Results 1 to 13 of 13

Thread: Ghidul amatorului de Dota 2

1. Back To Top | #1

Ghidul amatorului de Dota 2

Topic exclusiv discutiilor despre eroii din Dota 2: strategii, builduri, combinatii, sfaturi etc.

Incep eu cu un scurt ghid pentru Huskar.

Avantaje:

-singurul erou (deocamdata) bazat pe strenght ce ataca de la distanta;
    -detine unul dintre cele mai bune healuri in late game;
    -rata de atac absurda;

Dezavantaje:

-relativ fragil fara iteme bune;
    -nici un counter pentru gank-uri;

Cateva cuvinte despre abillitati (nu voi sta sa vorbesc despre statistici, le puteti citi si singuri):

1. Inner Vitality - unul dintre cele mai bune healuri din tot jocul, poate fi folosit pe oricine din echipa, putin folositor la inceput dar vital spre sfarsit.
    2. Burning Spear - pentru a hartui inamicii la inceput si pentru a omori inamici ce reusesc sa scape cu putina viata.
    3. Berserker Blood - abilitatea ce face din Huskar un troll turbat...la propriu.
    4. Life Break (ultimata) - apasa butonul asta sa-ti lasi adversarul cu jumatate de viata.

Cateva sfaturi:

1. Nu initiati o lupta 4v4 sau 5v5 in stil kamikaze folosing ultimata.
    2. Huskar nu e un tanc si sfatul meu e sa nu cumparati Vanguard.
    3. Huskar e aproape imbatabil 1v1 in early game asa ca profitati de acest avantaj, folositi runele.
    5. Ar fi bine sa jucati singuri pe lane la inceput pentru a farma cum trebuie.

Buildul optimal pentru abilitati ar fi:

1. Burning Spear
    2. Berserker Blood
    3. Burning Spear
    4. Berserker Blood
    5. Burning Spear
    6. Life Break
    7. Burning Spear
    8. Berserker Blood
    9. Berserker Blood
    10. Inner Vitality
    11. Life Break
    12. Inner Vitality
    13. Inner Vitality
    14. Inner Vitality
    15. Stats
    16. Life Break
    17. Stats
    18. Stats
    19. Stats
    20. Stats
    21. Stats
    22. Stats
    23. Stats
    24. Stats
    25. Stats

Inner Vitality devine extrem de folositoare in late game, la inceput nu are rost sa investiti puncte in asa ceva.
    Acuma probabil va intrebati de ce Burning Spear si nu Berserker's Blood la nivelele 5 si 7 ? Am testat ambele variante si Burning Spear e mai folositoare pentru gank-uri la inceput. Nu de putine ori am vazut adversari murind arsi (la propriu) crezand ca au scapat.

Pentru item build ar fi 2 variante:

1. Power Treads (Belt + Gloves + Boots in ordinea asta)
    2. Bracers - 1 sau 2 in functie de cati eroi veti omori dupa ce terminati Power Treads (ideal la nivelul 6).
    3. Helm of the Dominator...sau daca va simtiti prea slabi -> Armlet urmat de Helm of the Dominator
    4. Armlet pentru HP si damage in plus (inainte sa atacati un adversar folositi Inner Vitality + ultimata + Armlet si nu Inner Vitality + Armlet + ultimata fiindca in felul asta irositi 200hp degeaba).
    5. Heart of Tarrasque pentru regenerarea nesimtita si posibilitatea de a tine Armlet activata in permanenta ori Satanic pentru life steal (desi eu am avut mai mult succes cu HoT).
    6. Daca jocul se continua va puteti distra cu Aghanim's Scepter sau de ce nu HoT + Satanic.

Nota: Nici Hood of Defiance nu e rea daca echipa adversa are o gramada de eroi bazati pe inteligenta.

Cam asta e...buildurile sunt pentru meciuri normale nu pentru competitii.

2. Back To Top | #2
    Intraspecies predator Clopotel's Avatar
    Hai sa dau o mana de ajutor si sa populez si eu threadul cu un erou; este considerat ganker si se numeste Bounty Hunter.

