Results 1 to 3 of 3

Thread: Chaos Reborn - by Julian Gollop (creatorul seriei X-Com) - un remake dupa 30 de ani!

1. Back To Top | #1
    MentoSan in MentoSana Daemon's Avatar

Chaos Reborn - by Julian Gollop (creatorul seriei X-Com) - un remake dupa 30 de ani!

Salut!

Poate isi mai aduce cineva aminte de mine de acum vreo 10-11 ani, autorul hartii de Counter-Strike "de_complex", o replica a pietei Ambrozie din Bucuresti. (DE_COMPLEX este in sfarshit GATA!). Intre timp am lucrat la jocul Savage XR (Savage XR), joc 100% free, fan-made sequel al jocului Savage 1 facut de S2Games, (creatorii HoN-ului). Scuzati introducerea poate prea lunga, dar nu am mai trecut demult pe-aici, si sper sa nu fie mesajul sa nu fie considerat vreun spam publicitar.

De un an incoace, intr-o echipa de 6 developeri, lucrez personal si direct cu Julian Gollop, creatorul seriei X-Com (incepand cu UFO: Enemy Unknown), si a multor alte jocuri de strategie, atat pe diverse variante de computere personale (Z80 Spectrum, Amiga etc) si PC: Chaos, Lords of Chaos, Rebelstar I & II, Laser Squadron, Laser Squadron Nemesis, Magic & Mayhem etc. Julian, insurat cu o bulgaroaica si locuind la Sofia, a plecat din postul de conducere al UbiSoft Sofia unde a lucrat la Ghost Recon: Shadow Wars si Assassin's Creed III: Liberation, ca sa faca un re-make dupa jocul lui clasic din 1985, "Chaos: The Battle of Wizards". E un TBS fantasy, cu un vrajitor care produce creaturi si vraji cu scopul de a omora ceilalti vrajitori.

Noul joc este genial, poate si din cauza ca eu modelez toate creaturile din el . Este foarte tactic dar si fun, si avem planuri mari pentru dimensiunea online a jocului. Odata ajuns in stadiul de prototip, Am lansat de 2 saptamani o campanie Kickstarter, sustinuta chiar de Ken Levine, fondator Irrational Games (Bioshock, Bioshock: Infinite). Postez acest mesaj in speranta ca in Chaos Reborn vor exista mai multi români decat in Savage XR - asa ca adaug urmatoarele resurse care sper sa va convinga sa ne sustineti pe KickStarter. Multumesc anticipat!

Chaos Reborn Kickstarter

Chaos Reborn DevBlog

Chaos Reborn Website

Chaos on World of Spectrum

Julian Gollop on Wikipedia

Chaos Reborn - by Julian Gollop (creatorul seriei X-Com) - un remake dupa 30 de ani!-chaosreborn_worldlaw.jpg
    Nu am voie cu mai mult de patru randuri in semnatura.

2. Back To Top | #2
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    funded

3. Back To Top | #3
    MentoSan in MentoSana Daemon's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Dracu View Post
    funded
    Phew .

Prototipul e inca online si open, pt. amatori .
    Nu am voie cu mai mult de patru randuri in semnatura.

1.  

Bookmarks

Bookmarks