Results 1 to 4 of 4

Thread: Problema imprimare color pe hartie foto imprimanta inkjet

1. Back To Top | #1
    CPU Collector CrysMM's Avatar

Problema imprimare color pe hartie foto imprimanta inkjet

Se da urmatoarea problema:

Imprimanta: Canon MG6450

Este noua, am setul de cartuse originale folosite putin si un set de cartuse reincarcabile pline si folosite pe imprimanta. Problema se manifesta si la cele originale si la cele reincarcabile.

Vreau sa imprim o imagine pe hartie foto. Problema este urmatoarea, daca setez imprimare foto si tipul de hartie folosit (glossy sau ce folosesc), fotografia iese aiurea. Culori palide, negrul nu este gru, are o nuanta pronuntata de maro. Am folosit toate nivele de calitate.

Daca in schimb setez imprimare standard si plain paper, fotografia rezultata este muuult mai calitativa decat cu setarile corecte de foto si hartie. Negrul este aproape cum trebuie si culorile vii.

Crezand initial ca este hartia foto vinovata, am testat pe mai multe tipuri si marci, aceeasi problema.
    YM: pfamocanucristian \\

2. Back To Top | #2
    Dupa mai multe teste si pe alte imprimante Canon, se pare ca vinovat este producatorul, imprimantele sunt de calitate indoielnica cu tot felul de probleme.

Daca setez calitate foto si hartia care o folosesc, glossy sa dam exemplu, negrul nu iese bine. Daca in loc de glossy setez hartie foto mata totul este ok. Indiferent de ce tip de glossy folosesc si setez, negrul nu iese bine. Indiferent de ce tip de hartie foto glossy folosesc dar setez hartie foto mata, negrul iese ok.

O alta problema, daca folosesc modul foto indiferent de tipul de hartie sau calitatea setata, pe hartia imprimanta se regasesc niste linii intrerupte pe lungul paginii la o distanta de 1 cm intre ele. Liniile sunt de fapt adancituri in hartie ca si cum ceva apasa pe hartie, o roata dintata. Total aiurea. Pe modul normal nu ies acele linii indiferent de calitatea setata. Chiar nu inteleg de ce apar.

3. Back To Top | #3
    Registered User
    Eu folosesc de ceva vreme imprimante foto, si am ramas la canon (am cateva modele) pentru calitatea la printare. De multi ani folosesc doar cartuse compatibile. Probabil ceva nu ti s-a instalat bine, altfel nu imi dau seama de ce ti-a aparut respectiva problema.

4. Back To Top | #4
    Problema se manifesta la mai multe exemplare pe diferite PC-uri, totul este instalat bine. Acum depinde si de pretentii. Eu folosesc printarile respective pentru anumite aplicatii care necesita perfectiune.

Ai exact modelul meu?

1.  

Bookmarks

Bookmarks