old Republic - Camera / Mouse Twitching
    STAR WARS: The Old Republic - Camera being jerky during movement when using right mouse button.
    GIYF...

Am inteles ca jocul e la inceput, dar astept un fix inainte sa il cumpar.
    O experienta similara a fost la lansarea AoC.

- Ci7 2600K 4k, 8GB DDR3, GTX460, G9+G15 etc. (specs in profilul meu)
    - High settings, fara AA si Vsync

2. Back To Top | #2
    Daca nu ai facut cateva questuri in party nu ai vazut tot

3. Back To Top | #3
    Registered User romustdie's Avatar
    Jucat, placut, trecut pe standard editon.(mai mult ca tera se pare).
    Mi-a placut chestia cu dark/light , dialoguri vorbite, sabiile laser doooh...si m-ai ales crew skills..trimiti robotelul in misiuni de cautari cristale.
    Pe partea grafica pot sa zic ca e mai mult decat ok.
    Lvl 15 jedi sentinel and rising....
    Ce nu-mi place pana acum e numarul populatiei pe serverul actual...in jur de 30-40 rep side.(rogue moon).
    In rest parca e o gura de aer proaspat...ma cam saturasem de elfi, orci , dragons and shit.

4. Back To Top | #4
    In week-end am ajuns si eu pana in punctul maxim cu Bounty Hunter, asa ca a venit momentul sa-mi expun impresia creata.

Aspecte pozitive.
    1. Un Star Wars foarte frumos creat in ceea ce priveste clasele, sistemul de lupta, skilluri, questuri si storyline.
    2. Alesul dialogurilor tipic Bioware e interesanta, dar totusi nu atat de grozava incat sa reiau o clasa doar pentru a alege alre variante.
    3. Faptul ca toate questurile sunt vorbite e reusit pentru ca altfel se intipareste in creier povestea decat daca ar trebui sa citesti. Plus ca ma facea si curios sa aflu urmatorul pas.
    4. Coloana sonora destul de buna. In privitna graficii nu pot sa-mi dau cu parerea pentru ca am jucat totul pe low datorita calculatorului. Desi de multe ori parti din armura treceau unele prin altele la miscarile mainilor, lucru care e la fel indiferent de rezolutie.

Apecte negative.
    1. Planetele sunt cam mici. Am inceput pe Hutta si mi s-a parut minuscula. Am mai trecut si pe alte 3 planete (Tython, Korriban si Dromund Kaas) si toate mi s-au parut prea mici pentru niste planete.
    2. Destul de mutle glitch-uri. Se intampla de multe ori sa omor pe cate unul si sa ramana in pozitie de lutpa. Ca sa nu mai vorbim de cati ramaneau lipiti pe pereti inclinati.
    3. N-am fost foarte multumit de libertate. Ca Bounty Hunter imi doream sa vanez mai mult. Chiar imi imaginam ca voi avea posibilitatea sa iau misiuni, sa ma duc la gagiu, sa-l inghet sau sa-l curat, apoi sa incasez recompensa dupa ce-l predau pe el sau vreo capatana si sa pot face asta pana ma plictisesc. In schimb, am primit multa apa la moara cu Great Hunt, pe care n-am apucat sa-l vad.
    4. Am omorat sith (accolytes, lorzi si alte modele) pe banda rulanta si n-am luat nici o sabie de la ei. Pai ori ma lasa sa le iau sabiile (nu in 100% din cazuri, ca poate le mai stric in lupta, dar macar pe la 30%), oricat de slabe ar fi ele, ori nu-i inarmeaza pe toti amaratii cu lightsaber. E ciudat ca au ajuns toti parlitii sa detina asa ceva.
    5. E cam artificial creat. Cand joc un RPG, vreau sa si simt partea de imersiune in acel univers. Sa-mi dea senzatia ca traiesc cu adevarat acolo. Cand imi imaginez universul SW ma gandesc la planete imense, cu multe asezari bastinase, cu cultura si istorie. Sate/orase care necesita ajutor, cu cateva misiuni din partea locuitorilor. Dar, mai ales, ma asteptam la un sistem de reputatie. La nivel planetar si la nivel de factiune. In schimb, au trantit niste planete cu cateva NPC-uri si au zis ca-i gata. Cam ce ne-a aratat Bioware in seria SWKTOR.
    6. Si ca tot veni vorba, nu mi-a placut niciodata grafica celor de la Bioware. Prea mult spre desene animate si prea departe de real.
    7. Optiunile sunt cam obscure si ar merge mai multe explicatii despre ce poti face in joc si despre cum se pot obtine mai multe commendations.
    8. Cu Bounty Hunter am ajuns la vreo 20 de ore de joc pe Rogue Moon si am intalnit 1 jucator pe Hutta, vreo 3 pe Dormund Kaas si 2 pe statia imperiala. Foarte multa lume pentru un joc online. Iar a nu putea comunica pe nici un canal m-a facut sa ma simt in totalitate ca intr-un joc single player: vazut, jucat si trecut la lucruri mai bune.