Avantaje:

-erou bun de harass inca de la nivelul 4.
    -Jinada: skill cu crit si slow, unul dintre cele mai bune skiluri din joc(parerea mea), metoda principala cu care face harass in early game
    -invizibilitate
    -erou cu care se fac usor last hits
    -foarte bun nuker in mid game
    -face imposibila farmarea padurii de catre echipa adversa, mid game si dezbracat nu ii poate face fata mai nici un erou solo
    -last but not least, ultimata care da true sight, scoate din joc orice shadow blade sau erou cu invizibilitate, bani la toata echipa si unul dintre cele mai bune skiluri de chase

Dezavantaje:

-fragil versus casters gen lina, zeus(mai ales din cauza ultimului buff care l-a primit zeus), s.a.m.d.
    -depinde prea mult de nivel
    -usor de scos din joc si negat harasul cu wards si gem, trebuiesc counter wards mai tot timpul, grija la dust si gems.
    -un agility carry destul de slab fata de multi altii in late game, in mod normal nu trebuie lasat jocul sa ajunga in late trei cuvinte: gank, gank, gank. Nu lasati carry adversi pe agilitate sa farmeze, deloc.

Cateva cuvinte despre abillitati (nu voi sta sa vorbesc despre statistici, le puteti citi si singuri):

1. Shuriken Toss -> un bun nuker, 325 magic dmg si din cauza ministunului pe care il are, o buna metoda de a intrerupe channeling spells.
    2. Burning Spear -> dupa cum am scris si mai sus, unul dintre cele mai bune skiluri din joc 2,25x crit strike si maim(slow) 25% pentru 3 secunde.
    3. Shadow Walk -> skilul de gankat, scapat din ganks si motivul principal pentru care echipa adversa isi va cheltuii banii pe dusts, gems si true sight wards. Bonus, la nivelul 4 da 120 dmg in momentul in care ataci din stealth. Atentie la nivelele mici fade time e 1/0.75/0.5/0.25, 1 secunda inseamna mult daca esti neatent.
    4. Track -> Skil ce ofera sight pe eroul care a fost dat, inclusiv true sight daca respectivul da shadow blade sau e invoker/rikimaru. Ofera 20% movement speed in 900 unitati in jurul eroului/eroilor care au track tuturor eroilor din echipa. Bonus, un erou omorat in timpul in care are track va oferi atat tie cat si eroilor in vecinatate (900 aoe o suma de gold)
    Pentru cat anume intrati pe pagina eroului si cititi de acolo valorile exacte la golds si cat fac skilurile la nivele intermediare.

Cateva sfaturi:

1. Pana la lvl 5 nu incercati mare lucru, decat sa prindeti cateva last hits
    2. Am vazut multe builduri gen: vladi si apoi s&y, mi se par foarte slabe, e prea dependent de mana, orchid e un must.
    3. De la nivelul 5, nu aveti de ce sa nu tineti pe cei care sunt in lane cu voi langa turnul lor, Shadow walk->astepti pana e cd aproape gata/se termina SW-> hit pe eroul advers->Shuriken Toss->SW.
    4. Chiar daca e un foarte bun candidat pentru solo lane, sfatul meu e sa jucati dual lane si sa faceti pull de fiecare data cand e posibil la creeps din padure

Buildul optimal pentru abilitati ar fi:

1. Shadow Walk=SW
    2. Jinada=J
    3. Shuriken Toss=ST
    4. ST
    5. ST
    6. SW/Track(track doar in cazul in care considerati ca e necesar/aveti eroi cu invizibilitate gen riki pe lane)
    7. ST
    8. SW/Track(depinzand de ce ati ales la nivelul 6, de multe ori eu iau Jinada aici si iau Track la nivelul 10)
    9. J
    10. J
    11. Track
    12. J
    13. SW
    14. SW
    15. Stats
    16. Track
    17-25. Stats

Item build pe care il recomand eu:

1. Ring of protection si ring of regeneration mai raman aproximativ 80 gold
    2. La 325 Sobi mask
    3. Urmatorii bani se vor duce pe un oblivion staff, nimic nu e mai important decat dmg, intelect si mana regenul respectiv in early game
    4. Power Threads: boots, robe of the magy, gloves. Evident dupa ce e facut, se pune pe agilitate iar daca aveti nevoie de hp pe strenght.
    5. Inca un oblivion staff si reteta de orchid malevolence, din acest moment orice caster e kill sigur daca e solo.
    6. Terminati vladimirul apoi, Sange: extra hp si inca un maim.
    7. Aici e dupa preferinte, eu in ultima vreme fac Heaven's halberd cu Sange si un talisman of evasion, dar chiar daca consider ca e cea mai buna optiune, sange si yasha nu e o idee rea.
    8. In mod normal jocul se termina cam pe aici sau inainte de astea, cel putin 90% din cazuri la mine asa se intampla. Daca nu urmatoarea optiune e clara: cranium basher si apoi sacred relic pentru cel mai scump item din joc.