Per ansamblu, un joc foarte frumos, dar insuficient dezvoltat pentru ce ofera universul Star Wars. Ma bucur (si-i multuemsc lui saf13 pentru invite) ca am avut ocazia sa-l testez si sa ma lamuresc ca inca nu-i de dat banii pe el.

5. Back To Top | #5
    Nick anterior: saf13 Dromihetes's Avatar
    1. Nu ai facut bine ca ai inceput pe Rogue Moon, pt ca s-au transferat foarte multi playeri de acolo pe red eclipse, normal ca nu ai mai gasit multa lume.
    2. Planetele de inceput sunt mici. De la Tatooine insa, chiar si cu speeder si chiar cu fast travel, te plictisesti uneori de cat ai de mers.
    3. Pe planetele mai mari o sa gasesti si mai multe localitati/quest huburi si o sa poti sta zile intregi pe o planeta ca sa faci toate questurile normale, heroics + heroics areas, exploring, datacron hunt, si alte chestii pt codex entries - care acopera bine partea de istorie la care ai facut referire.

6. Back To Top | #6
    Te cred ca or fi si altele mai mari, dar 4 planete minuscule mi-au creat o prima impresie foarte proasta. Pai ei vor sa ma convinga sa dau banii pe joc dupa ce am planetele astea? E ca si cum ai convinge pe cineva sa cumpere o casa aratandu-i debaraua. Unde mai pui ca daca vor jucatori mai multi, o sa fie cam mare inghesuiala pe planetele pentru primele nivele.

Ieri am ajuns si cu un Sith Warrior la lvl 10 si nu ma lasa sa trec la avansati, fara sa-mi spuna si motivul. Cred ca s-a cam incheiat aventura mea in SWTOR si nu cred ca o reiau prea curand.

7. Back To Top | #7
    dupa 1.3 am zis sa ii mai dau o sansa.

un post de pe alt forum :played for 1 month, got my sith assasin to 50 moved to tomb of... top european servers when transfers were enabled, completed story line, decked in bm gear, cleared like tank facerolling all hm flashpoints, dint have the time for ops. one read on mmosite for the fp strategy was enough. probably i completed half in group finder, half with the guild. some wipes because dps was not enough at some bosses, people in level 40 gear ftw. they should have the common sense to get at least their class recruit gear. btw, the one whitch have the ideea of teleporting the party on fleet after groupfinder, instead of where you were, should be burried alive.
    pvp is funny, specced pvp tank i can hold my ground vs 3 people (non warhero) easy. could not kill any, but they could not cap objective either. my team had plenty of time to come and help.
    the most funnyes moments was when me and a healer (bm geared both) we defend a point vs 6 people for like 5 minutes, until rest of the team bored arrived and killed all of them.

swtor is still very boring.
    this was probably my last time i played, until it goes f2p. if it goes of course.
    and probably at that time i will still play gw2/diablo 3 .

p.s.
    game performance is still horible. and awfull loading times.
    i used to have a movie, wow and 2 instances of eve online active perfectly working (dual monitors), with swtor i can barely have one movie without hiccups. and no, i will not get into a discution like hey, your "i7 sucks, get the unlock version and some liquid nitrogen, and you dont have a raid with 5 ssd and 128 gb of ram ? you poor sucker."

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: saf13 Dromihetes's Avatar
    Quote Originally Posted by marianbv View Post
    dupa 1.3 am zis sa ii mai dau o sansa.

un post de pe alt forum :played for 1 month, got my sith assasin to 50 moved to tomb of... top european servers when transfers were enabled, completed story line, decked in bm gear, cleared like tank facerolling all hm flashpoints, dint have the time for ops. one read on mmosite for the fp strategy was enough. probably i completed half in group finder, half with the guild. some wipes because dps was not enough at some bosses, people in level 40 gear ftw. they should have the common sense to get at least their class recruit gear. btw, the one whitch have the ideea of teleporting the party on fleet after groupfinder, instead of where you were, should be burried alive.
    pvp is funny, specced pvp tank i can hold my ground vs 3 people (non warhero) easy. could not kill any, but they could not cap objective either. my team had plenty of time to come and help.
    the most funnyes moments was when me and a healer (bm geared both) we defend a point vs 6 people for like 5 minutes, until rest of the team bored arrived and killed all of them.

swtor is still very boring.
    this was probably my last time i played, until it goes f2p. if it goes of course.
    and probably at that time i will still play gw2/diablo 3 .

p.s.
    game performance is still horible. and awfull loading times.
    i used to have a movie, wow and 2 instances of eve online active perfectly working (dual monitors), with swtor i can barely have one movie without hiccups. and no, i will not get into a discution like hey, your "i7 sucks, get the unlock version and some liquid nitrogen, and you dont have a raid with 5 ssd and 128 gb of ram ? you poor sucker."
    FP hm sunt destul de usoare daca stii ce faci si ai gear bun dar poti avea cateva wipes.
    In mod clar nu a facut lost island hm, ar fi avut o surpriza neplacuta ca tank prima data acolo, cu oameni undergeared. Nu a facut nici ops deci experienta lui e departe de a fi completa. Are dreptate cu partea de teleport dupa un fp/ops.
    In pvp clasele melee au primit un burst la dmg , iar asasinul a fost tot timpul o clasa buna pt pvp...probabil a prins echipa cu gear mult mai slab si a mers cu premade. Lasa ca vine iar vremea BH arsenal in pvp si atunci sa vezi qq din parte tipilor ca asta.
    Foloseste codul KBGTJAAJ pentru discount la cumparaturile de pe Pcgarage.

9. Back To Top | #9
    e experienta mea, povestita pe alt forum, nu am mai tradus.
    lost island sunt 90% sigur ca am facut-o cu oamenii din ghilda. total alta experienta fata de lfg. oricum healerul cu care am jucat din ghilda era overgeared pentru contentul care il faceam.

pentru ops pur si simplu nu am avut atata timp disponibil (ore consecutive), ca m-as fi bagat la tankat si acolo. mi-am dat 1 luna sa testez 1.3 sa imi fac o parere definitiva dupa cel mai laudat patch. parerea mea e ca e un joc ok daca ar fi f2p. pay/month no way.

10. Back To Top | #10
    Registered User lord2005's Avatar
    Se poate si o traducere in engleza?

11. Back To Top | #11
    in caz ca vrei sa fii amuzant, pot sa iti zic ca vorbesc/scriu fluent germana si franceza, chiar mai bine decat romana in unele cazuri, engleza nu m-a interesat prea mult. si daca un forum specific englezesc a reusit sa imi inteleaga engleza de balta, nu vad de ce ai avea tu probleme.

12. Back To Top | #12
    Registered User ciocanul's Avatar
    Jocul ar fi fost fain prin 2007-2008 dar deja atat s-a frecat genul asta de joc incat e pur si simplu "burned off". E acelasi joc ce il jucam din 2000 cu grafica imbunatatita si questuri vorbite.
    E ca si cand ai juca sah si il joci cu piese din haur sau il joci cu statuiete pictate sau il joci cu piese de 1m. E acelasi rahat, gameplay-ul e acelasi, sahul e sah indiferent cat il impopotonezi.

Ori vin cu ceva nou ori GTFO. E pacat de atatia bani cati a mancat jocul asta si de franciza. Nici nu-ti mai trebuie tutorial la un asemnea joc, il stii ca doar l-ai tot jucat. Ceva cu adevarat nou domni producatori se aude ?
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

13. Back To Top | #13
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Quote Originally Posted by lord2005 View Post
    Se poate si o traducere in engleza?
    In afara de cateva litere lipsa nu vad ce nu s-a inteles din postul scris, pastreaza acelasi tipar al 90% din posturile pe care le regasim pe forumurile de discutii, ca nu esti de acord cu opinia lui nu-seamna ca-i musai sa-i jignesti scrierea.

1.  

Bookmarks

Bookmarks