Have fun. Sper sa-i foloseasca cuiva.

Ps; Weezere sa nu zici ca te-am lasat singur, da?!

3. Back To Top | #3
    Nick anterior: catzelul wKs's Avatar
    O sa fac si eu pentru WR si CM cand ajung pe acasa

4. Back To Top | #4
    Registered User Wickedone's Avatar
    Cine ne mai face cate un ghid ? Am incercat ambii eroi in mai multe meciuri si a mers ca la carte. Multumim
    Asrock Z68 Extreme3 Gen3 | Intel Core i5-2500K@4.5Ghz | Thermalright HR-02 Macho | MSI R9 290 Gaming | 8GB DDR3 Mushkin 1600Mhz | Seasonic 512II 520W | HAF 932 | SSD Samsung 840 | Logitech G9 | Sennheiser PC360 | X-FI Creative Titanium |

5. Back To Top | #5
    Intraspecies predator Clopotel's Avatar
    Eu unul nu as face un ghid, fara sa joc eroul respectiv in 25 meciuri cel putin. Am vreo ~60meciuri cu bounty hunter de aia am zis ca as fi capabil sa zic cate ceva. Daca mai prind placerea sa mai joc ceva erou serios, o sa-mi dau cu parerea.

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by Clopotel View Post
    Ps; Weezere sa nu zici ca te-am lasat singur, da?!
    Deocamdata nu toata lumea are acces la beta, dupa lansare sunt sigur ca se vor gasi mai multi amatori.

Quote Originally Posted by Wickedone View Post
    Cine ne mai face cate un ghid ? Am incercat ambii eroi in mai multe meciuri si a mers ca la carte. Multumim
    Am uitat sa precizez ca Burning Spear anuleaza efectul de lifesteal de pe HotD asa ca trebuie dezactivat in functie de situatie.

As mai putea scrie cate ceva despre Vengeful Spirit sau Spirit Breaker, poate pe la sfarsitul saptamanii.

7. Back To Top | #7
    Mighty OOwL pSYoniK's Avatar
    Gosu: "Hahahaha! I can make 82973 zerglings before you can even send your SCVs to the minerals! I'm the best! I FEAR NOTHING!" You: "...except natural light."

Gosu - A sub-human species who sacrifices his/her social life in exchange for godlike Starcraft/Warcraft abilities.

8. Back To Top | #8
    nu inteleg de ce ghiduri de dota 2 cand eroii sunt aceeasi din dota1 , puteti folosi linistiti ghidurile pt eroii de dota 1 sau daca nu sunteti de acord cu mine faceti un ghid cu diferentele fata de dota 1.
    eu unu nu am vazut diferente.

9. Back To Top | #9
    Registered User realyy's Avatar
    se poate sa faceti careva un ghid pentru razor sau zeus ?

10. Back To Top | #10
    Nick anterior: KristalFM tigrutzel's Avatar
    eu pe razor il vad simplu bagi in a doua primul punct apoi in prima, cumper pahse boots, sange & yasha, aghanim si suprema butterfly

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by wKs View Post
    O sa fac si eu pentru WR si CM cand ajung pe acasa
    Şi-o face cineva probleme că wKs n-a ajus acasă de 2 ani?

Scuze pentru offtopic.

12. Back To Top | #12
    Nick anterior: KristalFM tigrutzel's Avatar
    Quote Originally Posted by gojira View Post
    Şi-o face cineva probleme că wKs n-a ajus acasă de 2 ani?

Scuze pentru offtopic.
    nu fi rau ) acum 2 sau 3 zile, cineva postase intr-un topic din 2008 )

13. Back To Top | #13
    Nick anterior: catzelul wKs's Avatar
    Nu are cine sa isi faca griji...e ok.

1.  

Bookmarks

Bookmarks